Kraj na Półwyspie Bałkańskim. Czarnogóra graniczy z następującymi państwami: Chorwacją (od zachodu), Bośnią i Hercegowiną (od zachodu i od północy), Serbią (od wschodu i od północy) oraz z Albanią (od wschodu). Linia brzegowa wynosi 293,5 km. Czarnogóra jest krajem w większości górzystym, którego obszar zajmują Góry Dynarskie (najwyższy szczyt Zla Kolata 2534 m n.p.m.). Obszary nizinne zajmują niewielki teren i skupiają się głównie w strefie wybrzeża. .Największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Szkoderskie, położone na granicy z Albanią.
Dokumenty
Obywatele RP mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać tranzytem i przebywać na jej terytorium do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Ze względu na niejednoznaczne regulacje w kwestii dokumentów podróży wymaganych od nieletnich oraz niejednolitą praktykę straży granicznej, zaleca się aby osoby nieletnie udające się do Czarnogóry posiadały ważny polski paszport.
Klimat
Cały obszar Czarnogóry leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, przy czym w głębi lądu występuje jego górska, chłodniejsza odmiana, a w strefie nadbrzeżnej typ śródziemnomorski. Temperatury w strefie nadbrzeżnej, a także w stolicy kraju Podgoricy są łagodne. Średnie wartości w styczniu wynoszą 5 °C, zaś w lipcu 26 °C. Latem często występują upały w związku z napływem mas powietrza zwrotnikowego. Lata są zazwyczaj suche, a zimy łagodne i deszczowe. W głębi lądy jest chłodniej. Na obszarach przedgórskich latem średnia termiczna to już 22 °C. Zimą w górach panuje mróz, średnia wartość termiczna −3 °C.
Język
Urzędowy językiem jest czarnogórski, inne języki używane: serbski, albański, bośniacki, chorwacki. W kurortach można porozumieć się po niemiecku i angielsku.
Waluta
Euro – pomimo tego, że Czarnogóra nie jest oficjalnie w strefie euro ani w UE.
Ceny
Orientacyjne ceny - stan 2014 rok:
obiad w restauracji od 10 EUR
woda 1 l - 0,6 EUR
napój bezalkoholowy – ok. 1,5 -2 EUR
piwo – ok. 2 EUR
wino – ok. 9 EUR/litr
kawa w kawiarni od 0.5-1 EUR.
Czas
Czas jest taki sam jak w Polsce.
Napięcie
220 V, 50 Hz. Urządzenia z polskimi wtyczkami działają bez problemów.
Szczepienia
W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych.
Kuchnia
Kuchnia Czarnogóry jest zróżnicowana a jej charakterystyczna cechą są wyraźne wpływy tureckie. Mieszkańcy jedzą bułki pita, baraninę, jogurty i bakalie. Podstawą czarnogórskiej kuchni jest mięso, ryby (na wybrzeżu), sery, pita-ciasto podobne do ciasta francuskiego z różnego rodzaju nadzieniem, ser ze szpinakiem lub na słodko z owocami oraz orzechami. Najbardziej znane potrawy z grilla to: cevapi – pieczone na grillu pikantne pałeczki z mieszanego mięsa wołowiny i wieprzowiny, pljeskavice – mięso takie samo jak na cevapi tylko w kształcie hamburgera, szaszłyki – po serbsku raznjići. Bardzo często na wybrzeżu można natknąć się na potrawy z ryb pochodzące z Jeziora Szkoderskiego i są to najczęściej pstrągi, i karpie, natomiast morskie specjały to brancin – okoń morski, bakalar – dorsz, sipa – kałamarnica, hobotnica – ośmiornica i lignje – kalmary. Inne znane potrawy to prebranac – zapiekana fasola z cebulą, papryką i przyprawami serwowana w glinianych naczyniach, pasulj – fasola przyrządzana z żeberkami ,musaka – warstwy ziemiaków i mielonego mięsa z cebulą zapiekane w sosie z mleka i jajek oraz punjene paprike – faszerowane papryki.
Osoby lubiące słodycze mają do dyspozycji m.in. baklavę – francuskie ciasto z orzechami włoskimi w słodkiej zalewie, tulumbe – rodzaj pączków o podłużnym kształcie, kesten torta – ciastem z jadalnych kasztanów oraz krempitę – ciasto z cienkim spodem i warstwą kremu o smaku waniliowym.
Ambasada Czarnogóry w Polsce
Al. Ujazdowskie 41
00-540 Warszawa
Tel.22 319 56 70
Fax.22 319 56 74
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze
ul. Kozaracka 79,
81 000 Podgorica
Tel. (sekretariat):+382 67 326 056
Tel. alarmowy konsula: kom. +382 67 326 071 po godzinach pracy
Faks:+382 20 658 581
e-mail:
www.podgorica.msz.gov.pl
Kotor - Jest to miasto położone w południowo-zachodniej części Czarnogóry, nad Zatoką Kotorską (Boka Kotorska), na wybrzeżu Adriatyku. Miasto otoczone jest z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota. Zatoka Kotorska posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana jako najdalej położony na południe fiord Europy. Koniecznie należy zobaczyć starówkę, uznawaną za najpiękniejszą na wschodnim wybrzeżu Adriatyku i wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W całej swojej historii, mimo iż niejednokrotnie miasto przechodziło pod różne władania, nie zostało zdobyte przy użyciu siły, dlatego zabytki zachowały się w idealnym stanie. Spacer po mieście należy zacząć od głównego placu Trg od Oruzja z zachwycającą wieżą zegarową i licznymi restauracjami. W jego okolicy znajdują się pałace prezentujące różne style architektoniczne. Warto odwiedzić plac Trg Ustanka z piękną romańską katedrą św. Tryfona wykonaną z kamienia sprowadzonego z chorwackiej wyspy Korcula. Zakończeniem wędrówki po Kotorze powinna być wyprawa na okoliczną twierdzę św. Ivana, do której prowadzi trasa zbudowana z setek stromych stopni. Widok na Zatokę Kotorską, który turyści ujrzą po dotarciu na szczyt warty jest wysiłku, a zdjęcia będą doskonałą pamiątką z Czarnogóry.
Sveti Stefan - Ta niewielka wyspa stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Czarnogóry. Jest to najbardziej fotogeniczne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu – skalista wysepka połączona z lądem piaszczystą mierzeją. Stłoczone są na niej kamienne domki z czerwonymi dachami, które do połowy XX w. zasiedlali potomkowie założycieli osady, którzy przybyli tu w XV w. Warto wybrać się na spacer po krętych uliczkach, wśród których można podziwiać m.in. trzy niewielki cerkwie.
Park Narodowy Durmitor - Park znajduje się w północnej części kraju, wśród gór, w których ponad 50 szczytów przekracza wysokość 2 tysięcy metrów Wymarzony dla wielbicieli górskich wędrówek dysponujących żelazną kondycją. Zimą panują tu doskonałe warunki do uprawiania białego szaleństwa. Centrum turystycznym Durmitoru jest miasteczko Zabljak, położone na wysokości 1456 m n.p.m. Godzinami można wędrować wśród malowniczych szczytów, podziwiać niezwykłe jeziora położone wysoko w górach, zachwycające swoim pięknem, niedostępnością i nieskażoną przyrodą.
Kanion Tary - Najgłębszy w Europie wąwóz (do 1300 m) -miejsce objęte ochroną UNESCO ze względu na swój niepowtarzalny charakter, piękno, niezmierzoną przestrzeń i strome brzegi porośnięte unikalnymi drzewami. Można go podziwiać z łatwo dostępnej góry Čurovac (1625 m n.p.m.), w pobliżu Zabljaka, ale jeszcze lepiej podczas dostarczającego mocnych wrażeń spływu Tarą.
Cetynia - Miasto było kolebką czarnogórskiej państwowości i kultury oraz głównym centrum religijnym, a do 1918 r. stolicą tego kraju. W Cetyni znajduje się rezydencja prezydenta Czarnogóry. Do atrakcji turystycznych, umiejscowionych głównie na starówce, należą: Trg Nikole I, na którym wznosi się dwór króla Mikołaja I Petrovicia-Njegosa z interesującym Muzeum Miejskim, Muzeum Cerkiewne, historyczne cerkwie i monastyry oraz baszta Tablja, na której przed wiekami wieszano tureckie głowy. Z Orlov Krs – Skały Orłów, na której wierzchołku znajduje się pomnik znanego w Czarnogórze biskupa Daniły, roztacza się piękna panorama miasta i okolic.
Budva - Jest to najważniejszy kurort Riwiery Czarnogórskiej, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast adriatyckich. To malownicze nadmorskie miasto ze średniowiecznym Starym Miastem położonym na wysuniętym w głąb Adriatyku cyplu. Stare Miasto jest wyjątkowo ciekawą atrakcją turystyczną. Znajduje tu mnóstwo krętych wąskich uliczek z mnóstwem klimatycznych sklepików i knajpek. Będąc w Budvie warto zobaczyć katolicki kościół św. Jana – jeden z najstarszych kościołów na wybrzeżu czarnogórskim, położony nad samym morzem kościół Santa Marija in Punta, kościół św. Sawy, cerkiew św. Trójcy oraz mury obronne, w tym austriacką twierdzę Mogren z XIX wieku. Budva dysponuje jednymi z najlepszych hoteli w Czarnogórze, a turyści przybywają do kurortu głównie ze względu na wspaniałe plaże uchodzące za najciekawsze w tej części Adriatyku. Najważniejsze to kamienisto-żwirowa, tętniąca życiem „Slovenska plaza” położona w centrum, żwirowa i długa plaża Jaz i piaszczysta z płytkim morzem Tresteno oraz kilka ciekawych zatok kąpielowych położonych po obu stronach kurortu. Budva to także raj dla imprezowiczów, gdzie ściągają zarówno milionerzy spragnieni luksusu w eleganckich hotelach i restauracjach, jak i młodzież szukająca dobrej zabawy. Budva jest również centrum kulturalnym – oferuje wymagającym turystom rozrywkę na wysokim poziomie. W miesiącach letnich odbywa się tu festiwal teatralny Grad Teatra Budva oraz Festiwal Piosenki Śródziemnomorskiej.
Bar - To rozwijający się nadmorski kurort z największym portem morskim w Czarnogórze. Stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Turyści preferujący wypoczynek na plażach mogą skorzystać ze żwirowego, długiego wybrzeża położonego niemalże w centrum miasta z widokiem na ważny port i malownicze wzniesienia. Turyści często wybierają się również na żwirową plażę Veliki Pijeska położoną kilka kilometrów na południe od miasta. Warto zobaczyć zespół pałacowy Topolica oraz zabytkową kolejkę wąskotorową Ciro. W pobliżu, wznosi się nad miastem majestatyczna twierdza Stari Bar
Ulcinj - Miejsce nazywane Mały Orientem. To najdalej wysunięte na południe miasto w Czarnogórze, w pobliżu granicy z Albanią. Często wybierany przez turystów ze względu na dobrą bazę noclegową oraz bogate życie nocne przy samym wybrzeżu. Ulcinj to historyczne miasto, z takimi atrakcjami turystycznymi jak zabytkowa twierdza strzegąca miasta od strony morza, Wieża Balsica, cerkiew św. Mikołaja oraz meczet Namadjah, gdyż w Ulcinj znajduje się wiele pozostałości po Turkach oraz sąsiadujących z Czarnogórą Albańczykach. Spotyka się tu Wschód z Zachodem. Meczety, wąskie uliczki, małe sklepiki, stragany z owocami i serdeczność mieszkańców tworzą niepowtarzalny charakter miasta. W samym mieście funkcjonuje niewielka plaża miejska, jednak największą popularnością cieszy się "Wielka Plaża", najdłuższa piaszczysta plaża nad Adriatykiem. Ciągnie się ona przez 13 km, aż do granicy albańskiej u ujścia rzeki Bojana.
Montenegro Tour - Wycieczka dla wszystkich pragnących w ciągu jednego dnia poznać największe skarby kultury oraz zasmakować w przyrodzie Czarnogóry. Przejazd wybrzeżem Adriatyku w stronę Riwiery Budvańskiej. Krótki postój w punkcie widokowym na wysepkę św. Stefan. Następnie trasa wiedzie w głąb kraju w kierunku dawnej stolicy Cetinje. Przejazd przez Park Narodowy Lovcen, którego szczyt z mauzoleum Njegosa nazywany jest Olimpem Czarnogóry. Wizyta w wiosce Njegusi, z której wywodziła się królewska rodzina Petrovic Njegus, znanej również z domowej roboty suszonej szynki, sera i przepysznej rakii – możliwość degustacji. Droga powrotna na wybrzeże wiedzie przez górskie zbocze, z którego roztacza się piękna panorama całej Boki Kotorskiej – jedynego fiordu na południu Europy. Zwiedzanie Kotoru – spacer uliczkami starego miasta w całości wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rejs statkiem na wysepkę Gospa od Skrpjela – zwiedzanie kościółka Matki Boskiej na Skale oraz możliwość podziwiania Boki Kotorskiej od strony morza.
Albania - Wyruszamy wcześnie rano, aby dotrzeć do Kruji, miasta często nazywanego albańskim Krakowem, gdzie zatrzymujemy się na starym bazarze nad którym góruje malownicza biała twierdza. Po czasie wolnym przerwa na obiad, na który składają się dania tradycyjnej kuchni albańskiej. W drodze powrotnej zatrzymujemy się w miejscowości Szkodra, jednym z najstarszych miast Albanii, gdzie oprócz spaceru po mieście udajemy się na zamek Rozafa, skąd roztacza się przepiękny widok na jezioro Szkoderskie - największe i najbardziej malownicze jezioro na Bałkanach. Poruszając się po albańskich drogach mamy również możliwość zobaczenia systemu bunkrów - symbolu rządzącego przez dziesięciolecia reżimu Envera Hodży, a także przyjrzenia się obrazom życia codziennego, które pozwolą na lepsze zrozumienie tego specyficznego, niegdyś zupełnie odciętego od świata kraju. Do Albanii można wjechać z polskim dowodem osobistym, paszport nie jest potrzebny.
Kaniony Czarnogóry - Czarnogóra oprócz pięknego wybrzeża słynie także z potężnych gór, w których rwące rzeki wyryły głębokie koryta kanionów. Tematem przewodnim wycieczki jest piękno krajobrazowe górskiej części Montenegro. W trakcie wyjazdu udajemy się kanionem Moraczy na północ w kierunku PN Bjelasica, a stamtąd do kanionu Tary - największego kanionu Europy i trzeciego najgłębszego w świecie. Punktem kulminacyjnym jest most na Tarze, długości prawie pół kilometra, który zawieszony 150 m nad rzeką spaja dwa brzegi kanionu. Do połowy XX wieku był to najpotężniejszy most w całej Europie. Po przerwie na panoramę kanionu przejeżdżamy do stolicy gór, Zabljaka, a stamtąd nad jezioro Czarne (Crno Jezero), leżące w sercu PN Gór Durmitoru pomiędzy ich najwyższymi szczytami. W trakcie wycieczki, oprócz odkrywania pięknych krajobrazów, można skosztować również górskich przysmaków oraz zaopatrzyć się w kulinarne pamiątki - miody, dżemy i rakiję.
Rafting - Kanion rzeki Tary jest najgłębszym i najdłuższym kanionem w Europie i jednym z najgłębszych na świecie. Znajduje się pod ochroną UNESCO. Przejazd obok Jeziora Szkoderskiego, Podgoricy i kanionem rzeki Piva. Śniadanie. 18-kilometrowy spływ pontonami po najpiękniejszej i najdłuższej rzece Czarnogóry. Tara charakteryzuje się wartkim nurtem, pełnym uskoków i kaskad, jest wymarzonym miejscem do spływu. Trasa raftingu zaczyna się od Brstenovic, a kończy w Scepan Polje, małej miejscowości na granicy z Bośnią i Hercegowiną.