22 247 27 57

Kirgistan

Republika Kirgiska na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Góry stanowią 93% Kirgistanu! Ze wschodu na zachód rozciągają się długie łańcuchy z 88 szczytami wielkiego pasma górskiego Tienszanu, które przez cały rok pokryte są śniegiem i lodowcami. Noszą odpowiadającą wyglądowi nazwę „Ala-Too”, co oznacza „pstre góry”. Ponieważ góry zajmują prawie całe terytorium kraju, jest on coraz liczniej odwiedzany przez miłośników turystyki górskiej i alpinizmu.

Kirgistan ma również wiele do zaoferowania turystom, którzy chcą zapoznać się z historią i kulturą innych narodów. Znajduje sie tu ponad 5 tysięcy zabytków historii i kultury dotyczących czasów i narodów, których już nie ma. To historia Kirgistanu sama w sobie. Można tu znaleźć jaskiniowe ślady człowieka pierwotnego, unikalne runiczne napisy na głazach, jak i zadziwiające naskalne petroglify oraz pozostałości antycznych osad i średniowieczne zamki urzekające swoją niedostępnością.

Stolica: Biszkek.

Powierzchnia kraju: 198,5 tys. km².

Dokumenty

Z dniem 27 lipca 2012 roku zniesiono do 31 grudnia 2020 roku obowiązek posiadania wiz dla obywateli polskich, dla wszystkich typów paszportów, na czas pobytu do 60 dni. Termin ważności paszportu przy wjeździe do Kirgistanu nie powinien być krótszy niż 3 miesiące.

Klimat

Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С. Na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C.

Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść w górach również w maju.

Język

Języki urzędowe: kirgiski, rosyjski. Inne języki: uzbecki (na południu kraju).

Waluta

Waluta: som (KGS). 1 som dzieli się na 100 tyin.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary.
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach.

Karty kredytowe nie są popularne. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku.

Ceny

W Kirgistanie ceny produktów spożywczych są nieco niższe, niż w Polsce. Natomiast znacznie tańsze są papierosy i wysoko procentowy alkohol. W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji.

Czas

UTC +6 godzin, + 4 godziny w stosunku do czasu polskiego latem, +5 godzin zimą.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C i typ C-2, jak w Polsce.

Szczepienia

Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV.

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych (na południu Kirgistanu)

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Najważniejszymi produktami kuchni kirgiskie są: mięso ((baranina, wołowina i konina), mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Najbardziej znaną i niewyszukaną potrawą podobnie jak w Kazachstanie jest Beszbarmak w dosłownym tłumaczeniu słowo znaczy „pięć palców” i tak jedzona jest ta potrawa, a składa się z mięsa baraniego lub koniny, płatów makaronu i plastrów cebuli. Warto spróbować Palou, który składa się z kawałków mięsa z ryżem i marchewką, z dodatkiem czosnku i ostrego pieprzu. Z zup popularna jest szorpa gotowana na mięsie z warzywami. W kirgiskich restauracjach i barach najczęściej spotkać można następujące dania składające się na kuchnię Azji Centralnej: palou, szaszłyki, pierożki, ryby i kurczaki. Do ciepłego posiłku podawany jest zazwyczaj placek chlebowy – Nan. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój „kumys”, który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Kumys pity jest w wielu krajach tego rejonu świata.

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Astanie (Kazachstan).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kazachstanu

Kazachstan, Astana, Saryarka 15, Centrum Biznesowe Isker, 010000
Tel.: +7 7172 944410 Tel.: +7 7172 944400 Tel. dyżurny: +7 701 7655170 Faks: +7 7172 944411 Faks: +7 7172 944401

www.astana.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Biszkeku

Konsul honorowy: Aleksandr Złatkin (język konsula rosyjski, angielski (sekretariat: również jęz. polski))
Kirgistan, Biszkek, ul. Gogola 28A, 720021
Tel.: +996 775 583030 (kom.) Tel.: +996 312 690243 Faks: +996 312 690244

Osz - Miasto położone jest w południowej części Kotliny Fergańskiej, w dolinie rzeki Akbura Drugie pod względem liczby ludności miasto kraju, po stolicy Biszkek. Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Archeologiczne, ponieważ jest ono jednym z największych i najciekawszych tego typu muzeów w Azji Środkowej. Wykute w jaskini w centralnej Górze, będącej symbolem miasta, stanowi dużą atrakcję turystyczną, odwiedzaną tłumnie przez turystów.

Biszkek - Największe miasto i stolica Kirgistanu, położone jest u podnóża Gór Kirgiskich (Tien-szan) niedaleko granicy z Kazachstanem. Stolica to główny ośrodek gospodarczy Kirgistanu i centrum kulturalno-naukowe. Znajduje się tu 8 szkół wyższych. Przez miasto przechodzi droga międzykontynentalna E40 która stanowi jedno z niewielu połączeń drogowych z Europą Zachodnią, Środkową i Wschodnią, a także między innymi krajami Azji Środkowej. Warto zobaczyć: plac Zwycięstwa, Park Dębowy, centralny plac Ała-Too, muzeum historyczne, Filharmonie Narodową oraz wybrać się na targ.

Jezioro Issyk-kul - Położone jest w północno-wschodniej części kraju na wysokości 1609 m n.p.m. Maksymalna głębokość jeziora osiąga 668 m. Długość jeziora ze wschodu na zachód wynosi 182 km, a z południa na północ 58 km. Do jeziora wpływa ponad 80 rzek i strumieni, ale ani jedna rzeka nie unosi swych wód z tego lazurowego zbiornika, co powoduje nagromadzenie soli (zasolenie wody – 5,90%). W okolicach jeziora w kotlinie Kul jest ponad 20 rodzajów termalnych źródeł mineralnych i zasoby błota leczniczego - to zagłębie zdrowia odwiedzane jest licznie przez turystów.

Przejdź: Na górę

Related Links