22 247 27 57
 
Odprawa na lotnisku to nie tylko wzięcie karty pokładowej z wyznaczonym numerem miejsca w samolocie, ale także najczęściej nadanie bagażu rejestrowanego. Należy pamiętać, że to przewoźnik ostatecznie decyduje, co i ile kilogramów bagażu możemy zabrać ze sobą do samolotu. Tak, więc zanim weźmiecie się Państwo za pakowanie walizek czy plecaków warto sprawdzić na bilecie lotniczym (jeśli jest napisane) lub dowiedzieć się bezpośrednio w linii lotniczej (telefonicznie lub na stronach www przewoźnika) ile kilogramów bagażu możecie państwo zabrać w cenie biletu, a ile zapłacicie za ewentualny nadbagaż. Niestety przekroczenie wyznaczonego limitu kilogramów bagażu zazwyczaj oznacza dodatkowe i to nie małe koszty.

Dlatego warto podczas pakowania zastanowić się, co będzie Państwu niezbędne w czasie wyjazdu, a co ewentualnie będziecie mogli bez problemu kupić na miejscu. Proponujemy bagaż ograniczyć do minimum, bo to szkoda i pieniędzy i zdrowia (nie dźwigamy), a może nam się przydać zapas kilku kilogramów na przywiezienie upominków z podróży.

Bagaż rejestrowany - to ten, który przekażą Państwo do przewozu w luku bagażowym samolotu. Przepisy odnośnie przewożonych bagaży zależą od linii i statusu pasażera (w klasie biznes limity są większe).Zazwyczaj bagaż w klasie ekonomicznej nie może przekroczyć 20 kg przeważnie w postaci jednej sztuki, której wysokość, szerokość i głębokość nie może przekroczyć 158 cm. Zdarzają się też linie, gdzie można mieć jedynie 10 kg bagażu. W przypadku rejsów do USA, Kanady większość przewoźników pozwala na zabranie w klasach ekonomicznej i biznes dwóch sztuk bagażu po 32 kg. To trzeba sprawdzić
W bagażu rejestrowanym nie należy umieszczać: przedmiotów wartościowych, w tym pieniędzy, metali szlachetnych, biżuterii, dokumentów i wzorów handlowych, paszportów, dokumentów tożsamości i innych papierów wartościowych, urządzeń elektronicznych i przyrządów optycznych (tj. komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, kamery wraz z osprzętem, okulary) oraz lekarstw, kluczy itp. przedmiotów, które ze względu na ich cechy i właściwości, w tym rodzaj, wagę, wielkość lub łatwość psucia, delikatność i kruchość, łatwość stłuczenia lub szczególną wrażliwość nie nadają się do przewozu, przedmiotów niebezpiecznych lub szkodliwych, które mogą stwarzać zagrożenie dla samolotu, osób lub przedmiotów na pokładzie samolotu. Jeżeli mimo zakazu pasażer umieści w bagażu przedmioty, które nie mogą być w nim przewożone, ich przewóz odbywać się będzie na odpowiedzialność pasażera. Zabrania się przewożenia: materiałów wybuchowych, np. petardy, sztuczne ognie; materiałów łatwopalnych stałych i ciekłych, np. spirytus, gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki, środki czyszczące, farby, zapałki, wybielacze; materiałów radioaktywnych; gazów sprężonych, np. aerozole z palną zawartością, butle turystyczne z gazem, substancji trujących (toksycznych) i zakaźnych np. pestycydy, rtęć, hodowle kultur bakterii i wirusów; substancji powodujących korozję; innych przedmiotów niebezpiecznych, np. charakteryzujących się silnym polem magnetycznym.

Bagaż kabinowy/podręczny - to ten, który mogą Państwo wnieść ze sobą na pokład samolotu. Dozwolone wymiary bagażu podręcznego to zazwyczaj 20x45x50 cm. W zależności od linii lotniczej bagaż podręczny nie może przekroczyć 5-10 kg, przy czym może być to tylko jedna sztuka W bagażu podręcznym można przewieźć do 10 przezroczystych opakowań kosmetyków o pojemności 100 ml każdy Bagaż podręczny nie może zawierać przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu i pasażerów. Nie wolno wnosić na pokład samolotu ostrych narzędzi, przedmiotów metalowych, materiałów łatwopalnych Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą zabrać ze sobą na pokład płynne lekarstwa, urządzenia do mierzenia poziomu cukru itp. zobowiązani są mieć ze sobą przy odprawie ważne zaświadczenie lekarskie w języku angielskim.

Bagaż ponadwymiarowy/nietypowy - taki jak np. sprzęt sportowy, należy zgłosić już w trakcie składania rezerwacji do linii lotniczej. Dzięki temu uzyskają Państwo informacje odnośnie warunków przewozu i dodatkowej opłaty, jaką przewoźnik może od Państwa zażądać. Orientacyjne opłaty za przewóz czarterowymi liniami lotniczymi: deska surfingowa – ok. 75 €, torba do golfa – ok. 40 €, sprzęt do nurkowania – ok. 40 €, rower – ok. 40 €.

Bagaż wózek dziecięcy - ze względu na swoje rozmiary wózki najczęściej nie mogą być przewożone w kabinie samolotu, a ich transport odbywa się w luku bagażowym. Odprawa wózka dziecięcego wygląda zazwyczaj podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego. Zostaje on zaopatrzony w punkcie odprawy biletowo - bagażowej w przywieszkę i dopiero przed wejściem pasażera na pokład zostaje umieszczony w luku bagażowym (wydanie nastąpi bezpośrednio po wylądowaniu). Wózek dziecięcy można oczywiście nadać jak zwykły bagaż rejestrowany. W tym przypadku zalecane jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Nadbagaż - pasażer za przewóz bagażu przekraczającego limit bagażu wolnego od opłaty uiszcza opłatę według stawek i w sposób przewidziany przez przewoźnika. Stosowne informacje można uzyskać telefonicznie lub na stronach internetowych przewoźnika. Należy wziąć pod uwagę fakt, że u niektórych przewoźników płaci się za sztukę bagażu, a u innych za każdy dodatkowy kilogram.

Po dostarczeniu bagażu przewoźnikowi w celu zarejestrowania, przewoźnik przejmuje bagaż pod swoją opiekę i wystawia przywieszkę bagażową dla każdej sztuki rejestrowanego bagażu oraz wydaje pasażerowi odcinek kontrolny tej przywieszki. Jeżeli bagaż nie jest oznaczony nazwiskiem lub osobistym znakiem identyfikacyjnym, pasażer przed oddaniem bagażu powinien umieścić na nim takie oznaczenie. Większość pasażerów na ogół ma czarne, podobne do siebie walizki i nie raz zdarzają się niezamierzone podmiany bagażu, dlatego tak ważne jest ich oznakowanie. Bagaż rejestrowany jest przewożony, zazwyczaj tym samym rejsem, co pasażer, o ile przewoźnik nie zadecyduje, że jest to niewykonalne ze względu na np. przeciążenie samolotu. W tym przypadku przewoźnik przewiezie bagaż rejestrowany najbliższym następnym rejsem, na którym jest dostępna wolna pojemność przewozowa.

Zniszczenie lub zagubienie bagażu - należy zgłaszać bezpośrednio na lotnisku w punkcie zagubionego bagażu. Taki punk oznaczony jest zazwyczaj tabliczką "Lost luggage". Pamiętajcie Państwo, że za zgubiony bagaż odpowiada ostatni przewoźnik, jakim lecieliście.
Podstawą roszczeń o odszkodowanie (od linii lotniczej ew. towarzystwa ubezpieczeniowego) jest formularz P.I.R (Property Irregularity Report), który należy wypełnić w momencie zgłoszenia szkody. Dodatkowo należy zachować bilet lotniczy, odcinek karty pokładowej, potwierdzenie i numer nadania bagażu. W przypadku zaginięcia bagażu można od linii lotniczej domagać się zwrotu kosztów zakupu niezbędnych rzeczy pierwszej potrzeby, na które muszą być rachunki. Wszelkie reklamacje dotyczące zniszczenia lub zagubienia bagażu podczas przelotu liniami lotniczymi/czarterowymi należy kierować listem poleconym na adres: przewoźnika. Reklamacje powinny zawierać: protokół z lotniska (P.I.R), kopię biletu na przelot, kopię kwitu bagażowego dołączonego do biletu, kopię karty pokładowej, kopię paszportu (stronę ze zdjęciem i stronę z pieczątką przekroczenia granicy) ew. zdjęcie uszkodzonej walizki, kopię rachunku za utraconą walizkę, rachunki za zakupione rzeczy, dane do przelewu: numer rachunku bankowego, imię nazwisko oraz adres właściciela rachunku bankowego. Bez tych dokumentów reklamacje nie zostaną rozpatrzone.
Uwaga: Za rzeczy pozostawione przez Państwa w samolocie, na lotnisku bez opieki odpowiedzialność
ponosicie Państwo.
 
Przejdź: Na górę