22 247 27 57
 

Ważne Informacje - Poradnik Turysty

Zanim zrobisz rezerwację

Przed rozpoczęciem rezerwacji należy sprawdzić czy posiadacie Państwo ważny dowód osobisty lub paszport. Przypominamy, że paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia imprezy, a w niektórych przypadkach nawet rok. W dokumencie powinna być odpowiednia ilość wolnych stron na wbicie potrzebnych wiz lub pieczątek. W przypadku wyjazdów do krajów egzotycznych należy się upewnić czy zdążycie Państwo zrobić wymagane szczepienia. Należy uwzględnić, iż wyrobienie nowych dokumentów, załatwienie wiz może zająć sporo czasu. Po spełnieniu powyższych warunków zapraszamy do samodzielnego zaplanowania i zorganizowania swojej podróży.
W trakcie dokonywania rezerwacji warto pamiętać o tym, że można ubezpieczyć się nie tylko na czas pobytu zagranicą ale także wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
Po zakończeniu procesu rezerwacji należy dokładnie sprawdzić zgodność danych! Jeśli znajdziecie Państwo błąd prosimy o natychmiastowe zgłoszenie tego do nas.
Poniżej podajemy informacje, które mogą być przydatne podczas przygotowań do wyjazdu i  w trakcie podróży.
 
DOKUMENTY
 
Paszport - paszport zwykły lub paszport tymczasowy jest dokumentem poświadczającym obywatelstwo polskie, tożsamość jego posiadacza oraz uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia imprezy, a w niektórych przypadkach nawet rok. Powinien mieć wolne strony na ewentualne wizy i wbicie pieczątek przekroczenia granicy.  

Dowód osobisty - dokument stwierdzający tożsamość posiadacza, poświadczający obywatelstwo polskie oraz uprawniający obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy.
 
Dokumenty dziecka - jedynym dokumentem tożsamości uznawanym za granicą jest paszport lub ewentualnie (na terenie Unii Europejskiej i wybranych państw z nią stowarzyszonych)dowód osobisty. Zgodnie z prawem, gdy wyjazd dziecka za granicę odbywa się bez rodziców, a na przykład z dziadkami, osoba mająca podczas podróży pod opieką nie swoje dziecko powinna mieć ze sobą zgodę notarialną podpisaną przez prawnych opiekunów nieletniego przetłumaczoną na język angielski lub język kraju, do którego dziecko się udaje. W przypadku niektórych krajów wymagane są dodatkowe dokumenty, także podczas podróży rodziców z dzieckiem.  

Przepisy wizowe – planując podróż należy zapoznać się z przepisami wizowymi danego kraju. Przypominamy, że częstym warunkiem otrzymania wizy jest posiadanie paszportu ważnego na minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Polski. Dzieci muszą mieć swój własny paszport. Ambasady poszczególnych państw udzielają stosownych informacji na temat wymogów wizowych. Przepisy wizowe dotyczące obywateli innych krajów mogą być odmienne. W takiej  sytuacji należy skontaktować się bezpośrednio z odpowiednią Ambasadą. Informacje na ten temat znajdują się w opisach krajów, do których Państwo planują podróż na stronie www. traveloppa.com
 
Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination and Prophylaxis) jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym przebycie szczepień lub innej formy profilaktyki przed podróżą. Książeczka bywa nazywana „żółtą książeczką” lub „medycznym paszportem turysty”. Wpisy do książeczki dotyczące szczepień obowiązkowych mogą być sprawdzane podczas przekraczania granic państwowych. Międzynarodową Książeczkę Szczepień wydają poradnie medycyny podróży oraz punkty szczepień dla wyjeżdżających za granicę. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.szczepienia.pl.
 
Inne dokumenty -  pamiętajmy, aby zabrać ze sobą polisę ubezpieczeniową, potwierdzenia rezerwacji, umowy i dowody wpłat. Warto zabrać ze sobą schowane w oddzielnym miejscu ksero paszportu, dowodu osobistego i biletu lotniczego.

Kobiety w ciąży - przed podróżą powinny udać się na konsultację do lekarza ginekologa w celu upewnienia się, czy mogą odbyć podróż. Każda linia lotnicza ma swoje wewnętrzne regulacje dotyczące przewozu kobiet ciężarnych. Podajemy przykładowe restrykcje: linia lotnicza przyjmuje na pokład kobiety w ciąży: od 4 do 24 tygodnia ciąży posiadające zaświadczenie od lekarza ginekologa, w którym zezwala on na odbycie lotu (pokazane w check-in’ie), od 29 do 31 tygodnia posiadające zaświadczenie od lekarza ginekologa, wydane nie później niż na 7 dni przed wylotem, linia nie przyjmuje kobiet w ciąży od 32 tygodnia ze względu na ryzyko powikłań. Aby upewnić się, czy dana linia weźmie na pokład pasażerkę w ciąży należy skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.
 
Osoby z urazem ciała - którego doznały przed lotem np. urazu kończyn, skaleczeń itp. powinni mieć zaświadczenie od miejscowego lekarza, że zezwala on na przelot samolotem.
 
Kradzież lub utrata dokumentów – w przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży, konsul może po uprzednim potwierdzeniu tożsamości wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju. Warto w oddzielnym miejscu mieć ksero dokumentów lub zrobić skan paszportu i innych dokumentów i wysłać go na swój własny e-mail, dzięki temu będą mogli Państwo zawsze skopiować taki skan, korzystając z komputera w ambasadzie lub kafejce internetowej. Jeśli jesteście Państwo w kraju, w którym nie ma polskiej placówki należy odwiedzić konsulat dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej i poprosić o wydanie pozwolenia na powrót do Polski, zwanego u nas Awaryjnym Europejskim Dokumentem Podróży (Emergency Travel Dokument).
 

KONSULATY I PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Informacje odnośnie placówek dyplomatycznych Polski w poszczególnych krajach oraz ambasad tych krajów w Polsce można przeczytać na naszej stronie www.traveloppa.com w zakładce „Kierunki podróży”, w części „Dokumenty”.
 
 
UBEZPIECZENIE
Mają Państwo możliwość ubezpieczenia swojego wyjazdu w trakcie procesu dokonywania rezerwacji na stronie www.traveloppa.com. W trakcie procesu rezerwacji pokazane są do wyboru warianty ubezpieczenia firmy AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji  S.A. Dostępne są różne rodzaje ubezpieczeń, zależne od sumy ubezpieczenia, pokrywania ryzyka chorób przewlekłych i nowotworowych, uprawiania amatorskiego sportów letnich i zimowych, sportów wysokiego ryzyka czy pokrywania kosztów sprzętu sportowego i OC związane z uprawianiem sportu. Dostępne są także ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wyjazdu.
 

PRZELOT/BAGAŻ
Pamiętajcie Państwo o tym, że na lotnisko należy zgłosić się odpowiednio wcześniej, zazwyczaj na dwie godziny przed odlotem. Przed wyjściem z domu prosimy upewnić się, czy posiadają Państwo przy sobie dokumenty niezbędne do odbycia podróży tj. dowód osobisty lub paszport, bilet lotniczy, polisę ubezpieczeniową, „żółtą książeczkę” (jeśli jest wymagana) potwierdzenia rezerwacji hoteli lub umowę z biurem turystycznym, karty kredytowe i pieniądze na wydatki.
 
Na lotnisku – po przybyciu do właściwego terminala warto upewnić się w informacji o aktualnej godzinie odlotu i numerze stanowiska "check in". Kiedy zacznie się odprawa biletowo - bagażowa ("check-in") należy przygotować wymagane dokumenty (paszport lub dowód, książeczka szczepień), bilet lub wydruk rezerwacji. Po oddaniu bagaży odbywa się kontrola bezpieczeństwa, a następnie kontrola paszportowa (nie obowiązuje w przypadku podróży w obszarze Schengen). Zanim udadzą się Państwo do baru lub sklepów, należy najpierw odszukać numer stanowiska wejścia na pokład samolotu („gate”) oraz sprawdzić czas wejścia na pokład („boarding”).
 
Check - In - to punkt odprawy biletowo-bagażowej, czyli miejsce, w którym przed lotem odbierzemy kartę pokładową i nadamy bagaż. Odprawa biletowo-bagażowa rozpoczyna się i kończy w czasie ściśle wyznaczonym przez przewoźnika.
 
Check - In Online - to odprawa przez internet. Niektórzy przewoźnicy umożliwiają pasażerowi samodzielne dokonanie odprawy online. Na stronie internetowej linii lotniczej należy podać numer rezerwacji, następnie wpisać dane osobowe oraz dane dokumentu tożsamości, który będzie używany w podróży. Wydrukowana karta jest dokumentem, który okazuję się w czasie nadawania bagażu rejestrowanego, a pasażerowie bez tego bagażu udają się bezpośrednio do stanowisk kontroli bezpieczeństwa.
 
Boarding Card - to przepustka/karta pokładowa uprawniająca do wejścia na pokład samolotu. Wszyscy pasażerowie przed opuszczeniem hali odlotów zobowiązani są do okazania personelowi naziemnemu swojej karty pokładowej (boarding card) oraz dokumentu tożsamości.
 
Kontrola bezpieczeństwa - to miejsce gdzie sprawdza się i prześwietla cały bagaż podręczny, w tym wszelkie elektroniczne narzędzia oraz przedmioty zawierające elementy metalowe. Wymagane jest zdjęcie okryć wierzchnich, pasków z klamrami metalowymi, wyjęcie z kieszeni kluczy, monet a czasem także zdjęcie butów.
 
Kontrola paszportowa - polega na sprawdzeniu paszportów lub dowodów osobistych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kontrola dotyczy pasażerów podróżujących do państw spoza strefy Schengen.
 
Strefa duty-free - strefa wolnocłowa dla pasażerów podróżujących do krajów poza Unią Europejską. Znajduje się za stanowiskami kontroli bezpieczeństwa i paszportowej. Można tam niedrogo kupić alkohol, kosmetyki, słodycze i inne artykuły znanych marek.
 
Executive lounge - to luksusowa poczekalnia w hali odlotów dla pasażerów klasy pierwszej lub biznes oraz dla wszystkich, którzy wykupią taką usługę.
 
Boarding time - czyli czas wsiadać! Od tej godziny rozpoczyna się wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu.
 
Gate - ponumerowana bramka, która znajduje się w hali odlotów, skąd następuje wejście na pokład samolotu. Godzina wejścia na pokład samolotu jest wskazana na karcie pokładowej. W odpowiednim czasie personel lotniska poinformuje o gotowości przyjęcia pasażerów na pokład samolotu.
 
Czartery - specjalne rejsy obsługiwane przez linie lotnicze, najczęściej na trasach do kurortów wakacyjnych. Miejsca w samolotach przewoźników czarterowych sprzedawane są zazwyczaj wraz z pełnym pakietem tj. zakwaterowaniem, wyżywieniem etc.
 
Infant - niemowlę; termin ten określa dziecko w wieku do dwóch lat, nie posiadające prawa do własnego miejsca w samolocie (podróżujące na kolanach rodziców) ani prawa do bagażu.
 
Flight delayed -  oznacza spóźnienie samolotu.
 
Flight cancelled – oznacza, iż lot został odwołany.
 
Overbooking - ma miejsce, gdy zabraknie siedzenia dla pasażera. Jeżeli pasażer nie poleci wybranym lotem, obowiązkiem linii lotniczej jest zapewnienie miejsca na najbliższy dostępny lot.
 
Time table -  tablica z rozkładem lotów.
 
Bagaż - maksymalna waga to zwykle 20 kg bagażu rejestrowanego i 5 kg bagażu kabinowego. Infantowi (dziecku do 2 lat) nie przysługuje 20 kg bagażu. Nadbagaż podlega dodatkowej opłacie. Sugerujemy zabierać ze sobą walizki lub torby na kółkach, a nie plecaki. Każda sztuka nadanego bagażu powinna mieć przywieszkę z imieniem, nazwiskiem i adresem podróżnego na wypadek zagubienia. Niektóre towarzystwa lotnicze proszą o zabezpieczenie bagażu dodatkowo kłódką .
 
Bagaż rejestrowany - to ten, który przekażą Państwo do przewozu w luku bagażowym samolotu.
 
Bagaż kabinowy/podręczny - to ten, który mogą Państwo wnieść ze sobą na pokład samolotu. Dozwolone wymiary bagażu podręcznego zależą od linii lotniczej i często wynoszą 20 x 45 x 50 cm. Bagaż podręczny nie może zawierać przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu i pasażerów. Nie wolno wnosić na pokład samolotu ostrych narzędzi, przedmiotów metalowych, materiałów łatwopalnych. Zalecamy nie nadawać na bagaż rejestrowany ważnych leków, biżuterii, sprzętu audio/video. Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą zabrać ze sobą na pokład płynne lekarstwa, urządzenia do mierzenia poziomu cukru itp. zobowiązane są mieć ze sobą przy odprawie ważne zaświadczenie lekarskie w języku angielskim.
 
Bagaż ponadwymiarowy/nietypowy - taki jak np. sprzęt sportowy należy zgłosić już w trakcie składania rezerwacji do linii lotniczej. Dzięki temu uzyskają Państwo informacje odnośnie warunków przewozu i dodatkowej opłaty jakiej przewoźnik może od Państwa zażądać.
 
Bagaż wózek dziecięcy - ze względu na swoje rozmiary wózki najczęściej nie mogą być przewożone w kabinie statku powietrznego, a ich transport odbywa się w luku bagażowym. Odprawa wózka dziecięcego wygląda zazwyczaj podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego. Zostaje on zaopatrzony w punkcie odprawy biletowo - bagażowej w przywieszkę i dopiero przed wejściem pasażera na pokład zostaje umieszczony w luku bagażowym (wydanie nastąpi bezpośrednio po wylądowaniu). Wózek dziecięcy można oczywiście nadać jak zwykły bagaż rejestrowany. W tym przypadku zalecane jest jego odpowiednie zabezpieczenie.
 
Materiały niebezpieczne - to przedmioty bądź substancje, które są w stanie stworzyć znaczące ryzyko dla Państwa zdrowia, bezpieczeństwa i przewożonych przez Państwa dóbr osobistych w trakcie podróży lotniczej. Materiałami niebezpiecznymi mogą być przedmioty codziennego użytku np. aerozole i perfumy, wybielacze, suchy lód, baterie, akumulatory i wiele innych przedmiotów, które na co dzień nie wzbudzają naszych obaw w trakcie ich użytkowania.
 
Orientacyjne opłaty dodatkowe za przewóz czarterowymi liniami lotniczymi - deska surfingowa – ok. 75 €, torba do golfa – ok. 40 €, sprzęt do nurkowania – ok. 40 €, wózek dla dziecka – bezpłatnie, rower – ok. 40 €, nadbagaż – ok. 8 € za kilogram (w jedną stronę).
 
Zniszczenie lub zagubienie bagażu - należy zgłaszać bezpośrednio na lotnisku. Podstawą roszczeń o odszkodowanie (od linii lotniczej ewentulanie towarzystwa ubezpieczeniowego) jest formularz P.I.R (Property Irregularity Report), który należy wypełnić w momencie zgłoszenia szkody. Dodatkowo należy zachować bilet lotniczy, odcinek karty pokładowej, potwierdzenie i numer nadania bagażu. W przypadku zaginięcia bagażu pasażer może domagać się od linii lotniczej zwrotu kosztów zakupu niezbędnych rzeczy pierwszej potrzeby. W tym wypadku konieczne jest przedstawienie rachunków. Wszelkie reklamacje dotyczące zniszczenia lub zagubienia bagażu podczas przelotu liniami lotniczymi/czarterowymi należy kierować listem poleconym na adres przewoźnika. Reklamacje powinny zawierać: protokół z lotniska (P.I.R), kopię biletu na przelot, kopię kwitu bagażowego dołączonego do biletu, kopię karty pokładowej, kopię paszportu (stronę ze zdjęciem i stronę z pieczątką przekroczenia granicy) ew. zdjęcie uszkodzonej walizki, kopię rachunku za utraconą walizkę, rachunki za zakupione rzeczy, dane do przelewu: numer rachunku bankowego, imię nazwisko oraz adres właściciela rachunku bankowego. Bez tych dokumentów reklamacje nie zostaną rozpatrzone.
Uwaga: Za rzeczy pozostawione przez Państwa w samolocie, na lotnisku bez opieki odpowiedzialność ponosicie Państwo.
 
Używki - informujemy, że Kapitan samolotu każdej linii lotniczej w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i lotu ma prawo odmówić wpuszczenia na pokład osób pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających lub osób stanowiących potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów i załogi.
 
Posiłki na pokładzie samolotu. Linie nisko kosztowe nie oferują w cenie biletów żadnych posiłków. Istnieje jednak możliwość skorzystania z bufetu na pokładzie samolotu za dodatkową opłatą. Wybór dań zwykle ogranicza się jedynie do kanapek oraz niewielkich przekąsek. Podczas korzystania z oferty regularnych przewoźników, podróżni mają zapewniony posiłek po około godzinie od momentu startu. Dla pasażerów przygotowuje się również zestaw przekąsek oraz napojów orzeźwiających i napojów alkoholowych. W przypadku połączeń międzykontynentalnych, regularne linie lotnicze dbają o dodatkowe posiłki dla podróżnych. Zwykle podawane są jako obiad i kolacja lub kolacja i śniadanie. Wszystko zależy od pory dnia oraz długości lotu. Posiłki podawane w samolocie podczas tego rodzaju lotów często składają się z dań kuchni kraju docelowego. Pasażerowie w klasie biznes mogą wybierać posiłki spośród wielu serwowanych potraw.
 
Czas –, kiedy będziecie Państwo na miejscu, warto zaraz po wylądowaniu ustawić zegarki na czas lokalny, bo według takiego czasu, będziecie musieli się stawić na lotnisko wracając z podróży.

 
TRANSPORT /TRANSFERY / WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU
 
Transfer shuttle busem – transfer to przewóz osób na trasie lotnisko – hotel – lotnisko. W przypadku shuttle busa do jednego autokaru zabierani są goście do hoteli znajdujących się na trasie przejazdu. W związku z tym, czas trwania transferu jest dłuższy niż przy podróży bezpośrednio do hotelu. Prosimy Państwo o cierpliwość i wyrozumiałość. O informacje dotyczące transferów powrotnych, o ile nie zostaną przekazane przez dostawcę usługi w sposób opisany w informacji o transferze na stronie www.traveloppa.com, należy zapytać  pracownika mającego dyżur w recepcji hotelowej.
 
Transfery prywatne - w przypadku podróży pytanych kierowca czeka na Państwa w hali przylotów lub przy wyjściu z kartką z Państwa imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy, która organizuje transfer. Przewóz jest wykonywane taxi lub mikrobusem w zależności od wybranej wersji, bezpośrednio z lotniska do hotelu. Przed wylotem z kraju, prosimy pamiętać o zabraniu wydruku z numerem telefonu alarmowego do dostawcy transferu, na wypadek gdyby Państwo mieli problem ze znalezieniem kierowcy na lotnisku.
 
Uwaga! Należy pamiętać o tym, że wyjazd z hotelu powinien nastąpić tak, aby Państwo dotarli na lotnisko 2 - 3 godziny przed wylotem samolotu. Prosimy pamiętać, że czas transferu może się wydłużyć ze względu na wypadki losowe. Sugerujemy, aby transfery nie odbywały się w ostatniej chwili.
 
Wypożyczenie samochodu - należy pamiętać, że kierowca zazwyczaj musi posiadać swoje prawo jazdy od co najmniej dwóch pełnych lat. W niektórych krajach posiadanie międzynarodowego prawa jazdy wraz z prawem jazdy narodowym jest obowiązkowe. Podczas odbioru auta kierowca może być zobowiązany do przedstawienia kuponu rezerwacji, ważnego prawa jazdy oraz wypukłej karty kredytowej na swoje imię i nazwisko, na której zostanie zablokowany wymagany przez wypożyczalnię depozyt. W wielu krajach istnieje możliwość wynajęcia samochodu z kierowcą, co polecamy w szczególności podczas dalekich egzotycznych wypraw, organizowanych samodzielnie.
 
 HOTELE  DOBA HOTELOWA/ POSIŁKI/ ATRAKCJE
 
Zakwaterowanie/ doba hotelowa - w większości hoteli i pensjonatów następuje najczęściej od godz. 14:00 w dniu przylotu (nie dotyczy rejsów nocnych), wykwaterowanie z hotelu następuje najpóźniej do godz. 12.00. Goście, którzy mają samolot wieczorem mogą zostawić swoje bagaże w specjalnym pomieszczeniu przy recepcji do czasu transferu. Uwaga! Zakres świadczeń opłaconych na miejscu (noclegi, wyżywienie) jest limitowany godzinami przelotów .
 
Kategoria hoteli - każdy kraj posiada różne kryteria klasyfikacji hoteli, dlatego też bardzo trudne jest utworzenie jednolitego systemu, który umożliwiłby pogrupowanie obiektów według tych samych standardów. Kategoria hotelu zależy od wielkości pomieszczeń, wyposażenia, poziomu usług, ich jakości i ilości. Każdy kraj ma swoje własne wymagania i ich określoną interpretację. Dlatego wybierając hotel, warto dokładnie przeczytać opis wyposażenia pokoi jak i innych usług i atrakcji. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w opisach hoteli na stronie www.traveloppa.com . Zdjęcia pokoi hotelowych są zdjęciami przykładowymi, oznacza to, że nie każdy pokój w danym hotelu wygląda tak samo jak ten prezentowany na zdjęciu. Podany w opisie hotelu metraż pokoju dotyczy także łazienki.
Większość hoteli pobiera od Klientów kaucje za korzystanie z sejfu, ręczników plażowych, pilotów do telewizora i do klimatyzacji (w przypadku klimatyzacji indywidualnej) czy kart magnetycznych. Niektóre hotele pobierają opłaty za wydanie duplikatów zniszczonych lub zagubionych kluczy/kart magnetycznych i kart do korzystania z ręczników plażowych.
Wiele hoteli używa słonecznego systemu ogrzewania, więc nocą i wczesnym rankiem mogą zdarzyć się przerwy w dopływie ciepłej wody. Ponadto informujemy, że hotelowa woda kranowa nie zawsze jest zdatna do picia, dlatego też sugerujemy do celów spożywczych używać wody butelkowanej.
Niektóre hotele zamiast kluczy posiadają karty magnetyczne, które mogą się rozmagnesować, dlatego nie wolno trzymać ich z kluczami i telefonami komórkowymi.
7* - to nieformalna klasyfikacja hoteli, nadana po to, aby pokazać różnicę jaka dzieli te obiekty od hoteli 5*, dlatego też nigdzie nie funkcjonuje kategoria hotel 6*. Ta duża różnica polega na tym, że w hotelach 7* wykorzystano najnowsze zdobycze technologiczne, wyposażenie wnętrz jest wręcz o niespotykanym przepychu, bogactwie i luksusie, a oferowane usługi są na najwyższym światowym poziomie.
5* – komfortowe hotele, posiadające serwis na wysokim poziomie, przyjemnie urządzone pokoje z klimatyzacją, TV/SAT lub TV/SAT LCD, telefonem, mini barem, sejfem, suszarką do włosów, potrawy kuchni międzynarodowej.
4* – hotele o wyższym standardzie, serwis na podwyższonym poziomie, pokoje z klimatyzacją, TV lub TV/SAT, mini barem, suszarką do włosów, potrawy kuchni międzynarodowej.
3* – hotele średniej klasy, standardowo wyposażone pokoje z łazienkami, dodatkowe serwisy zgodnie z opisami przy każdym hotelu, połączenie kuchni międzynarodowej i lokalnej.
2* – hotele niższej klasy, pokoje standardowe z łazienkami, brak dodatkowych serwisów, kuchnia przeważnie lokalna, położenie często w centrum danej miejscowości.
 
Wioska wakacyjna I kategorii – to obiekt przeznaczony dla rodzin z dziećmi, położony wśród ogrodu, przeważnie z licznymi budynkami bocznymi, kompleksem basenów, brodzikiem dla dzieci, zjeżdżalniami. Nieco gorszy standard pokoi rekompensuje licznymi animacjami, możliwościami uprawiania sportów.
 
Wioska wakacyjna – to obiekt składający się z niewielkich budynków, rzadziej oferuje możliwości uprawiania sportów, jako menu główne podawane są potrawy kuchni lokalnej.
 
Aparthotel – obiekt w którym znajdują się przestronne pokoje i apartamenty, nastawiony na zakwaterowanie wieloosobowych rodzin.
 
Dostawki – w hotelach 3* a także w większości hoteli 4*– 5* łóżka dostawiane zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci są w formie łóżek polowych, bądź rozkładanych sof do spania.
 
Zniżki dla dzieci – rabat dla dzieci w większości hoteli naliczany jest tylko wtedy, gdy dziecko/dzieci jedzie na urlop z 2 dorosłymi, pełnopłatnymi osobami. Każdy hotel ma swoją politykę rabatową, dlatego prosimy o podawanie dokładnych dat urodzin dzieci w czasie dokonywania rezerwacji, tak by uniknąć kłopotów podczas kwaterowania.
 
Posiłki - w większości przypadków śniadania przygotowywane są w postaci szwedzkiego stołu; pozostałe posiłki mogą być również serwowane a’la carte lub w postaci gotowych zestawów. Napoje do posiłków (poza śniadaniami) są zazwyczaj dodatkowo płatne na miejscu. Przy małej frekwencji, bufet może być zastąpiony wyborem menu. W większości hoteli podczas kolacji pożądany jest odpowiedni strój np. długie spodnie dla Panów. Prosimy pamiętać, iż jedzenie nie może być wynoszone z restauracji lub bufetu w celu późniejszej konsumpcji. Przynoszenie żywności i napojów do hoteli jak również ich wynoszenie jest zabronione. Dotyczy to również żywności i napojów przywiezionych z Polski. Uwaga! Mini bary w pokojach są w większości hoteli płatne – nawet przy opcjach „all inclusive”. Niektóre hotele oferują swoim klientom lodówki, które służą wyłącznie jako chłodziarki i nie są zaopatrywane przez hotel.
 
Bufet - oznacza bogatszy wybór sałatek i surówek. W hotelach z formą wyżywienia HB (śniadania i obiadokolacje) napoje do posiłków są dodatkowo płatne (poza kawą, herbatą do śniadania). W hotelach z formą wyżywienia BB (śniadania) napoje podawane do śniadania to kawa i herbata. Jeżeli w hotelu jest zbyt mała liczba gości posiłki mogą być serwowane przez kelnerów, a nie podawane w formie bufetu, niezależnie od opcji wyżywienia. W szczycie sezonu, przy bufetach mogą się zdarzyć kolejki, ze względu na ilość Gości korzystających z restauracji w tym samym czasie. W przypadku wyjazdu na wycieczkę lub wczesnego wykwaterowania, w niektórych hotelach, można w recepcji zamówić tzw. lunch pakiet.
 
All Inclusive/Ultra All Inclusive – uwaga pakiet all inclusive oferuje wyłącznie napoje lokalne – chyba, że opis stanowi inaczej. Poprzez napoje lokalne należy rozumieć piwo, wódkę a także odpowiedniki coca-coli, fanty i sprite’a. Wersja ultra all inclusive nie oznacza że w każdym z hoteli z tą wersją napoje (lokalne i importowane) są dostępne przez 24 godziny, rodzaj serwisu zależy wyłącznie od dyrekcji hotelu. Wersja all inclusive w hotelu 5* jest bogatsza niż w hotelu 3* gdzie podaje się ograniczony wybór potraw.
Bardzo często wersja all inclusive nie obowiązuje na plaży.
 Mini bary w pokojach są przeważnie puste. Na wyraźną prośbę Gości są wypełniane wodą, napojami bezalkoholowymi i piwem, za które później trzeba zapłacić. W hotelach 5* często pierwsze napełnienie wodą i napojami bywa bezpłatne. Informacji na ten temat udziela rezydent i recepcja hotelu. Ponadto w barach hotelowych zagraniczne napoje alkoholowe są płatne i oznaczone są czytelnymi napisami. W barach (także w opcji all inclusive i ultra all inclusive) obowiązuje przeważnie samoobsługa i jedna osoba może wziąć tylko 1 napój. Napoje są często serwowane w plastikowych, spożywczych kubeczkach wielokrotnego użytku. W wersji all inclusive/ultra all inclusive bary na plaży podają tylko napoje bezalkoholowe. Uwaga: w sezonie możliwe jest zamknięcie barów na plaży spowodowane decyzją lokalnych władz.
 
Restauracje a’la carte – w wielu hotelach możliwe jest bezpłatnie korzystanie z restauracji a’la carte (przeważnie raz w czasie 7- dniowego pobytu po wcześniejszym zarezerwowaniu). Niektóre hotele pobierają w ramach korzystania z oferty a’la carte opłatę serwisową, której wysokość ustala hotel. Prosimy pamiętać, iż nie wszystkie restauracje a’la carte przyjmują dzieci do lat 12. Dokładnych informacji na temat korzystania z oferty a’la carte udziela recepcja hotelowa lub informatory hotelowe dostępne w pokojach.
 
Klimatyzacja – wiele hoteli posiada klimatyzację centralnie sterowaną (pracuje ona w godzinach wyznaczonych przez hotel) lub klimatyzację sterowaną indywidualnie. W czasie upałów klimatyzacja (nawet indywidualna) może być nastawiona przez hotel na min. 22 – 24 ºC. W większości hoteli prąd i klimatyzacja działają dopiero po włożeniu karty magnetycznej – klucza. Ponadto w wielu kurortach należy liczyć się z przerwami w dopływie prądu wynikającym z nie do końca rozbudowanej infrastruktury. W pokojach rodzinnych, składających się z kilku pomieszczeń klimatyzacja może być tylko w jednym z pomieszczeń. W zależności od stref klimatycznych klimatyzacja nie musi działać przez cały rok.
 
Sprzątanie i wymiana pościeli – w zależności od standardu hotelu pokoje sprzątane są codziennie (hotele 4* i 5*) lub co 2-3 dni (hotele 2* i 3*). Pościel wymieniana jest co trzeci dzień albo 1 raz w tygodniu. Ręczniki są wymieniane, jeśli rano zostaną rzucone na podłogę w łazience lub co drugi dzień. Wszelkie problemy związane z brakiem czystych ręczników czy pościeli należy zgłaszać rano w recepcji. Uprzejmie przypominamy, że ze względu na oszczędzanie wody, hotele proszą o używanie ręczników przynajmniej przez 2 – 3 dni, jeżeli nie są za bardzo zabrudzone. Uwaga! Bardzo prosimy nie zostawiać w pokojach nie posiadających lodówek łatwo psującej się żywności.
 
Telefon – w większości hoteli istnieje możliwość telefonowania z pokoju hotelowego, jednak jest to usługa dość kosztowna.
 
Energia elektryczna – pamiętajmy, że napięcie prądu nie zawsze wynosi 220 Volt, dlatego może zaistnieć potrzeba użycia specjalnego adapteru. Szczegóły na stronie www.traveloppa.com
 
Internet – czasem bezpłatna usługa internetowa udostępniana przez hotel może posiadać ograniczenia zasięgu, połączeń, blokady niektórych portów czy niektórych stron internetowych. Szybkość połączeń internetowych jest minimalna. Wszelkie problemy związane z internetem należy zgłaszać na recepcji.
 
Animacje - prowadzone są przeważnie przez zatrudniony przez hotel personel, w wyznaczonych do tego godzinach. Soft animacje oznaczają tylko niektóre formy rozrywki np. w ciągu dnia zabawy przy basenie lub tylko zabawy wieczorne. Animacje na powietrzu uzależnione są od pogody oraz, często w mniejszych hotelach, od ilości Gości. Hotele z reguły oferują animacje w języku lokalnym, niemieckim, angielskim i rosyjskim.
 
Mini club – to miejsce zabaw dla dzieci w wieku określonym przez hotel, z reguły od 4 do 12 lat. W mini clubie pracują animatorzy przeważnie posługujący się językiem danego kraju, angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Mini club czynny jest w godzinach wyznaczonych przez hotel. Forma zabawy z dziećmi ustalana jest przez dyrekcję hoteli. Rodzice powinni być obecni w tym czasie na terenie obiektu.
 
Napiwki - mimo, że nie są obowiązkowe, każdy będzie oczekiwał od Państwa napiwku, dotyczy to pokojówki, boy’a hotelowego, pilota, kierowcy autobusu czy kelnera. Ogólnie przyjęte jest, że w hotelu i restauracjach zostawia się napiwki (około 10% wartości rachunku). Aby wynagrodzić pokojówkę należy zostawić napiwek na łóżku lub poduszce mniej więcej co 2-3 dni. Wysokość napiwku uzależniona jest od kraju i standardu hotelu.
Nawet w hotelach działających w opcji all inclusive w restauracjach można zostawić napiwek w specjalnych TIP BOX-ach lub przy płaceniu rachunku za rzeczy, które nie wchodzą w all inclusive.
 
Place zabaw dla dzieci  posiadają z reguły 2 – 3 huśtawki lub domek dla dzieci. Są otwarte w godzinach pracy mini clubu.
 
Siłownie hotelowe w zależności od standardu hotelu posiadają od 1 – 2 do kilkunastu urządzeń, które nie są przeznaczone do profesjonalnego treningu.
 
Leżaki, materace – szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w opisach hoteli na stronie traveloppa.com. Hotele posiadają ograniczoną liczbę leżaków przy basenie i na plaży, obliczoną zwykle na połowę ilości  gości hotelowych.
 
Baseny – większość zewnętrznych basenów jest nieogrzewana i nie jest pilnowana przez ratowników. W godzinach wieczornych tj. od kolacji do rana baseny są nieczynne. Większość basenów jest czyszczona chemicznie. Zanieczyszczenia z powierzchni wody usuwa się specjalnymi środkami chemicznymi, które wrzucone do basenu powodują, że zanieczyszczenia spadają na dno i stamtąd są usuwane mechanicznie przez obsługę hotelową. Przy basenach hotelowych nie ma mat antypoślizgowych, należy bardzo uważać przy przechodzeniu w pobliżu basenu. Zjeżdżalnie przy basenach czynne są w określonych godzinach, podanych przeważnie na tabliczce przy zjeżdżalni, jeżeli natomiast takiej informacji nie ma należy zapytać w recepcji. Korzystanie z basenu kończy się przeważnie koło godz. 18:00. Uwaga: baseny i plaże są niestrzeżone.
 
Plaże – informujemy, że większość plaż w kurortach jest publiczna, sprzątana z reguły przez miejskie służby porządkowe. Opłaty za korzystanie z leżaka, materaca i parasole wynoszą od 2-5 € dziennie za sztukę. Niektóre hotele, ze względu na słabe warunki plażowe posiadają pomosty i platformy do opalania oraz kąpieli w morzu. Hotelowe bary na plaży czynne są w określonych godzinach i często serwują tylko napoje bezalkoholowe.
 
Odległość od plaży – odległość od plaży podawana jest z reguły w linii prostej i dotyczy najbliższej plaży, co nie zawsze oznacza, że jest to plaża, na której hotel ma wydzielone miejsce dla swoich Gości.
 
Palenie papierosów – pamiętajmy, że w wielu krajach obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.
 
Bezpieczeństwo –  ze względu na to, iż turyści mogą być narażeni na kradzieże zalecamy przechowywanie ważnych dokumentów, gotówki oraz kart kredytowych w hotelowych sejfach. W większości hoteli można korzystać z sejfów w pokojach (płatne ok. 2 €/3 USD za dobę). Niektóre sejfy są dostępne po aktywacji w recepcji.
W niektórych krajach odradza się noszenia jakiejkolwiek biżuterii czy drogich zegarków.

Filmowanie i fotografowanie - podróże są źródłem niezliczonych inspiracji do fotografowania i filmowania. Fotografując prosimy pamiętać, iż część ludzi dość specyficznie reaguje na kamery i aparaty fotograficzne, stąd przed rozpoczęciem zdjęć należy zapytać „obiekt” o zgodę. Dotyczy to również fotografowania obchodów świąt religijnych. Pamiętajmy, że fotografowanie obiektów wojskowych i ważnych strategicznie jest surowo wzbronione i grozi wysokimi karami pieniężnymi, konfiskatą sprzętu fotograficznego/video bądź pozbawieniem wolności. W niektórych muzeach nie wolno używać kamer ani aparatów fotograficznych. Takie informacje zwykle umieszczane są przed wejściem do danego obiektu.
 
Miejsca sakralne - w miejscowościach turystycznych kościoły, synagogi, cerkwie, świątynie hinduistyczne oraz niektóre meczety są otwarte dla turystów. Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika. Pamiętajmy, że są to wszystko miejsca kultu i należy przestrzegać odpowiednich form ubioru. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (zaleca się zakrywanie ramion i kolan).
 
Ramadan - inaczej post, który odbywa się w dziewiątym miesiącu muzułmańskiego roku. Świąteczny charakter nadano mu na pamiątkę objawienia Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. W 2015 święto będzie trwać od 18 czerwca do 16 lipca. Podczas okresu postu (ramadanu) w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru. Jeśli nie musicie, nie polecamy w tym czasie pobytu w krajach arabskich, ponieważ wiele restauracji, sklepów w ciągu dnia jest zamkniętych.

 
INNE ( DOTYCZY IMPREZ TUROPERATORA)
 
Czas trwania imprezy – w przypadku imprez organizowanych przez Touroperatorów czas trwania imprezy obejmuje zarówno dzień wylotu jak i dzień przylotu, oznacza to, że impreza zaczyna się w dniu wylotu niezależnie od godziny odlotu samolotu, a kończy godziną powrotu do miasta docelowego.
 
Rezydent - to osoba, która znajduje się na miejscu. Nie zawsze wita Państwa na lotnisku, robią to zazwyczaj transfermeni. Rezydent po przyjeździe Gości organizuje spotkanie w celu przekazania praktycznych informacji związanych z pobytem oraz przedstawia oferty imprez fakultatywnych organizowanych przez miejscowe biura. Rezydent nie zawsze mieszka z Państwem w hotelu i ma zazwyczaj pod swoją opieką turystów zamieszkałych w kilku hotelach. Jest dostępny w czasie dyżurów oraz w sytuacjach awaryjnych pod numerem telefonu komórkowego podanym w hotelu na tablicy informacyjnej lub w segregatorze biura z informacjami o danym kierunku.
 
Pilot - to osoba, która opiekuje się grupą i jest odpowiedzialna za techniczną realizację wyjazdu. Służy pomocą i informacjami ogólnymi o danym miejscu. Nie ma uprawnień do oprowadzania grup np. w obiektach muzealnych czy na terenie wielu miast.
 
Spotkanie informacyjne – odbywa się w dniu przylotu lub następnego dnia. W każdym hotelu znajduje się tablica informacyjna lub książka hotelowa z logo biura z ważnymi i aktualnymi informacjami, podanymi numerami telefonów do rezydentów i przedstawicieli Organizatora na terenie danej destynacji..
 
Wycieczki fakultatywne – w przypadku imprez organizowanych przez touroperatorów wycieczki odbywają się przeważnie w języku polskim (poza imprezami, które mają łączone grupy ze względu na zbyt małą ilość chętnych). Programy wycieczek mogą ulec zmianie w zależności od pogody, ilości uczestników, sytuacji na drogach itp. Jeżeli na daną wycieczkę nie zbierze się odpowiednia ilość chętnych może ona zostać odwołana. Informacji na ten temat udzielają piloci/rezydenci na dzień przed jej rozpoczęciem. Uczestniczący w wycieczkach fakultatywnych nie otrzymują zwrotu za niewykorzystane w tym czasie świadczenia hotelowe.
 
Wiek podczas imprez objazdowych – imprezy te mają dosyć intensywny program zwiedzania, czasami wymagają długich przejazdów lub spacerów, dlatego sugerujemy, aby na takie imprezy zabierać dzieci powyżej 12 lat.

 
REJSY STATKIEM
 
Rejs - oznacza podróż morską w określonym terminie, zgodnie z datami widniejącymi w dokumencie podróży i na karcie pokładowej.
 
Dokumenty podczas rejsów statkiem – podczas rejsów w granicach Unii Europejskiej, każdy uczestnik powinien  posiadać  ważny dowód osobisty lub paszport (ważny min. 6 miesięcy licząc od daty ukończenia rejsu). W przypadku rejsów poza granicami UE  wymagane  jest posiadanie paszportu z terminem ważności powyżej pół roku lub w niektórych przypadkach rocznym, stosownych wiz oraz potwierdzenia rezerwacji.
 
Wiek uczestników rejsu statkiem - osoby podróżujące samotnie muszą mieć ukończony 21 rok życia. Osoby poniżej tego wieku mogą podróżować wyłącznie w towarzystwie osoby, która ukończyła 25 lat (rodzica czy opiekuna).
 
Kobiety w ciąży a rejs statkiem - kobiety w ciąży zobowiązane są do przedstawienia przy rezerwacji zaświadczenia lekarskiego o możliwości odbycia podróży w terminie przewidzianego rejsu. Organizator oraz linie żeglugowe nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek komplikacje związane z ciążą, które wystąpią podczas trwania rejsu oraz po jego zakończeniu. Powyżej 6 miesiąca ciąży kobiety nie otrzymają zgody na odbycie rejsu statkiem.
 
Rejestracja on-line w przypadku rejsu statkiem - w celu przyspieszenia procesu zaokrętowania niektóre linie żeglugowe wymagają wypełnienia rejestracji on-line na stronie internetowej linii żeglugowej. Aby dokonać pełnej rejestracji należy podać niezbędne dane uczestników: imię i nazwisko, drugie imię (jeśli jest w paszporcie), datę i miejsce urodzenia, adres zameldowania, numer paszportu, datę wystawienia, datę ważności, imię i nazwisko nr telefonu i stopień pokrewieństwa osoby bliskiej pozostającej w kraju oraz jeśli była wymagana wiza do USA, należy podać jej numer datę wydania i ważności.
 
Bagaż podczas rejsu statkiem wycieczkowym – zazwyczaj dozwolona jest taka sama ilość bagażu jak podczas rejsu samolotem, bez możliwości zabierania nadbagażu i nietypowego bagażu typu deski do pływania itp. Uwaga! zawieszki na bagaż są inne niż podczas rejsu samolotem. Nowe zawieszki otrzymacie Państwo podczas zaokrętowania lub dostarczone zostaną wraz z biletem na rejs. Przypominamy o noszeniu przy sobie dokumentów podróży (paszport, bilety), lekarstw używanych codziennie i cennych przedmiotów.
 
Język używany na statku - podstawowym językiem używanym na statkach jest angielski, co nie zmienia faktu, że można spotkać się również z obsługą mówiącą po niemiecku, hiszpańsku czy po polsku. Międzynarodowa załoga pomaga m.in.: przy zaokrętowaniu, zakupie wycieczek fakultatywnych, podczas posiłków czy wyokrętowaniu.
 
Waluta podczas rejsu  - walutą obowiązującą na statkach w zależności od armatora jest zazwyczaj USD lub EURO. Na pokładzie zazwyczaj stosowany jest bezgotówkowy system opłat (płaci się specjalną kartą będącą najczęściej jednocześnie kluczem do kabiny i rejsowym dowodem osobistym). Należność reguluje się ostatniego dnia rejsu, gotówką (wpłata depozytu pierwszego dnia rejsu) lub kartą kredytową (VISA, Mastercard, American Express) na podstawie zbiorczego rachunku. Karty kredytowe należy zarejestrować zaraz po zaokrętowaniu.
 
Napiwki - są obligatoryjne dla wszystkich linii żeglugowych. Wysokość napiwków i waluta, w jakiej są one płatne, uzależnione są od linii żeglugowej i wynoszą zazwyczaj od 10 USD lub od 7 EURO na dzień, na osobę. Zazwyczaj dolicza się je bezpośrednio do karty pokładowej. Napiwki są m.in.: za serwis w barach, korzystanie z centrum odnowy biologicznej SPA i są doliczane automatycznie do każdego rachunku.
 
Zaokrętowanie turystów - wejście na statek rozpoczyna się na kilka godzin przed wypłynięciem. Szczegóły zawarte są w dokumentach podróży. Najpóźniej należy stawić się w porcie na 2 godziny przed wypłynięciem statku. Przy zaokrętowaniu należy okazać paszport, dokumenty podróży oraz potwierdzenie dokonania rejestracji on-line (jeśli taka jest wymagana). Należy pamiętać o dokładnym oznaczeniu bagażu, ponieważ bagaże w porcie odbierane są od pasażerów i dostarczane bezpośrednio do kabin przez obsługę portu (obsłudze portu zwyczajowo przekazuje się 1 USD napiwku za wniesienie 1 walizki). Po wejściu na pokład i otrzymaniu karty pokładowej pasażerowie mogą od razu udać się do wyznaczonych kabin.

Spóźnienie się na rejs statkiem - jest prawie jednoznaczne z rezygnacją z podróży. Jedynie w niewielu przypadkach istnieje możliwość ponownego zaokrętowania się na statek w następnym porcie. Wszelkie wydatki z tym związane pokrywa klient.
 
Kabiny na statku – w zależności od armatora mamy do wyboru kabiny wewnętrzne, kabiny z oknem, z balkonem i apartamenty. W zależności od kategorii kabiny może w niej być: TV, telefon, prywatna łazienka, prysznic, suszarka do włosów, a nawet jacuzzi.
 
Serwis kabinowy – - kabiny są sprzątane zazwyczaj 2 razy dziennie. Wymieniane są ręczniki a na życzenie pościel. Serwis ten jest wliczony w cenę rejsu.
 
Posiłki podczas rejsu - cena każdego rejsu obejmuje pełne wyżywienie. Restauracje na statkach specjalizują się w daniach kuchni śródziemnomorskiej oraz międzynarodowej. Na niektórych statkach znajdują się specjalne restauracje tematyczne (dodatkowo płatne) oferujące dania różnych kuchni np. chińskiej, meksykańskiej, arabskiej czy francuskiej.
 
Room-service - jest na wszystkich statkach, dostępny całą dobę, wystarczy skorzystać z menu w kabinie. Na niektórych rejsach pobierana jest za to dodatkowa opłata.
 
Alkohol - nie można wnosić alkoholu. Trunki zakupione w wizytowanych portach są zazwyczaj zabierane do przechowania i oddawane ostatniego dnia rejsu. Na statku alkohol podaje się zazwyczaj osobą, które skończyły 21 rok życia.
 
Ubiór podczas rejsu – - na statkach obowiązuje zakaz przychodzenia do restauracji w strojach plażowych, a wieczorami mile widziane są stroje bardziej eleganckie. Podczas wieczorów galowych wymagane są stroje wieczorowe (dla panów garnitur lub ciemna marynarka i krawat, dla pań sukienka).
 
Ubiór na wycieczkach fakultatywnych – podstawa to wygodne obuwie, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stroje przewiewne, bawełniane, kostium kąpielowy i cieplejsza bluza na chłodniejsze wieczory. Przydadzą się również klapki pod prysznic. W trakcie zwiedzania miejsc kultu religijnego wymagany jest odpowiedni strój ( zakryte ramiona, długie spodnie lub długa spódnica, nakrycie głowy).
 
Wycieczki fakultatywne podczas rejsu statkiem - są płatne dodatkowo, pozwalają poznać najciekawsze zabytki i miejsca charakterystyczne dla okolicy portu, do którego zawija statek. Wykaz i ceny wycieczek dostępne są po zaokrętowaniu, a zapisy przyjmuje biuro wycieczkowe znajdujące się zazwyczaj w pobliżu recepcji.
 
Schodzenie na ląd - statki w każdym porcie zaokrętowania stoją w konkretnym przedziale czasowym (według miejscowego czasu). Zazwyczaj konieczny jest powrót na pokład najpóźniej na 60 minut przed planowaną godziną wypłynięcia.
 
Energia elektryczna na statkach - w kabinach znajdują się gniazdka o napięciu 110V lub 220V. Na niektóre statki zalecane jest zabranie w podróż specjalnych wtyczek tzw. przejściówek.
 
Internet na statku wycieczkowym - istnieje możliwość korzystania z Internetu w kawiarence internetowej. Na niektórych statkach możliwe jest podłączeni się do Internetu w kabinie. Zazwyczaj korzystanie z internetu jest dodatkowo płatne.
 
Choroba morska - jeśli wystąpi należy zgłosić się do punktu medycznego na pokładzie. Tabletek nie należy przyjmować profilaktycznie ale wyłącznie po pojawieniu się objawów choroby.
 
Lekarz na statku - na każdym statku znajduje się centrum pomocy medycznej. Najczęściej jest dwóch lekarzy i trzy pielęgniarki.  Godziny  otwarcia centrum podane są w recepcji i gazetce pokładowej. Wizyta lekarska jest płatna, a jej koszt zwracany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyłącznie na podstawie oryginałów dokumentów wystawionych przez lekarza. Osoby stale zażywające leki powinny zabrać wystarczający ich zapas w bagażu podręcznym.
 
Palenie papierosów na statku - jest możliwe, ale tylko w wyznaczonych miejscach..
 
Zmiana lub odwołanie rejsu - w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub zdrowia w wyniku: sztormów, huraganów, konfliktów zbrojnych i innych wydarzeń kapitan może podjąć decyzję o zmianie trasy lub nie zawijaniu do któregoś z portów wymienionych w programie.
 
Koniec rejsu – zazwyczaj w przedostatni dzień rejsu turyści otrzymują do kabin kolorowe zawieszki na bagaż. W gazetce pokładowej zawarte są informacje o kolorze zawieszek i związanych z tym godzinami zejścia ze statku. Np. kolor zielony oznaczać może zejście ze statku o godz. 8:00 (lub innej godzinie wskazanej w gazetce). Obsługa statku zabiera bagaże na ląd. Pamiętajmy o uregulowaniu rachunków. W porcie bagaże są do odbioru w specjalnie wydzielonych miejscach zgodnie z kolorem zawieszki.
 
ZDROWIE
 
Zdrowie - osoby mające problemy ze zdrowiem, prosimy o kontakt z lekarzem przed podjęciem decyzji o zakupie imprezy. Prosimy pamiętać o zabraniu wystarczającej ilości lekarstw, które zażywacie Państwo na co dzień. Zawsze warto mieć przy sobie leki przeciw zaburzeniom żołądkowym, środki przeciwbólowe, antybiotyk, plastry opatrunkowe i preparaty odstraszające komary. W gorących strefach klimatycznych pamiętajmy, aby unikać długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu. Konieczne jest używanie kremów przeciwsłonecznych, noszenia nakrycia głowy oraz spożywania dużej ilości butelkowanej wody mineralnej. Wszystkim podróżującym do egzotycznych krajów zalecamy unikanie przydrożnych barów, mało uczęszczanych restauracji, a przede wszystkim polecamy picie butelkowanej wody i napoi bez lodu.
Osoby udające się w podróż powinny wykonać serię zalecanych szczepień, o których piszemy w zakładce „Zdrowie”. Informacje o wymaganych szczepieniach lub zalecanych lekach profilaktycznych można uzyskać w stacjach sanitarno - epidemiologicznych lub na stronie internetowej www.szczepienia.pl. Prosimy pamiętać o tym, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje dopiero po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej! Podobnie jest z zażywaniem leków przeciw malarii, które zazwyczaj bierze się na tydzień przed wjazdem w obszary zagrożone. W przypadku zachorowania prosimy o natychmiastowy kontakt z centralą alarmową ubezpieczyciela.
 
Apteka – można ją znaleźć w każdym mieście i prawie w każdej wiosce turystycznej. Osoby udające się w egzotyczną podróż, muszą się liczyć z tym, że do najbliższej apteki może być daleko. Zawsze warto mieć przy sobie leki przeciw zaburzeniom żołądkowym, środki przeciwbólowe, antybiotyk, plastry opatrunkowe i preparaty odstraszające komary.
 
 
TELEFON/ WALUTA/ KARTY KREDYTOWE/BANKI/ ZKUPY
 
Telefony komórkowe – przed wyjazdem radzimy sprawdzić u swojego operatora, czy posiadacie Państwo roaming, tzn. czy będziecie mogli korzystać z sieci telefonii komórkowej operatorów innych krajów. Jeśli nie jesteście pewni, warto zadzwonić do obsługi klienta i uruchomić taką usługę. Dzwoniąc z zagranicy do Polski należy wybrać +48 i numer komórki lub nr kierunkowy miasta bez zera i numer abonenta. Informujemy, że opłaty z tytułu korzystania z telefonów komórkowych za granicą różnią się znacznie od kosztów lokalnych, dlatego dzwoniąc do biura obsługi klienta warto zapoznać się z opłatami naliczanymi przez operatora.
 
Waluta - wyjeżdżając za granicę prosimy zapoznać się z wartością lokalnej waluty. Pamiętajmy, że nie wszędzie będziemy mogli skorzystać z kart kredytowych i bankomatów.
W większości krajów afrykańskich i azjatyckich, chętnie przyjmuje się na wymianę dolary amerykańskie, ale tylko wyemitowane po 2006 roku. Więcej szczegółów odnośnie płatności w danym kraju można przeczytać na naszej stronie www.traveloppa.com
 
Banki – w zależności od kraju czynne są w dni robocze zazwyczaj od godz. 8.00 do 15.00. Udając się do banku celem wymiany waluty lub czeków podróżnych należy zabrać ze sobą dowód tożsamości (paszport).
 
Kantory wymiany walut - w kurortach czynne są codziennie. Podczas wymiany  pieniędzy pracownik kantoru może poprosić o paszport lub dowód tożsamości.
 
Karty kredytowe – kartami można płacić prawie we wszystkich większych sklepach i hotelach na terenie Unii Europejskiej. Bankomaty akceptują przede wszystkim karty Visa i  MasterCard. Poza Europą, przede wszystkim w krajach egzotycznych, nie wszystkie karty są akceptowane lub nie ma możliwość płacenia nimi. Uwaga! magnetyczne karty kredytowe mogą się rozmagnesować, dlatego nie wolno trzymać ich z kluczami hotelowymi i telefonami komórkowymi. Prosimy nie trzymać numerów PIN razem z kartami.
 
Kradzież pieniędzy – jeśli zgubiliśmy lub skradziono nam karty kredytowe i pieniądze najprostszym rozwiązaniem jest przesłanie pieniędzy przekazem Western Union, który ma swoje placówki nawet w bardzo egzotycznych krajach. Jak zrobić taki przekaz możemy dowiedzieć się przez stronę www.westernunion.com.pl  lub przez infolinię 0048 22 591 2224 (dla telefonów komórkowych i z zagranicy).  
 
Sklepy - w większości kurortów wakacyjnych sklepy czynne są od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Pamiętajmy jednak, że w niektórych krajach obowiązuje sjesta. W wielu krajach możemy targować się nawet w sklepach.
 
Antyki – w wielu krajach znajdziecie Państwo mnóstwo fascynujących przedmiotów: biżuterię, starodruki, rękopisy, wszelkiego rodzaju posążki, monety. Niestety, kupno, sprzedaż, posiadanie i wywóz za granicę jakichkolwiek antyków jest nielegalne, a za naruszenie tego prawa można trafić do więzienia. Wszelkie zabytkowe przedmioty należy natychmiast po znalezieniu przekazać do muzeum.
 
Biżuteria - przymierzając się poważnie do kupna złotej biżuterii, należy sprawdzić aktualną cenę złota i dokładną wagę danego wyrobu, a potem obliczyć ile kosztuje zawarty w nim metal, a ile jubiler policzył sobie za pracę. Gwarancją wysokiej próby i jakości wyrobu są zakupy w licencjonowanych sklepach, o które można spytać w punktach informacji turystycznej.
 
Poczta - Urzędy pocztowe znajdują się w większości letnich kurortów. Można tu kupić znaczki, wysłać kartki pocztowe i listy oraz kupić karty telefoniczne. Wypisane kartki pocztowe możecie Państwo zostawić również w recepcji hotelowej z prośbą o wysłanie.
 
 
REKLAMACJE  
 W przypadku podróży indywidualnych wszelkie niezgodności należy obowiązkowo niezwłocznie zgłaszać dostawcy usługi. O ile Państwa reklamacja nie zostanie załatwiona na miejscu Traveloppa.com może pośredniczyć w przesłaniu reklamacji pisemnej do dostawcy usługi, po otrzymaniu reklamacji pisemnej.
 
 
ADRESY LINII LOTNICZYCH DO REKLAMACJI
 
Aer Lingus
Head Office
Dublin Airport
Ireland
Tel. +48 22 626 84 02
Fax +353 1 8863832
www.aerlingus.com
 
Aeroflot Rosyjskie Linie Lotnicze
Al. Jerozolimskie 29
00 - 508 Warszawa
Tel. +48 22 628 17 10
Fax +48 22 628 25 57
www.aeroflot.ru
 
AeroSvit
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina
Terminal 1, biuro nr 508
ul. Żwirki i Wigury 1
02 - 143 Warszawa
Tel. +48 22 650 40 60
Fax +48 22 650 37 83
www.aerosvit.com
 
Air Europa
Air Europa Líneas Aéreas, S.A.
Centro Empresarial Globalia,
Ctra. Arenal - Llucmajor, km 21,5
Polígono Industrial Son Noguera
C.P: 07620 Mallorca,
Illes Balears (Spain)
www.aireuropa.com
 
Air France
Oddział w Polsce
ul. Nowy Świat 64
00 - 357 Warszawa
Tel. +48 22 556 64 00
Fax +48 22 556 64 15
www.airfrance.pl
 
Alitalia
Oddział w Polsce
ul. Nowy Świat 64
00 - 357 Warszawa
Tel. stac. 0801 107 700
Tel. kom. i zagr. +48 22 55 66 866
Fax +48 22 692 83 27
www.alitalia.pl
Austrian Airlines
ul. Jana Pawła II 29
00 - 867 Warszawa
Tel. stac. 0801 40 40 40
Tel. kom. i zagr. +48 22 520 34 20
www.aua.pl
 
Belavia
Al. Ujazdowskie 6a (p.111)
00 - 461 Warszawa
Tel. +48 22 628 38 87
Fax +48 22 629 82 19
www.belavia.by
 
British Airways
ul. Marszałkowska 76
00 - 517 Warszawa
Tel. +800 4411 592
Fax +800 4411 593
www.britishairways.com
 
Brussels Airlines
ul. Żwirki i Wigury 1
00 - 906 Warszawa
Tel. (Polska) +48 22 650 39 99
Tel. (świat) +32 2 723 23 45
Fax +48 22 650 35 99
www.brusselsairlines.com
 
Cimber Air A/S
Lufthavnsvej 2
6400 Soenderborg
Denmark
Tel. +45 70 10 12 18
www.cimber.dk
 
Czech Airlines ČSA
ul. Nabielaka 6/1
00 - 743 Warszawa
Tel. +48 22 559 39 30
Fax +48 22 559 39 38
www.csa.cz
 
easyJet Airline Company Limited
Hangar 89
London Luton Airport
Bedfordshire LU2 9PF
United Kingdom
Tel. (Polska) 0703 203 025
Tel. (świat) +44 870 6 000 000
www.easyjet.com
 
EL-Al Israel Airlines
Al. Jerozolimskie 65/79
00 - 697 Warszawa
Tel. +48 22 630 66 16
Fax +48 22 630 66 50
www.elal.co.il
 
Finnair
ul. Prusa 2
00 - 493 Warszawa
Tel. (Polska) +48 22 650 39 2
Tel. (świat) + 358 600 140 140
www.finnair.com
 
 
Germanwings
Germanwings-Str. 2
51147 Cologne
Germany
Tel. (Polska) 0703 403 044
www.germanwings.com
 
Jet2.com Limited
Low Fare Finder House
Leeds Bradford International Airport
Leeds
West Yorkshire LS19 7TU
United Kingdom
www.jet2.com
 
KLM S.A.
Oddział w Polsce
ul. Nowy Świat 64
00 - 357 Warszawa
Tel. +48 22 556 64 44
Fax +48 22 556 64 44
Dział Reklamacji KLM S.A.
Skrytka pocztowa 68
Urząd Pocztowy Warszawa 37
www.klm.com
 
PLL "LOT" S.A.
ul. 17 stycznia 39
00 - 906 Warszawa
Tel. stac. 0801 703 703
Tel. kom. 22 1 9572
www.lot.com
 
 
Deutsche Lufthansa S.A.
Oddział w Polsce
ul. Jana Pawła II 29
00 - 867 Warszawa
Tel. (Polska) +48 22 338 13 00
Tel. (świat) 01805 805 805
Dział Reklamacji Pasażerskich:
 
Deutsche Lufthansa AG
Kundendialog Deutschland
33322 Gütersloh
Germany
Fax +49 1805 838 005
www.lufthansa.com
 
LUXAIR Luxembourg Airlines
Tel. +352 2456 4242
Reklamacje:
Customer Relations Luxair S.A.
Aéroport de Luxembourg
L-2987 Luxembourg
customer.relations@luxair.lu
www.luxair.lu
 
Malev Hungarian Airlines
Al. Jana Pawła II 15
00 - 828 Warszawa
Tel. +48 22 697 74 72
www.malev.com
 
Norwegian Air Shuttle Polska
ul. 17 Stycznia 32
02 - 148 Warszawa
Tel. (Polska) 0703 40 30 40
Tel. (świat) +48 22 201 11 65
www.norwegian.no
 
Ryanair
Corporate Head Office
Dublin Airport
Ireland
Tel. (Polska, linia anglojęzyczna) 0703 303 033
Tel. (Polska, linia polskojęzyczna) 0703 703 007
Tel. (świat, linia anglojęzyczna) +353 1 2480856
Dział reklamacji pasażerskich:
Ryanair
EU Passenger Compensation Dept
PO Box 11451
Swords
Co Dublin
Ireland
Fax: +353 1 5081702
www.ryanair.com
 
Scandinavian Airlines System - SAS
Oddział w Polsce
ul. Jana Pawła II 29
00 - 867 Warszawa
Tel. +48 22 850 05 00
Fax +48 22 850 04 38
www.flysas.com
Dział reklamacji pasażerskich:
SAS Customer Relations Poland
INTERNATIONAL AIRPORT - TERMINAL 2
ul. Żwirki i Wigury 1
00 - 906 Warszawa
Polska
Tel.: +48 22 650 69 67
Fax: +48 22 650 34 67
e-mail: customer.relations-pl@sas.dk
Godziny pracy biura:
Pon - Piąt: 12.00-15.00
www.flysas.com/feedback
 
Swiss International Air Lines S.A.
Oddział w Polsce
Al. Jerozolimskie 65/79
00 - 697 Warszawa
Tel. 0801 300 962
Tel. +48 22 520 3456
Fax +48 22 520 34 85
Reklamacje:
feedback.poland@swiss.com
www.swiss.pl
 
Tunis Air Tunezyjskie Linie Lotnicze
Oddział w Polsce
ul. Świętokrzyska 36/35
00 - 116 Warszawa
Tel. +48 22 652 04 92
Fax +48 22 652 04 90
www.tunisair.com
 
Turkish Airlines
Al. Jerozolimskie 123A
02 - 017 Warszawa
Tel. +48 22 529-77-00
Fax +48 22 529-77-10
www.turkishairlines.com
 
Wizz Air Hungary Kft. Sp. z o.o.
Oddział w Polsce
ul. Wolności 90
42 - 625 Pyrzowice
Tel. (Polska) 0703 503 010
www.wizzair.com
 
 
PRZEPISY CELNE
Źródło: Departament Służby Celnej Publikacja: 2014.06.13 09:26
 
W przypadku gdy osoba wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi „środki pieniężne” o wartości 10 000 euro albo więcej (lub równowartość w innej walucie), powinna zgłosić w formie pisemnej i na żądanie przedstawić takie „środki pieniężne” właściwym organom (w Polsce są nimi organy: Służby Celnej lub Straży Granicznej) – zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) 1889/2005 oraz art. 18 Prawa dewizowego i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2009r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych.
Normy ilościowe i wartościowe towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnych, przyjeżdżających z państw trzecich (tj. spoza Unii Europejskiej), które są zwolnione z należności celnych przywozowych.
Zwolnione z należności celnych przywozowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich w ramach następujących norm:
a) w transporcie lądowym – do równowartości 300 euro;
b) w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro.
Do tych wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych, niezbędnych dla potrzeb podróżnego, wartości bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie, wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego), a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych według poniższych norm:
1) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) papierosy – 200 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 100 sztuk, lub
c) cygara – 50 sztuk, lub
d) tytoń do palenia – 250 g,
2) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) papierosy – 40 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 20 sztuk, lub
c) cygara – 10 sztuk, lub
d) tytoń do palenia – 50 g,
Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.
3) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery) - 2 litry, i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów,
Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.
4) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 0,5 litra lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 0,5 litra, i
c) wina niemusujące – 0,5 litra, i
d) piwo – 2 litry.
Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.
II. Wartości dewizowe
Osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro.
Zezwala się rezydentom i nierezydentom przekraczającym granicę państwową z innymi państwami obszaru Schengen na odstępowanie od obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz krajowych lub zagranicznych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10.000 euro.
III. Ograniczenia
Przywóz wielu towarów z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej uzależniony jest od spełnienia dodatkowych - poza formalnościami celnymi - wymagań nie mających charakteru fiskalnego. Takim wymogiem jest np. obowiązek przeprowadzenia kontroli granicznej przez wyspecjalizowane służby (chodzi o kontrolę sanitarną, weterynaryjną czy fitosanitarną itp.) oraz konieczność posiadania określonych prawem dokumentów (zezwoleń, licencji, certyfikatów).
W szczególności ograniczenia obejmują:
 - żywność;
Żywność pochodzenia zwierzęcego (np. wyroby mięsne i wyroby zawierające mleko) podlega szczególnym ograniczeniom, a w przypadku ruchu podróżnych takiej żywności w zasadzie nie można przywozić.
Podróżni przywożący ze sobą produkty mięsne i mleczarskie zobowiązani są do umieszczenia ich w specjalnych pojemnikach znajdujących się na przejściach granicznych.
Żywność pochodzenia niezwierzęcego jest zwolniona z obowiązku przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej w przypadku, jeśli jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu ( tj. na własne potrzeby).
 - produkty lecznicze;
Dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań w przypadku produktów leczniczych, które nie są sprzedawane w Polsce, a koniecznych podróżnemu.
- zwierzęta;
Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na następujących warunkach:
 - zwierzę musi posiadać elektroniczny identyfikator;
 - zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
 - musi posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).
W przypadku przywozu – w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia lub kwarantannę.
W przypadku podróży pomiędzy państwami członkowskimi UE zwierzę musi posiadać elektroniczny czip, paszport zwierząt, wydawany przez urzędowego lekarza weterynarii oraz musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Informacje o szczepieniu zawarte są w paszporcie zwierzęcia.
W przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego (tj. poza UE) zwierząt domowych należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków przewozu zwierząt domowych znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii:
- rośliny;
Bez ograniczeń związanych z przeprowadzeniem granicznej kontroli fitosanitarnej, dopuszczalny jest wwóz do Polski:
Lp. Rośliny i produkty roślinne
Dopuszczalna ilość
1 Świeże owoce    5 kg
2.Świeże warzywa, z wyłączeniem bulw roślin gatunku Solanum tuberosum L.5 kg
3.Cięte rośliny ozdobne 50 szt.
4.Cięte drzewka choinkowe    1 szt.
5.Części roślin iglastych 5 szt.
- broń;
Wywóz bądź przywóz broni podlega surowej reglamentacji i wymaga uzyskania wymaganych prawem dokumentów uprawniających do jej przewiezienia przez granicę państwową oraz wymaga zgłoszenia takiego przewozu organom celnym.
- środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory;
Wywóz bądź przywóz środków odurzających, substancji psychotropowych oraz prekursorów jest zakazany z wyjątkiem przewozu dokonywanego przez licencjonowane podmioty na podstawie stosownych zezwoleń.
Dozwolony jest natomiast przywóz środków odurzających lub substancji psychotropowych na własne potrzeby lecznicze o ile osoba przedstawi, określone w przepisach odrębnych zaświadczenie zawierające dane pacjenta, lekarza, leku i organ wystawiający/uwierzytelniający
- okazy gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów rośli i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem (wymienionych w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES) możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw – zwanych dokumentami CITES(dokumenty te wydawane są przez Organy Administracyjne CITES odpowiednich państw). Brak takich dokumentów podczas przewozu powoduje konsekwencje karne związane z popełnieniem przestępstwa.
Jakie gatunki są chronione i jakich nie należy nabywać i przewozić przez granicę:
 między innymi:
 - kawior;
 - skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
 - wypchane ptaki drapieżne,
 - wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów;
 - naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
 - koralowce, muszle, wszelkie pamiątki turystyczne takiej na przykład jak nalewki na kobrach lub innych wężach.
Pełna lista gatunków objętych ochroną znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl).
Przywóz w bagażu osobistym podróżnego na teren Unii Europejskiej okazów, na które nie są wymagane żadne dokumenty (nie dotyczy przesyłek pocztowych!):
 - kawior z ryb jesiotrokształtnych – do 125 g na osobę w opakowaniu indywidualnie oznakowanym (jednorazowa banderola);
 - „pałeczki deszczowe" – instrument muzyczny wykonany z prostego kawałka wysuszonej łodygi kaktusa – do 3 szt. na osobę;
 - przetworzone okazy krokodylowych czyli torebki, buty, paski itp. wyroby – do 4 szt. na osobę (uwaga – odstępstwo to nie jest stosowane w przypadku przywozu okazów z aneksu A Konwencji Waszyngtońskiej oraz mięsa i trofeów myśliwskich);
 - muszle skrzydelnika olbrzymiego – do 3 szt. na osobę;
 - pławikoniki – do 4 martwych okazów na osobę;
 - muszle przydaczni – do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kg. Jako okaz należy rozumieć 3 połówki niepasujące do siebie (połówki z 3 różnych osobników) lub całe muszle składające się z 2 pasujących połówek (do 3 szt. całych muszli).
- zabytki;
Pozwolenia na wywóz zabytku za granicę wymagają zabytki zaliczane do jednej z następujących kategorii:
1) zabytków archeologicznych, które mają więcej niż 100 lat i wchodzą w skład zbiorów archeologicznych lub zostały pozyskane wwyniku badań archeologicznych bądź przypadkowych odkryć;
2) elementów stanowiących integralną część zabytków architektury, wystroju wnętrz, pomników, posągów i dzieł rzemiosła artystycznego, które mają więcej niż 100 lat;
3) wykonanych dowolną techniką i na dowolnym materiale dzieł malarstwa, nieobjętych kategoriami wskazanymi w pkt 4 i 5, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł;
4) wykonanych na dowolnym materiale akwareli, gwaszy i pasteli, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
5) mozaik, nieobjętych kategoriami wskazanymi w pkt 1 i 2, oraz wykonanych dowolną techniką i na dowolnym materiale rysunków, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 12 000 zł;
6) oryginalnych dzieł grafiki i matryc do ich wykonania oraz oryginalnych plakatów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
7) oryginalnych rzeźb, posągów lub ich kopii wykonanych tą samą techniką co oryginał, nieobjętych kategorią wskazaną w pkt 1, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 20 000 zł;
8) pojedynczych fotografii, filmów oraz ich negatywów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł;
9) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach rękopisów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 4 000 zł;
10) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach książek, które mają więcej niż 100 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł;
11) pojedynczych map drukowanych i partytur, które mają więcej niż 150 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł;
12) kolekcji i przedmiotów z kolekcji zoologicznych, botanicznych, mineralnych lub anatomicznych, których wartość jest wyższa niż16 000 zł;
13) kolekcji o znaczeniu historycznym, paleontologicznym, etnograficznym lub numizmatycznym, których wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
14) środków transportu, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 32 000 zł;
15) innych kategorii, niewymienionych w pkt 1 - 14, obejmujących zabytki, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł.
Organ celny lub Straż Graniczna może zażądać od osoby dokonującej wywozu zabytku okazania dokumentu potwierdzającego fakt, że wywożony zabytek nie wymaga pozwolenia tj. że jego wiek lub wartość nie przekracza ww. progów (np. ocena wskazująca czas powstania zabytku, wycena, faktura, wystawione przez wyspecjalizowane instytucje).
Na przywóz zabytków nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Jeśli jednak taki przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej to należy taki przywóz zgłosić w urzędzie celnym, w celu objęcia przedmiotu procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną. 
Bez deklarowania można wwieść dewizy o równowartości do 5000 USD.
Bez cła wolno wwieść 1 kg kawy, pięć litrów alkoholu i dwa kartony papierosów (400 sztuk).
Przejdź: Na górę