22 247 27 57

Mołdawia

Republika Mołdowy położona jest w południowo – wschodniej Europie. Od zachodu graniczy z Rumunią (wzdłuż rzeki Prut - 450 km), a od północy, wschodu i południa z Ukrainą (939 km). Powierzchnia kraju wynosi 33 700 km² i jest blisko dziesięciokrotnie mniejsza od terytorium Polski. Największa odległość z północy na południe kraju wynosi 350 km, natomiast z zachodu na wschód 150 km.

Stolica: Kiszyniów

Największą atrakcją turystyczną kraju są wiekowe cerkwie i zespoły klasztorne oraz winnice, w których leżakują jedne z najlepszych win na świecie.

Dokumenty

Obywatele RP mogą przebywać w Mołdowie bez wiz do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy liczonych od daty pierwszego wjazdu. Przy wjeździe do tego kraju termin ważności paszportu winien być dłuższy od zamierzonego okresu pobytu; nie ma jednak ustalonego minimalnego okresu ważności. Przy przekraczaniu granicy wymagane jest posiadanie 30 USD na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 150 USD. Przy pobytach przekraczających 3 miesiące należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy.

Uwaga: Ambasada RP w Kiszyniowie przestrzega obywateli polskich przed podróżami do Naddniestrza. Polacy, którzy na terenie tej separatystycznej republiki wejdą w kolizję z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości praktycznie nie mogą liczyć na pomoc i opiekę konsularną polskiej placówki w Kiszyniowie. Polska uważa Naddniestrze za integralną część Mołdowy, natomiast władza Republiki Mołdowy nie rozciąga się na obszar tej prowincji. Naddniestrzańskie służby graniczne i celne pod byle pretekstem wymuszają od cudzoziemców opłaty za rzekome naruszenia tamtejszych przepisów. Wobec takiej samowoli naddniestrzańskiej policji, służb celnych i granicznych, władze Mołdowy nie mają możliwości reagowania. Rada Najwyższa Naddniestrza podjęła decyzję, że cudzoziemcy podróżujący tranzytem lub udający się do Naddniestrza będą uiszczać „opłaty migracyjne”.

Klimat

Mołdowa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o cechach kontynentalnych. Zimy są stosunkowo łagodne i krótkie, a lata ciepłe, długie i dość suche. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -7 ºC na północy do - 4 °C na południu, zaś w lipcu, odpowiednio, od 19 °C do 25 °C.

Język

Język urzędowy: mołdawski (tożsamy z rumuńskim).

Inne języki: rosyjski, ukraiński.

Waluta

Waluta: lej mołdawski (MDL), 1 MDL = 100 bani;

Walutę należy wymieniać w licznych w Mołdowie kantorach. Większość z nich pracuje od 10.00 do 18.00. Różnice kursów walut pomiędzy kantorami bywają bardzo duże. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z kantorów oferujących atrakcyjny na pierwszy rzut oka kurs wymiany, pobierają 2 - procentową prowizję. Kantory mogą odmówić wymiany waluty jeśli banknot jest w złym stanie lub lekko przedarty.

W Republice Mołdowy możliwości płacenia kartą kredytową są ograniczone, płatności dokonuje się głównie za gotówkę.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Coca cola - ok.20 MDL
Piwo - ok. 35 MDL
Kawa - ok.20MDL
Wino Cohar - ok. 35 MDL
Bakłażany faszerowane - ok 75 MDL
Pierogi - ok.40 MDL
Obiad o restauracji - ok. 230 MDL

Czas

Różnica czasu wobec Polski – plus 1 godzina.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C i typ C-2.

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, żółtaczką zakaźną. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce. Obowiązuje zakaz kąpieli w wielu zbiornikach wodnych z uwagi na obecność zarazków cholery. Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróż znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Do najbardziej popularnych dań należy kukurydziana mamałyga z dodatkiem sera i masła, warzywa zapiekane w sosie grzybowym, Sarmala - rodzaj gołąbków z mięsem wieprzowym i ryżem, owijanych w liście winogron. Na kanapki oprócz wędlin, popularna jest pasta z fasoli, rodzynek i czosnku. Mołdawia słynie z wyrobu win, śliwowicy i koniaków znanych na całym świecie. Oryginalny charakter wymienionych potraw, w połączeniu ze szlachetnymi trunkami,  powoduje, że warte są spróbowania.

Ambasada Republiki Mołdawii

ul. Imielińska 1, 02-710 Warszawa
tel/fax: (+ 48 22) 646 20 99
varsovia@mfa.md

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii

Mołdawia, Kiszyniów, Grenoble 126 A, MD-2019
Tel.: +373 22 285 950 w godzinach pracy placówki Tel.: +373 22 285 960 w godzinach pracy placówki Tel. dyżurny: +373 69110680 Faks: +373 22 289 000 w godzinach pracy placówki
kiszyniow.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kiszyniow.msz.gov.pl

Kiszyniów - Stolica kraju, położona jest w centrum Mołdawii. Warto przespacerować się główną ulicą - Ştefana cel Mare, przy której znajduje się Cerkiew Narodzenia Pańskiego. Cerkiew została zbudowana w latach 1830-1836, według projektu architekta Avraama Melnikova. Obecnie świątynia posiada rangę katedry Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego, autonomicznej części Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej W okolicach cerkwi znajduje się parlament, budynek teatru oraz ciekawe parterowe późno-klasycystyczne kamienice. Wartym zobaczenia jest Ratusz – siedziba władz miejskich, która mieści się według nas w najładniejszym zabytkowym budynku w mieście. O czasach komunizmu przypomina w mieście Park Pamięci z wielkim pomnikiem ku czci poległych w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej oraz w konflikcie z Naddniestrzem. Płonie tu wieczny ogień, przy którym wojskowi pełnią warty. Generalnie Kiszyniów to miasto, które zaskakuje czystością ulic i parków oraz zadbanymi budynkami publicznymi.

Winiarnia Cricova - W Mołdawii znajdują się największe na świecie piwnice win, na które składa się 130 km. podziemnych labiryntów. Należą one do zlokalizowanej w okolicach Kiszyniowa winiarni Cricova. W podziemnych korytarzach wędruje się jak po ulicy, gdzie po obydwu stronach umieszczone są rzędy beczek wypełnionych winami. Każdy z tuneli posiada swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. "Cabernet". "Aligote", "Feteasca".

Monastyr Căpriana - Położony jest w Căpriana, niewielkiej wiosce oddalonej o 35 km Kiszyniowa. Pierwsza kamienna cerkiew wzniesiona została tu w latach 1491-1496, za czasów Stefana Wielkiego. Dopiero w pierwszej połowie XIX wieku staraniem mołdawskiego patriarchy Gavriile'a Banulescu-Bodoniego, klasztor został poddany gruntownej renowacji. Ta XVI wieczna świątynia reprezentuje sobą wiele cech, jakie spotkać można było w średniowiecznych mołdawskich cerkwiach. Najważniejsze z nich to m in. trójkonchowa bryła czy specjalna wydzielona komora grobowa (gropnita). W latach 2003-2005 przeprowadzona została gruntowna renowacja monastyru.

Rezerwat geologiczno - archeologiczny - W Batucieni koło Orcheja wijąca się rzeka Reut wyrzeźbiła w skale głębokie wąwozy stanowiące rezerwat geologiczno - archeologiczny, objęty ochroną. lecz udostępniony zwiedzającym. Można tam oglądać cerkwie i cele mnichów, wykute w skale.

Przejdź: Na górę