22 247 27 57

Andora

Księstwo Andory to jedno z najmniejszych państw na świecie, trochę mniejsze od Warszawy. Kraj położony jest w południowo- zachodniej Europie, pomiędzy Hiszpanią, a Francją. Tu nikt nie płaci podatków, prawie każdy obywatel ma swój hotel, restaurację czy sklep. Tak, więc kraj, mimo że mały to do biednych nie należy.

Turystów przyciągają wspaniałe górskie krajobrazy, małe urocze zabytkowe miasteczka, liczne trasy spacerowe i rowerowe latem, a zimą ponad 280 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności i strefa wolnocłowa obejmująca cały kraj.

Stolica. Andorra la Vella.

Powierzchnia kraju: 468 km2.

Andora jako państwo istnieje od 1278 roku, dzieli się na 7 parafii. Podobna do obecnej, struktura powiązanych ze sobą parafii istnieje od 839 roku Andora jako państwo powstała w wyniku porozumienia pomiędzy biskupem sąsiedniego miasta w Hiszpanii - Urgel oraz Rogera Bernat III, francuskiego hrabiego Foix. Prawa strony francuskiej przeszły z czasem na władze w Paryżu. Próby obu sąsiednich państw by w pełni podporządkować sobie Andorę nie powiodły się. Pełna suwerenność kraju datuje się od 1993 r. Na mocy przyjętej wówczas konstytucji zniesiono struktury feudalne obowiązujące od ponad 700 lat.

Dokumenty

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Andory przez okres 90 dni jest ważny paszport bądź dowód osobisty.

Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.

Klimat

Andora leży w strefie klimatu podzwrotnikowego a klimat ma cechy górskie.

Lata są stosunkowo ciepłe, ale nie upalne. Temperatura rzadko przekracza 25°C. Wysoko w górach jest chłodno, temperatura rzadko przekracza 15 °C.

Zima trwa ok.6 miesięcy, jest chłodna, śnieżna, a w górach mroźna. W dolinach średnie wartości utrzymują się na poziomie 0 °C. W górach temperatura jest ujemna, a śnieg utrzymuje się średnio 200 dni w roku.

Język

Język urzędowy: kataloński.

Inne języki: francuski, hiszpański.

Waluta

Waluta: euro (EUR).

1 euro dzieli się na 100 eurocentów.
Banknoty euro występują w siedmiu nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro.
Seria monet euro obejmuje osiem nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Ceny

Ceny orientacyjne (2014 r.)

Butelka wody (0,33 l) - ok. 1 Euro
Kawa Cappucino - ok. 2 Euro
Coca-Cola (0,33 l) - ok. 1,50 Euro
Lokalne piwo (0,5 l) - ok. 2,5 Euro
Posiłek w restauracji średniej klasy - od 15 Euro
Posiłek z trzech dań w restauracji, bez wina - ok.30 Euro

Czas

UTC +1 – zima, UTC +2 – lato. Czas taki jak w Polsce.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ F.

Szczepienia

W Księstwie Andory nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Na terytorium Andory nie ma zastosowania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniająca turystę do korzystania w krajach Unii Europejskiej z bezpłatnej opieki medycznej w sektorze publicznym. Pacjent powinien zapłacić za wystawioną przez lekarza fakturę i rozliczyć ją z prywatną firmą ubezpieczeniową po powrocie do Polski. Koszt zwykłej wizyty u lekarza to ok. 60 EUR.

Kuchnia

Kuchnia Andory jest mieszanką kuchni swoich sąsiadów tj. hiszpańskiej i francuskiej. Do najbardziej znanych dań lokalnych należy zaliczyć: omlet z szynką zapiekany z miodem – truites de casseroles i trixat - danie z ziemniaków. W zimie popularne są zupy gotowane najczęściej na baraninie z warzywami i ziemniakami Pomiędzy posiłkami jada się grzanki z pomidorami. Do posiłków najczęściej podaje się wino lub piwo.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Madrycie (Hiszpania).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii

Hiszpania, Madryt, Guisando 23 bis, 28035
Tel.: +34 913 736605 Tel.: +34 913 736606 Tel. dyżurny: +34 629 864 508
madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.madryt.msz.gov.pl

Andorra la Vella - Stolica Księstwa Andory położona jest na wysokości 1409 m n.p.m., we wschodniej części Pirenejów. Warto dodać, że jest najwyżej położoną stolicą Europy. Miasto jest głównym ośrodkiem kulturalnym kraju. Działają tu teatry, muzea, oraz sale wystawowe.
Warto tu przyjechać dla wspaniałych widoków, starych kamienic i malowniczych uliczek.
W stolicy do najciekawszych obiektów zalicza się Bari Antic, czyli starówka, na której znajduje się m.in.: kościół św. Esteva, który skrywa kopię romańskiej figury Matki Boskiej z Meritxell, patronki Andorczyków, niedaleko kościoła położona jest najważniejsza budowla stolicy Casa de la Vall - budynek zbudowany ok. 1580, który stanowi siedzibę rządu i sądownictwa Andory. W sali posiedzeń znajduje się tzw. Szafa Siedmiu Kluczy, w której przechowywane są symboliczne klucze do siedmiu parafii Andory oraz archiwa księstwa. Ponadto w mieście znajduje się mnóstwo uroczych kafejek, barów, restauracji i sklepów, które ze względu na niskie ceny licznie odwiedzają turyści.

Dolina Sorteny - Od 1999 roku jest rezerwatem przyrody. Obszar chroniony zajmuje łącznie ponad 1000 hektarów, rośnie tutaj ponad siedemset gatunków kwiatów. Przy odrobinie szczęścia można spotkać kozice, daniele, sokoła czy orła królewskiego. Przepiękne pejzaże gór, imponujące bogactwo roślinności oraz typowe górskie schroniska robią wrzenie na wielu turystach.

Sanktuarium Meritxell - Położone w środkowej części Księstwa Andory Sanktuarium Matki Boskiej z Meritxell jest najważniejszym religijnym miejscem kultu dla mieszkańców kraju. Sanktuarium składa się ze starego kościoła z XVII wieku i współczesnej świątyni. Romańska cudowna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z XII wieku i barokowe ołtarze spłonęły przypadkowo w 1972 roku. W starym kościele, który został wyremontowany pokazana jest historia kultu i sanktuarium. W nowej świątyni jest kopia spalonej figury Madonny z Dzieciątkiem. Co roku główne uroczystości państwowe ku czci Maryi odbywają się dnia 8 września i ten dzień jest świętem państwowym, a Maryja z Meritxell wspominana jest, jako szczególnie godna czci w hymnie narodowym Księstwa Andory. W czasie święta odbywa się msza, po której wierni całują statuę świętej. Wieczorem w stolicy organizowany jest pokaz fajerwerków.

Vallnord - Vallnord to jeden z piękniejszych widokowo regionów w całych Pirenejach. Tutaj znajduje się park krajobrazowy z najwyższym szczytem Andory, Pic de Coma Pedrosa 2942 m n.p.m., Vallnord to doskonały ośrodek narciarski, położony 13 km od stolicy Andorra la Vella. Perfekcyjnie przygotowane trasy narciarskie i najlepsze warunki śniegowe w Księstwie zadowolą najbardziej wymagających narciarzy.

Centrum Caldea - Nazwa Caldea pochodzi od łacińskiego słowa caldae czyli termy. Centrum zbudowano w miejscu, gdzie wypływały z ziemi źródła wód siarkowych, osiągających temperaturę 70°C. Centrum jest największym tego typu ośrodkiem w południowej Europie. Służy celom zarówno rekreacyjnym, jak i zdrowotnym: wody leczą reumatyzm i choroby skóry. W budynku można skorzystać również z masaży i zabiegów kosmetycznych, a poza tym są tu sklepy, restauracje, nowoczesne kino i taras widokowy z którego rozpościera się piękny widok na okolice.
Przejdź: Na górę