22 247 27 57

Azerbejdżan

Republika Azerbejdżanu położona jest w zachodniej Azji, na Zakaukaziu, na zachodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Na północy graniczy z Federacją Rosyjską na północnym zachodzie z Gruzją, na zachodzie z Armenią, na południu z Iranem oraz Turcją.

W skład Azerbejdżanu wchodzą: Nachiczewańska Republika Autonomiczna, położona na południe od Armenii, oraz ormiański Obwód Autonomiczny Górny Karabach, do którego rości pretensje Armenia, posiadająca na obszarze Azerbejdżanu niewielką enklawę z osiedlem Baszkend w pobliżu jeziora Sewan.

Azerbejdżan jest największym państwem Kaukazu Południowego. W Polsce kojarzy się głównie z bogatymi złożami ropy naftowej, wielkimi fortunami m.in. Rotschildów i braci Nobel, wojną w Górnym Karabachu i z obowiązkową lekturą szkolną - "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego. To kraj kontrastów, któremu warto przyjrzeć się z bliska.

Stolica: Baku

Powierzchnia kraju: 86,6 tys. km2.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Azerbejdżanu muszą posiadać wizę. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Republiki Azerbejdżanu w Warszawie, a także we wszystkich azerbejdżańskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych za granicą. Termin ważności paszportu przy wjeździe do Azerbejdżanu nie jest określony (zwyczajowo jednak nie powinien być krótszy niż 3 miesiące). Aby otrzymać wizę należy wypełnić e-ankietę na stronie internetowej: http://evisa.mfa.gov.az/, którą następnie należy wydrukować i dostarczyć do Ambasady wraz z pozostałymi niezbędnymi dokumentami. Lista potrzebnych dokumentów i opłat znajduje się na stronie internetowej Ambasady Azerbejdżanu w Warszawie.

Klimat

Na zachodzie kraju klimat jest kontynentalny, nad morzem wilgotny; na południu podzwrotnikowy, na północy zaś umiarkowany. Średnie temperatury występujące w czerwcu zaczynają się od +26° na równinach (maksymalnie do +32-35 °C, czasami dochodzą do +40 °C) oraz do +5° С w wysokich górach, analogicznie temperatury w styczniu wahają się od +3° C do −10° C.

Najdogodniejszymi porami do odwiedzenia Azerbejdżanu są wiosna i jesień.

Język

Język urzędowy: azerbejdżański.

Inne języki: rosyjski, ormiański, turecki.

Waluta

Waluta: nowy manat (AZN), 1 manat = 100 gapików.

Sieć punktów wymiany walut i bankomatów jest dobrze rozwinięta (akceptowane są karty VISA, Master Card/Eurocard, American Express czy Maestro). Można płacić kartami w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, stacjach benzynowych i centrach handlowych, przede wszystkim w dużych miastach, choć coraz częściej także na prowincji.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w restauracji (średnia półka) - ok. 20 AZN 
Piwo krajowe w restauracji (0,5 l) - ok.3 AZN 
Woda w restauracji (0,33 l) - ok.0,70 AZN
Mleko (1 l) - ok. 1,20 AZN
Ser (1 kg) - ok. 7 AZN
Jabłka (1 kg) - ok.3 AZN
Pomarańcze (1 kg) - ok. 2,50 AZN
Woda w sklepie (1,5 l) - 0,60 AZN
Butelka wina, średnia półka - ok.10 AZN

Czas

Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi plus 3 godziny.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2.

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróż znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Najpopularniejszym daniem w Azerbejdżanie jest Plow - długoziarnisty ryż, zaprawiany szafranem z różnymi dodatkami. Najlepszą wersją plowu, jest Nar Qovurma, przyrządzany z mięsem kurzym lub baranim, kasztanami, cebulą, morelami, rodzynkami i śliwami. Z innych potrawa polecamy Toyuq Levenqi - pieczoną kurę nadziewaną farszem z orzechów, cebuli i rodzynek oraz Kutum Levenqi – pieczoną rybę napełnianą farszem z orzechów, cebuli i rodzynek. Popularnym daniem są szaszłyki z baraniny, kury, indyka czy ryb. Szczególnie polecamy spróbować szaszłyk z jesiotra, miejscowa nazwa osietrina.

„Nusz olsun!” – „Smacznego!”

Ambasada Republiki Azerbejdżanu

ul. Zwycięzców 12, 03-941 Warszawa
tel: (22) 616 21 88, (22) 617 67 28
warsaw@mission.mfa.gov.az

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu

Azerbejdżan, Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000
Tel.: +994 12 492 01 14 Tel.: KONSULAT: +994 12 497 47 08 Tel. dyżurny: +994 50 270 70 20 - czynny całą dobę Faks: +994 12 492 02 14
baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.baku.msz.gov.pl
KONSULAT: baku.amb.wk@msz.gov.pl

Baku - Stolica Azerbejdżanu podczas „naftowej gorączki” w drugiej połowie XIX wieku uważana była za jedno z najbogatszych miast na świecie. W zawrotnym tempie bankierzy ormiańscy, tatarscy, rosyjscy i żydowscy robili fortuny, Najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta był Bulwar Nafciarzy ciągnący się 4 km wzdłuż morza. Obecnie znajduje się tu wiele instytucji handlowych i urzędów. W mieście warte zwiedzenia jest stare miasto - Içeri Şeher, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Içeri Şeher tworzą liczne kręte uliczki momentami bardzo wąskie, które miały za zadanie chronić mieszkańców przed upałami i porywistymi wiatrami wiejącymi znad Morza Kaspijskiego. Tu znajduje Pałac Szirwanszachów z XV wieku. To kompleks kilkunastu budynków, wewnątrz skromnych, na zewnątrz - bogato zdobionych arabeskami. Na terenie starego miasta znajduje się również Wieża Dziewicza z XII wieku, z której szczytu można podziwiać panoramę miasta. Znajduje się tu również wiele sklepików, warsztatów rzemieślniczych i straganów, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie, aby przywieść pamiątkę z podróży.

Yanar Dag - To wzgórze leżące na Półwyspie Apszerońskim, ok. 25 km od stolicy kraju Baku. "Yanar Dag" oznacza "płonącą górę", która faktycznie płonie!. Tuż pod powierzchnią ziemi znajduje się złoże gazu. Przez szczeliny w piaskowcu wydobywa się gaz, który ulegając samozapłonowi tworzy fantastyczne płomienie. Góra pali się w czasie deszczu, kiedy pada śnieg czy kiedy wieją wichury. Takich płonących miejsc w Azerbejdżanie było więcej. Zaczęły one znikać wraz z rozwojem przemysłowego wydobycia ropy.

Wulkany błotne w Gobustanie - Obecność wulkanów błotnych jest ściśle związana z występowaniem złóż gazu i ropy. Gaz zalegający zwykle na bardzo dużych głębokościach unosi się ku górze, napotyka na przeszkodę w postaci wód podziemnych, ta „wybuchowa” mieszkanka wody i gazu porywa dolomity, łupki oraz piasek i unosi ku górze, by na koniec wyrzucić je na zewnątrz. Stożki mają od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości i w związku z ich niekontrolowaną erupcją, najlepiej zachować ostrożność, by nie być dosłownie utaplanym w błocie.

Quba - Miasto położone w północno-wschodnim Azerbejdżanie. Z jednej strony otaczają miasto góry, z drugiej morze. W mieście mieszka największa społeczność żydowska w Azerbejdżanie. Warto zobaczyć meczet Juma z XIX wieku oraz cmentarz żydowski.  Poza tym warto wybrać się na targ. Wspaniałe krajobrazy okolic przyciągają tu z roku na rok coraz więcej turystów.

Petroglify w Gobustanie - Petroglify to rysunki wyryte w skale, znajdują się 10 km od miejscowości Qubustan. Powstały 12 tysięcy lat przed Chrystusem. Rysunki przedstawiają ludzi, zwierzęta, sceny polowań i tańców oraz gwiazdy i słońce. Naskalne rysunki zostały wpisane na listę światowego i kulturalnego dziedzictwa UNESCO.

Przejdź: Na górę