22 247 27 57

Armenia

Armenia to pierwsze państwo chrześcijańskie w dziejach świata. Władcy ormiańscy, jako pierwsi w 301 roku uznali chrześcijaństwo za oficjalną religię swego kraju.

Z roku na rok do Armenii przyjeżdża coraz więcej turystów, aby podziwiać wspaniałe krajobrazy, poznawać kulturę Ormian i liczne zabytki pamiętające pierwsze wieki chrześcijaństwa.

Stolica: Erewań.

Powierzchnia kraju: 29 740 km ².

Dokumenty

Od 10 stycznia 2013 r. obywatele polscy przebywający na terenie Republiki Armenii do 180 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz. Okres ważności paszportu przy przekraczaniu granicy powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Służby graniczne mogą odmówić wjazdu w przypadku legitymowania się paszportem zniszczonym lub uszkodzonym.

Klimat

Na większości obszaru Armenii panuje klimat podzwrotnikowy suchy, o cechach kontynentalnych, z krótkimi, mroźnymi zimami i gorącymi latami. Średnia temperatura stycznia wynosi -3°C, a lipca od 24°C do 26°C. Roczna suma opadów waha się od 200 do 500 mm. Na wyżej położonych obszarach panuje klimat umiarkowany, a na wysokości ponad 2000 m n.p.m. - chłodny górski. Średnia roczna suma opadów przekracza tam 800 mm.

Język

Język urzędowy: ormiański.

Inne języki: rosyjski, w mniejszym stopniu angielski.

Język ormiański posiada własny alfabet. Nazwy miejscowości oraz ulic w większych miastach zapisane są równolegle alfabetem łacińskim lub cyrylicą, nie dotyczy to jednak zasadniczo szyldów sklepów, nazw produktów oraz wewnętrznych rozkładów jazdy.

Waluta

Walutą Armenii jest dram (AMD), który dzieli się na 100 luma.

W języku ormiańskim dram znaczy pieniądz.

W obiegu są następujące monety: 10 , 20, 50, 100, 200, 500 dram.
Banknoty występują w nominałach: 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 dram.

Wymiany pieniędzy można dokonywać zarówno w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach wymiany walut. Nie ma problemów z wyminą dolarów amerykańskich lub euro. Rośnie liczba sklepów, w których można dokonywać zapłaty międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, Master Card czy Maestro.

Ceny

Przelicznik przedstawia się następująco: 100 AMD = 0.7559 PLN (2014-07-29).

Posiłek w restauracji średniej klasy - od 2500 ADM
wino (0,7 l) - od 800 AMD
piwo (0,5 l) - od 400-500 AMD

Czas

Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +3 godziny - podczas zimowego. Od 2012 roku Armenia zaniechała zmiany czasu z zimowego na letni.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki typ C, typ C-2, typ F.

Szczepienia

Nie są wymagane okresowe szczepienia.

Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny ze względu na duże zagrożenie żółtaczką oraz chorobami pasożytniczymi, szczególnie na obszarach wiejskich. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem.

UWAGA: Należy unikać alkoholu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł (np. nabytego na bazarze). W obrocie znajduje się pewna ilość podrobionego wina i wódki marek gruzińskich i azerbejdżańskich, których spożycie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróż znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

W kuchni ormiańskiej najważniejszy jest chleb, który podaje się do każdego posiłku. Najpopularniejszy chleb to lawasz - wygląda jak naleśnik, ale o większych rozmiarach. Drugim daniem podawanym do posiłków jest tel banir, biały ser w kształcie długich nitek.

Z dań głównych najbardziej popularny jest chorowac, czyli szaszłyk z kawałków baraniny lub wieprzowiny upieczony na rożnie. Ormianie jedzą również często kebab z grillowanego mięsa wieprzowego, baraniny, wołowiny czy drobiu. Do najpopularniejszych zup należy zupa z soczewicy (waspow sup) i arganak – rosół z kury z kulkami mięsnymi zaprawiony żółtkiem z jajka. W kuchni ormiańskiej serwowane są również ryby, ale słodkowodne. Do najpopularniejszych ryb należy ishkhan – pstrąg z jeziora Sevan pieczony w piecu lub grillowany. Inne popularne ryby to karp i sieja. Najpopularniejszą sałatką warzywną jest sałatka „Erewań” w której skład wchodzą pomidory, cebula, bakłażany, ogórki, papryka. Pije się dużo kawy przygotowanej po ormiańsku w tradycyjnym tygielku, Kawa taka jest bardzo mocna i słodka. Najsłynniejszym alkoholem produkowanym w Armenii jest koniak, jego jakość określana jest liczbą gwiazdek. Im więcej gwiazdek, tym koniak jest starszy i lepszy.

Ambasada Republiki Armenii

Ul. Bekasów 50, 02-803 Warszawa
Tel.: (48-22) 8990940-42
Fax: (48-22) 8990935
armpolandembassy@mfa.am

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii

Armenia, Erywań, Hanrapetutian 44 a, 0010
Tel.: +374 10 54 24 91 Tel.: +374 10 54 24 97 Tel. dyżurny: +374 91 42 68 85 Faks: +374 10 54 24 96; +374 10 54 24 98
erewan.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.erywan.msz.gov.pl
Telefon dyżurny placówki czynny całą dobę: +374 91 42 68 85 (w przypadku wybierania z telefonów armeńskich - 091 42 68 85)

Erewań - Stolica i największe miasto Armenii położona jest w dolinie rzeki Hrazdan pomiędzy 950 a 1200 m n.p.m. Znajduje się w północno-wschodniej części Doliny Ararat, z górującym nad miastem szczytem Ararat, położonym na terenie Turcji. Erewań to jedno z najstarszych miast świata. Zostało założone - według oficjalnych źródeł - w 782 roku p.n.e., czyli dwadzieścia dziewięć lat wcześniej niż Rzym. Miasto jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia. Najważniejszym punktem miasta jest Plac Republiki z tańczącymi w rytm muzyki fontannami. Przy placu mieści się Muzeum Historii, Galeria Narodowa, centralna poczta, oraz liczne budynki rządowe. Perełką architektoniczną jest kościół Katoghike, na którego ścianach są inskrypcje z 1229 roku. Niezwykły widok na miasto roztacza się ze szczytu tzw. kaskad (Centrum Sztuki Cafesjana) - wiodące na wzgórze schody są ozdobione wieloma nowoczesnymi rzeźbami. Przy dobrej pogodzie ze wzgórza widać Ararat. Będąc w Erewaniu koniecznie trzeba odwiedzić Matenadaran tj. muzeum przechowujące zabytki piśmiennictwa ormiańskiego. W muzeum zgromadzono ok. 17 tysięcy rękopisów. Przed budynkiem muzeum stoi pomnik twórcy ormiańskiego alfabetu, zakonnika Mesropa Masztoca.
Ważnym punktem miasta jest muzeum na wzgórzu Cicernakaberd, To miejsce upamiętnia zagładę Ormian w wyniku represji tureckich w 1915 r. i latach wcześniejszych. Znajduje się tam płonący znicz, który otacza dwanaście bazaltowych płyt symbolizujących utracone prowincje. Obok wznosi się strzelista, rozdwojona iglica, która przypomina dwie części narodu ormiańskiego; tą żyjącą w kraju i tą na emigracji W sąsiadującym z muzeum parku są liczne drzewka zasadzone przez głowy państw odwiedzające to miejsce. Bez trudu można odnaleźć świerki z polskimi tabliczkami: Jana Pawła II., Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy.

Ararat - Biblijna góra, na której po Potopie osiadła Arka Przymierza, a ludzkość narodziła się na nowo, już choćby z tej przyczyny zajmuje wyjątkowe miejsce w sercu każdego Ormianina. Ośnieżona sylwetka góry widoczna jest z każdego miejsca Erywania. Ararat jest symbolem chrześcijańskiego charakteru Ormian. Ale również ich trudnej historii, która sprawiła, że utracili oni terytoria Armenii Zachodniej, a wraz z nimi – sam Ararat, który leży teraz w granicach Turcji.

Jezioro Sewan - Znajdujący się w prowincji Gegharkunik słodkowodny zbiornik o powierzchni ok. 1250 km kw. jest jednym z największych jezior wysokogórskich świata. Jezioro Sewan przyciąga turystów swoim urokiem, pięknem otaczającej go przyrody i oferuje wypoczynek na plażach.

Klasztor Haghpat - Klasztor Haghpat położony jest na północy kraju, na pięknym płaskowyżu nieopodal wsi o tej samej nazwie. Zbudowano go w X w., za rządów króla Abbasa Bagratuniego. Klasztor znany jest z kamiennych krzyży (chaczkarów) – najstarsze z nich stanęły tu w XI wieku. Jest wśród nich chaczkar Amenaprkicz (Zbawiciela) z 1273 r. W odróżnieniu od innych krzyży, które wyobrażone są na podobieństwo kłosów wyrastających z ziarna zboża, przedstawia on scenę ukrzyżowania Chrystusa, otoczonego licznymi wizerunkami aniołów i świętych. Klasztor wielokrotnie nawiedzały kataklizmy. W 1130 r. częściowo zniszczyło go trzęsienie ziemi, ucierpiał też kilkakrotnie w wyniku działań wojennych. Większość kompleksu zachowała się jednak do tej pory. W 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Eczmiadzyn - Dawna stolica Armenii, dziś stanowi centrum religijne i duchowe kraju. To swoją siedzibę mają katolikosi – przywódcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. W mieście Grzegorz Oświeciciel zbudował w 303 r. katedrę, będącą najstarszą na świecie świątynią chrześcijaństwa. Oprócz katedry, wzniesionej w stylu klasycznym dla ormiańskiej architektury sakralnej znajduje się tu muzeum, w którym zgromadzono, obrazy, bogato zdobione manuskrypty i relikwie, wśród nich Geghard, włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Z pielgrzymką był tu papież Jan Paweł II.

Klasztor Norawank - To miejsce urzeka architekturą, ale przede wszystkim krajobrazem. Na kompleks składają się kościoły św. Stefana, Grzegorza i Najświętszej Maryi Panny. W 1238 r. klasztor zdewastowali i złupili podczas najazdu Mongołowie, jednak po podpisaniu traktatu pokojowego budowlę odbudowano Otoczone czerwonymi skałami okolicznych wzgórz, pięknie zdobione kościoły robią niesamowite wrażenie.

Karahundż - Nieopodal miasta Sisjan znajduje się stanowisko archeologiczne, gdzie na niewielkim terenie starożytni zgromadzili setki menhirów (nieociosany lub częściowo obrobiony głaz ustawiony pionowo na grobie zmarłego, pełniący rolę pomnika). W okolicy znaleziono 223 kamienie nagrobne, niektóre z gładkimi otworami. Wiek najstarszych kamieni Karahudżu oszacowano na 7500 lat, stwierdzono również, że działalność ludzka nie ustawała w tym miejscu przez kolejne 5500 lat. Prace archeologiczne wykazały ponad wszelką wątpliwość podobieństwo obiektu do podobnych znalezisk w Islandii, Irlandii, Szkocji.

Przejdź: Na górę