22 247 27 57

Dania

Królestwo Danii położone jest w Europie Północnej i jest najmniejszym z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii. Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

Kraj ten kojarzy się nam i słusznie z baśniami Hansa Christiana Andersena, atrakcjami lunaparku Tivoli, klockami Lego i kopenhaską Syrenką.

Stolica: Kopenhaga

Powierzchnia kraju: 43092 km².

Dokumenty

Aby wjechać na terytorium Danii, należy mieć ważny paszport lub dowód osobisty. Maksymalny okres pobytu turystycznego wynosi 3 miesiące. Każdy obcokrajowiec, który pragnie przebywać w Danii dłużej niż 3 miesiące, musi mieć pozwolenie na pobyt.

Klimat

Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany ciepły, typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu wynosi +0,5°C, a w lipcu +17°C. Najwyższa zanotowana na terenie Danii temperatura to +36,4°C., a najniższa to -31,2°C.

Język

Język urzędowy: duński.

Języki obce powszechnie znane: j. angielski, j. niemiecki (głównie na Jutlandii).

Waluta

Waluta: korona duńska (DKK), 1 DKK = 100øre.

Ceny

Orientacyjne ceny (214 r.)  Kurs 1 DKK = 0.556 PLN (2014-07-25).

coca-cola (2 l) - ok. 22 DKK
woda mineralna (1,5 l) - ok.11 DKK
sok (1 l) - ok.12 DKK
jogurt owocowy (150 ml) - od.6 DKK
piwo w restauracji - od. 50 DKK
Pizza - od 60 DKK (zależy od wielkości i dodatków)
Lasagne - od 120 DKK
chleb - ok.16 DKK
papierosy - ok. 40 DKK

Czas

Ta sama strefa czasowa jak w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki typ C i typ K.

Szczepienia

Na terenie Danii nie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień.

Kuchnia

Dania znana jest ze swych peklowanych śledzi i ciast, ale do zaoferowania ma o wiele więcej. W tradycyjnych gospodach i bistrach podaje się klasyczne potrawy regionalne, a w restauracjach dla wytrawnych smakoszy można raczyć się nawet siedmiodaniowym posiłkiem. My polecamy Smorrebrod - to kanapka z razowego chleba i dodatkami oblanymi sosami majonezowym i tatarskim. Duńczycy zaczynają posiłki od śledzia w jakiejkolwiek postaci. W restauracjach możemy skosztować śledzia z curry, z koperkiem, w sałatce warzywnej a nawet z szafranem. Do śledzia Duńczycy często piją piwo Carlsberg, które właśnie jest u nich produkowane i wysyłane w świat.

 
Ambasada Królestwa Danii
 
ul. Marszałkowska 14, 200-061 Warszawa
Tel +48 (22) 565 29 00
Fax + 48 (22) 565 29 70

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Danii

Dania, Kopenhaga, Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup
Tel.: +45 39467700 Tel. dyżurny: +45 20 61 19 17 Faks: +45 39467766
copenhagen.info@msz.gov.pl
www.kopenhaga.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Arhus

konsul honorowy: Ole Lykke Ravnsbo (język konsula duński, angielski)
Dania, Arhus, Strandvejen 94, DK 8100
Tel.: +45 87343434 Faks: +45 87343400
office@interlex.dk

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Svendborgu

konsul honorowy: Jan Krossteig (język konsula duński, angielski)
Dania, Svendborg, Hvidkilde Gods, Faaborgvej 240, 5700
Tel.: (00-45-62) 20-25-40 Faks: (00-45-62) 20-25-42
polen@krossteig.dk

Kopenhaga - Mała i gościnna, jest miastem stołecznym, wyraźnie się różniąca od innych miast Danii. Kopenhaga została stolicą kraju w 1443 roku za sprawą króla Christiana IV. Najciekawszymi zabytkami miasta są pałac Amalienborg – dom rodziny królewskiej, Królewski Teatr, Ratusz i Port Nyhavn. Warto również odwiedzić słynną syrenkę oraz wielki kościół Frederikskirke, który pretenduje do miana skandynawskiej Bazyliki Św. Piotra.

Park Tivoli - Jest jedną z największych atrakcji miasta. Znajduje się zaledwie kilka minut spaceru od Placu Ratuszowego w centrum Kopenhagi. Możemy skorzystać z tradycyjnych form rozrywki, np. oryginalnego teatru pantomimy, którego historia sięga 1874 r. albo zdecydować się na coś bardziej nowoczesnego, np. ekscytujący przejazd na The Deamon, czyli robiącą trzy pętle kolejką roller-coaster lub na zjazd z wieży The Golden Tower, z której rozpościera się fantastyczny widok. Niebywałą atrakcją jest Star Flyer (Gwiezdny pojazd) - nowoczesna karuzela typu chairoplane. Urządzenie ma wysokość 80 metrów i jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Przejażdżka gwiezdnym pojazdem dostarcza rozrywki, jaką jest podziwianie widoków z lotu ptaka.

Legoland - Słynny park zbudowany z kilkudziesięciu milionów klocków Lego Oferuje on ponad pięćdziesiąt różnych atrakcji. Nowo otwarte to Lalandia, akwapark z tropikalną atmosferą i basenami oraz Strefa Polarna. Prawdziwe dzikie zwierzęta można zobaczyć w pobliskim Parku Lwów w Givskud. To właśnie ze względu na króla afrykańskiej sawanny przyjeżdża tu co roku ponad 400 tysięcy gości

Odense na Fionii - miasto Andersena - Stolica Fionii i miasto rodzinne Andersena. Głównym magnesem jest postać wielkiego pisarza i możliwość odbycia wędrówki jego śladami. A należy ją rozpocząć od Muzeum Andersena. Dowiedzieć się tu można niemal wszystkiego o pisarzu i jego twórczości.
W Odense jest jeszcze jedna muzealna perełka - Danmarks Jernbanemuseum. To muzeum duńskiego kolejnictwa. Można tu zobaczyć imponujący zbiór lokomotyw, wagonów, drezyn i przejechać się prawdziwym pociągiem, choć w miniaturze.

Aalborg - Miasto pełni rolę głównego ośrodka naukowego, gospodarczego i kulturalnego północnej Jutlandii, ale to lżejsza strona życia zapewniła mu sporą popularność. Czasami miasto jest określane jako „mały Paryż Północy” bo dysponuje ponad trzema setkami restauracji, pubów, klubów. Jest tutaj park rozrywki Karolinelund, w którym można sprawdzić działanie siły ciążenia na 40-metrowej kolejce górskiej, a także ZOO z ponad 1300 gatunkami zwierząt.

Aarhus - Aarhus zachwyca atmosferą typową dla duńskiej prowincji. I choćby z powodu historii warto tu przyjechać. A konkretnie do Den Gamle By - słynnego skansenu miejskiego i zarazem jednej z największych atrakcji turystycznych. W Den Gamle By życie toczy się tak, jak w czasach Andersena. Tętent powozów, zapachy potraw, oryginalny wystrój wnętrz. Wszystkiego można dotknąć, we wszystkim uczestniczyć.

Bornholm - Urocza duńska wyspa położona bardzo blisko Polski, zdecydowanie różni się od reszty Danii. A to za sprawą ciepłego, iście śródziemnomorskiego klimatu, dzięki któremu na Bornholmie rosną... figi. Na plaży Dueodde, jest niespotykanie drobny i delikatny piasek, który używany był niegdyś do wyrobu klepsydr. Umiarkowany klimat, najwięcej słonecznych dni w całej Danii, wspaniałe plaże z drobnym piaskiem na południu wyspy i strome skały w jej północnej części sprawiają to, że Bornholm jest prawdziwym magnesem dla turystów.

Klify Mon i Geo Center Mons Klint - wyspa Mon - Można tu podziwiać najwyższy nad Bałtykiem klif. Kredowe urwiska osiągają ponad 130 metrów wysokości. Biel ścian i omywająca je turkusowa woda dają wrażenie pobytu na Lazurowym Wybrzeżu.

Przejdź: Na górę