22 247 27 57

Norwegia

Królestwo Norwegii graniczy z trzema państwami: Szwecją, Rosją i Finlandią. Kraj ten to kraina fiordów, która fascynuje surowością krajobrazu, czystym powietrzem, krystaliczną wodą w rzekach i jeziorach oraz przyrodą. To w Norwegii znajduje się Przylądek Północny, najbardziej na północ wysunięty punkt w Europie. Tu zimą można obserwować zorzę polarną, a wiosną i latem zachwycać się zjawiskiem dnia polarnego.

Stolica: Oslo

Powierzchnia kraju: 324 220 km2.

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Norwegii jest ważny dokument paszportowy bądź ważny dowód osobisty.

Klimat

Klimat umiarkowany, morski w rejonach nadmorskich, subpolarny na północy i wschodzie. Średnia temperatura w Oslo waha się od -3°C w styczniu do +18°C w lipcu.

Warto pamiętać, że pogoda i temperatura mogą się bardzo szybko zmieniać, zwłaszcza w górach, a więc bez względu na porę roku wart zabrać ze wygodne obuwie i ciepłą odzież.

Język

Języki urzędowe: norweski, lapoński (saami).

Inne języki: angielski.

Waluta

Waluta: korona norweska (NOK), 1 NOK = 100 oere,

Przy wymianie waluty konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. Akceptowana jest większość kart. Zdarza się, że przy tego typu transakcjach nie jest uznawany dowód osobisty i trzeba okazać paszport.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

danie główne w lepszej restauracji - ok. 250-300 NOK
szklanka piwa (0,4 l i 0,5 l) w pubie/barze - ok. 60-80 NOK
butelka wina w restauracji - od 300 NOK
hot dog w kiosku - ok.30 NOK
znaczek (pocztówka do Europy) - ok.13 NOK

Czas

Ta sama strefa czasowa jak w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki typ C, typ C2 I typ F.

Szczepienia

Na terenie Norwegi nie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień.

Kuchnia

Dania są proste, pożywne i smaczne. Na śniadanie Norwegowie najczęściej jedzą płatki kukurydziane zalane zimnym mlekiem lub kanapki z wędliną, serem czy śledziami na słodko, popijając to herbatą lub kawą. Na talerzach Norwegów często gości makrela, norweski łosoś, dorsz lub śledź i różne owoce morza. Ryby podawane są ziemniakami, które przygotowywane są na wiele różnych sposobów. Popularne są również zupy rybne. Polecamy spróbować zupę z dorsza. Z mięs na stole gości baranina i mięso łosia. Często przyrządzane są dania jedno-garnkowe tj. mięsno - warzywne gulasze. Gofry i lody są często podawane jako deser.  

Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie

ul. Chopina 2A, 00-559 Warszawa
tel.(22) 696 40 30
fax: (22) 628 09 38
e-mail: emb.warsaw@mfa.no

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii

Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bergen

Konsul Honorowy : Oystein Elgan (język konsula norweski, angielski)
Norwegia, Bergen, Kalfarveien 57 A, 5018 Bergen
Tel.: +47 55559100 Faks: +47 55559201
oystein@brg.no

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo

Norwegia, Oslo, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo
Tel.: +47 21 03 72 00 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 21 03 72 01
oslo.amb.wk@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 37 757

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Stavanger

Konsul Honorowy: Geir Kvael (język konsula norweski, angielski)
Norwegia, Stavanger, Vestre Svanholmen 4; C/O PGNiG Norway AS, 4313 Sandnes
Tel.: +47 51950750 Faks: +47 51950791
geir.kvael@pgnig.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tromsø;

Konsul Honorowy: Trygve Myrvang (język konsula norweski, angielski)
Norwegia, Tromsø, Stortorget 2, 9291 Tromsø
Tel.: +4777660100
trygve.myrvang@rafisklaget.no

Generalny Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Trondheim

Honorowy Konsul Generalny: Harald Johan Lydersen (język konsula norweski, angielski)
Norwegia, Trondheim, Dyre Halses gate 1 A, PB. 5670 Sluppen, 7485 Trondheim
Tel.: +47 73876900 Faks: +47 73876901
hlydersen@deloitte.no
www.konsulat-polen.no

Oslo - Stolica kraju leży w południowo – wschodniej Norwegii. Miasto założone w XI wieku swój największy rozkwit przeżywało w okresie od XVII do początków XX wieku. Nazywało się wówczas Christiania, od imienia króla duńskiego, który przyczynił się do jego rozwoju. Oslo należy do największych obszarowo stolic, ale do najmniej zaludnionych. Do najcenniejszych zabytków należy XIX-wieczny Pałac Królewski. Ciekawym obiektem jest budynek parlamentu, Teatr Narodowy, współczesny Ratusz, Uniwersytet założony w 1811 roku. Warto odwiedzić Muzea: Etnograficzne, Morskie, Statku „Fram” i Galerię Narodową. W okolicach ścisłego centrum znajduje się park Frogner z ponad dwustu rzeźbami Gustawa Adolfa Vigelanda. Obecnie powstają liczne nowoczesne budynki użyteczności publicznej, w tym gmach opery. Generalnie każda budowla, plac i ulica są w tym mieście niepowtarzalne.

Trondheim - Miasto położone nad Trondheimsfjorden, u ujścia rzeki Nidelvy. Założone w 996 roku przez Olafa Tryggvasona do 1217 roku pełniło rolę stolicy wikińskiej Norwegii. Spośród licznych atrakcji historycznych w Trondheim najważniejsza to Katedra Nidaros. Budowę kościoła rozpoczęto ok. 1070 roku, ale najstarsze części, które przetrwały do dzisiaj, pochodzą z połowy XII wieku. Drugim interesującym obiektem, który warto zobaczyć to Pałac Arcybiskupi. Jest on jednym z najlepiej zachowanych tego rodzaju kompleksów architektonicznych w Europie i najstarszą świecką budowlą w Skandynawii. Budowę pałacu rozpoczęto w drugiej połowie XII wieku. Warto również zobaczyć oficjalną rezydencję królewską Stiftsgården - jest ona największym drewnianym pałacem w Skandynawii.

Bergen - Założone w 1070 roku przez króla Olafa Spokojnego, było największym miastem średniowiecznej Norwegii. Z tych czasów zachowała się forteca Bergenhus oraz portowa dzielnica kupiecka Bryggen. W Bryggen można zobaczyć budynki z XVIII wieku, które służyły  kupcom. Mając czas warto wstąpić do kościoła Mariakirken z XII wieku.

Narwik - Miasto i port w północnej Norwegii. Proponujemy odwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej. Zbiory muzeum dokumentują bitwę o Narwik w 1940 roku oraz pokazują miasto w czasie pięciu lat okupacji niemieckiej (1940–1945). W muzeum można prześledzić przebieg walk z udziałem żołnierzy norweskich, brytyjskich, francuskich i polskich (Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Z. Szyszko-Bohusza oraz niszczyciele „Grom", „Błyskawica" i „Burza”). Drugim miejscem godnym polecenia jest poświęcony 16 grudnia 1925 roku kościół zaprojektowany przez Olafa Nordhagena. Ołtarz malował Eilif Pettersen.

Przylądek Północny - Nordkapp czyli Przylądek Północny leży w norweskiej części Laponii. Często nazywany jest końcem Europy, choć prawdziwy północny koniec kontynentu znajduje się o dziewięć kilometrów od Nordkappu. Jest tu wyrastający z morza na wysokość 308 metrów fantastyczny klif i globus, przy którym wszyscy turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

Lofoty - Malowniczy archipelag arktyczny położony u północno-zachodnich Wybrzeży Norwegii słynie ze wspaniałych atrakcji dla wędkarzy (łowiska dorsza należą do najbogatszych na świecie) i miłośników natury.  Warto odwiedzić Muzeum Wikingów w Lofotr.

Geirangerfjord - Fiord - Geirangerfjord z majestatycznymi, ośnieżonymi szczytami górskimi, niezwykłymi wodospadami i roślinnością, jest pod ochroną UNESCO i znajduje się w południowo-zachodniej części regionu Møre og Romsdal, ok. 100 kilometrów od miasta Ålesund. Ten fiord i wodospady takie jak Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr) zachwycą niejednego turystę.

Nærøyfjord - Fiord Nærøyfjord znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wybrać się na rejs po fiordzie i zobaczyć z łodzi ośnieżone szczyty gór, liczne wodospady, zielone lasy. To po prostu jest wspaniały, niezapomniany, wręcz pocztówkowy krajobraz.

Przejdź: Na górę