22 247 27 57

Szwecja

Królestwo Szwecji graniczy z Norwegią na zachodzie, Finlandią na północnym wschodzie, Zatoką Botnicką na wschodzie oraz z Morzem Bałtyckim na południu i wschodzie. Linia brzegowa ma długość 3218 km.

Szwecja, kraj potomków Wikingów, kusi dziką przyrodą, urozmaiconym krajobrazem i wybrzeżem szkierowym z tysiącami wysp.

Stolica: Sztokholm

Powierzchnia kraju: 449 964 km².

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu do 3 miesięcy na terytorium Królestwa Szwecji jest ważny paszport bądź dowód osobisty.

Klimat

Kraj można podzielić na trzy strefy klimatyczne: południe (klimat morski), centrum (klimat kontynentalny wilgotny) oraz północ (klimat subpolarny). Południowe i centralne rejony kraju cechują się ciepłymi latami i chłodnymi zimami. Średnie najwyższe temperatury wynoszą tutaj od 20 do 25°C a najniższe między 12 a 15°C w lecie. W północnej części kraju lata są krótsze i chłodniejsze, a zimy dłuższe, chłodniejsze i bardziej obfite w opady śniegu.

Za kołem podbiegunowym słońce nie zachodzi przez część lata oraz nigdy nie wschodzi przez część zimy. Sztokholm otrzymuje średnio 18 godzin słońca późnym czerwcem oraz tylko około 6 godzin późnym grudniem.

Język

Język urzędowy: szwedzki.

Uznawane języki mniejszości: lapoński, fiński, meänkieli, jidisz, romski.

Waluta

Waluta: korona szwedzka (SEK)

Korona szwedzka jest jednostką monetarną Szwecji. Dzieli się ona na 100 öre.

Obecnie w obiegu są monety o nominałach: 50 öre, 1 korona (krona) i 5, 10 koron.
Banknoty: 20, 50, 100, 500 i 1000 koron.

Ceny

Przykładowe ceny w roku 2014

Filiżanka kawy - ok. 15 SEK
Coca-Cola 0,5 l - ok.15 SEK
Gałka lodów - ok. 15 SEK
Obiad w restauracji - od 180 SEK
Piwo w pubie 0,5 l - ok.50 SEK
Papierosy - ok. 45 SEK

Czas

Czas taki sam jak w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C i typ F.

Szczepienia

Na terenie Szwecji nie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień.

Kuchnia

Ze szwedzką kuchnią kojarzy się przede wszystkim szwedzki stół, czyli otwarty bufet z różnymi potrawami. W Szwecji nazywa się on smörgåsbord, co oznacza dosłownie "stół z kanapkami". Z potraw można na nim znaleźć przede wszystkim różnego rodzaju ryby (przyrządzane na gorąco, zimno, marynowane oraz wędzone) i owoce morza. Z mięs na stoły trafiają dania z cielęciny, baraniny i wieprzowiny. Do nich dodaje się ziemniaki, przygotowane na różne sposoby i sałatki warzywne. Na stołach częstym gościem są gęste i sycące zupy rybne oraz grochówka. Będąc w Szwecji proponujemy spróbować łososia marynowanego - gravad lax, śledzi w sosie musztardowym - senapssill, mięsnych kulek - köttbullar. Tradycyjnymi deserami są sałatki owocowe, gruszki w syropie i torty. Szwedzi popijają mlekiem prawie wszystkie posiłki, pod warunkiem, że jest ono zimne i nie przegotowane.

Ambasada Szwecji w Warszawie

ul. Bagatela 3
00-585 Warszawa
Tel: +48 22 640 89 00
ambassaden.warszawa@gov.se

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji

Szwecja, Sztokholm, Karlavägen 35, 114 31
Tel.: +46 8 50575000 Tel. dyżurny: +46 70 922 08 92 Faks: +46 8 50575086
sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.sztokholm.msz.gov.pl

Konsulat Generalny (Honorowy) Rzeczypospolitej Polskiej w Halmstad

honorowy konsul generalny: Bo Chronier (język konsula szwedzki, angielski)
Szwecja, Halmstad, Brogatan 42, 302 38, Box 111, 301 04 Halmstad
Tel.: (00-46-35) 21-09-55 Faks: (00-46-35) 15-84-15
Polska@konsulatet.se
www.konsulatet.se

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie

Szwecja, Sztokholm, Prästgardsgatan 5, 172 32 Sundbyberg
Tel.: +46 8 56 482 900, +46 8 56 482 901 Faks: +46 8 56 482 910
sztokholm.amb.wk@msz.gov.pl
www.sztokholm.msz.gov.pl|
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki i w dni wolne: +46 709 220 892

Sztokholm - Stolica Szwecji. Miasto położone na wyspach przypomina Wenecję. Stare miasto rozłożyło się na trzech wysepkach u wylotu jeziora Malaren: Riddarholm, Staden i Helgeansholm i tu właśnie znajduje się większość najciekawszych zabytków. Na tych wielkich skrawkach lądu poprzecinanych wąziutkimi uliczkami wzniesiono w XVII i XVIII wieku mnóstwo kamieniczek. Tu też sąsiadują ze sobą pałac królewski, parlament i katedra. Riksdaghuset, czyli budynek parlamentu , mija się za każdym razem przy wchodzeniu czy wychodzeniu ze starego miasta. XVIII wieczny Kungliga Slottet – pałac królewski zastąpił spalony zamek Tre Kronor.

Göteborg - Miasto położone jest w południowo - zachodniej części Szwecji, w pobliżu ujścia rzeki Gota. Zostało założone z inicjatywy Gustawa II Adolfa w XVII wieku. Najważniejszym punktem Göteborga jest dzielnica portowa. Tutejszy port morski jest największym w całej Skandynawii. Miasto najlepiej zacząć zwiedzać od odwiedzenia Göteborgsutkiken czyli wieży widokowej, która ma 86 metrów wysokości. Z góry roztacza się piękna panorama miasta i portu. Kolejnym punktem programu według nas powinno być Maritima Centrum tj. centrum morskie, największe muzeum statków na świecie. Można tu zobaczyć między innymi okręt podwodny. Centrum miasta - Ostra Nordstan kusi turystów mnóstwem sklepów i restauracji. Tu warto zobaczyć Radhuset - ratusz z XVII w. i Borshuset - giełdę z XIX w. Turystów przybywający do miasta z dziećmi zachęcamy do odwiedzenia Lisebergs Nojespark - parku rozrywki, który oferuje wiele atrakcji w tym przejażdżki kolejką górską.

Uppsala - Dawna stolica Szwecji, położona jest w południowo - wschodniej części kraju, 70 km od Sztokholmu. W mieście można zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, atrakcją są też liczne parki. Do najważniejszych zabytków miasta należy Domkyrkan - gotycka katedra, w której krypcie znajdują się relikwie Eryka IX Świętego - króla i patrona Szwecji. Spoczywają tu też ciała innych władców kraju. Ciekawym i godnym zobaczenia obiektem jest utworzony w 1477 roku uniwersytet oraz zamek Slott wzniesiony za panowania dynastii wazów. Znajduje się tu trzy groby kurhanowe, datowane na V-VI wiek. Olbrzymia budowla mieści się na terenie pięknego parku. Wart również odwiedzić Linnemuseum - Muzeum Karola Linneusza, które mieści się w budynku, gdzie mieszkał genialny profesor botaniki. Przy domu jest ogród, w którym można zobaczyć 1600 gatunków egzotycznych roślin.

Katedra w Lund - Katedra położona jest na południu Szwecji. Katedra jest jedyną utrzymaną w stylu romańskim świątynią w Szwecji. Jej budowę rozpoczęto w XI wieku. Znajduje się tu zegar astronomiczny, którego najstarsze elementy pochodzą z XV wieku.. Wewnątrz znajduje się efektowna nawa, warte obejrzenia są także prezbiterium i krypta, która przetrwała w prawie niezmienionym stanie od 1123 roku.Wieże katedry są wysokie na 55 metrów i same w sobie są atrakcją turystyczną, bo z nich rozpościera się fantastyczny widok na miasto.

Ystad - Miasto położone w południowej Szwecji, w regionie Skania. Średniowieczna zabudowa szachulcowa (typ ściany szkieletowej drewnianej, której wypełnienie stanowi glina wymieszana i zarobiona trocinami lub wiórami) stanowi największy tego typu zespół w całej Skandynawii. Zwiedzanie miast proponujemy zacząć od placu Stortorget, do którego prowadzą malownicze, kręte uliczki. Na środku placu wznosi się kościół NMP (St. Maria kyrka) z XIII w. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na XVII wieczną ambonę, pod którą wyrzeźbiono przerażającą twarz i umieszczony naprzeciwko niej nieco "zimny", średniowieczny krucyfiks. Przy Stortoget mieścił się XIII - wieczny klasztor franciszkanów, gdzie obecnie jest muzeum poświęcone sztuce i historii regionu.

Przejdź: Na górę