22 247 27 57

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone Ameryki (USA) to federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W skład USA wchodzą także wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko).

Stolica: Waszyngton

Powierzchnia kraju: 9 368 900 km².

Dokumenty

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Najczęstszym powodem nie udzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Podanie oficerowi imigracyjnemu informacji sprzecznych z deklarowanymi w formularzu wjazdowym spowodować może podobne konsekwencje.

Obywatele polscy, którzy poprzednio przedłużyli pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych muszą starać się o nową wizę w Ambasadzie USA w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie;

Nawet jeśli poprzednio obywatel Rzeczpospolitej Polskiej wjechał bez problemów do Stanów Zjednoczonych, mimo wcześniejszego przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w USA, nie oznacza to, że będzie wpuszczony ponownie. W miarę udoskonalania i powiększania baz danych stosowanych podczas kontroli wjazdowej wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia przez oficera imigracyjnego wcześniejszego naruszenia przepisów.

Zatajenie przed konsulem lub urzędnikiem imigracyjnym informacji o poprzednim przedłużonym pobycie uważane jest za świadome wprowadzenie w błąd i prowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy (dotyczy to również wiz imigracyjnych).

 

Od 5 stycznia 2004 r. działają nowe przepisy imigracyjne. Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) - dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy lub przebywające nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych są deportowane. Procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych weszły w konflikt z prawem. Ponieważ ośrodków deportacyjnych jest niewiele, osoby oczekujące na deportację często są osadzane w więzieniach.

W sezonie letnim do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają studenci uczestniczący w programach pracy wakacyjnej (np. Work&Travel, Camp America, YMCA). Należy pamiętać, że faktyczne warunki uczestnictwa w takim programie określane są na miejscu, po przyjeździe. Umowy zawierane z pośrednikami w Polsce nie wiążą kontrahentów i pracodawców amerykańskich i nie dają podstawy prawnej do egzekwowania warunków w Stanach Zjednoczonych.

Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

Od połowy 2009 roku, władze imigracyjne na lotniskach, bezwzględnie przestrzegają wymogu legitymowania się ważnym paszportem przy wyjeździe z terytorium Stanów Zjednoczonych.

Klimat

Klimat kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych jest w większości umiarkowany, tropikalny na Hawajach i Florydzie, arktyczny na Alasce, półsuchy na Wielkich Wyżynach na zachód od rzeki Missisipi oraz suchy na południowym zachodzie. Ogromny obszar oraz bogactwo geograficzne i klimatyczne Stanów Zjednoczonych pozwala na odwiedzanie tego kraju o każdej porze roku.

Język

Język: angielski (nie ma statusu języka urzędowego). Inne języki: języki mniejszości narodowych, głównie hiszpański.

Waluta

Waluta: dolar (USD).

Nazwa dolara pochodzi od dawnej srebrnej monety - talara. Od roku 1861 można używać każdego kiedykolwiek wyemitowanego znaku pieniężnego w USA, jednak banknoty ze starszą datą emisji są rzadko spotykane.

Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe. Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard i American Express. W razie zgubienia karty należy ją natychmiast zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów, choć należy pamiętać o każdorazowych, wysokich opłatach za takie transakcje.

Ceny

Przykładowe ceny w barach i restauracjach (2014 r)

Hamburger w zestawie-ok.10 USD$
Fried Ice Cream/ Fried Cheesecake - ok. 8 USD
Duża pizza - od 15 USD
Kawa - od 5 USD
Duża kanapka - od 8 USD

W sklepach podatek naliczany jest dopiero przy kasie; wszystkie ceny, jakie widnieją przy produktach w sklepie są cenami netto.

Zwyczajowo napiwki w restauracjach są o wiele wyższe niż w Europie. Do rachunku dolicza się 18-20 % jego wysokości. W wypadku grup 6-osobowych lub większych napiwek doliczany jest automatycznie.

Zwyczajowo przyjęte jest także wręczanie napiwku boyom hotelowym za pomoc w noszeniu bagaży, w wysokości 1-2 dolarów.

Czas

W kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych obowiązują cztery strefy czasowe. Dlatego przy podawaniu godzin, aby uniknąć nieporozumień dodajemy oznaczenie strefy czasowej.

PST – Pacific Standard Time (UTC-8) – zachodnie wybrzeże USA: California, Washington, Nevada

MST – Mountain Standard Time (UTC-7) – Arizona, Utah, Colorado

CST – Central Standard Time (UTC-6) – Illinois (Chicago), Texas

EST – Eastern Standard Time (UTC-5) – wschodnie wybrzeże: New York, Washington D.C., Florida

Przykład gdy w Polsce jest o godzina 20:00, to:

-w Los Angeles (PST) jest 11:00

-w Denver (MST) jest 12:00

-w Chicago (CST) jest 13:00

-w Nowym Jorku (EST) jest 14:00

Napięcie

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Ten problem można jednak rozwiązać, zabierając ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jej kupno jest o wiele trudniejsze na terenie Stanów.

Szczepienia

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia.

Kuchnia

Amerykanie spożywają z reguły trzy posiłki dziennie śniadanie, lunch i wieczorem obiad. Na śniadanie zazwyczaj jedzą płatki zbożowe na mleku, jajka z bekonem lub szynką, naleśniki ze słodkim sosem lub kanapki z serem i wędliną. Na koniec popijają to jednym z wielu soków owocowych. Na lunch wychodzą zazwyczaj do barów i restauracji, gdzie spożywają zazwyczaj kanapki z chlebem z plastrami szynki, indyka, kurczaka, czy hamburgery lub hot dogi. Na kolacje w zależności od regionu Amerykanie często serwują steki z mięsa wołowego, posypanego solą, pieprzem i oregano, które smażone, pieczone, grillowane podawane są z różnego rodzaju sałatkami warzywnymi. Z zup popularna jest zupa dyniowa, przygotowana na bazie wywaru z mięsa wołowego lub kurczaka z dodatkiem śmietany i imbiru. Najbardziej znanym daniem, które przygotowuje się na Święto Dziękczynienia jest indyk z farszem z żurawin. Ludność mieszkająca nad oceanami jada głownie potrawy z ryb i owoców morza. Szczególnie cenione są kraby, homary i krewetki. Placek jabłkowy, ciasto marchewkowe, różnego rodzaju torty i lody o najdziwniejszych smakach amerykanie jadają na deser.

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki

Aleje Ujazdowskie 29-31, Warszawa
Telefon: 22 504 20 00

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1 202 499 1700 Tel. dyżurny: +1 202 368 4102
waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.waszyngton.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Anchorage

konsul honorowy: Stanisław Borucki (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Anchorage, 7550 Old Steward Highway, Suite 101, AK 99518
Tel.: +1 907 7484697 (kom.) Tel.: +1 907 3444722 Faks: +1 907 3447525
stanb@kirbyalaska.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Atlancie

Konsul honorowy: Robert Lawrence Ashe (język konsula angielski)
Stany Zjednoczone, Atlanta, 1355 Peachtree St. N.E., suite 500, GA 30309 USA
Tel.: +1 404 2536001 Tel.: +1 404 8706339 Tel. dyżurny: +1 404 3869568 (w sprawach nagłych) Faks: +1 404 2536050
lawrenceashe@asherafuse.com

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

Konsul Generalny: Paulina Kapuścińska
Stany Zjednoczone, Chicago, 1530 N.Lake Shore Drive, 60610
Tel.: +1312 3378166 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +1312 7357772 (po godzinach i dni wolne)
chicago.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.chicago.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Belmont

konsul honorowy: Thaddeus Taube (język konsula angielski)
Stany Zjednoczone, Belmont, Taube Philanthropies, 1050 Ralston Avenue, Belmont, CA 94002
Tel.: +1 650 8021626 Tel.: +1 510 9650096 Tel.: +1 510 7030096 (kom.) Faks: +1 650 5914577 Faks: +1 510 9650097
consultaube@gmail.com Pennskaya@aol.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bostonie

konsul honorowy: Marek Leśniewski-Laas (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Boston, 22 Pratt Court, Cohasset, Massachusetts 02025
Tel.: +1617 3571980 Tel.: +1781 3838384 Faks: +1781 3838384
PolishConsul@comcast.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Denver

konsul honorowy: Tomasz Skotnicki (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Denver, 1916 Andrew Alden Street, Longmont, CO 80504
Tel.: +1 303 4856620 Tel.: +1 303 5171278 (nagłe wypadki) Faks: +1 303 4858405
skotnicki@aol.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Filadelfii

Konsul honorowy: Deborah Majka (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Filadelfia, 2538 East Allegheny Avenue, PA 19134
Tel.: (001-215) 426-46-80 Tel. dyżurny: (001-215) 870-69-09 (w sprawach nagłych)
hcrpmajka@comcast.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Honolulu

konsul honorowy: Bożena Jarnot (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Honolulu, 2825 South King St., suite 2701, HI 96826
Tel.: (001-808) 955-4567 Tel.: (001-808) 225-1115 (kom.) Faks: (001-808) 942-57-26
bozena@aloha.net bozenajarnot@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Houston

konsul honorowy: Zbigniew J. Wojciechowski (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Houston, 35 Harbor View Drive, Sugar Land, TX 77479
Tel.: (001-281) 565-04-99 Faks: (001-713) 790-20-82
polishconsul.houston@comcast.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Knoxville

Konsul honorowy: Marek Pieńkowski
Stany Zjednoczone, Knoxville, 7417 Kingston Pike, Suite 101, TN 37919
Tel.: +865 584 4112 Tel. dyżurny: +865 719 5033 Faks: +865 588 8140
drpienkowski@gmail.com

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles

Konsul Generalny: Mariusz Brymora
Stany Zjednoczone, Los Angeles, 12400 Wilshire Boulevard Suite 555, CALIFORNIA 90025-1055
Tel.: +1310 4428500 Tel. dyżurny: +1310 6998092 Faks: +1310 4428515
losangeles.polishconsulate@msz.gov.pl
www.losangeles.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Las Vegas

Konsul honorowy: John Petkus (język konsula angielski, niemiecki)
Stany Zjednoczone, Las Vegas, 6787 West Tropicana Ave., suite 103, NV 89103
Tel.: (001-702) 364-49-36 Faks: (001-702) 364-99-15
polishconsullv@aol.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Miami

konsul honorowy: Blanka A. Rosenstiel (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Miami, 1440 79th Street Causeway, Suite 117, FL 33141
Tel.: (00-1305) 866-00-77 Faks: (00-1305) 865-51-50
polconsulfl@yahoo.com

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku

konsul generalny: Ewa Junczyk-Ziomecka
Stany Zjednoczone, Nowy Jork, 233 Madison Ave., 10016
Tel.: +1 646 237 2100 Tel. dyżurny: +1 646 237 2108 Faks: +1 646 237 2105
nowyjork.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.nowyjork.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Oxfordzie

konsul honorowy: Marek Dollár (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Oxford, Miami University, School of Engineering and Aplied Science Benton Hall 106, 45056
Tel.: (00-1513) 529-03-85 Faks: (00-1513) 529-07-99
dollarm@muohio.edu

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Phoenix

Konsul honorowy: Bogumił Horchem (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Phoenix, 14725 N. Mariposa Ct., Fountain Hills, AZ 85268
Tel.: +1 480 837 8283 Tel. dyżurny: +1 480 518 2753
bnhorchem@hotmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pittsburghu

konsul honorowy: Jan Napoleon Saykiewicz (język konsula polski, angielski, niemiecki, czeski, rosyjski)
Stany Zjednoczone, Pittsburgh, 5853 Douglas Street, Pittsburgh, PA 15217
Tel.: (00-14-12) 396-62-34 Faks: (00-14-12) 396-47-64
saykiewicz@duq.edu

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Raleigh

konsul honorowy: Alvin Marcus Fountain II (język konsula angielski)
Stany Zjednoczone, Raleigh, 705 Barbour Drive, NC 27695-8112
Tel.: (00-19-19) 513-3478 Tel.: (00-19-19) 513-3450 Faks: (00-19-19) 515-3686
afountain@mindspring.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Saint Louis

konsul honorowy: Robert Ogrodnik (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Saint Louis, 121 South Meramec, Suite 1140, Missouri 63105
Tel.: (00-1314) 822-62-66 Faks: (00-1314) 965-37-28
krpsl@earthlink.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San Francisco

konsul honorowy: Christopher Kerosky (język konsula angielski, polski, rosyjski, francuski, hiszpański)
Stany Zjednoczone, San Francisco, Humboldt Bank Building 785 Market Street, 15th Floor, CA 94103
Tel.: (001-415) 444-7775 Faks: (001-415) 444-7775
ckerosky@polishconsul.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Sun Valley

konsul honorowy: Susan Jane Passovoy (język konsula angielski, francuski)
Stany Zjednoczone, Sun Valley, 115 Stirrup Lane, Ketchum, Idaho 83340, PO BOX 1659
Tel.: (00-12-08) 956-1437 Tel.: (00-12-08) 309-3-55
sjpassovoy@earthlink.net

Niesamowite zróżnicowanie krajobrazowe całego kraju powoduje, iż praktycznie każdy zakątek USA warty jest odwiedzin. Spośród 50 stanów wchodzących w skład USA do najatrakcyjniejszych według nas należą Kalifornia, Hawaje, Floryda oraz Alaska. To na zachodnim wybrzeżu leżą takie miasta jak Los Angeles, San Francisco, Las Vegas. Tu znajdują się słynny Park Narodowy Yosemite oraz Wielki Kanion rzeki Kolorado. Hawaje to z kolei słynne plaże, bogactwo fauny i flory oraz egzotyczna kultura polinezyjska z tajemniczymi obrzędami. Alaska zaś to marzenie wszystkich, którym bliska jest nieskażona przez cywilizację przyroda. Panorama najwyższych gór Ameryki ze szczytem McKinley, obserwacja łosi, reniferów czy przy odrobinie szczęścia niedźwiedzi grizzly, to jedna z największych atrakcji w górach. Będąc w USA nie można ominąć najstarszego rezerwatu przyrody na świecie – Yellowstone, spektakularnego widoku Wodospadu Niagara czy miast takich jak: Waszyngton, Nowy Jork, Chicago, Atlanta, Miami, Seattle, Phoenix, Boston, Filadelfia, Detroit, Houston, Denver, Baltimore, Memphis czy Nowy Orlean. Każde wymienione miasto ma swój specyficzny klimat i charakter. Reasumując nie sposób jest wymienić wszystkie atrakcje turystyczne, które oferują Stany Zjednoczone Ameryki, ale z pewnością jest to kraj, który warto odwiedzić i to nie jeden raz.

Nowy Jork - Położony na wybrzeżu Atlantyku, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, składa się z pięciu dzielnic: Bronxu, Brooklynu, Manhattanu, Queens i Staten Island. Nowy  Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Od 1946 roku w mieście jest stała siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Miasto oferuje niezliczoną ilość atrakcji turystycznych, z których najbardziej znana na świecie to Statua Wolności, słynna Piąta Aleja z licznymi ekskluzywnymi sklepami, uważana za jedną z najdroższych ulic świata, Wall Street, ulica na której znajduje się nowojorska giełda, dzielnica Soho, którą upodobali sobie artyści, Most Brookliński, drapacze chmur na Manhattanie, gdzie znajduje się Central Park, najczęściej odwiedzany park w Stanach Zjednoczonych. Na terenie parku znajdują się liczne atrakcje, a wśród nich kilka jezior i stawów, dwa lodowiska, Central Park Zoo, Conservatory Garden. W mieście jest olbrzymia ilości placówek kulturalnych. Do najciekawszych należy Metropolitan Museum, czynne od 1870 roku, którego bogate zbiory pochodzą w dużej części z darów. To tętniące dniem i nocą miasto będąc w USA trzeba koniecznie zobaczyć!

Waszyngton - to centrum polityczne Stanów Zjednoczonych – stolica kraju i siedziba prezydenta. To, co dzieje się nad Potomakiem (rzeka nad którą leży miasto) jest pilnie obserwowane na całym świecie. Ciekawostkę stanowi architektoniczna zabudowa Waszyngtonu nie w stylu amerykańskim, a zdecydowanie francuskim. Promieniście odchodzące szerokie arterie, które łączą się w dwóch centralnych miejscach. Jedno z nich to Biały Dom siedziba Prezydenta, a drugi to Kapitol – siedziba amerykańskiego Kongresu. Oprócz siedziby Prezydenta i Kongresu znajdują się tu m.in.: ministerstwa, departamenty i urzędy federalne. Mają tu swoją siedzibę m.in.: Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Rozwoju W stolicy jest również siedziba słynnego FBI. Warto zobaczyć: Biały Dom i Kapitol (z zewnątrz), pomnik Tadeusza Kościuszki, Kościół Prezydentów, Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, pomnik Waszyngtona oraz pomnik ofiar wojny wietnamskiej i koreańskiej.

Park Narodowy Yellowstone - Położony jest na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho i jest najstarszym parkiem narodowym na świecie (1872r.). Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Żyje tu 67 gatunków ssaków m.in.: wilk szary, ryś kanadyjski, niedźwiedź grizzly, bizon, muflon kanadyjski i puma. W 1978 Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Wodospad Niagara - Wodospad Niagara to jedna z największych atrakcji środkowo - wschodniej części USA i Kanady. Wodospad znajduje się na rzece o tej samej nazwie, płynącej między dwoma jeziorami, które rozłożyły się na granicy amerykańsko - kanadyjskiej. Jezioro Erie i jezioro Ontario różni od siebie około 100 metrów wysokości i dwie kaskady, tworzące wodospad. Z całości powstają trzy węższe wodospady: Horseshoe (Podkowa), Bridam Veil (Welon Panny Młodej) i American (Amerykański). Wszystkie robią imponujące wrażenie. Nocą wodospady są podświetlone. Szczególnie interesująco wyglądają zimą, kiedy zamarzająca woda tworzy dużych rozmiarów sople. W wyniku erozji wodospad cofa się o ok. 30 cm rocznie. Według naukowców za 50 000 lat Niagara przestanie istnieć.

Atlanta - Stolica amerykańskiego stanu Georgia, uchodzi za nieoficjalną stolicę całego południa Stanów Zjednoczonych. Niegdyś słynęła z walki przeciw segregacji rasowej. Obecnie jest nowoczesnym miastem pełnym koncernów światowych, w tym jednego, którego marka jest znana na całym świecie tj. Coca-Coli. W mieście znajduje się Muzeum Coca – Coli. Ten napój wymyślił aptekarz John Pamberton. Miała to być mikstura uspakajająca, ale szybko okazało się, że jest to smaczny napój. Za dwa tysiące dolarów kupił od aptekarza przepis As Candler, który rozpoczął dystrybucję napoju. Dwadzieścia lat później sekret przepisu zmienił właściciela, tym razem za przepis zapłacono 25 mln dolarów. Innym miejscem, które warto odwiedzić to dom Margareth Mitchel - znanej pisarki i autorki powieści "Przeminęło z wiatrem". Ma ona szczególne znaczenie ze względu na to, że przedstawia związane z Atlantą losy wojny. W Atlancie godne polecenia jest również ogromne Oceanarium, w którym żyje około 100 tysięcy zwierząt z 500 gatunków.

Chicago - Miasto położone nad jeziorem Michigan w stanie Illinois jest głównym centrum biznesowym, kulturalnym oraz naukowym Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych. Zachwyca architekturą i wspaniałymi parkami. Często mówi się, że Chicago to miasto drapaczy chmur, tu w 1885 roku stanął pierwszy na świecie wieżowiec Home Insurance Building . Wieżowce współczesne jak i te pochodzące z początków XX wieku zdobione są architektonicznymi rzeźbami, szyldami, neonami oraz stylowymi zegarami. W mieście znajduje się liczący 110 pięter i 443 m Sears Tower. Warto wspomnieć, są tu dwa parki upamiętniające słynnych Polaków - park Chopina i park Kościuszki. W Chicago znajduje się największe poza Polską skupisko Polaków i Amerykanów pochodzenia polskiego. Tu mieści się m.in.: siedziba władz centralnych Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (PRCU) i Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu - Park położony jest w północnej części stanu Arizona. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA. Całkowita powierzchnia parku wynosi 4 926,66 km² . Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado (liczący 446 km długości, 29 km szerokości oraz 2 km głębokości).oraz przełom rzeki Kolorado, uważany za jeden z naturalnych cudów świata. Ten zakątek USA swoim krajobrazem przyciąga turystów z całego świata.

Las Vegas - Miasto położone w amerykańskim stanie Nevada, Największą atrakcją Las Vegas są kasyna i hotele. Pierwszym kasynem był otwarty w 1931 roku Northern Club (obecnie La Bayou). W pierwszym latach rozwoju tej branży w mieście najpopularniejszym kasynem pozostawało Binion's Horseshoe (obecnie Binion's Gambling Hall and Hotel), prowadzone przez Benny'ego Biniona. Oprócz kasyn znajdują się tu ekskluzywne hotele oraz wyszukane restauracje w których występują najpopularniejsi artyści z kraju i zagranicy. Miasto otrzymało wiele przydomków m.in.: Światowa Stolica Rozrywki, Miasto Grzechu, czy też Stolica Drugich Szans. Tu niejeden turysta został bankrutem ale i wielu wygrało fortunę.

Nowy Orlean - Miasto założone w 1718 roku przez Francuzów posiada europejski urok. Stolica Luizjany w swojej burzliwej historii znajdowała się pod panowaniem Hiszpanii, a od 1803 roku należy do Stanów Zjednoczonych. Warto przespacerować się French Quarter, najstarszą dzielnicą miasta, gdzie stare kamieniczki, kolorowe budynki, urocze kawiarenki. Nocne kluby i sklepy voodoo w których można nabyć wszelkiego rodzaju eliksiry mające moc rzucenia lub zdjęcia klątwy, nadają dzielnicy niepowtarzalny charakter, którym cieszą się turyści. Koniecznie należy wstąpić do Bazyliki św. Ludwika, która jest najwspanialszą świątynią w mieście lub odwiedzić nowoorleańskie cmentarze. Zmarli są bowiem chowani w grobowcach, różnych rozmiarów i kształtów, często zdobionych rzeźbami świętych i patronów.

Nowy Orlean uważany jest za kolebkę jazzu. W mieście odbywają się liczne festiwale jazzowe Tu 1901 roku, w biednej, czarnej rodzinie urodził się wnuk niewolników Loius Armstrong, którego gra na trąbce zadziwiła niejednego muzyka. Generalnie w całym mieście muzycy grają dla przechodniów od rana do wieczora.

29 sierpnia 2005 roku w miasto uderzył potężny Huragan Katrina. Wały przeciwpowodziowe otaczające miasto zostały przełamane w kilku punktach. W konsekwencji woda wlała się do miasta i zalała około 80% jego powierzchni. Obecnie miasto powoli się odbudowuje i widać coraz więcej turystów.

Przejdź: Na górę