22 247 27 57

Francja

Francja to kraj położony w Europie Zachodniej. Opływają go  wody Oceanu Atlantyckiego od zachodu,  Morza Śródziemnego od południa i Kanału La Manche od północy. Graniczy z: Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Hiszpanią i Andorą. Powierzchnia terytorium Francji wynosi 551 tys. km², co powoduje, iż jest największym krajem  Europy Zachodniej i trzecim pod względem wielkości państwem całej Europy. Stolicą Francji jest Paryż, a do największych  miast należą: Marsylia, Tuluza, Lyon,  Bordeaux, Lille i Nicea.

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty.

Klimat

Na większości terytorium Francji dominuje klimat umiarkowany ciepły. Na wybrzeżu atlantyckim widoczne są silne wpływy morza i prądów morskich (chłodne lata, dość ciepłe zimy). W głębi kraju, w Alzacji i Lotaryngii klimat zmienia się w stronę kontynentalnego. Na południu, w Langwedocji, Prowansji i na Korsyce mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym śródziemnomorskim. Średnia temp. w styczniu to od poniżej 0°C w górach, do ok. 7°C na zachodzie i 9°C na wybrzeżu śródziemnomorskim. W lipcu możemy się spodziewać od ok. 17°C na północy do 23°C nad M. Śródziemnym. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Na Południu możemy się spotkać z porywistym, chłodnym mistralem. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo. Największe opady występują w górach i osiągają ponad 2000 mm rocznie, najmniejsze na wybrzeżu śródziemnomorskim i możemy się tam spodziewać poniżej 500 mm.

Język

Językiem urzędowym jest francuski. Posługuje się nim większość mieszkańców tego kraju. Poza nim istnieje wiele języków regionalnych takich jak: prowansalski, bretoński, alzacki, baskijski, kataloński, flamandzki, korsykański, czy lotaryński.

Waluta

Euro (EUR) = 100 cent

Ceny

Przykładowe ceny podstawowych produktów spożywczych prezentują się następująco: tradycyjna francuska bagietka – 2-2,5 zł, litr mleka – 3-3,5, kostka masła – 5-6 zł, litr mleka – 3-3,5 zł, kilogram szynki 40-50 zł, kilogram cukru – 4-4,5 zł, słoiczek majonezu – 8-10 zł, kilogram jabłek – 4-5 zł, litr coca-coli – 6-7 zł, pół litra piwa – 5-8 zł.

źródło: http://www.trasa.info

Czas

Czas taki jak w Polsce.

Napięcie

220 V, 50 HZ, wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Brak obowiązku szczepień ochronnych.

Kuchnia

Kuchnia francuska najczęściej kojarzona jest z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości nie jest ona tak jednolita występują znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi regionami. W Pikardii specjalnością są zupy jarzynowe oraz flamique à porions - suflet czosnkowy. W Amiens podaje się pâté de canard - pasztet z kaczych wątróbek. Pikardia znana jest także z kremu Chantilly, przyrządzanego z mleka, śmietany i cukru. Na deser można zjeść również tartę z rabarbarem. W Alzacji możemy skosztować choucroute, przyrządzanego z kiszonej kapusty oraz foie gras - gęsich wątróbek. Specjalnością jest także ser munster, wyrabiany z krowiego mleka. W Burgundii najbardziej znane są burgundzkie wina oraz, boeuf Bourguignon, czyli mięso wołowe duszone w czerwonym winie. Normandia z kolei słynie z owoców morza, a zwłaszcza z przegrzebków św. Jakuba (coquilles Saint-Jacques). To właśnie z Normandii pochodzi jeden z najbardziej znanych francuskich serów - camembert oraz napoje alkoholowe, produkowane z jabłek: cydr i calvados. Nie możemy także zapomnieć o Prowansji. Podstawę kuchni stanowi tam oliwa, ryby, owoce i warzywa oraz zioła, w tym słynne zioła prowansalskie. Najbardziej znane potrawy to bouillabaisse czyli zupa rybna, ratatouille - potrawa z duszonych warzyw i soupe au pistou - zupa z bazylią. Pisząc o kuchni francuskiej nie sposób zapomnieć o winie. Francja pod względem powierzchni upraw winorośli zajmuje drugie miejsce na świecie, pod względem wielkości produkcji jest liderem. Jeśli chodzi o odmiany to dwie trzecie winnic jest obsadzone czerwonymi szczepami winorośli. Spośród nich najważniejsze to merlot, grenache, syrah, cabernet sauvignon, carignan, pinot noir i gamay. Najważniejszymi białymi odmianami były w 2010 roku ugni blanc, chardonnay, sauvignon blanc. melon de bourgogne i sémillon.

 

Ambasada  Francji w Polsce

ul. Piękna 1,
00-477 Warszawa
Tel.+48 (22) 529 30 00

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej we Francji

Adres: 1, rue de Talleyrand,75343 Paris Cedex 07
tel.: 01 43 17 34 05
e-mail: paris.amb.info@msz.gov.pl

Paryż - Jedno z najbardziej popularnych miast na świecie, corocznie tłumnie odwiedzanych przez niezliczone rzesze turystów. Tu znaleźć można najcenniejsze dzieła kultury i sztuki nie tylko francuskiej, ale i światowej. Paryż to miasto niezliczonych muzeów, galerii i zabytków architektonicznych. Większość najważniejszych budowli Paryża mieści się nad rzeką. Wzdłuż nadbrzeży ciągną się rzędy kamienic z eleganckimi apartamentami, stoją wspaniałe gmachy miejskie oraz słynne w świecie muzea i pomniki. Do obiektów wartych odwiedzenia należą:
Katedra Notre-Dame - wzniesiona na miejscu rzymskiej świątyni w XXII wieku. Jej budowa trwała blisko 200 lat. Dziś jest jednym z symboli nie tylko Paryża, ale i całej Francji.
Luwr - jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Zbiory tego muzeum są tak ogromne, że nie można ich wszystkich obejrzeć podczas jednej tylko wyprawy do tego miejsca. Znajduje się tu wielka kolekcja malarstwa europejskiego, ale również ekspozycje zbiorów sztuki starożytnej Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Etrurii i Rzymu. Ozdobą kolekcji malarstwa jest obraz Leonarda da Vinci – Mona Lisa.
Wieża Eiffla - wzniesiona została pod koniec XIX wieku dla uczczenia 100 letniej rocznicy Rewolucji Francuskiej. Jej wysokość to 319 metrów. Taras na wysokości 274 m może pomieścić nawet 400 osób.
Panteon – budynek wzniesiony na Wzgórzu Św. Genowefy w drugiej połowie XVIII w. Od czasów Rewolucji miejsce spoczynku sławnych Francuzów. W krypcie Panteonu znajdują się m. in. grobowce: J. J. Rousseau, Woltera, Hugo, Zoli. W krajobrazie Paryża Panteon zajmuje ważne miejsce, dominuje nad miastem.
Wersal - jego budowę rozpoczął Ludwik XIV w 1668 r, wokół dawnego zameczka myśliwskiego Ludwika III. Najważniejsze apartamenty pałacu znajdują się na pierwszym piętrze korpusu głównego. Apartamenty prywatne króla i królowej rozmieszczone są wokół Dziedzińca Marmurowego, a apartamenty reprezentacyjne, w których toczyło się oficjalne życie dworu, znajdują się od strony ogrodu. Ich bogaty wystrój – barwne gobeliny, marmury, rzeźby, srebrne sprzęty i złocone brązy zaprojektował Charles Le Brun. Począwszy od salony Herkulesa każda z kolejnych sal poświęcona jest któremuś z olimpijskich bogów. Najwspanialsza jest Galeria Zwierciadlana, w której 17 wielkich zwierciadeł odbija światło przez 17 wysokich okien.
Katedra Saint-Chapelle - uznawana za największe osiągniecie architektoniczne zachodniego świata, a to między innymi dzięki grze świateł pochodzących z piętnastu wspaniałych ołtarzy, przedstawiających ponad 1000 scen biblijnych.
Centrum Pompidou - ciekawostką jest tutaj, że ruchome schody, windy, kanały powietrzne i instalacje wodne a nawet masywne stalowe dźwigary, stanowiące szkielet konstrukcji, zostały umieszczone na zewnątrz. Pozwoliło to architektom stworzyć przestronne i wygodne wnętrza dla Musee National de Art. Moderne i innych instytucji. Muzeum ma w swych zbiorach dzieła Matisse’a, Picassa, Miró i Pollocka. Na Placu przez Centrum odbywają się różnego rodzaju happeningi i spektakle uliczne, oglądane przez tłumy. Centrum zostało ostatnio odnowione.
Pałac Królewski - którego pomysłodawcą i pośrednio wykonawcą był kardynał Richelieu. Po jego śmierci zajęty został przez Annę Austriaczkę z młodym Ludwikiem XIV. Od tego czasu pałac nazwano "królewskim", a sam budynek jak również ogrody do niego przylegające były, obok pałaców Tuileries i Luxembourg centrum życia dworu i arystokracji.
Plac Bastylii - znajdowała się tutaj forteca zbudowana w XIV w., którą paryżanie nazwali Bastylią. Od czasów kardynała Richelieu była więzieniem państwowym i symbolem despotyzmu królewskiego. 14 lipca 1789 r. forteca została zdobyta przez lud Paryża (dzień święta narodowego Francji). W rok później Bastylię zburzono. Położenie części jej murów zaznaczone jest na jezdni u wylotu rue St-Antoine i Bd. Henri IV. Pośrodku placu stoi Kolumna Lipcowa wzniesiona w latach 1831-40 na pamiątkę ofiar rewolucji lipcowej 1830 r.

Lyon - Lyon to podobno najstarsze miasto we Francji. Założyli go Rzymianie już w 43 p.n.e. Prawa miejskie otrzymało w XIII wieku. Tutejsze Stare Miasto, tzw. Vieux Lyon, od 1998 roku znajduje się na liście UNESCO. Zwiedzając miasto warto zacząć od Wzgórza Fourviere. Miasto bywa nazywane także gastronomiczną stolicą Francji. Określenie to zawdzięcza wielu znakomitym restauracjom i bistrom, w których można skosztować kulinarnych dzieł sztuki. Mówiąc o Lyonie nie można zapomnieć, że właśnie tu sławni bracia Lumière zbudowali kinematograf oraz nakręcili swój pierwszy film.

Strasburg - Miasto, które przez wieki było kością niezgody między wielkimi sąsiadami Francją i Niemcami. Dziś jest symbolem zjednoczenia Europy i jednym z najbardziej malowniczych miast we Francji. Mają tu siedzibę m.in. Rada Europy i Parlament Europejski. Magnesem na turystów jest Grande Île, czyli Wielka Wyspa otoczona wodami rzeki Ill. Na wyspie znajduje się serce Strasburga, stare miasto, romantyczne uliczki, oraz romańsko-gotycka katedra z XI-XII wieku - przepiękna ażurowa budowla z różowego piaskowca. Zwiedzić też warto muzeum katedralne - jedno z najciekawszych we Francji

Chamonix - Chamonix to letni kurort funkcjonujący już od XVII wieku. W Chamonix zorganizowano pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie w historii. Z Chamonix na szczyt Aiguille du Midi wspina się jedna z najdłuższych linowych kolejek na świecie. Imponujące widoki rozpościerają się już podczas jazdy do góry. Chamonix to jednak nie tylko widoki, to także najstarszy ośrodek narciarski we Francji, określany jest, jako raj dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Nicea - Wizytówka Lazurowego Wybrzeża. Doskonały mikroklimat i słońce, które świeci 320 dni w roku zwabiły tu na przełomie XIX i XX w. arystokratyczną śmietankę Europy. Niceę upodobali sobie zwłaszcza Anglicy i Rosjanie. Zostały po nich wspaniałe rezydencje. Symbolem Nicei jest nadmorski bulwar Promenade des Anglaise. Obsadzony palmami, ze ścieżkami dla rowerzystów oraz luksusowymi hotelami stanowi najpopularniejsze miejsce spacerów. Muzeów i galerii jest w Nicei ponad setka, co przyciąga miłośników sztuki. Starówka miasta pełna jest krętych uliczek, kawiarenek i restauracji. W Nicei jest wszystko: piękne dzielnice, dużo zieleni, wspaniałe sklepy i plaże. Nicea jest nowoczesna, ale jednocześnie przepełniona historią.

Antibes - Antibes to port założony w starożytności przez Greków nosił nazwę, Antipolis. To miasto naprzeciwko Nicei oddalonej o zaledwie 20 km. Antibes zachwyca swym położeniem - miedzy Alpami i jednym z najpiękniejszych wybrzeży w Europie, a także niezwykłą prowansalską zabudową i pięknymi plażami. Antibes było ulubionym miastem Picassa. Znajduje się tu poświęcone artyście muzeum, posiadające ciekawą kolekcję jego dzieł. Otoczone murami miejskimi Antibes charakteryzuje Fort Carré i katedra d'Immaculée Conception.

Carcassonne - Carcassonne to najpiękniejsze ufortyfikowanym miastem Europy. Zwodzone mosty, olbrzymie bramy, fosa, wąskie, brukowane uliczki, wszystko to przenosi turystów w czasy średniowiecza. Największe wrażenie robi otoczona murami cześć miasta o nazwie Cité - składają się na nią trzy kilometry fortyfikacji i 52 wieże, które wyglądają jak sprzed setek lat. Co ciekawe, odbudowano je niemal od zera dopiero w XIX wieku. W sierpniu w mieście roi się od rycerzy. Odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, turnieje rycerskie oraz spektakle odgrywane w strojach z epoki.

Aix-en-Provence - Miasto tysiąca fontann. Położone jest około 30 km na północ od Marsylii. To pełne wdzięku, tętniące życiem miasteczko, słynące z ciepłych źródeł oraz szkół artystycznych i uczelni. Aix to romantyczne placyki i brukowane ulice, przy nich barokowe pałace, szykowne sklepy i restauracje. Sercem miasta jest wysadzona podwójnym rzędem wiekowych platanów aleja Cours Mirabeau. Aleja pełna zabytkowych budynków z szykownymi fasadami, zachęca do spacerów i relaksu w kawiarnianym ogródku.

Awinion - Awinion jest najbardziej cenionym przez turystów miastem Prowansji. Z dawnych wieków pozostały liczne zabytki, a także bogate tradycje kulturalne i artystyczne. Co roku organizowane są tu festiwale przyciągające turystów z całego świata. W lipcu w Awinion wszechobecny jest teatr. Aktorzy i muzycy występują na wszystkich scenach, placach i ulicach. Będąc w Awinion koniecznie zobaczyć trzeba wnętrza Pałacu Papieskiego, XIII-wieczną katedrę romańską, oraz słynny most Pont Saint Benezet. Całe historyczne centrum wraz z opasującymi je murami, wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1995 r.

Bonifacio - To "baśniowe miasto" leży na samym południu Korsyki. Zawieszone jest na wapiennych skałach tworzących urwisty półwysep. Domy na stromych skarpach wyglądają tak, jakby miały za chwilę runąć do morza. Bonifacio ma bardzo bogatą historię. Dzieli się na dwie części: dolną i górną. Na cześć dolną - morską - składa się port promowy, przystań i sklepy. Na górną Stare Miasto z wysokimi, kamiennymi domami i krętymi uliczkami. Warto zwiedzić prehistoryczne groty Araguina-Sennola i genueńskie. Wybrzeże urozmaicają kameralne zatoczki. Jedną z atrakcji miasta są piękne plaże. Można tu nurkować i podziwiać rafy.

Mont Saint Michel - To niezwykłe opactwo i miasteczko w Normandii, jedna z największych atrakcji Francji, rocznie odwiedzana przez 3 miliony turystów. Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała znajduje się prawie 2 km od stałego lądu. Przy dużych przypływach występujących 53 razy w roku Mont Saint Michel jest zalewane. Z lądem miasteczko łączy wówczas jedynie wąska grobla długości 1800 metrów. Zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów na szczycie. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości. Klasztor Saint Michel dominuje nad miasteczkiem leżącym u jego stóp.

Honfleur - Tto niewielkie, ale niezwykle piękne miasteczko portowe położone w Normandii. Rozsławione zostało przez malarzy impresjonistów, takich jak Monet czy Boudin. Artystów inspirowało zmienne oświetlenie i malownicze mola. Monet namalował w Honfleur drewniany XV-wieczny kościół św. Katarzyny, którego dach przypomina odwrócony kadłub okrętu. Znajduje się tu Musée Eugene Boudin, które szczyci się wspaniałą kolekcją płócien urodzonego w Honfler malarza. Rue Haute to główna ulica starej dzielnicy stoczniowej. Wokół portu możemy podziwiać urocze kamieniczki obłożone łupkowymi płytami.

Saint-Malo - Saint-Malo to otoczona murem cytadela w Bretanii, którą zbudowano z myślą o obronie ujścia rzeki Rance. Przez wieki była schronieniem dla piratów. Turystów przyciągają tu przede wszystkim słynne fortyfikacje i znajdujące się w ich środku Stare Miasto, odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej. Należy koniecznie zwiedzić zamek, w którym znajduje się muzeum miejskie, oraz oceanarium.

Bordeaux - Stolica regionu Akwitanii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się ponad 347 zabytków. Miejscowość zawdzięcza swój urok architektom z różnych wieków. Najbardziej znanymi zabytkami Bordeaux, są mury obronne, amfiteatr z czasów panowania Rzymian, a także kościół St. Seurin pochodzący z czasów średniowiecznych. Miasto ma wspaniały mikroklimat, życie toczy się tu powoli. Więcej jest tu pieszych i rowerzystów niż samochodów. Bordeaux to także mekka miłośników wina - w okolicy jest 113 tys. hektarów winnic, produkujących rocznie prawie 7 mln hektolitrów wina.

Tuluza - Miasto w południowo - zachodniej Francji, w regionie Midi-Pyrénées. W centrum miejscowości położony jest Plac du Capitole. Pośrodku niego wznosi się piękny ratusz połączony z teatrem. Nieopodal Placu du Capitol możemy podziwiać przepiękny gotycki kościół Jakobinów. W jego wnętrzu przechowywany jest relikwiarz filozofa i teologa św. Tomasza z Akwinu. Tuż obok kościoła znajduje się kaplica św. Antoniego. Możemy w niej podziwiać zachwycające gotyckie freski. W Tuluzie znajduje się też wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Bazylika św. Saturnina. Bazylika jest punktem obowiązkowym na mapie pielgrzymek do Santiago de Compostela. W swoim wnętrzu skrywa XVIII wieczny grobowiec św. Saturnina.

Collioure - Maleńka, malownicza miejscowość francuskiej Katalonii z małym śródziemnomorskim portem rybackim, wkomponowana w krajobraz wzgórz winnic okalających stoki Pirenejów. Znaleźć tu można kamienistą plażę i kilka atrakcyjnych zabytków - odrestaurowaną rezydencję króla Majorki i XIV-wieczny kościół, zbudowany na fundamentach starej latarni. Collioure urzeka jednak przede wszystkim urokiem starych kamieniczek, pomiędzy którymi wiją się wąskie uliczki.

 

Miejscowości wypoczynkowe:

Cannes - jeden z najbardziej znanych kurortów Lazurowego Wybrzeża. Turystów z całego świata przyciągają tu międzynarodowe imprezy, takie jak festiwal filmowy, regaty, a także piaszczyste plaże i ładny port. W centrum miasta mieści się Boulevard de la Croisette - elegancka promenada nad brzegiem morza. Można tu skorzystać z trzech pięknych ogólnodostępnych plaż: Plages du Midi, Plages de la Bocca oraz przy Pałacu Festiwalowym.

Saint-Tropez - kwintesencja luksusu. Znajduje się tu Zatoka Milionerów, której port wypełniony jest po brzegi drogimi jachtami. Swoje wille mają tu gwiazdy filmowe, na plażach Saint Tropez w latach 50. wypoczywała Brigitte Bardot. Oprócz wspaniałych plaż i portu, są tu ulice pełne najdroższych butików w Europie. W najstarszej części miasta warto zobaczyć m.in.: kamienice z kolorowymi fasadami, typowe wąskie prowansalskie uliczki i barwny targ kwiatowy przy placu des Lices

Cassis - najpopularniejszy kurort w okolicach Marsylii. Turystów urzekają tu malownicze pejzaże. To urocze portowe miasteczko, przyciąga spokojną atmosferą, gwarancją pogody oraz piękną architekturą, w której skład wchodzą kolorowe kamienice znajdujące się w bliskości portu. W Cassis możemy też skorzystać z kilku malowniczo ulokowanych plaż.

Biarritz - stylowy kurort na południowo-zachodnim wybrzeżu Francji. Obecnie to jedno z najdroższych nadmorskich kąpielisk. Pełne przepychu wille i wielkie hotele stoją wzdłuż plaż i na malowniczych skałach. Wody zatoki słyną z wysokich fal, dzięki czemu Biarritz uchodzi za europejską stolicę surfingu. Warto odwiedzić znajdujące się obok głównej plaży odrestaurowane kasyno w stylu art deco i udać się na spacer do starego, położonego na zachód portu. Największą atrakcją Biarritz jest Muzeum Morskie z basenem pełnym rekinów oraz mnóstwem akwariów.

Przejdź: Na górę