22 247 27 57

Gujana

Republika Gujany to państwo położone w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na północnym zachodzie z Wenezuelą, na południowym zachodzie i południu z Brazylią a na wschodzie z Surinamem. Kraj rozciąga się pomiędzy dwiema wielkimi nizinami – Amazonki i Orinoko. W Gujanie można zobaczyć ogromne wodospady, rozległe tropikalne lasy deszczowe, tętniące życiem zielone sawanny oraz rdzennych mieszkańców Gujany, którymi są amerykańscy Indianie z plemion Karaibów i Arawaków.

Stolica: Georgetown

Powierzchnia kraju: 214 970 km².

Dokumenty

Obywateli polskich przy wjeździe do Gujany obowiązują wizy. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy wypełnić dwa wnioski i dołączyć dwa zdjęcia paszportowe. Wniosek o wizę należy złożyć, co najmniej 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli, Londynie lub Caracas. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany - ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej.

Klimat

Gujanę charakteryzuje klimat równikowy. Temperatura na wybrzeżu waha się od 20°C do 28°C, a w głębi kraju od 18 do 39°C. Opady występują sezonowo w okresie od maja do czerwca oraz od grudnia do stycznia. Średnia roczna suma opadów waha się od 1200 mm na wyżynie do 3000 mm na wybrzeżu. Najlepszy okres na przyjazd do Gujany to koniec pory deszczowej (koniec stycznia i koniec sierpnia).

Język

Język urzędowy: angielski. Inne języki: hindi karaibskie, urdu.

Waluta

Waluta: dolar gujański (GYD).

Ceny

Orientacyjne ceny (20014 r.)

Obiad w restauracji - od 15 USD
Posiłek w barze - od 5 USD
Woda mineralna - ok. 1 USD
Piwo - od 1,5 USD

Czas

UTC -4 godz. Różnica czsu wobec Polski - zimą 5 godzin, latem -  godzin.

Napięcie

240 V; 60 Hz
Wtyczki typ A, Typ B, Typ D i Typ G. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Szczepienia przeciw żółtej febrze obowiązkowe w wypadku przyjazdu z wielu krajów Afryki i Ameryki Południowej (m.in. Wenezueli, Brazylii i Surinamu). Ponadto szczepienie to zalecane jest dla wszystkich turystów, w tym dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Inne zalecane szczepienia: przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu i tężcowi. Zalecana profilaktyka przeciw dendze (odstraszacze komarów) i leptospirozie (unikanie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych). Unikać spożywania surowych produktów i nieprzegotowanej wody.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

W Gujanie, podobnie jak w Polsce jada się trzy posiłki dziennie. które zawiera w sobie chleb (który jest domowej roboty) i produktów pochodzenia zwierzęcego, takie jak; sery, mleko, jaja i masło. Najczęściej na talerzach mieszkańców Gujany widzimy ryż w połączeniu z fasolą i kurczakiem. Na kolację najczęściej serwowana jest ryba na ostro w sosie curry. Inna popularna potrawa to pepperpot, gulasz indiańskiego pochodzenia z ekstraktem z gorzkiego manioku. Popularny deser to salara, znany jako czerwony placek. Z napoi popularny jest mamby, domowy napój wykonany z kory drzewa i piwo imbirowe.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Georgetown - Stolica, główny port i największe miasto Gujany, położone jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, u ujścia rzeki Demerara. W okresie, gdy nad tymi terenami kontrolę sprawowali Holendrzy miasto nazywało się Stabroek. Nazwa Georgetown została nadana w 1812 r., po zajęciu holenderskiej kolonii przez Brytyjczyków w trakcie wojen napoleońskich.
Do najważniejszych zabytków należy drewniana katedra św. Jerzego, reprezentująca styl wiktoriański, wybudowana w latach 1795 - 1810. Katedra podobno jest największym budynkiem drewnianym na świecie. Ponadto znajduje się tu ciekawy ratusz, liczne białe domy zachowane w stylu kolonialnym i niewielki Ogród Promenade Gardens pełen tropikalnych kwiatów. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe Gujany i przejść się na targ Stabroek Market. W mieście można spotkać drewniane domy stojące na palach, które chronią mieszkańców od węży i zalewu morza.

Wodospad Kaieteur - Wodospad znajduje się w środkowej Gujanie, na rzece Potaro. Położony jest na terenie Parku Narodowego Kaieteur. Wodospad odkryty został w 1870 roku przez brytyjskiego geologa Charlesa Barringtona Browna. Zasadniczą część wodospadu stanowi 226-metrowy swobodny spadek wody z krawędzi piaskowcowego płaskowyżu. Poniżej znajduje się ciągnąca się na długości 8 km kaskada o wysokości 25 m. Tym samym całkowita wysokość wodospadu wynosi 251 m. Średnia szerokość na progu waha się w granicach 90-105 m, w porze deszczowej sięga 122 m. Wodospad jest około cztery razy wyższy od Wodospadu Niagary i dwukrotnie wyższy od Wodospadów Wiktorii położonych w Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe.

Wyspa Baganara - Baganara to jedna z spośród trzystu sześćdziesięciu pięciu wysepek znajdujących się na rzece Essequibo. Tu znajduje się "brama wejściowa" do czystych i dzikich terenów dżungli gujańskiej. Baganara to również miejsce wakacyjnego wypoczynku, znajdują się tutaj liczne kurorty i plaże. Tu można spędzić aktywnie czas korzystając z wycieczek pieszych rowerowych, uprawiać kajakarstwo czy żeglarstwo.

Przejdź: Na górę