22 247 27 57

Meksyk

Meksyk to wyżynno-górzysty kraj położony w Ameryce Łacińskiej. Jego północną i środkową część zajmuje rozległa Wyżyna Meksykańska, ograniczona od strony zachodniej i wschodniej przez pasmo gór Sierra. Od południa obszar ten graniczy z Kordylierą z licznymi wciąż czynnymi wulkanami. Na południu Meksyku ciągną się góry Sierra Madre Południowe, a na południowym wschodzie od przesmyku Tehuantepec, Sierra Madre de Chiapas i Wyżyna Chiapas. Niziny w tym kraju rozciągają się wzdłuż wybrzeży, nad Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim. Linia brzegowa tego pięknego kraju jest stosunkowo słabo rozwinięta. Największymi półwyspami są Jukatan i Półwysep Kalifornijski. Meksyk ma dość urozmaiconą szatę roślinną. Czwartą cześć jego terytorium zajmują lasy. Znajduje się tam ponadto 45 parków narodowych i rezerwatów, z których wiele jest wpisanych na listę UNESCO. Meksyk położony jest na zachodnim krańcu Płyty Północnoamerykańskiej, która spotyka się z Płytą Pacyficzną i Karaibską. Z tego powodu obszar ten to jeden z najaktywniejszych tektonicznie regionów na świecie. Częste są tam trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.

Stolica. Mexico City (Ciudad de México) 8 740 tys. mieszkańców.

Powierzchnia.  1 972 550 km2.

Dokumenty

Obywatele polscy wyjeżdżając na okres do 180 dni są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu.

Klimat

W północnej i środkowej części Meksyku występuje klimat zwrotnikowy, w południowej zaś podrównikowy wilgotny, mocno zróżnicowany w zależności od wysokości n.p.m. Największe opady występują na krańcach południowych, średnie nad Oceanem Spokojnym i Zatoką Meksykańską. Najbardziej sucha jest sama północno-zachodnia część kraju. Na terenach położonych powyżej Zwrotnika Raka, z wyjątkiem wyżynnych części gór Sierra Madre oraz nadbrzeżnej równiny nad Zatoką Meksykańską, występują bardzo niewielkie opady. Wschodnie i zachodnie wybrzeże kraju są narażone na huragany pojawiające się w sierpniu i październiku. Jeśli chodzi o temperatury to różnice w tropikalnych częściach Meksyku są niewielkie, nieprzekraczające w okresie roku 5 °C. Średnia temperatura np. w Veracruz wynosi 25°C, podczas gdy w Jalapie położonej na wysokości 1400 m n.p.m. tylko 17°C. Na północ od rejonów tropikalnych, temperatura rośnie. Apogeum osiąga w środkowej części Mesy Północnej. W lipcu i sierpniu powietrze rozgrzewa się do nawet do 41 °C. W najchłodniejszych miesiącach zaś możemy się spodziewać około 5°C.

Język

Z względu na panowanie Hiszpanii nad Meksykiem język hiszpański dominuje w życiu publicznym, mimo że nigdy nie został uznany za urzędowy. W kraju tym można spotkać ponadto aż 63 języki indiańskie, które posiadają status „języka narodowego”. Dla obcokrajowców pocieszający jest fakt, iż ogromna większość ludzi, którzy posługują się tymi narzeczami zna również hiszpański.

Waluta

Peso meksykańskie (MXN). 1 peso = 100 centavo. Kurs wymiany z lipca 2014 1 EUR = 17.6 MXN, 1 USD = 12.9 MXN.

Ceny

Ogólnie można przyjąć, iż ceny w Meksyku są porównywalne z tymi w Polsce. Północny Meksyk jest bogatszy, co powoduje, iż ceny są tam wyższe. Na południu, poza kurortami turystycznymi, za produkty podstawowe płaci się zdecydowanie mniej. Przykładowo za chleb zapłacimy ok 3 MXN, masło kosztuje 12 MXN, kilogram sera z kolei to 35 MXN. Mięsa są droższe np. kilo szynki kosztuje 80 MXN. Jeśli chodzi o warzywa to za pomidory zapłacimy 10MXN, za ogórki 23 MXN, a za ziemniaki 90 MXN. Woda mineralna 1,5 litra kosztuje 22 MXN, a piwo nawet 30 MXN.

Czas

Strefa czasowa UTC - 6 godzin. Czas letni UTC - 5. Różnica czasu wynosi więc 7 godzin.

Napięcie

120 V, 60 Hz. Gniazdka typu A - dwa płaskie równoległe bolce oraz B - z dwoma równoległymi płaskimi bolcami oraz z kołkiem uziemiającym. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych, lecz zalecane są te przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Kuchnia

Kuchnia meksykańska należy do najbardziej urozmaiconych na świecie. Łączy tradycje Indian z wpływami hiszpańskich konkwistadorów. Opiera się ona głównie na kukurydzy, roślinach strączkowych - głównie różnych odmianach fasoli, papryce i chili. Surowcem podstawowym służącym do przygotowania wielu potraw jest masa otrzymana ze zmielonych ziaren kukurydzy. Najbardziej popularne meksykańskie potrawy to tacos i enchiladas – naleśniki z mąki kukurydzianej, podawane zazwyczaj z mięsnym i ostrymi sosami. Tortille, stanowiące podstawę dla licznych potraw, to nieodłączny element kuchni meksykańskiej. W zależności od rodzaju kukurydzy lub zboża, z którego są przygotowane, oraz rodzaju wypełnienia noszą różne nazwy. Przykładowo quesadillas jest wypełniona serem i podsmażona na gorącym oleju, nachos to danie z wysuszonych i smażonych na głębokim oleju tortilli. Do typowych dla Meksyku potraw możemy zaliczyć: paprykę nadziewaną mięsem, rosoły z wołowiny i drobiu oraz zupę z mięsa i kukurydzy. Innymi znanymi specjałami są bizochos - słodkie pieczywo, tamales - duszone pierogi z mąki kukurydzianej, nadziewane mięsem z chili,  salsa – sos nadający potrawom charakterystyczny smak i aromat oraz flan – niezwykle słodki, najpopularniejszy meksykański deser. Bardzo cenione są napoje wytwarzane przez Indian. Do najpopularniejszych zalicza się: pulque - niskoprocentowy napój ze sfermentowanego soku agawy, tesguino – wytwarzany z sfermentowanej kukurydzy oraz niezwykle orzeźwiający miód z agawy.

Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Al. Jerozolimskie 123 a, 02-017 Warszawa
Tel: (48-22) 311-29-00
Fax: (48-22) 311-29-01
embamex@embamex.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Acapulco

konsul honorowy: Manlio Favio Pano Mendoza (język konsula hiszpański, angielski)
Meksyk, Acapulco, Av. Universidad 80 casa 10, Fracc. Magallanes, 39670
Tel.: +52 457 444493583 (kom.) Tel.: +52 744 4871271 Tel.: +52 744 4871279 Faks: +52 744 4871279
notaria16@btu.com.mx

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cancun

konsul honorowy: Luis Miguel Camara Patron (język konsula hiszpański, angielski)
Meksyk, Cancun, Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak, C.P. 77500
Tel.: +52 998 1930108 Tel.: +52 998 1930100 Faks: +52 998 8845266
consul@poloniacancun.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Guadalajara

konsul honorowy: José Manuel Gomez Vazquez Aldana (język konsula hiszpański, angielski, francuski)
Meksyk, Guadalajara, Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150
Tel.: (00-52-33) 383-60-111 Faks: (00-52-33) 383-60-112
corporate@gva.com.mx

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Guanajuato

konsul honorowy: Hector Eduardo Webb Cruces (język konsula hiszpański, angielski)
Meksyk, Guanajuato, Paseo de la Presa No 39, Col. Centro, C.P. 36000
Tel.: (00-52-473) 73-10-852 Faks: (00-52-473) 73-10-853
hectorwebb@hotmail.com.mx

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Monterrey

Vacat
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tijuanie

konsul honorowy: Pedro Humberto Alonzo Bernal (język konsula hiszpański, angielski)
Meksyk, Tijuana, Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5 Centro Comercial, Pueblo Amigo, Zona Urbana Rio,, C.P. 22320
Tel.: (00-52-664) 607-34-29
consuladodepoloniatij@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tulancingo

konsul honorowy: Alberto Stebelski Orlowski (język konsula hiszpański, polski, angielski, francuski)
Meksyk, Tulancingo, 21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600
Tel.: (00-52-55) 525-48-115 Faks: (00-52-55) 525-43-465
wstebelski@gmail.com

Mexico City - Miasto to jest stolicą państwa i zrazem największą aglomeracją miejska na świecie po Tokio. Można tam znaleźć wiele kolonialnych pałaców, zabytków kultury, spokojnych placów i zielonych parków. Najważniejszą ulicą jest Paseo de la Reforma, przy której znajdują się najwyższe budynki. Będąc w tym mieście warto odwiedzić Catedra Metropolitana, zbudowaną na ruinach azteckiej świątyni. Stworzona z szarego kamienia budowla, została wzniesiona w latach 1573 - 1713 z polecenia Filipa II. To najstarsza i zdecydowanie największa katedra Ameryki. Posiada 4 fasady i dwie dzwonnice, na których umieszczono łącznie 25 dzwonów. Największy z nich, Santa Maria de Guadalupe, waży aż 13 ton. Warte zwiedzenia są także: Museo Nacional de Antropologia - gdzie przechowywane są liczne znaleziska archeologiczne z całego kraju, Bazylika Nuestra Senora de Guadalupe, kościół Jezusa Chrystusa z Nazaretu, oraz Piramida Cuicuilco.

Campus Universidad Nacional Autónoma de Mexico - Kampus akademicki stanowi przykład doskonałego połączenia architektonicznych założeń XX-wiecznego modernizmu z oryginalną prekolumbijską tradycją budowlaną. Obiekt uważany jest za jeden z najważniejszych symboli współczesnej urbanistyki latynoamerykańskiej, a także jeden z przykładów zastosowania reguł nowoczesnej architektury i urbanistyki w celu polepszenia warunków życia i pracy lokalnej ludności.

Tula - Położona jest niedaleko od stolicy Meksyku. Założono ją na wysokim górskim grzbiecie. Warto odwiedzić tam słynną piramidę - pięciostopniową budowlę schodkową z placem ceremonialnym oraz kolumnadą. Lokalni Indianie zwali ją Tlahuizcalpantecuhtli, od imienia boga południa. Jego kult związany był z bogiem-wężem Quetzalcoatl. Dach świątyni podtrzymują posągi tolteckich wojowników wykonane z ogromnych bloków kamiennych. Wszystkie ozdobione są wykutymi na ich piersiach motylami - symbolami boga słońca.

Rezerwat biosfery motyli królewskich - Położony niedaleko stolicy kraju, rezerwat ten zajmujący ponad 56 tysięcy ha na niezwykle trudnodostępnej, pokrytej bujnymi lasami górze. W okresie jesiennym miliony motyli wracają do tego miejsca z całej Ameryki Północnej. Gromadząc się na niewielkim obszarze rezerwatu leśnego, barwiąc wszystkie jego drzewa na kolor pomarańczowy. Widok jest rzeczywiście iście bajeczny. Na wiosnę motyle rozpoczynają trwający cykl migracji, w czasie, której docierają do wschodniej Kanady, a następnie wracają z powrotem do Meksyku. Do tej pory naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób odnajdują one drogę powrotną.

Acapulco - To jeden z najpopularniejszych wśród turystów kurortów wypoczynkowych w całym Meksyku. Miejsce to słynie z przepięknych piaszczystych plaż, wiecznie ciepłego oceanu, rozbudowanej bazy hotelowej oraz licznych restauracji i barów. Miasto to powstało ponad 2000 lat temu. Acapulco dzieli się jakby na trzy część, stare miasto (Acapulco Tradicionál), złote miasto (Acapulco Dorado) oraz diamentowe miasto (Acapulco Diamante). Ta ostatnia część, jak sama nazwa wskazuje, stanowi luksusową dzielnicę pełniącą obecnie funkcje turystyczne. Najbardziej znanym obiektem w tym regionie jest Fort San Diego. Powstał on w 1617 roku w celu ochrony hiszpańskich galeonów wiozących z Nowego Świata do Hiszpanii złoto, przyprawy, porcelanę i inne kosztowne towary. Obiekt ten usytuowany jest na wzgórzu w starej części miasta. Zbudowany został na planie gwiazdy. Obecnie mieści się tam muzeum. W przestronnych salach dawnego fortu można oglądać wystawy ukazujące przeszłość Acapulco. Osoby zafascynowane sławnymi piratami zainteresuje z pewnością ekspozycja poświęcona Sir Francisowi Drake’owi oraz brytyjskim i holenderskim piratom atakującym zamorskie posiadłości Hiszpanii.

Cancun - To turystyczny kurort położony na półwyspie Jukatan. To wspaniałe miejsce do wypoczynku, rozkoszowania się morzem i pięknymi piaszczystymi plażami. Najpiękniejsze i najbardziej znane z nich to: Playa Chac-Mool, Playa Marlin i Playa Ballenas. Miasto podzielone jest na dwie części – kontynentalną z kilkoma hotelami, oraz Isla de Cancun, znane pod nazwą „Zona hotelera“. To niezwykle znane centrum turystyczne położone na tzw. Riwierze Majów odwiedzają każdego roku miliony turystów.

Teotihuacán  - Miasto to, położone około 50 km od Meksyku, powstało między I a VII wiekiem. Według starych azteckich wierzeń wzniesione zostało przez olbrzymów. Najbardziej znanymi zabytkami są tam: Piramida Słońca "La Pyramide del Sol" oraz mniejsza, choć równie wspaniała Piramida Księżyca. Oprócz nich, w tym mistycznym miejscu warto obejrzeć także Świątynię boga Quetzalcoatl, oraz Tlaloca. Pomimo wielu lat prac archeologicznych do dziś nie udało się odsłonić całości miasta.

Oaxaca - Miejsce to od ponad 1,5 tysiąca lat zamieszkiwali Olmekowie, Zapotekowie i Mistekowie. Zachowane do tej pory skalne tarasy, zapory, kanały, liczne piramidy oraz kurhany zostały wyrzeźbione w stromym zboczu góry. Samo miasto Oaxaca, wzniesione na planie podobnym do szachownicy, to doskonały przykład hiszpańskiego, kolonialnego założenia urbanistycznego. Masywna i niezwykle solidna architektura wykazuje na umiejętność przystosowania jej do występujących licznie w tamtym regionie trzęsień ziemi.

Guanajuato - kopalnia srebra - Założone przez Hiszpańskich osadników w XVI wieku miasto, stało się pierwszym na świecie ośrodkiem masowego wydobycia srebra. Pozostałości górniczej przeszłości można odnaleźć w postaci tak zwanych „podziemnych ulic” i innych obiektów. Szczególnie znany jest „Boca del Infierno” - zapierający dech, głęboki na ponad 600 metrów szyb górniczy. W mieście tym możemy ponadto podziwiać wspaniałe budowle barokowe i klasycystyczne. Dwa kościoły miejskie - La Compaia oraz La Valenciana uważane są za wspaniałe przykłady barokowej architektury Ameryki Środkowej.

Morelli - Miasto to, wzniesione w XVI wieku, to rzadki przykład połączenia renesansu hiszpańskiego i architektury charakterystycznej dla Mezoameryki. Dzisiejszy układ ulic pokrywa się z pierwotnym planem przestrzennym. Znajduje się tam ponad dwieście zabytków, zbudowanych z charakterystycznego różowego kamienia. Wykazują one na eklektyczne połączenie renesansu, baroku i klasycyzmu. Prezentują się wspaniale, i są niezwykle chętnie fotografowane przez turystów.

El Tajin - Miasto to położone jest w stanie Veracruz. Świetność osiągnęło pomiędzy IX a początkiem XIII wieku. Po upadku stolicy imperium - Teotihuacan, stało się ono najważniejszym ośrodkiem w całej północno-wschodniej części Ameryki Środkowej. Jego wpływy kulturalne rozciągnęły się na obszar całej Zatoki Meksykańskiej oraz na płaskowyże środkowego Meksyku. Rozwiązania architektoniczne zastosowane w El Tajin, są unikalne w skali Ameryki Środkowej. Tamtejsze budowle charakteryzuje się rzeźbionymi reliefami umiejscowionymi na kolumnach i licznych fryzach. Na szczególną uwagę zasługuje Piramida „de los Nichos” - arcydzieło architektury tamtych czasów.

Sierra de San Francisco - Miejsce to położone jest w rezerwacie El Vizcaino na Półwyspie Kalifornijskim. Zamieszkane było od 100 p.n.e. do 1300 roku n.e. przez tajemniczy lud, o którym wciąż niewiele wiemy. Mieszkańcy pozostawili po sobie jednak jeden z najpiękniejszych na świecie zespołów malowideł naskalnych. Obrazy, przedstawiające postacie ludzkie oraz wiele gatunków różnych zwierząt, zachowały się idealnie, prawdopodobnie ze względu na suchy klimat oraz ich niedostępność. Stanowią one wspaniały przykład kultury ludu, który je stworzył. Ilość zespołów malowideł, ich kompozycja i rozmiary, precyzja rysunku i różnorodność kolorów świadczą o niezwykłym poziomie rozwoju tamtejszej cywilizacji.

Uxmal - To dawne miasto Majów powstało na półwyspie Jukatan około 700 roku naszej ery. W okresie świetności liczyło ponad 25 tysięcy mieszkańców, co w tamtych czasach stanowiło ogromną populację. Tamtejsze budowle rozmieszczone zostały w ścisłym porządku z obliczeniami astronomicznymi. Nad wspaniałym ośrodkiem religijnym, w skład, którego wchodzą budowle o bogato zdobionych motywami mitologicznymi i rzeźbami boga deszczu, góruje potężna Piramida Wróżbity. Budowle te to przykład niezwykłych osiągnięć sztuki i architektury Majów.

Guadalajara - Przytułek Cabañas - Obiekt ten założony, jako instytucja dobroczynna, powstał na początku XIX wieku. Miał on wspomóc najuboższych: sieroty, starców, osoby upośledzone umysłowo i inwalidów. To wyjątkowe miejsce posiada kilka nietypowych cech, związanych z jego funkcją. Całość założenia architektonicznego charakteryzuje się niezwykłym planem i harmonią osiągniętą między przestrzenią otwartą i zabudowaną. W XX wieku kaplica przytułku została ozdobiona zespołem malowideł autorstwa słynnego artysty José Clemente Orozco. Uważa się je za prawdziwe arcydzieło wśród pięknych murali meksykańskich.

Campeche - Miasteczko to pochodzi z okresu hiszpańskiej epoki kolonialnej, gdy aktywnie zajmowano tereny w Nowym Świecie. Zachowały się w nim mury obronne i system fortyfikacji, wzniesiony w celu obrony portu przed atakami piratów i innych wrogów od strony Morza Karaibskiego. Ze względu na stan na swą wyjątkowość Campeche zostało wpisane na listę UNESCO w roku 1999.

Obszar zabytków archeologicznych Xochicalco - Miasto to stanowią dobrze zachowany warowny ośrodek polityczny i religijny. Pochodzi ono z okresu, pomiędzy 650 a 900 rokiem. Xochicalco powstało po upadku państw Mezoameryki: Teotihuacan, Monte Albán, Palenque i Tikal. Ze względu na swój unikalny charakter zostało wpisane w 1999 roku na listę UNESCO.

Calakmul - dawne miasto Majów - To starożytne miasto Majów, położone w samym sercu gęstego tropikalnego lasu. Odgrywało kluczową rolę w historii regionu przez ponad dwanaście wieków. Majestatyczne budowle oraz charakterystyczny plan zespołu są doskonale zachowane. Będąc w tamtym miejscu można zobaczyć, jak mieszkali dawni Majowie.

Uprawy agawy oraz zabytkowe zakłady przetwórcze - Obszar rozciągające się od podnóża wulkanu Tequila aż do doliny rzeki Rio Grande, jest w całości porośnięty agawą niebieską. Już od pierwszej połowy XVI wieku używano jej w tym regionie do destylacji wysokoprocentowego alkoholu, a od 2000 lat do produkcji fermentowanych napojów, oraz tkanin. Na miejscu można odwiedzić czynne do dziś destylarnie z XIX i XX wieku, których liczba odzwierciedla popyt na tequilę w tamtych czasach. W okolicy znajdują się także okazałe hacjendy z XVIII wieku. Zarówno przetwórnie, jak i domy mieszkalne zbudowane są z cegły pokrytej wapnem w kolorze ochry. Charakterystyczne są tam kamienne łuki i narożniki oraz neoklasycystyczne lub barokowe zdobienia. Dokonane w pobliżu odkrycia archeologiczne potwierdzają, iż na tamtych terenach mieszkali między II a IX wiekiem przedstawiciele starożytnej kultury - Teuchitlan.

Miasto obronne San Miguel i sanktuarium Jezusa Nazareńskiego w Atotonilco - Miasto to zostało założone w XVI wieku w celu obrony przebiegającego w Traktu Królewskiego. Najszybciej rozwijało się w XVIII wieku. Z tamtego okresu pochodzi tez wiele obiektów. Powstały tam wówczas piękne budowle sakralne i świeckie w stylu baroku meksykańskiego. Położone niedaleko miasta Sanktuarium Jezusa Nazareńskiego, pochodzące również z XVIII wieku, jest najwspanialszym przykładem sztuki i architektury barokowej Nowej Hiszpanii. Wchodzący w jego skład kościół oraz kilka mniejszych kaplic, ozdobione są obrazami słynnego malarza Rodrigueza Juáreza. Miejsce to stanowiło punkt spotkania kultury europejskiej i indiańskiej.

Prehistoryczne jaskinie Yagul i Mitla w Dolinie Oaxaca - Znajdują się one w dolinie Tlacolula w stanie Oaxaca. Cały obszar chroniony obejmuje dwa zespoły archeologiczne z czasów prekolumbijskiej oraz liczne jaskinie i schronienia w formacjach skalnych. W wielu zachowały się obiekty sztuki naskalnej będące świadectwem początków osiadłego, rolniczego stylu życia. Ciekawostką są datowane na 10 tysięcy lat ziarna dynii, odkryte w jaskini Guila Naquitz. Przez naukowców uważane są za pierwsze świadectwa udomowienia roślin na tym kontynencie.

Rezerwat Biosfery El Pinacate i Gran Desierto de Altar - Zajmuje on powierzchnię ponad 71 tysięcy ha. W części wschodniej znajduje się wygasły wulkan Pinacate oraz pola czarnej i czerwonej lawy, z licznymi ogromnymi kraterami – pamiątkami niegdysiejszych erupcji. W zachodniej podziwiać możemy rozległą pustynię Gran Altar, z ciągle przemieszczającymi się gigantycznymi wydmami. Występują tam także granitowe formacje skalne osiągające wysokość nawet 650 metrów. Roślinność i fauna tego obszaru stanowią ogromny unikat. Pojawiają się tam endemiczne gatunki takie jak widłoróg son orański. Rezerwat ten został wpisany na listę UNESCO.

Przejdź: Na górę