22 247 27 57

Surinam

Nazwa kraju pochodzi od rzeki Surinam, co w miejscowym języku indiańskim znaczy „kamienista rzeka”. Republika Surinamu do 25 listopada 1975 była kolonią holenderską. To najmniejsze państwo w Ameryce Południowej graniczy z Gujaną i z Gujaną Francuską. Kraj stanowi kalejdoskop ras, kultur i religii. Główne grupy etniczne to: Hindusi 37%, Kreole 31%, Jawajczycy 15%, Murzyni 10%, Indianie 2%, Chińczycy 2%, biali 1%. W kraju żyją w strukturach plemiennych oprócz Indian także Djukowie - potomkowie niewolników zbiegłych z plantacji trzciny cukrowej w XVII wieku.

Stolica: Paramaribo

Powierzchnia kraju: - 163 265 km2 , co odpowiada połowie powierzchni Polski.

Dokumenty

Obywateli polskich przy wjeździe do Surinamu obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Aby otrzymać wizę turystyczną, należy wypełnić formularz wizowy i dołączyć dwa zdjęcia. Wizy nie można uzyskać na granicy. Można o nią aplikować w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie. Paszport w chwili wjazdu na terytorium Surinamu musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego.

Klimat

Klimat tropikalny, wilgotny, ze średnią temperatur od 23 do 32 stopni Celsjusza. Nieznaczna różnica temperatur w zależności od pory roku. Wilgotność ok. 70%. Pora deszczowa właściwie całoroczna, opady nasilają się w zależności od regionu kraju. Surinam leży poza pasem nawiedzanym przez huragany.

Język

Język urzędowy: niderlandzki. Inne języki: angielski, sranan tongo (surinamska wersja kreolskiego) oraz hindi i jawajski.

Waluta

Waluta: dolar surinamski (SRD). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 SRD = 0.9311 PLN (2014-07-24).

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Danie w restauracji - ok. 16 SRD
Piwo lokalne 0,5 l w restauracji - ok. 6 SRD
Woda 1,5 l - ok. 4 SRD
Wino - ok. 30 SRD

Czas

UTC/GMT -3 godz. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - 4 godziny zimą, 5 godzin latem.

Napięcie

127 V; 60 Hz
Wtyczki typ C, typ C-2, typ F. Przy wtyczkach typu F potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dendze, zwłaszcza na południu kraju. Występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi (leiszmanioza, filarioza, leptospiroza). Należy unikać spożywania surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach..

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Kuchnia Surinamu jest mieszanką wpływów jawajskich, hinduskich, chińskich i kreolskich. Popularne dania to: zupa sauto: rosół z ryżem, siekanym mięsem kurczaka, pietruszką, fasolą, kiełkami, gotowanym jajkiem, jawajskie szaszłyki satay skropione pikantnym sosem z orzeszków ziemnych, roti - rodzaj placka przypominającego naleśnik, jedzony z przyprawionym na ostro mięsem kurczaka i warzywami. Do posiłków podaje się dawet - tradycyjny napój z mleka kokosowego. Narodowym trunkiem Surinamczyków jest rum, ale warto spróbować także lokalnego piwa - Parbo.

Nie ma placówki dylomatycznej w Polsce. Najbliższa znajduje się w Holandii.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Paramaribo

konsul honorowy: Dennis Kopinsky (język konsula angielski, niderlandzki)
Surinam, Paramaribo, Fresolaan 22, P.O. Box 791
Tel.: +597 434 833; +597 440 263 Faks: +597 434-833
dkkopinsky@cq-link.sr

Paramaribo - Stolica Surinamu, położona jest nad rzeką Surinam, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Korzenie miasta sięgają połowy XVII wieku, kiedy osadę założyli Brytyjczycy. W wyniku wielu wojen i traktatów Surinam dostał się Holendrom. Głównym celem wycieczek po mieście jest Plac Niepodległości rozciągający się przed Pałacem Prezydenckim zbudowanym w połowie XIX w. Drewniane białe domy, okazałe budynki, meczety i synagogi tłoczą się wokół placów miasta. Spacer tętniącym życiem nabrzeżem (Waterkant) przeniesie nas na holenderską prowincję. Wartym odwiedzenia miejscem jest XVII-wieczny Fort Zeelandia, w którym mieści się muzeum historyczne.

Rezerwat Galibi - Znany jako miejsce lęgowe zagrożonego wyginięciem gatunku żółwi morskich. W lutym i sierpniu żółwie morskie wychodzą z wód, aby złożyć na plażach swoje jaja. Spektakl ten odbywa się głównie w rejonie plaży Eilanti, którą upodobały sobie żółwie ze względu na idealne dla nich warunki. Sam Park Galibi położony jest w północno-wschodniej części Surinamu przy ujściu rzeki Marowijne. Do rezerwatu można dostać się tylko drogą wodną.

Park Naturalny Brownsberg - Położony jest ok. 130 km na południe od Paramaribo. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji Surinamu. Park zajmuje powierzchnię 12 tys. ha. Jest to idealne miejsce na spacery po tropikalnym lesie w celu odkrywania tutejszych malowniczych wodospadów, różnych gatunków roślin i zwierząt. Zanim zaczniecie Państwo ciszyć się wspaniałymi widokami, pamiętajcie o tym by zabezpieczyć się od natrętnych owadów.

Przejdź: Na górę