22 247 27 57

Salwador

Republika Salwadoru to najmniejsze państwo na kontynencie północnoamerykańskim. Państwo przez wiele lat było wyniszczane przez zatargi z państwami ościennymi i wojnę domową. Dziś to jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej, położony nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Gwatemalą i Hondurasem.

Stolica: San Salwador.

Powierzchnia kraju: 21 040 km².

Dokumenty

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien zachowywać ważność w dniach wjazdu i wyjazdu. Turysta powinien dysponować kwotą 150 USD na każdy dzień pobytu lub kartą kredytową. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży.

Klimat

W Salwadorze panuje klimat podzwrotnikowy z temperaturami wynoszącymi 23-25°C na wybrzeżu i opadami sięgającymi 1800 - 2400 mm. Występują dwie pory roku: sucha od listopada do kwietnia i deszczowa od maja do października.

Język

Język urzędowy: hiszpański. Inne języki: dialekty indiańskie.

Waluta

Waluta: USD - Dolar USA.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Obiad w restauracji - od 5 USD.
Butelka wody mineralnej – ok.1,50 USD.
Kilogram jabłek - ok. 2 USD.

Czas

UTC/GMT - 6 godz. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - zimą 7 godzin, latem - 8 godzin.

Napięcie

115 V; 60 Hz. Wtyczki typ A i Typ B. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Nie występują zagrożenia epidemiologiczne, nie są też wymagane szczepienia.

Niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Narodową potrawą Salwadoru jest pupuse. Jest to smaczne danie z tortilli upieczonych z ryżowej mąki, w które zawija się mięso, ser, fasolę, warzywa i polewa sosem. Na śniadanie podaje się najczęściej jajecznicę, fasolkę, smażone banany, tortille i kawę. Salwadorczycy z przyjemnością celebrują picie kawy – popijają ją z cukrem (nigdy z mlekiem!) i zagryzają słodkim pieczywem.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San Salvadorze

Konsul honorowy: Victor Jorge Saca Tueme (język konsula hiszpański, angielski)
Salwador, Salvador, Calle L-3#10, Zona Industrial Merliot, Antiguo Cuscatlán, La Libertad, El Salvador,
Tel.: (00-503) 2251-9790 Tel. dyżurny: (00-503) 2251-9797 Faks: (00-503) 2289-0355
elsalvador@consulpolonia.com

Salwador potrafi oczarować, trzeba tylko dać mu szansę.

San Salvador - Stolica kraju Nazwa „San Salvador” oznacza po hiszpańsku „Święty Zbawiciel”. Miasto było kilkanaście razy zniszczone na skutek wybuchów wulkanu i trzęsień ziemi (ostatnio w 1986), powodzi z 1934 roku oraz wojny domowej z lat 80 tych XX wieku. W mieście zachowało się niewiele budynków z czasów kolonialnych. Do najważniejszych atrakcji San Salwadoru należą Catedral Metropolitana z kolorową fasadą autorstwa salwadorskiego artysty Fernando Llorta oraz Palacio Nacional - zbudowany w 1905 roku, który jest salwadorską perełką neoklasycystycznej architektury. W 1986 roku pałac padł ofiarą trzęsienia ziemi. W jego wyniku poddano go renowacji. Teatro Nacional de El Salvador to najstarszy teatr w Ameryce Środkowej. Otwarto go 1 marca 1917 roku; budynek teatru nosi silne znamiona francuskiego renesansu. W 1979 roku został uznany za zabytek narodowy. W San Salwador jest dużo zieleni - warto odwiedzić park Los Planes De Renderos, położony na wysokości 1000 m n.p.m. Z parku rozciąga się efektowna panorama na całe miasto.

Puerta del Diablo - To szczyt zlokalizowany na wschód od stolicy kraju San Salwadoru. Jego nazwa oznacza po polsku „Wrota Diabła”. Nazwę górze nadali przybyli tutaj hiszpańscy katolicy. Ze szczytu Puerta del Diablo rozciąga się wspaniały widok na jezioro Ilopango i wulkan Chinchontepec.

Lago de Coatepeque - Jezioro leży na wysokości 746 m n.p.m. na południe od miasta Santa Ana. Lago de Coatepeque to wulkaniczne jezioro o szmaragdowej wodzie mającą średnice 6 km i zbocza dochodzące do 300 metrów. Wokół jeziora znajduje się wiele restauracji i pomostów. Można tu wynająć jedną z licznych łodzi i oddać się obserwacji zielonych zboczy krateru

Joya de Ceren – „Pompeje Centralnej Ameryki” - Stanowisko archeologiczne Joya de Cerén znajduje się w odległości 35 kilometrów od San Salvador. Miejsce to odkryto w 1976 roku. Odkopanie ruin Joya de Cerén, pokrytych grubą warstwą lawy wulkanicznej stało się dla archeologów nie lada wyzwaniem, ale z drugiej strony stanowiło prawdziwy klejnot. Stąd też wzięła się współczesna nazwa miasta gdyż „joya” znaczy właśnie „klejnot”. „Cerén” natomiast jest nazwiskiem właścicieli hacjendy, na terenie której znajdowały się ruiny.
Joya de Cerén powstała w okresie preklasycznym jako niewielka wioska. Około 600 roku n.e. spokojne życie mieszkańców zostało zakłócone erupcją wulkanu Loma Caldera, wznoszącego się w odległości jednego kilometra. Budowle i pola pokryła warstwa popiołu o grubości około 20-30 centymetrów. Później nastąpiło jeszcze kilkanaście erupcji, grzebiąc ostatecznie Joya de Cerén pod warstwą popiołu i lawy o grubości 6 metrów. Mieszkańcy uciekli w popłochu, pozostawiając cały dobytek. Odkrycie ruin pozwoliło na zaznajomienie się z codziennym życiem dawnych Indian. W 1993 roku Joya de Cerén została wpisana na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Los Cobanos - Najlepszym miejscem do nurkowania jest Los Cobanos, niewielka osada rybacka, leżąca na wybrzeżu Costa Occdentale. Los Cobanos słynie z niezwykłych formacji skalnych pochodzenia wulkanicznego, rozłożonych na dnie oceanu na obszarze 160 km2.

Przejdź: Na górę