22 247 27 57

Honduras

Republika Hondurasu to państwo w Ameryce Środkowej, leżące pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca). Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą, na południowym wschodzie z Nikaraguą i na południowym zachodzie z Salwadorem. Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia) i Wyspy Santanilla (Islas Santanilla).

Stolica: Tegucigalpa

Powierzchnia kraju: 112,1 tys. km².

Honduras to państwo, które kojarzy się przede wszystkim z historią i kulturą starożytnych Majów i Azteków. Jednak coraz więcej turystów odkrywa dziewicze plaże, które oblewane są turkusowymi wodami Morza Karaibskiego, zielone, pełne zwierząt i ptactwa lasy tropikalne, pasma gór, które poprzecinane są licznymi dolinami i kotlinami oraz tajemnicze wyspy Archipelagu Zatoki Honduraskiej.

Dokumenty

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe turystycznym, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Paszport powinien być ważny przynajmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Hondurasu, Na granicy należy okazać bilet powrotny.

Klimat

Klimat Hondurasu jest różnorodny ze względu na jego położenie. Nad Pacyfikiem jest wilgotno, ale sucho w zimie, panuje klimat równikowy. Znowu po stronie Morza Karaibskiego, a więc na wiecznie wilgotnej nizinie porośniętej lasem tropikalnym, możemy spodziewać się przez cały rok średniej temperatury 25°C.

Język

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta

Waluta: lempira (HNL), 1 HNL = 100 centavos.

Ceny

Orientacyjne ceny ( 2014 r.). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 HNL = 0.1468 PLN (2014-07-23).

Obiad w restauracji - ok 10  USD
Piwo lokalne w restauracji 0,5 l -  ok. 0,5 USD
Coca-cola w restauracji 0,33 l - ok. 0,9 USD
Woda 1,5 l - ok. 1,2 USD
Wino 1,5 l - ok. 1,5 USD

Czas

UTC/GMT -6 godzin. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - zimą 7 godzin, latem - 8 godzin.

Napięcie

110 V; 60 Hz
Wtyczki typ A i typ B. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występuje sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii. Należy spożywać tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Posiłki w Hondurasie opierają się na 3 podstawowych składnikach: kukurydzy, bananach i kurczakach. Do większości dań podawana jest tortilla. Jest ona przyrządza z mąki kukurydzianej, jako cienki placek wypiekana na specjalnych blachach i podawana jak chleb do większości dań.

Polecamy n/w dania:

catrachitas - to tortilla uformowana w pieróg z nadzieniem z sera z czerwoną fasolą i gotowana na głębokim tłuszczu,

enchilados - to również tortilla uformowana w pieróg, ale z nadzieniem z mielonego mięsa z kapustą i jajkami na twardo,

smażone banany – podawane jako zamiennik ziemniaków,

pollos papas – porcja kurczaka z frytkami,

Mieszkańcy Hondurasu jedzą również dużo potraw z owoców morza m.in. grillowane krewetki, kalmary i wszelkiego gatunku ryby. Najpopularniejszym napojem jest coca-cola, my polecamy rum np. wymieszany z napojem gazowanym typu sprite.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San Pedro Sula

konsul honorowy: Roberto Larios Silva (język konsula hiszpański, angielski)
Honduras, San Pedro Sula, Primera Avenida, Zona el Cacao, Sureste, Apartado Postal 611
Tel.: (00-504) 556-83-64 Faks: (00-504) 556-65-38
rlarios@sigmanet.hn

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tegucigalpa

konsul honorowy: Epaminondas Marinakys Zelaya (język konsula hiszpański)
Honduras, Tegucigalpa, Boulevard Suyapa, Edificio Marinakys Frente a Emisoras Unidas, Apartado Postal 1208
Tel.: (00-504) 239-98-80 Tel.: (00-504) 239-57-12 Tel.: (00-504) 239-97-70 Tel. dyżurny: (00-504) 990-1025 Faks: (00-504) 235-98-71 Faks: (00-504) 235-83-55
emarinakys@cablecolor.hn

Tegucigalpa - Stolica Hondurasu to miasto stanowiące serce kulturalne i biznesowe kraju. Tegucigalpa położona jest w południowej części kraju, u stóp góry Picacho, w dolinie rzeki Choluteca na wysokości ok. 975 m n.p.m. Nazwa "tegucigalpa" oznacza w miejscowym indiańskim narzeczu "srebrna góra".
Początkowo miasto było górniczą osadą żyjącą z wydobycia złota i srebra. W architekturze miasta splata się styl nowoczesny z kolonialnym. Główne atrakcje miasta to katedra San Miguel wybudowana zgodnie z tradycją przy głównym placu stolicy, nazywanym przez miejscowych Parque Central. Z katedrą może spokojnie konkurować według nas najładniejszy kościół Los Dolores. Warto zobaczyć jeszcze Casa Presidencial - niegdyś Dom Prezydenta, obecnie Muzeum Historyczne.

Ruiny Copán - Ruiny Copán, jednego z głównych obszarów cywilizacji Majów, zostały odkryte przez Diego Garcię de Palacio już w 1570 r., ale wykopaliska rozpoczęły się dopiero w XIX w. Ruiny położone są na obszarze 30 tys. hektarów i na wysokości 640 m. n.p.m. W centrum miasta znajdowały się świątynie zbudowane na piramidach schodkowych, zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do gry w pelotę (rodzaj gry w piłkę). Najokazalsze schody prowadzące do centrum, zwane Schodami Hieroglifów, zbudowane zostały z 63 stopni o wysokości 45 cm i 16 m szerokości, na których wyryto 2500 znaków. Jest to najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów i zarazem najbardziej znany zabytek Copán. Reliefy wyryte na podstopnicach przedstawiają sceny z życia kolejnych władców. W północnej części tego zabytkowego miejsca można podziwiać 20 z 38 zachowanych stel, które wykonane zostały z tufu wulkanicznego i przedstawiają pomniki panujących tu władców w ich ceremonialnych strojach ludowych. W 1980 roku stanowisko archeologiczne w Copán zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Uwaga! Należy zabezpieczyć się przed komarami

Comayagua - Dawna stolica Hondurasu, założona przez Hiszpanów w 1537 roku jako Santa Maria de la Nueva Valladolid. Miłośnicy architektury kolonialnej będą mogli podziwiać tu budowle reprezentujące ten styl. Atrakcją miasta jest katedra z 1711 roku, która posiada podobno najszerszy zegar w Ameryce i najstarszy w całej Ameryce Środkowej powstały w 1550 roku, Kościół La Merced. Warto odwiedzić Muzeum Archeologii, zobaczyć budynek kongresu i pałac sprawiedliwości.

Jezioro Yojoa - Jest to największe naturalne jezioro Hondurasu położone w jego zachodniej części, pomiędzy stolicą kraju Tegucigalpą a San Pedro Sula. Leży w górach na wysokości 700 m n.p.m. Tereny jeziora zamieszkane niegdyś były przez Indian Lencas, którzy uważani są za głównych architektów budowli w Copan. W rejonie jeziora znajdują się dwa parki narodowe, Santa Barbara i Azul Meambar w których występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Yojoa jest popularnym miejscem łowienia ryb wśród miejscowych i turystów. W odległości ok. 17 km od jeziora znajduje się Wodospad Pulhapanzak o wysokości 43m, przy którym żyje mała populacja pancerników.

Wyspa Utila - Wyspa swoją popularność zyskała głównie dzięki rafie koralowej otaczającej jej wybrzeża. Piękne rafy i podwodne jaskinie oraz możliwość podziwiania przy odrobinie szczęścia niegroźnego rekina wielorybiego przyciąga tu tysiące turystów z całego świata.

Wyspa Roatan - Wspaniałe miejsce na wakacyjny, rodzinny wypoczynek. Piękne plaże, ciepłe wody Morza Karaibskiego, oraz liczne miejsca do uprawiania sportów wodnych w tym nurkowania, zaspokoją niejednego turystę.

Wyspa Guanaja - Najwyższa wyspa archipelagu, która porośnięta jest lasem palmowym i sosną karaibską. Guanaja to wyspa, która zalecana jest dla wszystkich pragnących odizolować się i spędzić wakacje w ciszy i spokoju. Znajduje się tu słynne miejsce do nurkowania Mestizo, oraz kilka wodospadów dodających wyspie niepowtarzalnego uroku.

Przejdź: Na górę