22 247 27 57

Nikaragua

Republika Nikaragui leży w Ameryce Środkowej, pomiędzy Hondurasem na północy a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego  a na wschodzie na długości 480 km - wody Morza Karaibskiego.

Kraj oferuje wiele możliwości wypoczynku, od nurkowania na rafie koralowej w wodach Morza Karaibskiego, przez piesze wyprawy na szczyty wulkanów, wycieczki konne, wycieczki przyrodnicze w głąb lasów tropikalnych do przysłowiowego leżenia pod palmą z egzotycznym drinkiem w ręku lub relaksu przy doskonałym cygarze.

Stolica: Managua.

Powierzchnia kraju: 130 tys. km².

Dokumenty

Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie turystycznym nie przekraczającym 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć 500 USD w gotówce

Klimat

W Nikaragui panuje wilgotny i gorący klimat równikowy, ze średnimi miesięcznymi temperaturami przekraczającymi 25°C. Pora deszczowa trwa od maja do listopada, a pora sucha trwa od grudnia do kwietnia.

Język

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta

Waluta: złota cordoba (NIO), 1 NIO = 100 centavos, a walutę miejscową wymienić można jedynie na dolary amerykańskie.

W obiegu znajdują się monety o następujących nominałach: 5, 10, 25 i 50 centavos oraz 1 i 5 córdobas oraz banknoty: 10, 20, 50, 100 i 500 córdobas.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Obiad w dobrej restauracji - ok. 15 USD.
Butelka piwa - ok. 2 USD.
Pamiątkowa koszulka - od 3 USD.
Koszt wyżywienia na dobę - od 10 USD.

Czas

UTC/GMT - 6 godzin. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - zimą 7 godzin, latem - 8 godzin.

Napięcie

120 V; 60 Hz
Wtyczki typ A i typ B. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, choć stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. Nie ma obowiązku szczepień, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciwko malarii. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Jedzenie wydaje się być tutaj jedną z głównych przyjemności. W skład codziennej diety wchodzą banany, czarna fasola (frijoles) i tortilla - serwowany do każdego posiłku, kukurydziany placek. Popularne danie to: quesillos (miękki, biały ser z cebulą przekładany tortillą), tajadas (grube plastry bananów smażone w tłuszczu i serwowane jako podstawa do sera albo grillowanych kawałków mięsa, podawane z sałatką z kapusty). Uliczni i wędrowni sprzedawcy smakołyków są wszędzie, sprzedają ciasta i pieczone banany. W Nikaragui pije się dużo kawy i soków owocowych. Najpopularniejszym alkoholem jest rum Flor de Cana.

Nie ma placówki dyplomatycznej Nikaragui w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Managua - Stolica Nikaragui położona jest nad jeziorem Managua, na zachodzie kraju. Nazwa Managua oznacza w lokalnym narzeczu nahuatl “miejsce, gdzie jest duża woda”. Miasto istniało jeszcze przed najazdem hiszpańskim, będąc dużą osadą indiańską. Managua jest stolicą Nikaragui od 1855 roku i wielokrotnie była niszczona przez liczne klęski żywiołowe: powódź, pożary, silne trzęsienia ziemi. W czasie trzęsienia ziemi, w grudniu 1972 roku, zniszczone zostało całe historyczne centrum miasta. Większość zabudowy to nowoczesne budynki, takie jak m.in. Pałac Narodowy, rezydencje prezydenta i arcybiskupa, bank narodowy, ambasada USA oraz katedra z lat 40. XX w.

Granada - Miasto położone na jeziorem Nikaragua u stóp wulkanu Mombacho zachwyca kolonialną zabudową, w której widać bogatą przeszłość. W programie zwiedzania miasta nie może zabraknąć kościołów, których utrzymanych w typowym dla Ameryki Łacińskiej stylu architektonicznym jest sześć. Polecamy zwiedzić katedrę .Warto udać się do fortu Fuerte La Polvora, który powstał XVIII wieku. W zamku znajduje się szereg wystaw opisujących dzieje tego miejsca, a na szczycie wieży położony jest jeden z najlepszych punktów widokowych na panoramę Granady. Po intensywnym zwiedzaniu proponujemy odpoczynek w parku Cólon.

Jezioro Nikaraga - Nikaragua to największe jezioro w Ameryce Środkowej, o powierzchni ponad 8000 km². W jeziorze Nikaragua żyje wiele unikalnych, endemicznych gatunków, w tym unikalne słodkowodne rekiny – podgatunek żarłacza tępogłowego Carcharhinus nicaraguensis. Nad jeziorami zlokalizowane są również ważne dla Nikaragui miasta – stolica Managua oraz jedno z najstarszych miast w kraju Granada. Warto wybrać się na przejażdżkę łodzią po Jeziorze Nikaragua, by zobaczyć Las Isletas. To archipelag miniaturowych tropikalnych wysepek, podobno 365, których nie sposób jednak zliczyć. Wyspy należą w większości do prywatnych właścicieli z wyższych warstw społecznych, których to okazałe posiadłości można podziwiać z wody.

León Viejo - ruiny kolonialnego miasta - León Viejo zostało założone 15 czerwca 1524 roku przez hiszpańskiego konkwistadora: Francisco Hernández de Córdoba. Miasto wybudowano nad brzegiem jeziora Managua w pobliżu wulkanu Momotombo. León Viejo zostało bardzo zniszczone podczas trzęsień ziemi w 1594 i 1610 roku, kiedy to miała miejsce silna erupcja wulkanu Momotombo. Przerażeni mieszkańcy po tym fakcie, opuścili miasto i przenieśli się w miejsce, gdzie dziś istnieje miasto León. Obecnie ruiny znajdują się w obrębie miasta Puerto Momotombo. Zrujnowane stare miasto z czasem zniknęło pod warstwami wulkanicznych kamieni i pyłu. Obecnie na terenie, gdzie istniała kolonialna osada odkopano i zabezpieczono pozostałości 16 budowli (w tym dwóch kościołów - La Merced i San Pedro). Ruiny León Viejo znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO.

Wulkan Mombacho - Wulkan Mombacho położony jest w zachodniej Nikaragui, nad zachodnim brzegiem jeziora Nikaragua, na południe od miasta Granada. Wznosi się na wysokość 1345 m n.p.m. Góra jest nadal aktywna, choć ostatnia erupcja miała miejsce w XVI wieku. Wokół Mombacho wytyczono kilka tras dla pieszych o zróżnicowanym stopniu trudności. Fani motoryzacji bardzo chętnie wypożyczają samochody terenowe i wybierają dostosowaną do nich drogę na sam wierzchołek wzgórza. Po wejściu na szczyt, każdego czeka wspaniały widok. Wulkan porośnięty jest gęstym lasem deszczowym, w którym znajduje się wiele niezwykłych roślin.

Przejdź: Na górę