22 247 27 57

Gwatemala

Republika Gwatemali graniczy od południa z Salwadorem, od zachodu i północy z Meksykiem, od północnego wschodu z Belize, od południowego wschodu z Hondurasem, a od wschodu przez Zatokę Honduraską ma dostęp do Morza Karaibskiego. Od południowego zachodu oblewają ją wody Oceanu Spokojnego.

Większość turystów przybywa do Gwatemali, aby zobaczyć Tikal - doskonale zachowany i odkryty dopiero w XX wieku jeden z najstarszych ośrodków Majów. Turysta czuje się tu jak archeolog odkrywający tajemnice prekolumbijskiego świata. Spektakularne krajobrazy otoczonego wulkanami jeziora Atitlan a także możliwość poznania kultury środkowoamerykańskich Indian to kolejne zachęty, aby odwiedzić ten zakątek świata.

Stolica: Ciudad de Guatemala.

Powierzchnia kraju: 108,900 km².

Dokumenty

Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży.

Klimat

Gwatemala położona jest w zasięgu klimatu podrównikowego wilgotnego na Nizinie El Peten i klimatu równikowego wilgotnego na wybrzeżu karaibskim. Wyróżnia się porę deszczową trwającą od maja do października, a na wybrzeżu od maja do grudnia oraz porę suchą od listopada do kwietnia. Pora deszczowa charakteryzuje się gwałtownymi, ale krótkimi opadami, poza którymi panuje słoneczna pogoda. Średnia temperatura roczna dla kraju wynosi 20 C. Przeciętne temperatury wybrzeży wahają się w granicach od 28 do 38° C.

Język

Języki: hiszpański, narzecza indiańskie.

Waluta

Waluta: quetzal (GTQ), 1 GTQ = 100 centavos.

Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach. Niektóre punkty handlowe i gastronomiczne przyjmują dolary amerykańskie.

Większość hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda - ok. 2 USD
Coca cola - ok. 3 USD
Piwo - ok. 2,5 USD
Wino - ok.20 USD
Posiłek w restauracji – od 15 USD.

Czas

UTC/GMT - 6 godzin. Nie ma czasu letniego. Rożnica czasu wobec Polski - zimą 7 godzin, latem - 8 godzin.

Napięcie

120 V; 60 Hz
Wtyczki typ A i typ B. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują. Niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Tym, co łączy wszystkie propozycje kuchni gwatemalskiej jest tortilla. To serwowany do każdego posiłku kukurydziany placek. Na obiad polecamy spróbować pollo en jocón – pierś kurczaka z ziemniakami i sosem pomidorowym, podawaną z sałatą i ryżem, owiniętą klasyczną tortillą lub arroz guatemalteco - smażony na oleju ryż z dodatkiem warzyw, kurczaka i przypraw.

Gwatemalczycy chętnie raczą się licuado – orzeźwiającym napojem ze świeżych owoców, często z dodatkiem mleka, spożywanym wszędzie i o każdej porze dnia. Z alkoholi polecamy spróbować rompopo. Przygotowuje się je z grzanego piwa lub rumu z dodatkiem utartych jajek, mleka i cukru.

W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Gwatemali.

Szczegółowe informacje można uzyskać w ambasadzie tego kraju w Berlinie (tel. 0049 30 206 43 63) i w Moskwie (tel. 0070 95/238 22 14).

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Ciudad de Guatemala - Stolica kraju leży w środkowo - południowej części kraju, na obszarze wyżynnym Kordylierów na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Miasto to najważniejszy ośrodek finansowy, kulturalny i oświatowy. W stolicy czynnych jest pięć uniwersytetów, w tym Universidad de San Carlos de Guatemala, założony w 1676 roku (trzeci najstarszy uniwersytet w Nowym Świecie), szkoły artystyczne, wojskowe, handlowe i zawodowe. Mieści się tu ok. 30 galerii i muzeów, m.in. archeologiczne z cennymi zbiorami kultury Majów. Inne ważne placówki kulturalne to Biblioteka Narodowa, Archiwum Narodowe i Centrum Kulturalne im. Miguela Angela Asturiasa.
Najbardziej znaną uroczystością, która ściąga turystów z całego świata do stolicy, są obchody Wielkiego Tygodnia. Obchody zaczynają się w Niedzielę Palmową i trwają cały tydzień. W tym czasie organizowane są barwne procesje. W Wielki Czwartek i Piątek procesje mają najbardziej uroczystą oprawę.

Antigua Guatemala - Dawna stolica Gwatemali położona jest w otoczeniu majestatycznych wulkanów. Założona została w 1543 r. i stolicą kraju była przez 233 lata. W 1776 roku stolicę przeniesiono do Guatemala City, a przyczyną przeniesienia były zniszczenia Antigua w trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 3 lata wcześniej. W tym samym roku nakazano całkowite opuszczenie zniszczonej stolicy. Wiele osób pozostało jednak na miejscu, a miasto ostatecznie podniosło się ze zniszczeń, choć nigdy nie nawiązało już do czasów swojej świetności. By odróżnić je od nowej stolicy nadano mu nazwę Antigua Guatemala, czyli stara Gwatemala.
W mieście, w którym zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, krzyżujących się pod kątem prostym, odnaleźć można wiele zachowanych budowli z XVII i XVIII wieku. Świadectwem tragedii, jaka nawiedziła miasto pod koniec XVIII wieku są ruiny licznych kościołów. W 1979 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Tikal - W otoczeniu bujnej równikowej przyrody wznosi się prawdopodobnie największe miasto jakie kiedykolwiek zbudowali Majowie. Najstarsze do tej pory znaleziska z Tikal pochodzą z III w. p.n.e., ale powszechnie uważa się, że miasto zamieszkane było już około 600 roku p.n.e. Okres jego rozkwitu przypadł na klasyczną epokę kultury Majów, między 300 a 900 r. n.e., kiedy to miasto zostało opuszczone. Odnalezionych zostało wiele reliefów, na których twarze dygnitarzy zostały celowo zniszczone, stąd teoria, że opuszczenie miasta związane było z wybuchem rewolty przeciwko żądającym coraz większych poświęceń kapłanom. Miasto zajmowało obszar 500 km2, a w samym centrum na obszarze 16 km2 odkryto pozostałości ok. 3000 budowli. W tzw. strefie ceremonialnej i właściwym śródmieściu, obejmującym główne piramidy, boiska do gry w piłkę i pałace, stoją ogromne świątynie północnego akropolu. Kompleks ten powstał głównie w VI i VII wieku n.e., składa się z 16 budowli, z których niektóre mają do 45 m. wysokości. Wysokie piramidy, zwane Templo I i Templo II stoją na przeciwko siebie na Gran Plaza, gdzie przed trzema następnymi piramidami oznaczonymi jako 32,33 i 34, wznosi się około 40 monolitów – miejsc pamięci i ołtarzy ofiarnych. Za nimi znajduje się symetryczny dziedziniec otoczony mniejszymi piramidami. Na terenie Tikal odkryto sieć dróg na nasypach (sacbeob), łączących poszczególne części miasta. Ponieważ w pobliżu miasta nie było żadnych rzek ani jezior, podczas pory deszczowej wodę pitną z wielkich placów i budynków gromadzono w specjalnych zbiornikach. W 1979 roku stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przejdź: Na górę