22 247 27 57

Paragwaj

Republika Paragwaju leży w środkowej części Ameryki Południowej. Od południa graniczy z Argentyną, od północnego wschodu z Brazylią a od północnego zachodu z Boliwią.

1/3 powierzchni kraju zajmują lasy z cennymi gatunkami drzew (kebraczo, lapacho). Świat zwierzęcy reprezentują typowe gatunki południowoamerykańskie: mrówkojady, pekari, pancerniki, mary, jaguary. Na terenie Paragwaju mieszkają Indianie z plemienia Guarani , których historię wspaniale przedstawił w głośnym filmie „Misja” reżyser Roland Joffé.

Stolica: Asunción

Powierzchnia kraju: 406 800 km².

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Paragwaju są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Przy wjeździe istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz środków na pobyt.

Klimat

Paragwaj ma klimat zwrotnikowy, na wschodzie wilgotny, a na zachodzie suchy. Średnie temperatury miesięcy zimowych (lipiec, sierpień) wynoszą 15-20°C, a miesięcy letnich 26-28°C. Roczna suma opadów wynosi 700-2000 mm. Dla pory zimowej charakterystyczne są duże wahania temperatury (od +35° do -5°C).

Język

Języki urzędowe: hiszpański i guarani, narzecza indiańskie.

Waluta

Walutą obowiązującą w Paragwaju jest Guarani. 1 guarani (PYG) = 100 centymów. Przelicznik przedstawia się następująco: 100 PYG = 0.0731 PLN (2014-07-22).

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

Butelka wody - ok. 0.75 USD,
Butelka piwa - ok.1.75 USD,
Obiad w restauracji - od 15 USD,
Chleb - ok. 1.5 USD,
Kilogram typowych owoców lub warzyw - ok. 1 USD,
Mleko - ok. 1 USD.

Czas

UTC -4 – zima, UTC-3 – lato. Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi 5 godzin.

Napięcie

UTC -4 – zima, UTC-3 – lato. Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi 5 godzin.

Szczepienia

W regionie periodycznie pojawia się zagrożenie chorobą Denga, nie ma jednak wymogu szczepień.

Do picia zaleca się spożywanie wody mineralnej, nie wodociągowej.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Najpopularniejsze danie paragwajskie składa się z jajek z kukurydzą, wołowiną i warzywami. Tradycyjną potrawą jest na przykład parrillada - czyli różne kawałki mięsa opiekane nad ogniem, mazamorroa - kleik kukurydziany, sopa paraguaya - specjalne pieczywo kukurydziane z serem i cebulą, chipa - chleb z manioku z jajkiem i serem.

Do picia jest yerba mate, czyli zawierający kofeinę, spożywany na gorąco napój. Sporządza się go z wysuszonych i zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Nazwa yerba mate pochodzi prawdopodobnie z czasów jezuickich (yerba - ziele, mate - tykwa). Do zaparzenia yerba mate niezbędne są: Matero - naczynie o gruszkowatym kształcie, najczęściej wykonane z tykwy, drewna Palo Santo, Algarobo lub popularne w Europie ceramiczne Bombilla – metalowa lub bambusowa rurka zakończona filtrem o kształcie łyżeczki lub sprężynki.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej

Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 Faks: +5411 4808 1701
buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.buenosaires.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Asunción

konsul honorowy: Jorge Aníbal Goldenberg Asrilevich (język konsula hiszpański, angielski)
Paragwaj, Asuncion, Calle Palma No 685, c/ Juan E.O’leary, CP 1225, P.O. Box 276
Tel.: +595 21441661 Faks: +595 21447226
consulpol@consultronic.com.py
consulpol@goldenline.com.py

Asunción - Asunción to stolica Paragwaju. Miasto założone w 1537 roku przez Hiszpanów, położone jest nad rzeką Paragwaj, na zachodnim skraju Wyżyny Brazylijskiej, przy granicy z Argentyną. Asuncion nazywane jest często matką miast, bo stąd wyruszały ekspedycje kolonizatorów zakładające nowe miasta. W stolicy warto zobaczyć stare miasto z zabytkami architektury kolonialnej i znanym ogrodem botanicznym, Panteon de los Heros, a także siedzibę parlamentu - Congreso Nacional.

Aregua - Znajduje się około 20 km od stolicy Asunción, tuż nad Jeziorem Ypacarai, które jest największym jeziorem Paragwaju. Miasto posiada dużą ilość kolonialnych budynków, które wplecione są w pagórkowy krajobraz miasteczka. Aregua słynie z wyrobów ceramicznych, które można nabyć bezpośrednio od producenta. Warta uwagi jest promenada ciągnąca się nad brzegiem jeziora i znajdujący się tam Park Narodowy Ypacarai, gdzie można podziwiać niezwykłe gatunki roślin i zwierzęta.

Ruiny misji jezuickich w Trynidad - Ruiny misji znajdują sie w San Ignasio Mini w miejscowości Trynidad w Paragwaju. Misja została założona przez zakon jezuitów a jej celem było krzewienie chrześcijaństwa i edukacja Indian. Misjonarze zdołali zaprzyjaźnić się z Indianami Guarani i pracując wspólnie z nimi stworzyli sieć osiedli i miasteczek misyjnych, tętniących życiem wspólnot chrześcijańskich Zniszczyli je królewscy komisarze, spodziewając się, że znajdą tam skarby, których nigdy nie było. Historię misji wspaniale przedstawił w filmie „Misja” reżyser Roland Joffé.
Jako jedne z najlepiej zachowanych tego typu zabudowań na świecie, ruiny znajdujące sie w San Ignasio Mini zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Ignasio Mini odbywają sie spektakle "światło i dźwięk".

Chaco - Ta kraina geograficzna znajdująca się na zachód od rzeki Paragwaj, zwana przez podróżników Zielonym Piekłem. Jest tu bardzo parno i gorąco, a temperatura w lato niejednokrotnie przekracza 50ºC. W paragwajskiej części Gran Chaco można spotkać m.in: krokodyle, tapiry jaguary, pumy, oraz jadowite węże W departamentach Chaco Indianie stanowią obecnie 37% ludności. Wiele z nich wciąż jeszcze wiedzie koczowniczy tryb życia, czemu sprzyja polityka ciągłego powiększania powierzchni parków narodowych Chaco. Obecnie liczą one prawie 2 miliony hektarów. Tu czas zatrzymał się co najmniej 100 lat temu.

Zapora Itaipu - Godną obejrzenia jest  zapora  na rzece Parana, oddzielająca Brazylię i Paragwaj. Zapora jest jednym z największych  osiągnięć inżynierii. Ma długość 8 km i wysokość 225 metrów, co odpowiada 75 kondygnacjom. Rzeka ma w tym miejscu 400 m szerokości i 60 m głębokości. Podczas budowy zapory w skale wykuto dwu kilometrowy i szeroki na 150 metrów kanał, aby rzeka mogła nim przepływać. Budowa tamy pochłonęła 50 milionów ton ziemi i skał oraz 8,8 mln m3 betonu.

Przejdź: Na górę