22 247 27 57

Dominikana

Dominikana jest drugim co do wielkości, po Kubie, państwem w regionie Karaibów i jednym z najlepiej zagospodarowanych pod względem turystycznym. Warte odwiedzenia jest przede wszystkim zabytkowe Santo Domingo – pierwsza stolica hiszpańskiego imperium obu Ameryk. Hispaniola, odkryta 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba, stała się punktem wyjścia do dalszych podbojów hiszpańskich w Ameryce Łacińskiej. „To najpiękniejsza ziemia, jaką kiedykolwiek widziało oko ludzkie” – pisał o niej słynny podróżnik i odkrywca. Dominikana oferuje turystom nie tylko 500 lat historii, lecz również czarujące plaże, wspaniałą kuchnię i porywającą latynoską muzykę.

Dominikana jest krajem górzystym. Na północy, wschodzie i południowym zachodzie, przy granicy z Haiti, wznoszą się mniejsze łańcuchy górskie pochodzenia wulkanicznego, rozdzielone rozległymi nizinami, porośnięte tropikalnymi lasami. Najwyższy szczyt tych gór -Duarte - jest jednocześnie najwyżej położonym punktem wszystkich wysp antylskich. Wokół wulkanów znajdują się gorące źródła, a wśród nich Boiling Lake, będące drugim co do wielkości gorącym źródłem na świecie. Od północy jest otoczona wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Południowo-wschodnia część republiki zdominowana jest przez bujne gaje kokosowe i bajeczne, wielokilometrowe plaże, łagodnie opadające do turkusowego Morza Karaibskiego. Obecnie 23% powierzchni kraju znajduje się pod ochroną. W 16 regionach ustanowiono parki narodowe. 12% kraju pokryte jest lasami.

Dokumenty

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej kraty może przebywać na terenie kraju do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwo­lenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalega­lizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegali­zowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego: 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Paszport musi być w dobrym stanie.

Klimat

Występuje tu klimat równikowy. Okres największych upałów przypada na miesiące maj i październik. Temperatury dzienne wynoszą 30-35°C. W miesiącach zimowych przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24-28°C. W górach temperatura jest niższa. Przez cały rok wieje stabilny północno-wschodni pasat. Wilgotność powietrza wynosi ok. 50%. Między czerwcem a wrześniem trwa pora deszczowa i zdarzają się huragany.

Język

Hiszpański.

Waluta

Peso Dominikańskie (DOP) = 100 centavos

Ceny

Przykładowe ceny:

- kurs taksówką w obrębie miasta – ok. 150 pesos
- transport autobusem – 10-15 pesos
- obiad w restauracji – od 10 dolarów wzwyż/ osoba
- drobne przekąski (np. kanapka, pizza) – ok. 4 dolary
- chleb – ok. 40 pesos
- mleko – ok. 35 pesos
- woda mineralna – ok. 1 euro
- kawa – ok. 1,2 euro
- napój bezalkoholowy – ok. 2 dolary
- napój alkoholowy (koktajl) – ok. 2,5 dolara

źródło:http://www.wycieczka.pl

Czas

Zimą należy cofnąć czas o 5, a latem o 6 godzin w stosunku do czasu polskiego.

Napięcie

110 V, w niektórych hotelach konieczne jest skorzystanie z tzw. przejściówki, którą można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub w sklepach hotelowych.

Szczepienia

Nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu. Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Zaleca się stosowanie środków odstraszających komary.

Kuchnia

Kuchnia dominikańska ma wiele odmian, odnaleźć tu można potrawy Indian Taino, afrykańskie, europejskie lub ich ciekawe zestawienia. Podstawą większości potraw na Dominikanie jest fasola i ryż, a doskonałym uzupełnieniem aromatyczne warzywa oraz różnorodne przyprawy. Dominikańskie śniadanie jest skromne. Jest to zwykle mocna cafecito, filiżanka słodkiej kawy podobnej do espresso, i smażony na tłuszczu churro (drożdżowy obwarzanek). Dopiero w południe, zwykle poza domem, je się coś obfitszego. We wszystkich miastach i większych wioskach obiad można zjeść w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Pożywne i zarazem lekkostrawne owoce morza pojawiają się na stole przede wszystkim w czasie kolacji. Amatorzy krwistych steków także będą usatysfakcjonowani. Potrawa narodowa to bandera dominicana, której barwy przypominają kolory flagi dominikańskiej. Składa się z ryżu z czerwoną fasolą, wieprzowiny, manioku, słodkich ziemniaków (bataty) i smażonych, względnie gotowanych, bananów.

Typowe potrawy to m.in.: chenchén- małe kawałki kukurydzy rozgotowane w ziołowej marynacie, serwowanej do mięsa z kozy; moro- ryż z fasolą; habichuelas con dulce - potrawa z fasoli na słodko, tradycyjne danie postne; fritos verdes - zielone, gotowane banany, maniok i słodkie ziemniaki; mangú de plátano - puree z gotowanych bananów; catibia - smażone pierożki maniokowe; casabe – chrupiący chleb z mąki maniokowej.

Napoje alkoholowe.

Znakomity jest rum (trunek poprawiający trawienie) przypominający nieco koniak Barcelo Imperial, destylowany z melasy pochodzącej z dominikańskiej trzciny cukrowej. Dojrzałe odmiany pije się czyste, młodszy rum używany jest do drinków.

Konsulat Honorowy RP w Santo Domingo

Na terenie Polski brak placówki - Polskę obsługuje Ambasada Republiki Dominikańskiej w Berlinie (Niemcy).
konsul honorowy: Gustavo Eduardo Vega Vega (język konsula hiszpański, angielski)
Dominikana, Santo Domingo, Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD, 4to. piso Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia,
Tel.: (00-18-09) 472-20-72
Tel. dyżurny: (00-18-09) 224-04-12
Faks: (00-18-09) 472-22-08
g.vega@codetel.net.do

Konsulat Honorowy RP w Puerto Plata

Brak polskiej placówki dyplomatycznej - Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).
konsul honorowy: Marek Piwowarski
Dominikana, Puerto Plata, ul. Guayacanes 15, Costambar
Tel.: +180 99707303
Tel. dyżurny: +180 99746393
Faks: +180 99707303
konsul@dominikana.konsulat.gov.pl
www.dominikana.konsulat.gov.pl

Dominikana to raj dla spragnionych słońca, kraina śnieżnobiałych, rozległych plaż z palmami kokosowymi i kąpieli w ciepłym morzu. Doskonale rozwinięta baza sportowa zachęca do aktywnego spędzenia czasu. Do najpopularniejszych sportów należy golf, tenis, nurkowanie, żeglarstwo i windsurfing. Warto również poświęcić trochę czasu na odwiedzenie kilku ciekawych miejsc.

Santo Domingo - Najstarsze europejskie miasto w obu Amerykach, obecnie stolica i główny port. Założone przez brata Krzysztofa Kolumba w 1496 r. szybko stało się ważną hiszpańską bazą podboju obu Ameryk oraz centrum administracyjnym. Warta zwiedzania jest dzielnica kolonialna Santo Domingo, która w 1990 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemożna pominąć Basilica Menor, najstarszej katedry w Nowym Świecie,wybudowanej w latach 1521-1540. Większość ulic jest ułożona w kwadraty, podobnie jak w dużych miastach w Stanach Zjednoczonych.

Rezerwat  El  Pomier - Rezerwat położony jest w odległości 40 km od Santo Domingo. Składa się z 54 jaskiń odkrytych w 1851 r. Znajdują się tu malowidła naścienne Indian Taino - ponad 6 tysięcy indiańskich rysunków naskalnych i piktogramów. Do zwiedzania udostępnionych jest 12 jaskiń. Głęboko pod ziemią zobaczyć można stalaktyty, stalagmity. 

Altos de Chavon - Położone jest nad rzeką miasto artystów, wybudowane w latach 70-tych XX w. z inicjatywy Amerykanina Charlesa Bluhdorna, w stylu średniowiecznej wioski. Brukowane uliczki, place z pięknymi fontannami, galerie, eleganckie butiki i ekskluzywne restauracje przyciągają wielu zwiedzających. Kościół Św. Stanisława, znajdujący się w centrum, urzeka fontannami z lwami. Jest tu również stylizowany na rzymski amfiteatr.

Park Morski - Park znajduje się na południu Dominikany, gdzie można zobaczyć życie rafy koralowej. Podróż katamaranem do strefy chronionej daje możliwość obserwowania rekinów. Dla odważnych możliwość nurkowania.

Jezioro Enriquillo - Najdłuższe na Antylach słone jezioro znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Jest to największy rezerwat krokodyli amerykańskich i iguan. 

Ocean World - Puerto Plata - Jest to największy park wodny na Karaibach. Można tu spędzić wspaniały dzień poznając faunę i florę Wysp Karaibskich. Można pływać z maską w akwarium z rafą koralową, pływać w jaskini z tygrysami (oddzielonymi szybą). Można oglądać pokaz lwów morskich, wystawę ptaków, tropikalny las deszczowy, rekiny podczas karmienia i delfiny (ew. z nimi popływać za dodatkową opłatą).

Punta Cana - jeszcze do niedawna była nieznanym miejscem na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, zarośniętym gęstymi lasami bambusowymi. Cały rejon w ostatnich latach przeżył boom turystyczny. Sama miejscowość Punta Cana jest bardzo ciekawa architektonicznie. Na plaży Bavaro w kurorcie Punta Cana znajduje się ponad 30 rozległych kompleksów hotelowych. Trzydziesto kilometrowa plaża to idealne miejsce do uprawiania wszystkich rodzajów sportów wodnych, jak również dla romantycznych spacerów w blasku księżyca. Punta Cana dzięki przepięknej plaży i wysokiemu poziomowi zakwaterowania staje się jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całych Karaibach.

San Felipe de Puerto Plata , Puerto de Plata - często nazywane po prostu Puerto Plata , jest stolicą prowincji Dominikana Puerto Plata. Miasto słynie z ośrodków takich jak Playa Dorada i Costa Dorada. Znajduje się tu jedyna na Karaibach kolejka linowa, dzięki której, można dotrzeć do Pico Isabel de Torres, (793 m npm) gdzie znajduje się ogród botaniczny i replika Chrystusa Odkupiciela, słynnego pomnika z  Rio de Janeiro. Warto zobaczyć fortyfikację Fortaleza San Felipe z XVI wieku, która służyła jako więzienie za czasów dyktatury Rafaela Trujillo. Kolejną znaną atrakcją jest Muzeum Bursztynu oraz La Isabela, osada zbudowana przez Krzysztofa Kolumba.

WYSPA SAONA - 1 DZIEŃ - Rejs katamaranem wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Dominikany. Dopłynięcie Państwo do wyspy Saona – gdzie znajduje się  park krajobrazowy wchodzący w skład dominikańskiego Parku Narodowego. Archeologowie odnaleźli tam ślady działalności pierwszych mieszkańców wyspy - Indian z plemienia Tainu. W programie przewidziano korzystanie z kąpieli wodnych i słonecznych na plażach wyspy Saona. Należy zabrać ręcznik, kostium kąpielowy, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, emulsję do opalania z filtrem UV.

SANTO DOMINGO - 1 DZIEŃ - Wycieczka do „pierwszego amerykańskiego miasta na amerykańskim lądzie“. Zabytki tego miasta są wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  Historyczne miejsca, liczne pamiątki przypominają czasy kolonialne Hiszpanii. Jednym z ważniejszych punktów programu jest wizyta w Muzeum Casa Colon - domu Krzysztofa Kolumba. W domu również miało swoją siedzibę gubernatorstwo i pierwsza chrześcijańska katedra w Ameryce. W czasie zwiedzania muzeum obowiązują długie spodnie i zakryte ramiona. Czas wolny na zakupy - wyroby ludowe, rum, tytoń itp.

JEEP SAFARI – 1 DZIEŃ - Wyprawa jeepami poza utarte szlaki, z dala od hoteli i centrów turystycznych. Okazja do zobaczenia prawdziwej Dominikany - spotkania jej mieszkańców, podziwiania pięknych krajobrazów, lokalnej flory i fauny.

AQUATIC TOUR - 1/2 DNIA - Wycieczka w stylu Jamesa Bonda - pływanie bardzo nowoczesnymi, szybkimi motorówkami wzdłuż wybrzeża plaży Bavaro. Możliwość kąpieli wodnych i nurkowania (dostępna wypożyczalnia sprzętu).

WYSPA BACARDI  - Cayo Levantado - Przydomek Bacardi pochodzi od reklam kręconych własnie na tej maleńkiej urokliwej wysepce. To doskonałe miejsce na obiad i plażowanie. Polecamy zabrać sprzęt do snurklowania.

Przejdź: Na górę