22 247 27 57

Barbados

Barbados leży na Oceanie Atlantyckim w Ameryce Środkowej na wyspie o tej samej nazwie, należącej do Archipelagu Małych Antyli. Jest to wyspa wapienna pochodzenia koralowego, na której można podziwiać różne formacje skalne, klify i białe plaże.

Wyspę odkryli żeglarze portugalscy w XVI wieku. Nazwa wyspy pochodzi od miejscowej odmiany figowca, którą nadali roślinie Portugalczycy „os barbados” co dosłownie oznacza w jęz. portugalskim "drzewa brodate".

Kraj otoczony jest błękitnymi wodami Oceanu Atlantyckiego, długimi czystymi piaszczystymi plażami; znajdują się tam hotele o międzynarodowym standardzie. Miłośnicy sportów wodnych mają zapewnione takie atrakcje jak: nurkowanie, surfing, windsurfing, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, rejsy katamaranem. Turyści mniej aktywni mają przy plażach do dyspozycji liczne restauracje bary, dyskoteki i sklepiki z pamiątkami. Cała wyspa rozbrzmiewa muzyką calypso i reggae, a mieszkańcy z niewymuszonym uśmiechem oczekują na turystów.

Stolica: Bridgetown

Powierzchnia kraju: 431 km².

Dokumenty

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie turystycznym do 3 miesięcy. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny.

Klimat

Barbados leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Na wyspie przez cały rok jest gorąco i wilgotno. Średnia temperatura to ok. 25°C. Pora deszczowa trwa od czerwca do października i w tym okresie mogą występować huragany.

Język

Język urzędowy: angielski.

Waluta

Waluta: dolar Barbadosu (BBD).

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Napoje bezalkoholowe - od 5 BBD ,
Jedzenie w barze - od 15 BBD,
Butelka rumu 1 l - od 20 BBD,
Pizza – od 15 BBD,
Piwo - od 6 BBD.

Czas

UTC/GMT -4 godz. Nie ma czasu letniego. Rożnica czasu wobec Polski - zimą 5 godzin, latem - 6 godzin.

Napięcie

115 V; 50 Hz, wtyczki typ A i typ B (wtyczki amerykańskiego typu). Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Zalecane szczepienie przeciw durowi brzusznemu. Wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze dla podróżujących z krajów zagrożonych występowaniem. Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Podstawą kuchni Barbados są ryby i owoce morza. Polecamy spróbować smażoną fish fry – latającą rybę, która jak mówią tubylcy jest narodową potrawą wyspy.. Do ryby najczęściej serwowane są placuszki ze smażonego platana lub danie o nazwie Cou-cou, składające się z kaszki kukurydzianej oraz okry. Warto również zamówić grilowane krewetki w sosie kokosowym Do tradycyjnych potraw należy mięso wieprzowe i drób, przygotowywane na wiele różnych  sposobów, ale zawsze podawane z warzywami i owocami, która na talerzu wyglądają kolorowo i apetycznie. Barbados to kraj nastawiony na przyjmowanie gości z całego świata, więc znajdują się tu bary i restauracje serwujące potrawy kuchni różnych narodów. Z napoi procentowych polecamy wyśmienity karaibski rumu na przykład Mount Gay Rum lub Cockspur.

W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Barbadosu.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Barbados leży w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Bridgetown - Bridgetown to stolica i jednocześnie największe miasto Barbadosu. Położona jest na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Historia miasta sięga 1628 roku, kiedy zostało założone przez Anglików jako Miasto Świętego Michała. Zwiedzanie miasta warto zacząć od poznania jego historii. Muzeum Barbadosu znajduje się w byłym brytyjskim więzieniu wojskowym. Inne interesujące miejsca po względem historycznym to plac National Heroes Square (wcześniej Trafalgar Square) i najstarsza na zachodniej półkuli synagoga żydowska, a także dom, w którym mieszkał George Washington, W 2011 roku historyczne miasto Bridgetown wraz z pobliskim garnizonem wojskowym wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kiedy znudzi nam się poznawanie historii miasta warto wybrać się do wolnocłowych sklepów w portach i ekskluzywnych butików na Broad Street. Dzień możemy zakończyć w jednej z wielu restauracji lub pobawić się na jednej z dyskotek.

Jaskinia Harrisona (Harrison's Cave) - Przez jaskinię wydrążoną w wapiennej skale koralowej, przecinając nurt podziemnej rzeki, przejeżdża się miniaturową kolejką. Pasażerowie wyruszają na półtorakilometrową trasę poprzez ciąg jaskiń obfitujących w niespotykane formacje stalaktytów i stalagmitów, mijając podziemne jezioro zasilane wodą przez wodospad. Jaskinia to jeden z hitów wyspy.

Needham’s Point - W tym miejscu niegdyś stacjonowały wojska brytyjskie Turyści mogą obejrzeć w Forcie Świętej Anny zabytkowe, stalowe armaty pochodzące z XVII wieku oraz pierwszy wojskowy cmentarz, jaki powstał na wyspie Barbados.

Mount Gay Destillery - To najstarsza na świecie, założona w 1703 r. destylarnia rumu. Założona w 1703 roku na Barbadosie, przetrwała huragany, piratów i zawiłe losy historii. Jednym z haseł firmy jest stwierdzenie, że: Mount Gay Rum to rum, który wynalazł Rum. Mount Gay Extra Old to rum wielokrotnie nagradzany na wielu konkursach Destylarnię proponujemy zwiedzać z przewodnikiem, który zapozna Państwa z procesem produkcji i poleci najlepsze marki tego słynnego trunku marynarzy.
Polecamy również odwiedzić znajdującą się na południowo – zachodnim krańcu wyspy, przy plaży Malibu, dostępną dla turystów destylarnię słynnego likieru Malibu.  Likier powstaje z połączenia specjalnie wyselekcjonowanych karaibskich rumów z naturalnym ekstraktem orzecha kokosowego. O szczegółach produkcji ciekawie opowie pracownik destylarni.

Przejdź: Na górę