22 247 27 57

Panama

Republika Panamy położona jest w Ameryce Środkowej, graniczy z Kostaryką na zachodzie, z Kolumbią na wschodzie. Od południa oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a od północy wody Morza Karaibskiego. Panama oddziela Amerykę Północną od Południowej.

Nazwa kraju, Panama, pochodzi z języka Indian Cueva i znaczy "miejsce obfitości ryb". Miejsce odkryte w 1501 roku przez Hiszpanów stało się ich posiadłością prawie na 330 lat. Następnie obszar Panamy wszedł w skład Wielkiej Kolumbii. W 1903 r. przy poparciu USA, państwo to oderwało się od Kolumbii i stało się samodzielną republiką. USA poparło Panamę na mocy traktatu z 1903 roku w zamian za wieczystą dzierżawę Strefy Kanału Panamskiego. W 1977 r. podpisano układ, który mówił o suwerenności w strefie kanału i wycofaniu wojsk amerykańskich z terenu Panamy.

Stolica: Panama

Powierzchnia kraju: 78.200 km².

Dokumenty

Między Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 6 miesięcy bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa).

Klimat

Klimat równikowy z temperaturami średniorocznymi ok. 27 st. C. W stolicy temperatura osiąga niejednokrotnie ponad 30° C. Pora deszczowa trwa od kwietnia do grudnia.

Język

Język urzędowy: hiszpański. Inne języki: chibcha, dialekty indiańskie, angielski.

Waluta

Waluta: balboa (PAB), 1 PAB = 100 centavos;

Legalnym środkiem płatniczym jest również dolar amerykański. W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych organizacji płatniczych.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Obiad w restauracji - ok. 15 USD,
Jedzenie w lokalnych barach - od 2 USD,
Butelka wody 1l - od 0,80 USD.

Czas

UTC/GMT - 5 godz. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - zimą 6 godzin, latem - 7 godzin.

Napięcie

Energia elektryczna 110 V/60 Hz. Wtyczki typ A i typ B - potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych

Szczepienia zalecane,

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Na śniadanie je się smażone kukurydziane tortille z jajkiem i mięsem.

Produkty takie jak owoce tropikalne, ryby i owoce morza są bardzo popularne i używane w miejscowych potrawach. Homary, kraby i krewetki, ośmiornice oraz ryby z morza (polecamy okonia) są zazwyczaj smażone lub grillowane, podawane z sosem pomidorowym z cebulą lub z ostrym sosem czosnkowym. Inne potrawy to: gallo pinto – ryż z fasolą z dodatkiem wieprzowiny, sancocho – gęsta zupa z dużą ilością mięsa z kurczaka i warzywami.

Popularny deser to Pastrel tres leches - przygotowywany jest z odparowanego, skondensowanego, zwykłego mleka, ugotowanego na gęste, budyniowe ciasto. Oczywiście ciasta z owocami są tu tak samo popularne jak w całej Ameryce Środkowej. Dzieci uwielbiają tajadas – pieczone banany z cynamonem.

Najpopularniejszy drink panamski to seco, alkohol destylowany z trzciny cukrowej zmieszany z mlekiem. W Panamie popularne są także rumy, w większości produkowane lokalnie oraz piwo miejscowych marek np. Panama czy Balboa.

Brak placówki dyplimatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kolumbii

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 Tel. dyżurny: +57 320 488 0275 Faks: +571 2140854
bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bogota.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Panamie

konsul honorowy: José Palermo (język konsula hiszpański, angielski)
Panama, Panama, Avenida Transistmica, Las Cumbres, Milla 8, Oficyna en Edificio de Parque del Recuerdo,
Tel.: (00-507) 280-1010 Tel. dyżurny: (00-507) 667-10216 (kom.) Faks: (00-507) 237-0789
jpalermo@consuladohonorariodepolonia.com.pa jpalermo@grupopalermo.com

Panama - Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w stolicy, to oczywiście słynny Kanał Panamski, który został wykopany w najwęższym punkcie i w najniższej części pasma górskiego Kordyliery Środkowej łączącej kontynent północnoamerykański z południowoamerykańskim. Podróż statkiem po kanale, na który składają się jezioro Gatun, dolina Culebra Cut i system śluz (Miraflores i Pedro Miguel po stronie Pacyfiku i Gatun po stronie Atlantyku) zajmuje do 10 godzin. Jezioro Gatun, którego wody są niezbędne dla tej międzyoceanicznej drogi wodnej, było przez dekady największym sztucznym jeziorem na świecie. System śluz, który pozwala statkom uniknąć opływania Ameryki Południowej, był najbardziej imponującą konstrukcją betonową na świecie i został zbudowany przez Stany Zjednoczone w latach 1904-1914. Kanał ma 81,1 km długości. Podczas jego budowy zmarło ok. 25 000 robotników a około 20 000 z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą. Znaczenie strategiczne kanału dla komunikacji jest istotne do dnia dzisiejszego.
W centrum miasta warto zobaczyć m.in.: budynek Narodowego Instytutu Kultury, Plac Katedralny, budynek Teatru Narodowego, Muzeum Kanału Panamskiego, Pałac Prezydencki, Pałac Sprawiedliwości, oraz barokowe kościoły – San Jose ze wspaniałym złotym ołtarzem, La Merced z kaplicą Marii Panny. Nie można ominąć Casco Viejo, (Stare Miasto) które zostało w 1997 roku wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Los Santos -  Miasto uważane jest za centrum kultury i tradycji hiszpańskiej w Panamieci posiada jedne z piękniejszych plaż. Każdego roku w październiku plaże Pedasi i Venado są miejscem fenomenalnego zjawiska. Tysiące żółwi morskich wychodzi na plaże w celu złożenia jaj. Ten spektakularny widok przyciąga setki turystów jak i przyrodników.

Park Narodowy Coiba - Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar chroniony zajmuje powierzchnię 430 825 ha, z czego park narodowy ma 270 125 hektarów. W uzasadnieniu wpisania Parku Narodowego Coiba na listę UNESCO można przeczytać: „Osłonięte przed zimnymi wiatrami i niezagrożone wpływem El Niño, tropikalne wilgotne lasy na Pacyfiku zachowują wyjątkowy poziom endemii ssaków, ptaków i roślin z uwagi na trwającą ewolucję nowych gatunków. Jest to ostatnia ostoja pewnej liczby ginących gatunków, takich jak harpia gujańska. Zespół jest wyjątkowym laboratorium natury dla badań naukowych i służy jako pomost ekologiczny do strefy tropikalnej wschodniego Pacyfiku, mający kluczowe znaczenie dla migracji i przetrwania ryb pelagicznych i ssaków morskich."

Przejdź: Na górę