22 247 27 57

Kostaryka

Republika Kostaryki leży w południowej części Ameryki Środkowej. Jej sąsiadami są od północy Nikaragua a od południa Panama. Północno - wschodnią granicę tworzy wybrzeże Morza Karaibskiego, a od południowego zachodu i zachodu oblewają ten kraj wody Oceanu Spokojnego. Do Kostaryki należą także dwie maleńkie wyspy na Oceanie Spokojnym - Wyspa Kokosowa (30 km²) i Wyspa Chira (45km²), oddalone od wybrzeża Kostaryki o ok. 500 kilometrów.

Kostaryka to kraj nigdy niepodbity przez Majów czy Azteków, więc dawnych prekolumbijskich zabytków tu nie ma. Zwiedzanie kraju to głównie wizyty na plantacjach kawy, oglądanie parków narodowych i podziwianie szczytów wulkanów. Parki narodowe zajmują prawie 30% powierzchni tego kraju. Ze względu na bogactwo fauny i flory (850 gatunków ptaków, 250 gatunków ssaków) Kostaryka jest nazywana ogrodem zoologicznym bez krat.

Powierzchnia kraju: 51.100 km²

Stolica: San José.

Dokumenty

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy.

Klimat

Korsyka leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Można wyróżnić porę suchą i deszczową. Pora sucha trwa mniej więcej od grudnia do kwietnia, a deszczowa od maja do listopada z tym, że największe opady zazwyczaj występują od września do listopada.  Kraj leży w rejonie w którym o każdej porze roku mogą wystąpić cyklony tropikalne.  Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26 °C na wybrzeżu i 18-20 °C w głębi kraju.

Język

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta

Waluta: colón (CRC); 1 CRC = 100 centavos.

Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie.

Ceny

Ceny żywności są około 1/3 wyższe niż w Polsce.

Orientacyjne ceny (2014 r.):

Woda mineralna (1,5 l w sklepie) - ok.1 USD,
Obiad trzydaniowy - ok. 25 USD,
Piwo (o,33 l) - ok.3 USD,
Paczka dobrej kawy (250 g) - ok. 6 USD,
Papaja (duża) - ok. 1 USD,
Ananas (świeży) - ok 1,2 USD.

Czas

UTC/GMT - 6 godz. Nie ma czasu letniego. Rożnica czasu wobec Polski - zimą 7 godzin, latem - 8 godzin.

Napięcie

120 V; 60 Hz
Wtyczki typ A, typ B. Należy zabrać adapter.

Szczepienia

Na obszarze całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, nasilająca się w porze deszczowej;

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych (wybrzeża)

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Kuchnia nie jest atutem tego kraju. Ogólnie dieta opiera się na ryżu, fasoli i kurczakach. Dla osób o bardziej wyrobionych kubkach smakowych dostępna jest kuchnia europejska i chińska.

 Narodową potrawą to gallo pinto, czyli ryż zasmażany z czarną fasolą i jajkami. Brak smacznej kuchni rekompensują tu owoce np. banany, ananasy, kokosy i cas - kwaśny owoc. Każdy bar czy restauracja serwuje niezliczoną ilość soków owocowych na wodzie lub mleku. Za dolara może sobie zafundować taką witaminową bombę.

Rewelacyjnie smakuje kostarykańska kawa, która jest łagodna i pełna aromatu. Wizyta na plantacji kawy i jej degustacja jest prawdziwym rarytasem dla smakoszy tego trunku.

Jeśli chodzi o „część procentową” dla chcących spróbować czegoś naprawdę lokalnego pozostaje guaro - wódka z trzciny cukrowej i wszechobecny rum.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San José

konsul honorowy: Miguel Gerardo Munoz Nanne (język konsula hiszpański, rosyjski)
Kostaryka, San Jose, San José, Curridabat, Granadilla Norte, # 710. Del Instituto de la Mujer (INAMU), 500 metros al Este.,
Tel.: 00(506) 2253-4646, 00(506) 2273-7978, 00(506) Tel. dyżurny: 00(506) 8382-0325
consuladopol@gmail.com

San Jose - Stolica Republiki Kostaryki, dzięki swej architekturze i krajobrazom uważana jest za najpiękniejszą stolicę Ameryki Środkowej. Rozlokowana jest na płaskowyżu centralnym na wysokości 1.140 m n.p.m. Jest głównym centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.
San Jose było trzecim miastem na świecie, które miało elektryczność i jednym z pierwszych, które miało telefony.
W stolicy ulice nie posiadają nazw, miejscowi wykorzystują prymitywny system kierunków np. 200 metrów na północ i 50 metrów na wschód od szkoły. Kluczem do rozszyfrowania tego opisu jest fakt, że każdy blok (kwadratowa parcela), mierzy dokładnie 100 metrów długości.
Sercem miasta jest San Jose Plaza - miejsce spotkań artystów, aktorów i mieszkańców stolicy. Dumę placu stanowi Teatr Narodowy, najciekawszy budynek na Kostaryce.
Ponad to znajdują się tu liczne muzea i historyczne budowle jak na przykład budynek poczty Correos de Costa Rica, dawny Soda Palace, Casa Amarilla (Żółty Dom), Muzeum Narodowe (dawny garnizon Bellavista), biblioteka narodowa - Biblioteca Nacional Miguel Obregón Lizano, kościół de La Merced, katedra (Catedral Metropolitana). Warta uwagi jest też cała dzielnica Amón, gdzie dawniej mieszkała arystokracja, a obecnie znajdują się liczne hotele i kafejki.

Cartago - Miasto założone w 1563 przez hiszpańskiego zdobywcę Juana Vasqueza de Coronado jest najstarszym miastem kraju i zarazem jego pierwszą stolicą. Główną atrakcją są stare domy  pochodzące z XVI w. i Bazylika Cartago z mającą moc uzdrawiania rzeźbą Czarnej Madonny.

Wulkan Irazú - Wulkan będący jednocześnie najwyższym szczytem pasma Cordillera Central. Znajduje się niedaleko  miasta Cartago. Jest to aktywny wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w latach 60-tych ubiegłego wieku. Występują na nim od czasu do czasu niewielkie trzęsienia ziemi.

Park Narodowy Manuel Antonio - Najmniejszy, ale jeden z najczęściej odwiedzanych parków Kostaryki, położony przy środkowym wybrzeżu prowincji Piaszczyste białe plaże, krystalicznie czysta woda, cudowne rafy koralowe oraz tętniący życiem las deszczowy sprawiają, że niejeden turysta chciałby tu zamieszkać.

Wulkan Arenal - Stanowi  najmłodszy wulkan, którego wysokość to 1633 m n.p.m. Po kilkusetletnim uśpieniu w 1968 roku nastąpiła jego wielka erupcja. Od tego czasu Arenal stanowi najbardziej aktywny wulkan w kraju. Ciągłe erupcje wyrzucają w powietrze kłęby dymu i ogromne głazy, najbardziej spektakularny widok jest w nocy, rozżarzona lawa tworzą niezapomniany spektakl.

Gorące źródła w Tabacon - Woda w nich  jest naturalnie podgrzewana przez wulkan Arenal, który znajduje się w okolicy. Kompleks źródeł otwarty codziennie, oferuje kilka naturalnych basenów o temperaturach od 34 do 40°C oraz restaurację, bar i liczne sklepiki.

Park Narodowy Tortuguero - Położony jest nad Morzem Karaibskim około 2 godziny drogi od stolicy San Jose. Po terenie parku poruszać się można jedynie łodziami, a turystyczne lodge ulokowane są nad brzegami kanałów. Charakterystycznym elementem jest sieć kanałów, które przecinają gęste lasy tropikalne. W ich wnętrzach żyje niezliczona liczba zwierząt, m.in. żółwie słodkowodne i skórzaste. Głównym okresem lęgowym są miesiące od lipca do października dla żółwi zielonych, oraz od marca do maja dla żółwi skórzastych

Monteverde - Obszar położony ok. 180 km na północny-zachód od San Jose, obejmuje jeden z najpiękniejszych rezerwatów w Ameryce Środkowej. Oprócz symbolu, jakim jest najbardziej kolorowy ptak tropików - kwezal herbowy (na liście zagrożonych gatunków), w tutejszych wilgotnych lasach chronionych jest ok.100 gatunków ssaków, ok. 490 gatunków motyli i ok. 2.500 gatunków roślin. Gęste lasy tropikalne kryją również w swych wnętrzach liczne wodospady. Ilość odwiedzających turystów jest limitowana, aby chronić mieszkańców lasów.

Poás - Znany wulkan w środkowej Kostaryce oddalony 37 km od San Jose. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju. Jego główny krater, o średnicy 1,5 km i głębokości ok. 300 m, jest jednym z największych na świecie. Można na niego popatrzeć z tarasu widokowego. Często dochodzi w nim do wybuchów pary wodnej, która przypomina erupcję gejzeru. Otoczenie wulkanu porośnięte jest bujna kolorową roślinnością, stwarzając niezwykłe warunki do spacerów.  W niewielkiej odległości znajduje się Ogród Wodospadów La Paz mieszczący 5 wspaniałych wodospadów, ogrody orchidei oraz największe na świecie obserwatorium motyli.

Wyspa Kokosowa - Kostaryka szczyci się posiadaniem największej bezludnej wyspy świata. Swoją sławę, w największej mierze, zawdzięcza wyspa przeświadczeniu o zakopanych na niej skarbach przez piratów, którzy traktowali ją jako magazyn gdzie przetrzymywali skradzione łupy. Niestety do tej pory skarbu nie znaleziono. 
Wyspa oprócz pięknych plaż i błękitnych wód oceanu, ma wspaniały deszczowy las oraz piękne wodospady. Coraz tłumniej odwiedzają ją miłośnicy przyrody, nurkowania i poszukiwacze skarbów. 

Wyspa Tortuga - Wyspa otrzymała nazwę Tortuga del Mar (z hiszp. „żółw morski”) ze względu na charakterystyczne ukształtowanie terenu, nasuwające skojarzenia ze skorupą żółwia. Tropikalna wyspa położona jest ok. 500 km od Kostaryki na Oceanie Spokojnym, posiada fantastyczne plaże z rzędami palm kokosowych i błękitnymi wodami. Tu kręcono m.in. zdjęcia do filmu Piraci z Karaibów i Kapitana Blooda.

Przejdź: Na górę