22 247 27 57

Urugwaj

Republika Urugwaju położona jest w południowo-wschodniej części kontynentu Ameryki Południowej. Kraj graniczy z Brazylią i Argentyną, a od wschodu z Oceanem Atlantyckim. To kraj gauczów, mieszkańców stepowych terenów Urugwaju, trudniących się hodowlą bydła i wspaniałych nadmorskich kurortów.

Powierzchnia kraju: 177.400 km²

Stolica: Montevideo.

Dokumenty

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest ważny paszport. Przy przekraczaniu granicy zalecane jest posiadanie biletu powrotnego oraz dysponowanie określoną kwotą dewiz.

Klimat

Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Średnia roczna temperatura to 20°C. Najchłodniejszym miesiącem jest czerwiec gdzie temperatura może spaść do 10°C, a najcieplejszym styczeń gdzie temperatura może wynieść 30°C. Opady deszczu występują od grudnia do czerwca, a roczna średnia opadów to 1300 mm.

Język

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta

Waluta: peso urugwajskie (UYU), 1 UYU = 100 centesimo. Kurs wymiany przedstawia się następująco: 1 UYU = 0.1331 PLN (2014-07-20).

Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 50, 100, 500, 1000 peso oraz monety: 1, 2, 5 i 10 peso.

Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów, głównie o nominale 500 i 1000 peso.

W wielu hotelach, restauracjach, dużych sklepach (głównie w super- i hipermarketach) można płacić dolarami amerykańskimi, euro lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diner’s Club. Honorowane są również czeki podróżne. W regionach turystycznych powszechnie akceptowane są także peso argentyńskie, reale brazylijskie i euro.

Ceny

Ceny orientacyjne ( 2014 r.):

Obiad w restauracji (dwudaniowy) – ok. 255 UYU,
Kawa w lokalu - ok. 60 UYU,
Piwa krajowe - ok.40 UYU,
Woda mineralna (0,33 l w lokalu) - ok. 25 UYU,
Woda mineralna (1,5 l w sklepie)-  ok. 25 UYU.

Czas

UTC/GMT -3 godz. Różnica czasu wobec Polski - 4 godziny zimą, 5 godzin latem.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki typu C, typ C-2, typ F, typ I, typ L. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Na stole dominuje wołowina przyrządzana na wiele sposobów. Popularny jest churrasco - krwisty stek wołowy serwowany z kolorową sałatą, skropioną sporą ilość oliwy i octu balsamicznego. Znanym daniem jest „parrilla uruguaya” - różne kawałki mięsa upieczone na ruszcie. Na każdym rogu ulicy czuje się zapach soczystych Asado - grillowanych żeber wołowych. Warto spróbować medaliony z polędwicy w sosie z dodatkiem czerwonego wina amat. Słynną przekąską jest chivito, kanapka ze stekiem, serem, sałatą, pomidorami, bekonem i przyprawami. Na deser proponujemy chajá - ciasto ze śmietaną i konfiturami, a do tego „un cortado” - kawę z gorącym mlekiem.

Z napoi polecamy spróbować mate, narodowy napój urugwajski, a z alkoholi oprócz wina (polecamy Amat Tannat)  pija się piwo i clerico (specjalnie przyrządzoną mieszankę wina z sokami owocowymi).

Ambasada Republiki Urugwaju

ul. Rejtana 15/12, 02-516 Warszawa
tel: (22) 849 50 40
urupol@urupol.ikp.pl

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna).

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej

Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 Faks: +5411 4808 1701
buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.buenosaires.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Montevideo

Konsul honorowy: Carlos Javier Siccardi Pisano (język konsula hiszpański, angielski)
Urugwaj, Montevideo, Bvar España 2811, C.P.11.300
Tel.: +598 2707 66 96 Faks: +598 2707 70 62
info@consulpol.com.uy

Montevideo - Stolica Urugwaju, leży na północnym brzegu estuarium La Platy, u jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Naturalne granice miasta wyznacza na wschodzie potok Carrasco, na południu Zatoka Montevideo a na zachodzie rzeka Santa Lucia,. Wybrzeże jest zróżnicowane, są tu fragmenty skalne oraz piaszczyste plaże.
Miasto leży na średniej wysokości 43 m n.p.m.. Najwyższym punktem widokowym jest wzgórze Cerro de Montevideo o wysokości 134 m n.p.m., zwieńczone fortem Fortaleza del Cerro. Najciekawszym miejscem w Montevideo jest Stare Miasto - dzielnica La Ciudad Vieja, gdzie do dziś widać ślady kolonializmu. Najciekawszym zabytkiem jest teatr Solis z połowy XIX wieku. Pozostałością po tych czasach jest też brama La Puerta de la Ciudadela. Z budynków obronnych do dziś pozostała cytadela usytuowana na Plaza Independencja. Na placu stoi statua, wzniesiona na cześć bohatera narodowego Jose Gervasio Artigasa. W starej dzielnicy znajduje się również La Iglesia Martiz, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny. Ważnym obiektem, który warto zobaczyć jest również El Cabildo de Montevideo - miejski ratusz, dziś siedziba Muzeum Historycznego. W tym obszarze koncentrują się także najważniejsze ośrodki kultury: kina, teatry i muzea. Ciekawostką dla zwiedzających jest Muzeum Karnawału. Ważnym ośrodkiem rozrywki i handlu jest Mercado del Puerto, mieszczące się w obszarze portu hale targowe z sklepikami i knajpkami, które stały się miejscem spotkań artystów. Polecamy przespacerować się Avenida 18 de Julio (Aleja 18 lipca) - tu znajduje się Biblioteka Narodowa, Uniwersytet, wiele ciekawych księgarni. Mając trochę czasu warto wstąpić tu do jednego z wielu barów, aby poznać smak potraw tego regionu.

Colonia del Sacramento - Założone w 1680 roku przez Portugalczyków, a rozbudowane przez Hiszpanów jest najstarszym miastem w kraju. Kiedyś Colonia del Sacramento pełniła funkcję portu wojennego i fortu ze względu na strategiczne położenie. Dziś na ruinach fortyfikacji zbudowano alejki spacerowe gdzie turyści podziwiają wspaniałe wschody i zachody słońca. Główną atrakcją turystyczną jest dzielnica Barrio Historico. Warto odwiedzić kościół Najświętszej Marii Panny, założony w tym samym roku co miasto, przejść się do ruin pochodzącego z XVII w. klasztoru św. Franciszka czy podziwiać pozostałości murów obronnych oraz niektóre z ulic, gdzie znajdują się kolonialne domy wyłożone kolorowymi kafelkami. Aby poczuć klimat miasta należy posiedzieć w jednej z wielu kawiarni i popijając mate obserwować mieszkańców miasta, którzy nigdy się nie śpieszą. W 1995 roku, jako jedyny obiekt z Urugwaju, miasteczko znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Cabo Polonio - Nazwa nie ma nic wspólnego z Polską. To mała wioska położona na półwyspie u wybrzeży Atlantyku. Są tu olbrzymie wydmy i wylegujące się na skałach foki. Nad oceanem jest latarnia morska oraz plaża, a w wodzie widywane są delfiny i wieloryby. W samej wiosce jest kilka barów i małych sklepów dla turystów.

Punta del Este - Kurort położony na południu Urugwaju, oddalony o około półtorej godziny drogi od Montevideo. Punta del Este nazywana jest często Saint-Tropez Ameryki Południowej. Piaszczyste plaże, lazurowy kolor oceanu i różnorodna roślinność to skrótowy obraz bogactwa krajobrazu.

Przejdź: Na górę