22 247 27 57

Wenezuela

Republika Wenezueli leży na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej, graniczy na południu z Brazylią, na wschodzie z Gujaną, na zachodzie z Kolumbią.

Bogate złoża ropy naftowej uczyniły z Wenezueli jedno z potencjalnie najbogatszych państw na kontynencie. Stolica kraju - Caracas to położona w kotlinie metropolia, która stanowi centrum gospodarcze i kulturalne kraju. Koneserzy wypoczynku z pewnością zachwycą się pięknymi, szerokimi plażami Wybrzeża Morza Karaibskiego i Wyspy Margarity. Wspaniałe walory pejzażowe charakteryzują też prastary masyw Wyżyny Gujańskiej, z którego spływa najwyższy wodospad na świecie – Salto Angel (972 m wysokości).

Stolica: Caracas.

Powierzchnia kraju: 912.100 km².

Dokumenty

Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełnia się tzw. kartę migracyjną, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny.

Klimat

Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych, wilgotnych. Pora sucha trwa od października do kwietnia, natomiast deszczowa od maja do września. Najwięcej pada w czerwcu. Na wybrzeżu karaibskim praktycznie cały rok świeci słońce, a średnia temperatura wynosi 35°C. Na południu przelotne i intensywne opady deszczu są przez cały rok. Średnia temperatura w tym regionie to 25°C. Najniższa temperatura w nocy - 17°C.

Język

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta

Walutą w Wenezueli jest boliwar fuerte (VEF). Przelicznik waluty: 1 VEF = 0.4844 PLN (stan 2014-07-20).

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

coca-cola (2 l) – ok. 25VEF,
woda mineralna (1,5 l) - ok. 10,50 VEF,
piwo (0,5 l) - ok. 15,00 VEF,
butelka rumu Santa Maria Gran Reserva 0,75 l - ok. 115 VEF.

 

Czas

UTC/GMT - 4:30 godz. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski : zimą 5:30 godz, latem - 6.30 godz.

Napięcie

120 V; 60 Hz
Wtyczki typ A i Typ B. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dendze. Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Narodowa specjalność to arepa, rodzaj pity, którą nadziewa się farszami mięsnymi, serowymi, rybnymi, warzywnymi. Arepa jest grilowana lub smażona na tłuszczu. Enpanada to rodzaj dużego pieroga kukurydzianego, również z farszem w środku, smażonego na głębokim tłuszczu. La cachapa to placek podobny do meksykańskiej tortilli robiony ze świeżej kukurydzy. Najsmaczniejsza la cachapa to ta spożywana z serem lub dżemem. Pabellón Criollo – to wołowina przyprawiona cebulą, czosnkiem pomidorami, papryką. Podawana z czarną fasolą (carotas negras) - najlepiej posypaną cukrem, białym ryżem (uprawiany w kraju) oraz paskami platano (specjalna odmiana banana smażonego na oleju). Na Margaricie zamiast mięsa podawana jest często ryba.

Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli

ul. Tadeusza Rejtana 15/10.
Telefon: +48226461846, +48226468760

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maracaibo

konsul honorowy: Wojciech Gałązka (język konsula polski, hiszpański)
Wenezuela, Maracaibo, Urb. Lago Mar Beach, casa 15D-55,
Tel.: +58 261 748 0318
galazka@cantv.net wgalazka@gmail.com

Caracas - Stolica i centrum kulturowe Wenezueli, położne na północy kraju, na wybrzeżu Morza Karaibskiego to miasto kontrastów. Pomiędzy zabytkami z czasów kolonialnych wyrastają nowoczesne wieżowce. Ulubionym miejscem spotkań i manifestacji jest Plaza Bolivar z pomnikiem Bolivara. W okolicach znajduje się Uniwersytet Caracas, Muzeum Caracas oraz Narodowy Kapitol gdzie przechowywany jest Akt Niepodległości z 1881 r. Tu znajdują się liczne bary, kawiarnie dla mieszkańców i turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają tą metropolię.

Delta Orinoko - Delta Orinoko jest skomplikowanym labiryntem dróg wodnych. Podziwiać ją możemy łodziami motorowymi jak i tradycyjnym canoe Indian. Delta fascynuje pięknem dzikiej przyrody, dziewiczymi, bujnymi lasami i różnorodnością gatunków zwierząt. Podczas wypraw istnieje możliwość spotkania z Indianami Warao (zwanymi potocznie "ludźmi canoe"). Mieszkają oni w domach na palach, w zgodzie z przyrodą. Głównie zajmują się rybołówstwem i łowiectwem.

Wodospad Salto Angel - Najwyższy wodospad świata, położony na wyżynie La Gran Sabana. Salto Angel, spadający z Auyan Tepuy, to najwyższy wodospad świata - ma 979 metrów. Jest największa atrakcją turystyczna w Parku Narodowym Canaima.
Salto Angel, albo jak nazywają go miejscowi Kerepakupai leży w Wenezueli na wyżynie La Gran Sabana, na terenie Parku Narodowego Canaima. Salto del Angel ma 979 m wysokości i charakteryzuje się najdłuższym swobodnym spadkiem wody na świecie - 807 m. Niektóre źródła podają nawet, ze jest jeszcze wyższy i ma 1054 m, czyli ponad kilometr wysokości. Wodospad został odkryty tuż przed drugą wojną światową, kiedy w 1935 roku przelatywał nad nim pewien młody amerykański pilot. Nosił on nazwisko Jimmy Angel, które stało się podstawą do nazwania cudu natury. Las tropikalny wokół wodospadu jest tak gęsty, że niezwykle trudno do wodospadu dotrzeć przedzierając się przez dżunglę, dlatego wodospad ogląda się głownie z okien małych samolotów.

Jaskinia Guacharo - Najdłuższa jaskinia w Wenezueli ma 12 km głębokości, z czego dla turystów udostępniony jest 1 km. Jaskinię odkrył w 1800 roku niemiecki badacz i geograf Aleksandra von Humboldta. Żyją tu nietypowe ptaki nocne Guacharo, zwane też tłuszczakami. Dzięki zdolnościom echolokacyjnym potrafią poruszać się w ciemnościach. W jaskini znajdują się piękne, ogromne stalaktyty i stalagmity oraz odciśnięte morskie zwierzęta z czasów kiedy jaskinia znajdowała się na dnie oceanu.

Gran Sabana (Wielka Sawanna) - Położona  przy granicy wenezuelsko-brazylijskiej, ok. 1400 km od Caracas. Najważniejszym miastem regionu jest Santa Elena de Uairen, położona 5 km od granicy Wenezueli z Brazylią. W regionie znajduje się ok. 300 wodospadów: widokowych, z naturalnymi basenami kąpielowymi lub tworzącymi kaskady wodne. Najwyższy wodospad regionu to Salto Aponwao - 115 m wysokości.
Gran Sabana leży na płaskowyżu o średniej wysokości 1000 m n.p.m. i usiana jest ogromnymi, wyrastającymi znikąd górami stołowymi (tepui), które wyrastają z otaczających je równin. Nazwa tepui jest słowem zaczerpniętym z języka Indian Pemon i oznacza górę. Najwyższą górą jest Roraima, która ma wysokość 2810 m n.p.m.. Gran Sabanę zamieszkują liczne plemiona Indian, m.in. Pemon.

Isla de Margarita - Wyspa położona 38 km na północny-wschód od wybrzeży Wenezueli. Wyspa posiada fantastyczne plaże z rzędami palm i błękitnymi wodami. To raj dla miłośników sportów wodnych. Mają oni zapewnione takie atrakcje jak: nurkowanie, surfing, windsurfing, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, rejsy katamaranem. Turyści mniej aktywni mogą podziwiać kolonialną architekturę, która najlepiej zachowała się w „stolicy” wyspy La Asuncion. Dla zmęczonych słońcem do dyspozycji są restauracje bary, dyskoteki i sklepiki z pamiątkami.

Przejdź: Na górę