22 247 27 57

Namibia

Republika Namibii to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Angolą, Botswaną, RPA oraz Zambią.

To nie jest kraj dla tych, którzy kochają wylegiwać się na plaży, czy lubiących zatłoczone miasta. Jest to kraj dla osób lubiących poznawać nowe kultury, ceniących otwarte przestrzenie oraz lubiących podziwiać piękno natury.

Stolica. Windhuk

Powierzchnia kraju: 825 418 km².

Namibia to jedno z najmłodszych państw Afryki. Od końca XIX wieku do I Wojny Światowej była to kolonia niemiecka zwana Niemiecką Afryką Południowo - Zachodnią. Podczas I Wojny Światowej została zajęta przez Związek Południowej Afryki (obecnie RPA) i Wielką Brytanię. Po wojnie oddana pod kontrolę Związku przez Ligę Narodów. W 1966 r. Namibia została zaanektowana przez RPA - pomimo wielu uchwał wzywających do zwrotu tego terytorium. W 1988 r. uchwalona została zgoda na niepodległość Namibii, w zamian za wycofanie wojsk kubańskich z Angoli. Namibia proklamowała niepodległość 21 marca 1990 roku.

Dokumenty

Wiza do Namibii musi być załatwiona przez podróżnika, najlepiej w Berlinie. Strona Internetowa ambasady w Berlinie. http://www.namibia-botschaft.de, tel. 0049 302540950. Paszport powinien mieć ważność min. 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Afryki.

W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców.

Klimat

Namibia ma ponad 300 słonecznych dni w roku.  Zima w Namibii trwa od maja do września. Średnie temperatury wahają się w granicach 18 do 25ºC w czasie dnia. Temperatury poniżej zera są  spotykane nocą.  Lato w Namibii trwa od października do kwietnia. Średnie temperatury oscylują w granicach od 20 do 34ºC w ciągu dnia. Temperatury powyżej 40 stopni występują w północnych i południowych częściach kraju. W pasach nadbrzeżnych temperatury wahają się w granicach od 15 do 25ºC. Opady deszczu występują od końca listopada do pierwszych dni kwietnia. W tych miesiącach deszcz może padać w ciągu dnia krótko, ale intensywnie. Taki deszcz może zalać lokalne drogi i mosty, a to może spowodować objazdy na trasie wycieczki.

Język

Urzędowym językiem jest angielski. Wielu ludzi posługuje się niemieckim. Dosyć popularnym językiem jest również wśród białych i tzw. Kalatów (kolorowi, potomkowie rasy białej, czarnej i azjatyckiej) Afrikaans. To język oparty na flamandzkim i staro-holenderskim.  Afrikaans posługują się potomkowie białych osadników w RPA, Burowie oraz ludność kolorowa Południowej Afryki.

Waluta

Dolar namibijski jest sztywno związany z randem południowoafrykańskim i jego kurs względem głównych światowych walut jest dokładnie taki sam jak randa. Rand jest również pełnoprawnym środkiem płatniczym w Namibii. W każdym mieście są banki i bankomaty, w których bez problemu można dokonywać wszelkich finansowych operacji. Przy wymianie walut jest pobierana prowizja – procentowo większa przy niskich kwotach, więc opłaca się wymieniać rzadziej, ale większe sumy.  Przy wymianie waluty niezbędny jest ważny paszport.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD. 
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD. 
Piwo Windhoek  Drought  w barze  - ok. 2 USD.
Obiad  w restauracji (mięso)  - ok. 20 USD.
Wino butelka  -  ok. 6 USD.

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Nie ma czasu letniego. Rożnica czasu wobec Polski:  latem 1 godzina, zimą - ten sam czas.

Napięcie

230/240 V - wtyczki europejskie lub południowoafrykańskie.

Szczepienia

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Dosyć popularne są steki T-bone z wołowiny, o której mówi się, że jest najsmaczniejsza na świecie. Serwuje ją się w proporcjach: mała ilość frytek lub jeden ziemniak oraz ogromny stek min. 350 gram.

W pasie nadmorskim jest bardzo duży wybór owoców morza oraz ryb. Od krewetek, paluszków krabowych, homarów, ośmiorniczek aż po rozmaite atlantyckie ryby. Szczególnie smaczna jest Angel Fish przyrządzana na grillu.

Dla krajów południowej części Afryki przysmakiem regionalnym jest biltong. Jest to suszone mięso na wietrze, zazwyczaj z wołowiny oraz z różnych antylop hodowanych na farmach.

W sklepach można kupić bez problemu świeże owoce i warzywa i wina przywiezione z RPA.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce. Najbliższa ambasada Namibii znajduje sie w Berlinie.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Windhoek - Położone jest w środkowej części kraju na wysokości 1650 m n.p.m. Miasto zostało założone 18 października 1890 przez kapitana Kurta von François na miejscu kwatery afrykańskich wodzów plemiennych. Od 1892 było stolicą Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej, a od 1915 – Afryki Południowo-Zachodniej. Od 1990 stolica Namibii. Generalnie jest to czyste, schludne, przyjemne miasto. Dobre do odwiedzenia na początek i koniec w wycieczki po Namibii.

Swakopmund - To postkolonialna perełka. Są tu dostępne niemieckie bieżące czasopisma  w każdej kafejce. Ciekawa zabudowa, muzea, sklepy z pamiątkami, piaszczysta plaża, ocean, to jest to, co przyciąga wielu lokalnych turystów.

Wydmy w pobliżu Sossusvlei - To prostu trzeba to zobaczyć. Najwyższe wydmy na świecie, pomarańczowy kolor piasku, ogrom przestrzeni.

Himbowie - Jacek Pałkiewicz pisze o nich jako o ostatnim plemieniu tradycyjnej Afryki. Mimo że ich kultura jest zaskakująco młoda (100–150 lat), na przybyszach robi ogromne wrażenie. Kobiety nie poddały się  dyktatowi mody i nie noszą  T–shirtów  czy dżinsów.
Piękne kobiety mają charakterystyczną barwę skóry ze względu na mieszankę ochry oraz tłuszczu zwierzęcego pokrywającego ich ciała.  Włosy splecione z domieszką gliny. Prezenty można przekazywać wyłącznie królowej wioski, nie należy dawać słodyczy dzieciom.

Herero - To plemię poznasz dzięki dumnym kobietom w kwiaciastych wielowarstwowych długich sukniach i rogatych czapkach. To kulturowa pozostałość po dziewiętnastowiecznej modzie ówczesnych niemieckich kolonistek. Można je spotkać w niemal wszystkich miastach Namibii. Nie należy ich fotografować bez zezwolenia.

Etosha National Park - Jeden z największych powierzchniowo parków narodowych na świecie, pełen zwierząt z wszystkich spotykanych w południowej Afryce gatunków.  Sercem parku jest  Etosha Pan - olbrzymie (w zależności od pory roku) wyschnięte słone jezioro, pokryte białym nalotem przypominającym śnieg  i spękaną, twardą skorupą błota. W parku nie wychodzi się z samochodu.

Przejdź: Na górę