22 247 27 57

Lesoto

Królestwo Lesoto graniczy ze wszystkich stron z Republiką Południowej Afryki. To jedyny kraj na świecie leżący w całości na wysokości powyżej 1000 m n.p.m., a piękna przyroda Gór Smoczych jest największym bogactwem tego biednego kraju.

Stolica Królestwa Lesoto: Maseru -  największe miasto kraju. położone w zachodniej części w pobliżu granicy z RPA, nad rzeką Caledon.

Powierzchnia kraju - 30 355 km².

 

Dokumenty

Obywatele polscy przy wjeździe do Lesotho muszą posiadać wizy. Można je uzyskać w przedstawicielstwie Lesotho (najbliższe w Berlinie) oraz w Biurze Wysokiego Komisarza Lesotho w Pretorii (tel. 012 3226090). Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

Klimat

Lesotho na całej swej powierzchni posiada chłodny, górski klimat, który zalicza się do strefy podzwrotnikowej. Z tego względu w kraju panują dość niskie temperatury. W najcieplejszym miesiącu styczniu wynoszą one od 17 °C na terenach wysokogórskich do 21 °C na niższych wysokościach. W lipcu, który jest miesiącem najchłodniejszym wynoszą one odpowiednio 3 °C do 7 °C. Zimą w Lesotho temperatury nie przekraczają 10 °C.

Język

Oficjalnym językiem Lesotho jest angielski i sotho. Jest to język z rodziny bantu z grupy sotho-tswana, używany w Lesotho i RPA przez około 5 mln osób.

Dzień dobry Panu/Pani. - Dumella Ndatay/May,

Jak się Pan/Pani miewa?  - Ooo pella jwong?

Dobrze - Ke pella hantlay,

Dziękuję - Kea leboha,

Przepraszam -  Ntsoarele,

Pomocy . - Thusa!

Tak - E,

Nie  - E-e,

Jak się nazywasz?  - Lebitso la hau u mang?

Nazywam się… -  Lebitso la ka ke...

Chcę…  - Ke batla...

Nie chcę… -  Ha ke batle...

Ile to kosztuje? - Ke bokae?

Nie rozumiem. - Ha ke utloisisi.

Waluta

Obowiązującą walutą jest Loti (LSL), 1 LSL = 100 lisente, lecz ze względu na fakt wymienialności 1 do 1 z południowoafrykańskim randem dozwolone jest używanie waluty RPA (prawnie i praktycznie). Dolary będą mało przydatne.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD,
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD,
Piwo w barze - ok. 2 USD.
Obiad w restauracji (mięso) - ok. 25 USD.
Wino butelka - ok. 6 USD.

Czas

GMT + 2 godziny.  Latem jest to ten sam czas co w Polsc, zimą - różnica wynosi 1 godzinę.

Napięcie

230V / 50 Hz. Potrzebna jest przejściówka, zazwyczaj na wyposażeniu w hotelu. Cały kraj pokryty jest siecią komórkową, wiele osób posiada komórki nawet wysoko w górach.

Szczepienia

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Podstawą wyżywienia jest papka robiona z mąki kukurydzianej. Pap smakuje podobnie jak w Polsce kaszka. Pap lub ryz jest zwykle podawany z kawałkiem mięsa i warzywami. Polecamy spróbować robione w domu piwo - Basutho Beer.

 

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Atrakcją Lesoto jest piękna przyroda. Najpiękniejszych widoków dostarczają Góry Smocze. Na ich obszarze znajduje się Park Narodowy Sehlabathebe. Szczególnym miejscem jest Roma. Tu w 1862 roku powstała kapliczka, która stanowi najstarszy zabytek Lesoto.

Przejdź: Na górę