22 247 27 57

Suazi

Królestwo Suazi - nazwa kraju w języku lokalnym - Swaziland

W Suazi kultywowane są plemienne tradycje, obrzędy oraz rodowa struktura społeczna.

Klimat sprzyjający różnorodnym formom działalności rolniczej oraz wpływy z turystyki zapewniają byt temu państwu.

To niewielkie państewko o powierzchni tylko 17.360 km², położone jest pomiędzy RPA i Mozambikiem. Główną rzeką płynącą przez ten kraj jest Lusutfu.

Stolica - Mbabane. Tu mieszczą się siedziby rządu, ministrów i urzędów centralnych. Król i parlament rezydują w niewielkiej miejscowości Lobamba w dolinie Ezulwini.

Królestwo Suazi /Swaziland to ostatnia na kontynencie monarchia absolutna z dwuizbowym parlamentem (Libandla) - Senat z 30 członkami (pięcioletnia kadencja), Izba Zgromadzenia z 65 członkami (pięcioletnia kadencja). Większość deputowanych do Izby Zgromadzenia pochodzi z list zatwierdzanych przez rady lokalne. Dziesięciu deputowanych wybiera bezpośrednio król. Jest to jeden z najuboższych narodów na ziemi rządzony przez jednego z najbogatszych światowych monarchów.

Swaziland to bastion poligamii. Poprzedni monarcha, gdy zmarł w wieku 83 lat, pozostawił 120 oficjalnych małżonek i około 100 nieoficjalnych nałożnic. Obecny król Mswati III poślubił dopiero 14 kobiet, ale biorąc pod uwagę fakt, że cieszy się dobrym zdrowiem wszystko jeszcze przed nim.

70% mieszkańców kraju żyje poniżej granicy ubóstwa a plagi AIDS i gruźlicy dziesiątkują populację. Ale na pytanie o swego władcę, Mswatiego III, jednego z najbogatszych ludzi świata, na twarzach Swazi maluje się błogi uśmiech. „Król jest dobry”. Większość mieszkańców bardzo go lubi. Naprawdę. Jak Mswati to robi? On wie, że wyjątkowość Swazilandu tkwi w żywej kulturze i niezmienionych od lat rytuałach. Król hołduje tym tradycjom i stoi na straży międzyklanowych więzi. Rzadko zakłada garnitur, nawet przywódców innych krajów przyjmuje boso, ubrany w trybalne skóry. Choć jego córki uczą się na angielskich uczelniach, a żony latają na zakupy do Emiratów Arabskich, Mswati skutecznie przekonuje swoich podwładnych, że jest jednym z nich.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Swazilandu nie potrzebują wizy przy pobytach do 30 dni. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe to co najmniej 6 miesięcy.

Klimat

Suazi położone jest w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Pora deszczowa na tych terenach trwa od listopada do kwietnia a sucha od maja do października. Średnie miesięczne temperatury powietrza wahają się w granicach 15-25°C.

Język

Językiem urzędowym jest angielski, potocznie mówionym siswati.

Waluta

1 lilangeni = 100 centów. Akceptowanym środkiem płatniczym jest również rand południowoafrykański (ZAR): 1 SZL = 1 ZAR. Czeki podróżne i karty kredytowe są zasadniczo akceptowane, czynna jest sieć bankomatów.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD,
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD,
Piwo w barze - ok. 2 USD,
Obiad w restauracji (mięsa) - ok. 25 USD.
Wino butelka - ok. 6 USD.

Czas

Czas ten sam co w Polsce.

Napięcie

230V / 50 Hz. Potrzebna jest przejściówka, zazwyczaj do wypożyczenia w hotelu.

Szczepienia

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Kuchnia jest prosta. Najczęściej serwowanym daniem jest pieczony albo gotowany kurczak z frytkami lub wołowina gotowana w słonej wodzie z kukurydzianą papką. Do tego sałatka tak ostra, że wyciska łzy z oczu. Na ulicy można zakupić świeżo upieczoną kolbę kukurydzy. Droższe restauracje serwują curry, pizzę itp.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Lobamba - Leży w sercu Niebiańskiej Doliny (Ezulwini Valley). Ta niewielka osada to tradycyjne miejsce zamieszkania rodziny królewskiej. Znajdują się tam pałace wszystkich 14 żon Mswatiego Trzeciego oraz Królowej Matki.

Obchody święta narodowego Tańca z Trzcinami - Taniec z Trzcinami jest to bardzo stary obrzęd gdzie tysiące młodych kobiet z nagimi piersiami i odsłoniętymi pośladkami tańczą przed królem. Król może sobie wybrać kolejną żonę jeśli tego zapragnie. Niesione przez kobiety trzciny mają symbolizować dzidy. Mówi się , że  jest to w celu upamiętnienia bezlitosnych amazonek rządzących niegdyś tymi terenami.

Malolotja Nature Reserve - Leży w północno-zachodniej części kraju. Nie zobaczycie tam żadnego przedstawiciela tzw. Wielkiej Piątki, ale jest szansa, że kiedy obudzicie się rano, przed namiotem będzie się pasło stado antylop. Warto tam też pojechać ze względu na piękne góry i malownicze wodospady.

Przejdź: Na górę