22 247 27 57

Cypr

Niewiele jest krajów, które tak jak Cypr, mogą śledzić własną historię od ponad 10 000 lat. Tak długa historia wyspy zaowocowała bogatą kulturą, której „perełki” można napotkać w wielu miejscach. Wyspa, położona na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy, zawsze znajdowała się w kręgu zainteresowań wielkich, starożytnych potęg. Dlatego dzisiejszy Cypr to ogromne muzeum pod gołym niebem oraz mozaika kultur i archeologicznych epok. Tu wynurzyła się z piany morskiej Afrodyta – bogini piękna i miłości. Przybysze z sąsiednich krajów zjeżdżali, aby składać jej hołdy i odwiedzać świątynie, które znajdują się na wzgórzach Pafos. Mitologiczne postacie jak piękny Adonis, skrzydlaty goniec Apollo, bóg wina Dionizos i wiele innych, związane są z wyspą, a ich oblicza widnieją na bezcennych mozaikach.

Różnorodność plaż pozwoli na wybór tej najpiękniejszej i ulubionej. Są tutaj jasne, piaszczyste plaże położone przy płytkich, turkusowych zatoczkach jak i skaliste wybrzeża schodzące do głębokich zatok, idealne dla miłośników nurkowania. Długie odcinki plaż zachęcają do kąpieli słonecznych i uprawiania sportów wodnych a ukryte zakątki pozwalają na odpoczynek z dala od gwarnych kurortów.

Kąpiel w ciepłych, błękitnych wodach Morza Śródziemnego, śródziemnomorska kuchnia i międzynarodowe potrawy w niezliczonych restauracjach, smak jednego z najstarszych win świata, zabawa w rytm najnowszych, światowych przebojów lub tradycyjnej greckiej muzyki, odwiedziny w greckich świątyniach i bizantyjskich kościołach, prawdziwa i szczera gościnność wyspiarzy. Wakacje na Cyprze to dużo więcej niż tylko słońce i morze. Wiele do zobaczenia, wiele do zrobienia, wiele radości. Wystarczy wybrać własne tempo.

Dokumenty

Obywatele Polski mogą przebywać na Cyprze na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu (pobyt do 90 dni), ważnego 6 miesięcy od daty powrotu. Paszport jest wymagany do przekroczenia „zielonej linii”, która oddziela Cypr od Cypru Północnego.

Klimat

Cypr znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Średnia temperatura stycznia wynosi od 10 do 12°C , a sierpnia od 26 do 28°C (temperatura. maksymalna. powyżej 45°C). Cypr jest krajem suchym, roczna suma opadów wnosi od ok. 350 mm na nizinie Mesaria do powyżej 800 mm w górach, od czerwca do września opady występują bardzo rzadko.

Źródło: Encyklopedia PWN

 

Język

Językami urzędowymi na Cyprze są języki grecki i turecki. Powszechna także jest znajomość języka angielskiego.

Waluta

Na Cyprze od 01.01.2010 r. obowiązuje okres przejściowy i do 2017 r. można płacić zarówno w funtach cypryjskich jak i EURO. Bez problemów można korzystać z bankomatów, należy jednak pamiętać, że na wyspie nie ma możliwości wymiany polskich złotych na inną walutę W tureckiej części Cypru obowiązuje Lira turecka (TRY). 1 Lira Turecka = ok. 1,5 PLN.

Ceny

Przykładowe ceny: woda mineralna 1,5 l - ok. 1 EUR, Coca Cola 0,5 l - ok. 1 EUR, kawa ok. 2 EUR, piwo w barze od ok. 3 EUR, kolacja w restauracji ok. 15-20 EUR.

Czas

Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przesuwamy zegarek o godzinę do przodu

Napięcie

220 V, niestandardowe gniazdka tzw. angielskie (trzy płaskie bolce, ułożone w kształt litery T) – potrzebny adapter (do wypożyczenia lub kupienia w hotelu).

Szczepienia

Dla osób podróżujących na Cypr nie ma obowiązkowych szczepień. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się ze swoim lekarzem lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kuchnia

Kuchnia cypryjska jest typową kuchnią śródziemnomorską,  zawierającą wiele oryginalnych przysmaków i kulinarnych zwyczajów oraz elementy kuchni greckiej, tureckiej arabskiej i brytyjskiej. Jedzenie na Cyprze to nieodłączny element życia towarzyskiego, a biesiady trwają bardzo długo.

W greckiej części wyspy śniadania z reguły są skromne i składają się z kawy lub herbaty, soku pomarańczowego i tostów, do których podawana jest mała kostka masła lub nieduża ilość dżemu. Jako dodatek służy żółty ser, natomiast śniadanie w stylu angielskim to głównie jajka na bekonie

Charakterystycznym elementem biesiad cypryjskich są meze – przekąski robione z tego, co jest dostępne w tawernie danego dnia. Na południu popularne są nadziewane i zapiekane wyroby, jak np.: eliopitta (zawijane ciastko z oliwkami), takhinopitta (pierożek z nadzieniem sezamowym) i kolokotes (trójkątny pierożek nadziewany dynią, ziarnami pszenicy i rodzynkami). Jednym ze składników kuchni na Cyprze jest lokalny ser halloumi z mleka kóz, karmionych tymiankiem.. Zwykle serwowany jest jako przekąska  Z tego sera powstaje także popularna cypryjska zupa – supa trachanas – rodzaj owsianki. Z Grecji pochodzą dodawane do dań oliwki, a z kuchni arabskiej hummus – pasty do chleba. Popularną przekąską jest pita faszerowana mięsną sheftalią, coś na wzór miniburgera oraz souvlaki – kebab ze smażonej jagnięciny lub mięsa z kozy. Przekąski popija się aryanem - orzeźwiającym napojem z rozcieńczonego jogurtu, przyprawionym solą, oregano lub suszonymi liśćmi mięty. Na całym obszarze greckiego Cypru dostępne są soushoukou – migdały na nitce, które zanurzono w kadzi z melasą gronową  i wodą różaną. Przekąską, której też warto spróbować są paluszki cypryjskie dahtyla kipru – zawinięte ciasto z nadzieniem z posiekanych migdałów, z dodatkiem cynamonu i cukru.

Cypryjczycy bardzo lubią dziczyznę, a wśród najciekawszych dań są m.in.: kaczki, dzikie ptactwo, króliki oraz przysmak ze skowronków zwany ambelopoulia. Za narodową potrawę cypryjską uznaje się kleftiko albo kup kebap – tłusty kawałek mięsa jagnięcego lub koziego z chrząstką, upieczonego z warzywami. Na południu popularne są souvla – kawałki baraniny pieczone na rożnie. Inną potrawaą z mięsa jagnięcego są kotlety zwane payidhakia. Na całej wyspie można zjeść sheftalia – siekane mięso z cebulą i przyprawami, zapakowane w kiszkę. Znane na Cyprze są też moussakas – zapiekane plastry bakłażanów z ziemniaków pokryte mielonym mięsem, przyprawione sosem z mlekiem i bulionem z białego mięsa. Swoje potrawy znajdą też  wegetarianie, gdyż w restauracjach serwowane są surówki z sałaty, pomidorów, pietruszki, ogórków, sera oraz cebuli. Znaną potrawą na południu jest zupa louvana – przyrządzona na bazie puree z bobu. Ogólnie dania nie są ostre, a do ich przyrządzania używa się oliwy i tłuszczu, lecz nie w nadmiarze.

Najpopularniejsze desery to lody najczęściej podawane w stylu tureckim lub włoskim oraz ciasteczka z nadzieniem przekładane miodem i orzechami – baklavas, a także ciastka francuskie nadziewane kremem z mleka i jaj – galaktopoureko.

 

Napoje alkoholowe.

Do najsłynniejszych cypryjskich win należy Commandaria - której receptura pochodzi ze średniowiecza. Jet to czerwone, deserowe wino, produkowane z suszonych na słońcu białych gron Xynisteri i czerwonych Mavro. Mówi się , że sułtan Sulejman II podbił w 1571 r. wyspę, aby zdobyć Commandarię i dla niej uczynił odstępstwo od reguł islamu. Inne popularne wina, produkowane przez cztery znane winiarnie ETKO, KEO, SODAP oraz LOEL to arsinoe i palomino – wytrawne białe wina oraz roselle – bardzo wytrawne, ciemne wino różowe. Najbardziej znane na Cyprze piwo ma nazwę KEO.

Wśród mocniejszych trunków można wyróżnić: cypryjską wódkę zwaną zivania, raki - mocny trunek podobny do wódki, sherry Emva Cream – likier wytwarzany z owoców rosnących na wyspie. Dobrą jakością odznaczają się także liczne gatunki brandy, które pije się rozcieńczone z wodą, zaprawione sokiem z limonki i kroplami angostury – brandy sour.

Ambasada Republiki Cypryjskiej w Polsce

ul. Jarosława Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
Tel: +48 22 844 45 77, +48 22 844 08 16, +48 22 845 11 10
Fax: +48 22 844 25 58
e-mail: ambasada@ambcypr.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej

12-14 Kennedy Ave., Office 601, 1087 Nicosia,
tel. (+357 22) 753517 tel. dyżurny: +35799531937
fax. (+357 22) 751981
www.nikozja.msz.gov.pl
e-mail: nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Pafos - Starożytne miasto, które przez 600 lat było stolicą Cypru położone jest w południowo-zachodniej części wyspy. Nazwa miasta pochodzi z greckiej mitologii a oznacza ono imię córki Wenus i Pigmaliona. Legenda głosi, że u wybrzeży miasta wyłoniła się z morza bogini miłości Afrodyta. Pafos łączy widoki małych, piaszczystych plaż ze wspaniałymi zabytkami. Jego dziedzictwo archeologiczne jest tak wielkie, że UNESCO umieścił całe miasto na swojej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Do ważniejszych zabytków należą mozaiki podłogowe willi Dionizosa, sięgające okresu rzymskiego, ukazujące sceny z mitologii greckiej, uważane za jedne z najwspanialszych w całym wschodnim basenie Morza Śródziemnego, podziemne Grobowce doryckim Królewskie z IV w. p. n.e., wykute w twardej skale i ozdobione kolumnami oraz pręgierz Św. Pawła, gdzie jak mówi legenda apostoł został wychłostany zanim nawrócił prokonsula rzymskiego na chrześcijaństwo i sprawił, że Cypr stał się pierwszym krajem na świecie rządzonym przez chrześcijanina
Rozrywkę do późnych godzin nocnych proponują liczne restauracje, tawerny, bary i dyskoteki. W sercu miasta znajduje się malowniczy port Kato Paphos, wypełniony łodziami rybackimi. Liczne letnie festiwale dają okazję zobaczenia opery klasycznej pod gwiazdami w romantycznej oprawie średniowiecznego zamku wznoszącego się nad portem w Pafos.W okolicy znajduje się wiele tawern z doskonałym rybnym menu. Większość plaż oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych, natomiast jedna z nich - Plaża Lara, słynie z zielonych żółwi, które właśnie tutaj składają jaja.

Skała Afrodyty - Skała stoi w miejscu mitycznych narodzin bogini, w pobliżu wybrzeży Pafos. W miejsce to przybywają od dawna turyści, których bardzo ciekawi historia związana z tą boginią. Podziwiają oni skały wyrzucone morze, a wśród nich tą najważniejszą Petra tou Romiou – znaną jako Skała Afrodyty, gdzie z morskiej piany zrodziła się bogini miłości. Skałę tę najlepiej podziwiać przy zachodzie słońca z pobliskiego punktu widokowego.

Limassol - To  drugie co do wielkości miasto Cypru, położone nad zatoką Akrotiri, u stóp gór Troodos. Serce miasta stanowi stare miasto z jego wąskimi uliczkami, wychodzącymi ze starego portu rybackiego. Średniowieczny zamek w Limassol był miejscem zaślubin Ryszarda Lwie Serce, Króla Anglii, i Berengarii z Nawarry, a obecnie znajduje się tu Cypryjskie Muzeum Średniowiecza. Wzdłuż morza, w centrum, ciągnie się deptak spacerowy obsadzony eukaliptusami. Liczne hotele, tawerny, puby i dyskoteki znajdują się w dzielnicy nadmorskiej, ciągnącej się ok. 15 km Zadbane piaszczyste plaże mają szarożółty kolor i łagodne zejście do morza. Niezliczone tawerny, dyskoteki i kluby otwarte są cały rok, a bary plażowe wzdłuż wybrzeża urozmaicają ofertę rozrywek. Jest tu warte polecenia muzeum archeologiczne, największy na wyspie park wodny i port, z którego wypływają statki wycieczkowe do Izraela i Egiptu.

Nikozja - Stolica Cypru. Położona jest w środkowej części wyspy na równinie Mesaria. Stanowi siedzibę rządu oraz główne przemysłowe i kulturalne. Stolica Cypru nadal pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną (turecką) i częścią południową (grecką), oddzielonymi od siebie "Zieloną Linią", strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Turecka inwazja podzieliła miasto na pół w 1974 roku. Turcy cypryjscy uważają północną część Nikozji za stolicę nieuznawanego na arenie międzynarodowej (jedynie przez Turcję) państwa znanego jako Republika Turecka Cypru Północnego. Centrum miasta stanowi stara dzielnica otoczona murem weneckiej fortecy z piaskowca z fosą i bastionami w kształcie serca. Meczety i palmy nadają miastu orientalną atmosferę. Charakterystyczne są wąskie uliczki, nad którymi wiszą balkony, i pięknie odrestaurowane strefy piesze ze sklepami z rękodziełami, kawiarniami i tawernami. Do najważniejszych zabytków zaliczane są: katedra św. Jana z grobem św. Barnaby, freskami i muzeum ikon bizantyjskich, kościół św. Zofii z XIII wieku, zamieniony na meczet Selimiye, mury miejskie z XVI wieku, Muzeum Cypryjskie z najlepszą kolekcją artefaktów architektonicznych na wyspie, Muzeum Miejskie Leventis, meczet Omara i pałac arcybiskupi.

Góry Troodos - Gościnni mieszkańcy gór, wspaniałe krajobrazy i dzika, niczym nieskażona przyroda zachęcają do odwiedzenia tych gór, położonych w zachodniej częścią Cypru. Kryją one warte odwiedzenia zabytki sztuki bizantyjskiej -kościoły i klasztory, które przetrwały zawieruchy wojenne. Turyści, pragnący wypoczywać w niewystępującym w innych częściach wyspy klimacie odwiedzają górskie miejscowości, w tym kurort Troodos, który jest najlepszą bazą wypadową na najwyższy szczyt na Cyprze – Olimp. Warty odwiedzenia jest malowniczy klasztor Troodhitissa, powiązany losami z cudowną ikoną i piękną grotą, którą także można zwiedzić. W okolicy znajduje się najsłynniejszy na Cyprze klasztor Kykkos otoczony czcią przez wyznawców prawosławia, którego największym skarbem jest ikona Madonny. Kurorty w Górach Troodos są całoroczne, bowiem w zimie można tu uprawiać narciarze.

MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE:

Larnaka - Jest to ważny ośrodek turystyczny oraz port, będący jedną z najchętniej wybieranych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Przyciąga turystów z całego świata znakomitymi hotelami, szerokim wyborem restauracji i tawern oraz malowniczą, szeroką plażą z towarzyszącą jej, wysadzaną palmami promenadą, zwaną “Phinikoudes”. W pobliskiej marinie można spotkać lokalnych właścicieli jachtów oraz żeglarzy z całego świata.
Miasto Larnaka zostało wybudowane nad starożytnym miastem Kition, bogatym portem morskim i głównym centrum handlu miedzią a następnie twierdzą fenicką. Jej szczątki można dzisiaj zobaczyć w murach zrobionych z ogromnych bloków kamiennych i kompleksie mykeńskich świątyń z XII wieku p.n.e.
Larnaka była drugim domem Św. Łazarza, który mieszkał tutaj po swoim wskrzeszeniu a następnie stał się pierwszym Biskupem. Imponujący, X-wieczny Kościół Św. Łazarza w centrum miasta został wzniesiony nad grobowcem świętego i stanowi jeden z najdoskonalszych przykładów architektury bizantyjskiej na Cyprze.
Meczet Hala Sultan wybudowany został ku czci ciotki Proroka Mohammeda i jest jedną z najważniejszych świątyń islamu. Jego minaret wznosi na skraju Słonego Jeziora, ulubionego zimowego siedlisko flamingów i innych ptaków wędrownych.

Ayia Napa - Około 40 km na wschód od Larnaki leży Ayia Napa. Kurort słynie z barwnego życia nocnego w dyskotekach. Obok nowoczesnej, ciągnącej się wzdłuż morskiego brzegu strefy turystycznej, gdzie usytuowane są hotele, restauracje i dyskoteki, znajdziemy tutaj starszą dzielnice, pamiętającą świetność imperium bizantyjskiego.. W mieście znajduje się wiele klubów i dyskotek zachęcających do wspólnej zabawy, kończącej się zwykle nad ranem. W okolicach Ayia Napa znajdują się piękne zatoki z białymi, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Najbardziej znane są plaże Nissi Beach (dł.2 km) i Grecian Beach (dł.1,5 km). Kurort jest również rajem dla miłośników sportów wodnych, a miejscowy klimat zapewnia wspaniałe warunki do surfowania, żeglowania, nurkowania i kąpieli W. miasteczku znajduje się  Aquapark WaterWorld ze zjeżdżalniami i różnymi basenami gwarantując dobrą zabawę i wypoczynek.

Protaras - Ten nieduży kurort położony jest na południowo-wschodnim krańcu wyspy tuż obok Ayia Napa i stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku dla tych, którzy preferują odpoczynek w spokojnej, pełnej relaksu atmosferze. Miejsce znane jest przede wszystkim z piaszczystych plaż Flamingo i Fig Tree Bay, na których miłośnicy sportów wodnych mogą z powodzeniem uprawiać parasailing, pływać na nartach wodnych, nurkować i korzystać z rowerów wodnych. Dodatkiem do tego uroczego miejsca są wspaniałe widoki i cudowne krajobrazy zachęcające do pieszych spacerów

Kyrenia (Girne - nazwa turecka) - Miasto stanowi ważne centrum turystyczne oraz znakomitą bazę wypadową. Kurort posiada wspaniałe, długie piaszczyste plaże, wśród których wyróżnia się plaża Lefke. Warto zobaczyć:
- miejski port znajdujący się między starymi murami obronnymi i fortem. Na nabrzeżu tłoczą się kawiarnie, bary, bistra, tuzin restauracji i mnóstwo sklepów. Siedząc pod parasolem widzi się rybaków rozładowujących swój połów i żeglarzy szykujących jachty do wyjścia w morze,
- zamek znajdujący się w starej części miasta i datowany jest na VI-VII w. W przekazach historycznych zaistniał w 1191 r., kiedy zdobył go Ryszard Lwie Serce. W XIV w. warownia została zniszczona podczas walk genueńskich. Po przejęciu przez Wenecjan, została odbudowana i w tej formie zachowała się do dziś,
- zamek św. Hilariona - majestatyczną twierdzę w  pobliżu miasta, znajdująca się na wysokiej skale (732 metry n.p.m.),
 - opactwo Bellapais, w okolicach miasta, wzniesione przez augustianów w stylu gotyckim w okresie panowania Lusignanów na Cyprze. W maju każdego roku w ruinach opactwa odbywa się festiwal muzyki poważnej.

Famagusta - Miasto znajduje się we wschodniej części Cypru Północnego, w bliskiej odległość do morza i piaszczystych plaż. Znajduje się  tutaj dużo zieleni, wśród której wyłaniają się ruiny gotyckich budowli. Bogatą historię miasta potwierdzają pozostałości po weneckich obwarowaniach.

Góry Troodos i Klasztor Kykko - Idealnie czyste, górskie powietrze, malownicze wsie i lasy, to dobra odskocznia od gorących plaż. Idealna wycieczka dla tych, którzy lubią piękne krajobrazy i zapierające dech w piersiach widoki. W programie: Lania – cypryjski Mont Parnasse - wioska pełna ekscentrycznych artystów i galerii, Troodos Square i panorama okolicy, słynny klasztor Kykko z XI wieku z ikoną namalowaną przez św. Łukasza, Pedhoulas – letni kurort. Przerwa na lunch, spacer, możliwość zakupu świeżych owoców i spróbowania lokalnego, mocnego napoju o nazwie „Zivania”.

Limassol i starożytne Paphos - To podróż na spotkanie z historią i legendami jednego z najpiękniejszych zakątków Cypru. W drodze do Limassol postój w fabryce win i degustacja cypryjskich trunków a następnie w programie: Kourion – starożytna osada z grecko-rzymskim amfiteatrem, Skała Afrodyty – mityczne miejsce narodzin bogini, Kato Patos z katakumbami Agia Solomoni i pręgierzem św. Pawła, Dom Dionizosa i mozaiki z III w. n.e. W drodze powrotnej poczęstunek miejscowymi słodyczami „Lokoumia”.

Rejs statkiem do Egiptu lub Izraela - Program zwiedzania w Egipcie obejmuje: Muzeum Egipskie z największymi skarbami starożytności, piramidy w Gizie i posąg tajemniczego Sfinksa, Instytut Papirusu. Program zwiedzania w Izraelu obejmuje: Betlejem z Bazyliką i Grotą Narodzenia, Starą Jerozolimę, Bazylikę Grobu Pańskiego, Ścianę Płaczu, meczet Al Aksa, Górę Oliwną, Nową Jerozolimę z Knesetem i Muzeum Izraela. Na statku: śniadania i kolacje (obiady podczas zwiedzania w lokalnych restauracjach), wieczorny program rozrywkowy. Ceny w zależności od wybranej kabiny na statku. Ceny rejsów i szczegółowe programy mogą ulec zmianie w trakcie sezonu. Rejsy uzależnione są od warunków pogodowych.

Opactwo Pokoju i zamek św. Hilariona - Wycieczka umożliwia zwiedzanie ruin zamku świętego Hilariona, znajdujących się na skale na wysokości ponad 700 m n.p.m. Rozpościera się z niego piękna panorama Kyrenii. Odwiedzimy także wioskę Bellapais, gdzie Lawrence Durrel napisał słynną książkę autobiograficzną „Gorzkie cytryny Cypru”, w której opisał trzy lata spędzone na wyspie. Ruiny opactwa stanowią przykład architektury gotyckiej, a do dziś możemy zobaczyć IV-wieczny krużganek, XIII-wieczny kościół z fragmentami malowideł z XV wieku, czy częściowo zachowaną salą zebrań zakonników.

Przejdź: Na górę