22 247 27 57

Mozambik

Republika Mozambiku to państwo położone w południowo-wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim, graniczące od północy z Tanzanią, od zachodu z Malawi, Zambią i Zimbabwe, od południowego zachodu z Republiką Południowej Afryki i Suazi.

Powierzchnia kraju 799 380 km².

Stolica. Maputo - poprzednio zwana Lourenco Marques uważana była za jedno z najpiękniejszych miast obok Kapsztadu. Zniszczona podczas zamieszek politycznych i działań wojennych w latach 80 i 90 XX wieku, wielkich klęsk żywiołowych takich jak powodzie czy ataki cyklonów odzyskuje utraconą świetność.

Konstytucja z 1990 ustanawia, że głową państwa jest prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję, a pełniące władzę ustawodawczą 250-osobowe Zgromadzenie Republikańskie, również wybierane jest na 5 lat.

Na tereny obecnego Mozambiku w 1498 roku dotarł portugalski odkrywca i podróżnik Vasco da Gama. W 1505 Portugalczycy założyli pierwsze osady w pobliżu dzisiejszego miasta Beira. W XVI wieku na wybrzeżu powstawały dalsze portugalskie osiedla. W 1609 utworzono kolonię, która stała się głównym portugalskim ośrodkiem handlu niewolnikami.

W 1975 roku Mozambik stał się niepodległym państwem. Od tego czasu Mozambikiem targały zbrojne konflikty wewnętrzne, które przerodziły się w wojnę domową i wojnę z sąsiadami (Rodezja, RPA). W latach 90. XX wieku konflikty udało się załagodzić, a w 1994 przeprowadzono wielopartyjne wybory, które wygrała partia bazująca na zasadach socjalistycznych. W 1993 roku kraj nawiedziła susza, w 2001 roku powódź, a co i rusz występują cyklony tropikalne. To m.in. sprawia, że Mozambik nadal pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Dokumenty

Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędach konsularnych Mozambiku (najbliższe w Berlinie i w Rzymie) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje ok. 70 USD. Z reguły wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni,

Przebywając w miejscach publicznych należy posiadać dokument tożsamości, który należy okazywać na wezwanie policji. Zaleca się posiadanie poświadczonej kopii paszportu wraz z kopią ważnej wizy mozambickiej, gdy oryginalny dokument jest zdeponowany w sejfie.

Klimat

W Mozambiku przeważa klimat równikowy, suchy na północnym zachodzie i monsunowy na skrajnej północy. Na południe od ujścia rzeki Limpopo panuje klimat zwrotnikowy pośredni pomiędzy wilgotnym a suchym.

Krótkotrwałe, intensywne deszcze są od listopada-grudnia i do marca-kwietnia (lato), a pora sucha - w pozostałej części roku. Średnie temperatury roczne są wyższe na północy i wynoszą w styczniu 28 stopni Celsjusza, a na południu 26 stopni Celsjusza, w lipcu zaś odpowiednio 24 i 18 stopni Celsjusza. Wybrzeże od grudnia do marca często nawiedzają niszczycielskie cyklony znad Oceanu Indyjskiego.

Język

Język portugalski.

Przydatne zwroty:

Dzień dobry - Bom Dia,

Cześć – Olá , Proszę - Por favor,

Dziękuję - Obrigado/a, Przepraszam - Desculpe/Perdão.

 Do widzenia – Adeus, Dzień dobry - Bom Dia,

Dobry wieczór - Boa tarde.

Gdzie jest toaleta? - Onde é a casa-de-banho?

OK, biorę to - OK, fico com ele.

Czy mogę prosić o menu? -  Posso ver o menu, por favor?

Ile to kosztuje?  - Quanto custa?

Drogie - caro

Tanie - barato

Nie jestem zainteresowany/a.  - Não estou interessado/a.

Dobrze, wezmę to - OK, eu levo.

Waluta

Walutą narodową Mozambiku są Meticale. 1 metical (Mt) = 100 centavos. Akceptowanymi środkami płatniczymi są rand południowoafrykański, dolar amerykański oraz euro. Wywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Hotele i niektóre banki przyjmują karty kredytowe. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD.
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD.
Piwo w barze - ok. 2 USD.
Obiad w restauracji (mięso) - ok. 20 USD.
Wino butelka - ok. 6 USD.

Czas

GMT + 2.00, brak czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski wynosi zimą 1 godzinę, latem - ten sam czas.

Napięcie

220V, 230V / 50 Hz, wtyczki europejskie.

Szczepienia

Wymagana profilaktyka malarii.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Wśród mięs króluje kurczak. Z mięsa przyrządza się wiele potrawa od dań przypominających szaszłyki, poprzez gulasze aż do podsmażanych kawałków kurczaka, podawanych z ryżem i warzywami, co do złudzenia przypomina turecki pilaw.

Ryby często goszczące na stołach mieszkańców Mozambiku. Są poławiane  w Oceanie Indyjskim i w jeziorze Malawi. Wśród frutti di mare prym wiodą krewetki, które są jednym z głównych towarów eksportowych. Krewetki podawane są na wiele sposobów od grillowanych czy w postaci zupy krewetkowej do wykwintnych sałatek z ananasem i orzeszkami ziemnymi. W stolicy kraju są również restauracje serwujące typowo europejskie potrawy. Mieszkańcy Mozambiku jadają sporo owoców, takich jak ananasy, awokado czy kokosy.

Prosimy kupować wodę butelkowaną, w sklepach.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maputo

konsul honorowy: Alberto T. Mabjaia (język konsula polski, portugalski, angielski)
Mozambik, Maputo, Rua Sambene Ousmane 39 , P.O. Box 4478
Tel.: +258 21 32 91 11 Faks: +258 21 32 91 11
consulado_rp@wp.pl

Maputo - Polecamy Natural History Museum, wybudowane z piaskowca w stylu portugalskiego gotyku, XIX wieczną fortecę (najstarsza w mieście atrakcja turystyczna), stację kolejową zaprojektowaną przez A. G. Eiffel, ogród botaniczny oraz Narodowe Muzeum Sztuki. Do ciekawych obiektów należą muzeum historii Mozambiku, muzeum wojska, a także rzymskokatolicka katedra Matki Bożej Fatimskiej. Warto zrobić spacer nad oceanem, odbyć również wycieczkę promem na Catembe.

Archipelag Bazaruto - To sześć wysp położonych niedaleko miasta Vilankulo, w centralnej części wybrzeża Mozambiku. W jego skład wchodzą wyspy: Bazaruto, Benguerra, Magarugue, Bangue,

Santa Carolina - Turystów przyciągają tu przede wszystkim wspaniałe rafy koralowe, egzotyczne ryby oraz przejrzysta i ciepła woda. Optymalna temperatura wody w oceanie  waha się od 21 do 25 stopni Celsjusza, a najlepszą  porą na nurkowanie  jest okres między kwietniem a grudniem. Dla tych co nie nurkują pozostaje jazda konna na piaszczystych plażach, wyprawy w głąb lądu, podziwianie flamingów i pelikanów czy sandboarding na wydmach. Tutejsza infrastruktura turystyczna jest zaliczane do jednej z najbardziej luksusowych w Afryce. Niestety wypoczynek  nie należy do najtańszych. Jeśli chcemy zaoszczędzić najlepiej wybrać zakwaterowanie w mieście Vilankulo na wybrzeżu z którego można organizować wypady na Bazaruto.

Przejdź: Na górę