22 247 27 57

Botswana

Republika Botswany to kraj afrykańskiego sukcesu i raj dla turystów żądnych przygód w stylu safari. Graniczy z RPA (1840K), Namibią (1360 km), Zimbabwe (813 km) i Zambią (700 m - najkrótsza granica na świecie !). Obszar Botswany jest prawie dwa razy większy niż powierzchnia Polski, ale zamieszkały tylko przez 2 miliony ludzi. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy rzeka - Limpopo.

Powierzchnia kraju: 581 730 km².  

Stolica. Gaborone.

Pod koniec XVIII w. na obszarze dzisiejszej Botswany żyło 8 niezależnych plemion afrykańskich. Pierwsi Europejczycy dotarli do tej części Afryki na początku XIX w. W 1889 obszar ten stał się protektoratem Wielkiej Brytanii. Kiedy we wrześniu 1966 roku Botswana uzyskała niepodległość, posiadała tylko 22 osoby, które miały ukończone studia wyższe, głownie w RPA i ok. 100 osób z ukończoną szkołą średnią. Na terenie kraju nie było żadnej wyższej uczelni, tylko dwie szkoły średnie. Panował analfabetyzm na poziomie ok. 60%.  Kraj posiadał ok. 6 km dróg asfaltowych. Panował głód, występowały braki wody pitnej i istniała minimalna infrastruktura zdrowotna. PKB na osobę wynosiło ok. 80 USD. Obecnie PKB na osobę wynosi ponad 10,5 tys. USD i jest wyższe niż np. w Brazylii, Turcji czy Bułgarii.

Jakie czynniki spowodowały, że w ciągu 45 lat kraj, który należał do jednych z najbiedniejszy na Ziemi stał się „afrykańskim tygrysem”? Jest ich wiele, ale do najważniejszych można zaliczyć: 
- stabilność polityczną (brak zamachów stanu jak w innych afrykańskich krajach) i rządy prawa oparte o gospodarkę wolnorynkową,
- poszanowanie i ochrona własności prywatnej, podstawowej instytucji rynkowego ustroju,
- prywatne inwestycje były mile widziane przez władze Botswany,
- wiarygodny i stabilny pieniądz. Po uzyskaniu niepodległości Botswana nadal miała unię walutową z RPA i używała południowoafrykańskiego randa. Dopiero w 1976 roku wyemitowano własną walutę – pula,
- najniższy w Afryce poziom korupcji, co w dużej mierze zawdzięcza się wysokim pensjom, jakie otrzymuj urzędnicy państwowi. Według raportu Transparency International w 2005 roku poziom korupcji w Botswanie był niższy, niż w takich krajach, jak: Włochy, Grecja, Węgry, Czechy czy Polska.

Botswana ma duże dochody z kopalni diamentów, które nie zostały ani zmarnotrawione, tak jak np. w Demokratycznej Republice Konga, ani przejedzone. Za te pieniądze wybudowano ponad 10 tys. km asfaltowych dróg, wodociągi, szpitale, szkoły - analfabetyzm spadł do 10%. Wprowadzono system telefoniczny, który jest jednym z najnowocześniejszych w Afryce. W Delcie Okavango nie ma zasięgu. Natomiast wszędzie tam gdzie są drogi oraz miejscowości zasięg można znaleźć bez trudu.

Dokumenty

Obywatele RP są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy.

Klimat

Na terenie Botswany występuje klimat zwrotnikowy suchy i ciepły, z gorącą porą roku trwającą od października do marca. W tym okresie maksymalna temperatura powietrza dochodzi do 35°C. Średnie temperatury na południu kraju wynoszą w lecie 26°C, a w zimie 16°C, natomiast na północy kraju odpowiednio 24°C i 16°C. Roczna suma opadów atmosferycznych jest bardzo niska i wynosi od 200 do 500 mm. Maksimum opadów przypada na okres letni (listopad - marzec). Najniższymi opadami charakteryzuje się południowa Botswana, gdzie susze mogą trwać kilka lat. Sezon turystyczny trwa cały rok.

Język

Oficjalnym językiem jest angielski, a narodowym Setswana - oznacza to, że angielski jest językiem rządu i edukacji, a zdecydowana większość mieszkańców (90%) posługuje się Setswana. Inne języki to Kalanga (sekalanga), Sarwa (sesarwa), Ndebele oraz w niektórych częściach kraju Afrikaans.

Przydatne zwroty:

Dzień dobry Panu/Pani - Dumela, rra/mma.

Jak się Pan/Pani miewa? - O tsogile jang?

Dobrze, proszę Pani/Pana - Ke tsogile sentle, rra/mma.

Dziękuję - Ke a leboga.

Nazywam się... - Ke bidiwa...

Jak się Pan/Pani nazywa?  - Leina la gago ke mang?

Jestem głodny - Ke tshwerwe ke tlala.

Jestem spragniony - Ke tshwerwe ke lenyora.

Jedzenie jest dobre - Dijo tse di monate.

Waluta

Walutą Botswany jest pula (P), 1 Pula = 100 thebe (słowo pula oznacza również wodę). Hotele i restauracje akceptują większość kart kredytowych. W bankach i kantorach po okazaniu paszportu dokonuje się wymiany większości walut bez ograniczeń. Istnieje sieć bankomatów, które akceptują głównie karty VISA.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD, 
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD,
Piwo w barze - ok. 2 USD,
Wino butelka -  ok. 6 USD,
Obiad w restauracji (kawał mięsa) - ok. 20 USD.

Czas

GMT+1. Brak czasu letniego. Latem różnica czasu wobec Polski - 1 godzina, zimą ten sam czas.

Napięcie

230V/50 HZ - wtyczki europejskie lub południowoafrykańskie. Trzeba zabrać przejściówkę.

Szczepienia

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych (Okavango, Maun, Chobe).

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Ludność botswańska jada głównie mięso, wszędzie można spotkać biltong (suszone mięso, często dziczyzna). Dodatkowo warto spróbować gotowanych potraw z lokalnych upraw, takich jak: kukurydza, sorgo, proso i słoneczniki. Dania serwowane w hotelach i pensjonatach w większych miastach są skażone naleciałościami dobrej kuchni europejskiej.  Po czym poznać turystę na południu Afryki – po butelkowanej wodzie. Miejscowi piją wodę z kranu. My jednak polecamy picie wody mineralnej butelkowanej.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) akredytowany jest również w Republice Botswany.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Park narodowy nad rzeką Chobe - To najlepsze miejsce by z samochodu lub łódki podziwiać całe stada słoni. Dodatkowo można zobaczyć żyrafy, antylopy, bawoły, zebry, guźce, małpy, ptaki i to wszystko wokół nas na wyciągnięcie ręki... Najpiękniejsze widoki są na rzece, gdzie można zobaczyć wszystkie zwierzęta razem, m.in. 50 kąpiących się słoni!

Delta Okawango - Rzeka Okawango jest wyjątkowa, gdyż nie uchodzi do żadnego z mórz, a jej kanały otoczone bujną roślinnością zanikają w piaskach Kalahari tworząc ogromną śródlądową deltę. Atrakcją jest pływanie tradycyjnie wydłubanym canoe po wodnych zakamarkach i obserwowanie bogactwa natury na wyciągnięcie ręki.

Parki narodowe Makgadikgadi Pans i Nxai Pan - To głównie miejsce obserwacji migracji: bawołów i zebr, lwów, lampartów, hien.

Przejdź: Na górę