22 247 27 57

Kolumbia

Kolumbia (oficjalna nazwa: Republika Kolumbii, hiszp. República de Colombia) leży w północnozachodniej części Ameryki Południowej i jest jedynym państwem kontynentu mającym dostęp do obu oceanów: Atlantyckiego (poprzez Morze Karaibskie) i Spokojnego. Od południa graniczy z Ekwadorem i Peru, od wschodu z Brazylią i Wenezuelą, a od północy z Panamą.

Powierzchnia: Kolumbia jest czwartym krajem Ameryki Południowej pod względem wielkości terytorium. Jej powierzchnia wynosi 2.070.408 km², w tym obszar lądowy - 1.141.748 km², a 928.660 km ²; zajmują wody terytorialne. 

Stolica Kolumbii - Bogota (dawna nazwa - Santa Fé de Bogota) leży w centrum kraju, w paśmie Andów Wschodnich, na wysokości 2.600 m n.p.m.

Dokumenty

Obywatele polscy nie potrzebują wizy na wjazd do Kolumbii, jeśli planowany pobyt nie przekracza 90 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy.

W momencie wjazdu do Kolumbii, deklaruje się funkcjonariuszowi miejscowych służb celnych cel podróży, a on w zależności od tego określa czas pobytu w kraju i dokonuje odpowiedniego wpisu w paszporcie (nieodpłatnie). Natomiast przedłużenie pobytu, a tym samym ważności wizy, jest odpłatne.

Komunikat MSZ z 10 lipca 2015
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega podróżujących do Kolumbii o potencjalnym zagrożeniu ze strony ugrupowań terrorystycznych.
 

Apelujemy o zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas podróżowaniu po kraju, w tym unikanie podroży nocą dostępnymi środkami transportu lądowego oraz ograniczenie wyjazdów do regionów pozostających na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również wszystkim osobom planującym podróż do Kolumbii bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa , bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/


 

 

Klimat

Bliskość równika sprawia, że roczne wahania temperatury na terenie Kolumbii są bardzo niewielkie. Temperatura zmienia się jednak wraz z wysokością, dając w efekcie różne rodzaje klimatu, od gorącego na nizinach po górski w rejonach wiecznych śniegów. W Kolumbii są dwie pory roku: sucha i deszczowa. Najlepiej odwiedzać Kolumbię w porze suchej od grudnia do marca. W regionach andyjskich druga pora sucha przypada również na przełomie lipca i sierpnia.

Język

Językiem urzędowym Kolumbii jest hiszpański, którym posługuje się ogromna większość mieszkańców kraju. Konstytucja z 1991 roku ustanowiła na terenach rezerwatów językami urzędowymi także języki indiańskie. Obecnie używanych jest ich około 80. Język angielski nadal jest dość popularny na wyspach San Andrés i Providencia, jednak jego znajomość w głębi kraju jest dość słaba.

Waluta

Kolumbijską walutą jest peso, dostępne w następujących nominałach: 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 i 50.000 (banknoty) oraz 10, 20, 50, 100, 200 i 500 (monety). Od połowy roku 2012 Bank Centralny Kolumbii (Banco de la República) stopniowo wprowadza do obiegu nowe monety o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000.

Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (w tym przypadku nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD.

Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Kartą można płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, galeriach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.

Ceny

W wyobrażeniu wielu Polaków, Kolumbia znajdująca się w grupie tzw. krajów rozwijających się, jest krajem tanim, a już na pewno tańszym od Polski. Rzeczywistość jednak zaskakuje, gdyż ceny podstawowych produktów spożywczych są w Kolumbii często znacznie wyższe niż w Polsce. Tańsze są niektóre usługi i oczywiście tropikalne owoce.

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Piwo w barze: od 6 PLN/330 ml
Kawa w kawiarni: od 5 PLN
Szklanka świeżo wyciśniętego soku w kawiarni: od 6 PLN
Kolacja w restauracji: ok.160 PLN
Anyżowa wódka Aguardiente: ok.20 PLN/litr
Johny Walker Red Label: ok.80 PLN/0,7 l
Obiad w restauracji średniej klasy: ok. 60 PLN

Czas

Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą minus 6, a latem minus 7 godzin ( przestawiamy zegarki do tyłu).

Napięcie

W całym kraju korzysta się z prądu dwufazowego o napięciu 110 V, 60 Hz. Stosuje się dwubolcowe, płaskie wtyczki typu amerykańskiego. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe przy wjeździe do Kolumbii, jednakże wymaga się szczepień przeciw żółtej febrze przed lotniczymi podróżami do stref tropikalnych tego kraju, tj. do departamentu Amazonas i niektórych rejonów wybrzeża Pacyfiku

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Kuchnia kolumbijska jest urozmaicona i inna w zależności od regionu. W rejonie Bogoty popularnym daniem, jest Aijaco - zupa z kurczaka, z dodatkiem kukurydzy, różnego rodzaju ziemniaków i lokalnych ziół takich jak guascas. Ttamales - siekanka to wieprzowina z ryżem i warzywami owinięta w liść bananowca. Kolumbijczycy uwielbiają grillowanie, smażą na rożnie zazwyczaj kilka mięs na raz. Często w jednym połączeniu odnajdziemy wołowinę, kurczaka, wieprzowinę, żeberka oraz różnego rodzaju kiełbasy.

Powszechnie wiadomo, że Kolumbia produkuje kawę, którą następnie w znacznych ilościach eksportuje. Co do picia przez Kolumbijczyków tego napoju, można by długo dyskutować, gdyż najchętniej pijają bardzo słabą, czarną kawę popularną lurkę, albo wlewają do niej bardzo dużo mleka, co w efekcie przypomina bardziej mleko z kawą a nie kawę z mlekiem. Gościowi z zagranicy najczęściej serwuje się kawę czarną w małych filiżankach.

 

 

Ambasadą Republiki Kolumbii

ul. Zwycięzców 29, 03-936 Warszawa;
 tel. (22) 617 09 73; fax (22) 617 66 84
 e-mail: evarsovia@cancilleria.gov.co
Wydział Konsularny
tel. (22) 617 71 57
e-mail: cvarsovia@cancilleria.gov.co

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kolumbii

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 Tel. dyżurny: +57 320 488 0275 Faks: +571 2140854
bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bogota.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Barranquilli

konsul honorowy: Luis Fernando Acosta Osio (język konsula hiszpański, angielski)
Kolumbia, Barranquilla, Carrera 52 No 72-44,
Tel.: +57 3008374017 (kom.) Tel.: +57 5 3452630 Tel. dyżurny: +57 3157216184 Faks: +57 5 3683153
gerencia@arriendosdelnorte.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cali

konsul honorowy: Maxi Stroh Akerstain (język konsula hiszpański, angielski)
Kolumbia, Cali, Avenida 9 Norte No. 9-24, Cali – Valle del Cauca,
Tel.: +57 2 6618111 Tel. dyżurny: +57 3115611715
consulpoloniacali@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cartagenie de Indias

konsul honorowy: Benjamin Schuster Bejman (język konsula hiszpański, angielski)
Kolumbia, Cartagena de Indias, Kra 2 # 11-41 Edificio grupo Area of 1601 ,
Tel.: +5756652990 Tel.: +573116576545 (kom.) Tel. dyżurny: +57 3116609735 (kom.) Faks: +575 6652968
benny.schuster@ibsseguros.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Medellin

konsul honorowy: Gabriel Restrepo Santa Maria (język konsula hiszpański, angielski)
Kolumbia, Medellin, Calle Circular 4 No. 66B-09,
Tel. dyżurny: (00-57) 311-516-9240 (kom.) Tel. dyżurny: (00-57-4) 430-28-16 Faks: (00-57-4) 230-85-64
grestrepos@grupoargos.com

Kolumbia to jedyny kraj Ameryki Południowej posiadający: wybrzeża na obydwóch ocenach: Spokojnym i Atlantyckim, pustynie, wulkany, ośnieżone szczyty Andów i rzeka Amazonka. Znaczna część Kolumbii to także amazońska puszcza i rozległa sawanna, obejmujące ponad połowę obszaru tego kraju. Kolumbia to również wiele różnych plemion indiańskich z własnymi językami, strojami i kulturą życia jakże bardzo różniącą się od europejskiej cywilizacji.

Bogota - Położona jest w północno zachodniej części Ameryki Południowej, w Andach Północnych (Koldyriera Wschodnia) na wysokości 2640 m n.p.m.
To miasto kontrastów. Nowoczesne centrum z wieżowcami, mieszczącymi urzędy, banki, biura i instytucje kulturalne, sąsiaduje z pozostałą częścią, w większości o niskiej zabudowie.
Historyczne centrum stanowi dzielnica La Candelaria, będąca najstarszą częścią miasta, która wraz z inną starą dzielnicą La Catedral, jest połączeniem architektury z czasów kolonialnych i początków republiki. Są tu liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami. Znajduje się tu dużo zabytkowych kościołów z okresu kolonialnego. Warto wstąpić do Kościoła Santa Clara zbudowanego w I połowie XVII w i kościoła San Ignacio.
Będąc w Bogocie należy koniecznie odwiedzić Muzeum Złota, w którego zbiorach znajdują się ogromne ilość wyrobów złotniczych z czasów prekolumbijskich. Ilość diademów, bransolet, naszyjników, kolii, kolczyków, różnych figurek i naczyń jest olbrzymia. Szacuje się , iż jest to największa tego rodzaju kolekcja w całej Ameryce Łacińskiej. Godne polecania jest również Muzeum Kolonialne, które pierwotnie było siedzibą zakonu jezuitów.
Warto wjechać przed zachodem słońca kolejką na górę Monserrate, żeby podziwiać panoramę miasta.
Wokół słynnego Plaz de Bolivar, będącego sercem miasta, usytuowane są budynki rządowe, reprezentujące różne style i epoki. Stare dzielnice opasują nowoczesne wieżowce i szerokie autostrady.

Jezioro Guatavita - Oddalone jest od stolicy o około 50 kilometrów. Popularność zyskało ze względu na walory przyrodnicze, ale przede wszystkim jako część mitycznego Eldorado. Legenda głosi, że dla Czibczów (plemię indiańskie zamieszkujące te tereny w czasach prekolumbijskich i konkwisty) było to święte jezioro, gdzie odbywała się intronizacja króla, któremu do stóp składano cenne dary ze złota i szmaragdów, następnie dary były tratwami wywożone na środek jeziora i wrzucane do wody. Obraz nagromadzonych w jeziorze bogactw do dziś rozpala wyobraźnię turystów.

Popayán - Miasto położone w południowo - zachodniej Kolumbii, w Kordylierze Środkowej (Andy), na wysokości 1760 m, u podnóża czynnego wulkanu Puracé, przy Drodze Panamerykańskiej, Według przewodników to drugie po Cartagenie pod względem piękna architektury kolonialnej miasto w Kolumbii. To, co pierwsze rzuca sie w oczy w tym mieście to wszechogarniająca biel budynków, stąd nazywane często jest „białym miastem”. Spacerując czystymi, zadbanymi ulicami, wśród domów z kolonialną niską zabudową, między kościołami i przerobionymi na uczelnie starymi zakonami, można odnieść wrażenie, że przeniosło się do czasów Konkwisty i Królów Katolickich.

Cartagena de Indias - Leży w północnej Kolumbii, nad Morzem Karaibskim. Założone w XVI wieku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Hereida, miała burzliwą historię, wiele razy była atakowanai podbijana przez siły francuskie, angielskie i amerykańskie. Starówka Cartageny otoczona potężnymi murami jest dobrze zachowana, dlatego m.in. miasto znalazło się  na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Proponujemy przejść się wzdłuż murów fortu gdzie droga wiedzie do niezdobytej twierdzy. Bodevas – to dawny loch, w którym skazańcy czekali na śmierć. Dziś to miejsce zostało przekształcone w sklepiki z pamiątkami dla turystów.  W dzielnicy Casa Bajas, która niewiele się zmieniła od XVII, wzdłuż jedno i dwupiętrowych domów, wąskimi uliczkami dochodzi się do kościoła San Pedro Claver. Przywołuje on pamięć księdza jezuity Clavera, który latami żebrał o żywność i leki dla niewolników sprowadzanych statkami z Afryki. Niedobre wspomnienia o roli Kościoła przywołuje Pałac Inkwizycji. Budynek ozdobiony jest barokowym portalem i eleganckimi balkonami a ponieważ uchodził za symbol ucisku, podczas wojny niepodległościowej został splądrowany. Dziś miasto tętni życiem, a starymi uliczkami chodzą turyści z całego świata zachwycając się jego kolonialną architekturą.

Przejdź: Na górę