22 247 27 57

Boliwia

Republika Boliwii leży w Ameryce Południowej. Graniczy z Brazylią, Paragwajem, Argentyną, Chile i Peru. Nie ma dostępu do morza. Wśród stref geograficznych i klimatycznych Boliwii można znaleźć zarówno szczyty górskie, pokryte wiecznym śniegiem, jak i rozległe nizinne sawanny i wilgotne lasy tropikalne.

Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu).

Stolica konstytucyjna – Sucre.

Powierzchnia kraju: 1.098.600 km2.

 

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu do 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Klimat

Występują tu dwie główne strefy klimatyczne - większość terytorium znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego, natomiast na północy i wschodzie dominuje klimat podrównikowy. Na równinach średnia temperatura wynosi 20 °C w okresie zimowym i 25 °C latem. Przedgórze Andów jest nieco chłodniejsze - ok. 16 °C - 19 °C.

Język

Języki urzędowe: hiszpański, ajmara, keczua.

Waluta

Waluta: boliviano (BOB), w obiegu również USD. Przelicznik przedstawia się następująco: 1 BOB = 0.4387 PLN (2014-07-15).

Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.

Ceny

Orinetcyjne ceny (2014 r.).

Woda 2 l - ok. 4.5 BOB
Kawa - ok.7 BOB
Lody - ok.4 BOB
Sok ze świeżych owoców - ok.4 BOB
Cukierki z koki - ok.25 BOB
Ciasteczka - ok.4 BOB
Obiad w restauracji (menu del dia – np.kotlet z lamy) - od 50 BOB
Coca-cola - ok. 8 BOB

Czas

UTC/GMT : - 4 godz. Nie ma czasu letniego.  Rożnica czasu wobec Polski wynosi 6 godzin latem, 5 godzin zimą.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ A, typ C, typ C-2. Potrzebny jest adapter przy wtyczkach typu A.

Szczepienia

Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróże w rejon lasów tropikalnych.

Kuchnia

W Boliwii najczęściej serwuje się wołowinę, kurczaki, ryby i ziemniaki o różnych barwach. Popularnym dodatkiem do obiadu jest biała kukurydza o dużych ziarnach. Jako typowe danie kuchni boliwijskiej poleca się Chairo – to rodzaj rosołu z jagnięciny lub baraniny z suszonymi ziemniakami i warzywami. Turyści w większości uważają, że najsmaczniejszym daniem jest pstrąg (La trucha)  podawany w rejonie jeziora Titicaca.

Charakterystycznym napojem dla rejonu Andów jest mate de coca, czyli herbata z liści koki. W Boliwii, podobnie jak i w Peru, pije się napoje alkoholowe i bezalkoholowe odmiany chicha, wytwarzane przede wszystkim z kukurydzy. Polecamy spróbować napoju Ambrosía przygotowywanego ze świeżego krowiego mleka z odrobiną Singani (napój alkoholowy z białych winogron ).

Boliwia nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Limie (Peru) akredytowany jest również w Boliwii.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru

Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lima.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w La Paz

konsul honorowy: Esther Caroly Salzmann Donig (język konsula hiszpański, angielski, francuski, niemiecki)
Boliwia, La Paz, Calle Capitan Ravelo #267, Piso 2 . Of. 2B,
Tel.: (00-591-2) 291 1754 Tel.: (00-591-2) 291 1751 Tel. dyżurny: (00-591) 76707000
esthersalzmann@yahoo.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Santa Cruz

Konsul honorowy: Roberto Saavedra Brychcy (język konsula hiszpański, angielski, portugalski)
Boliwia, Santa Cruz, Edificio Banco Nacional de Bolivia, René Moreno 258 - Piso 3,
Tel.: (00-591-3) 3662872 Tel. dyżurny: (00-591) 72150091
saavedrab@gmail.com

La Paz - To najwyżej położona stolica świata (3600-3750 m n.p.m.), założona w 1548 roku przez Alfonsa de Mendoza. Leży na wysokości prawie 4000 m n.p.m. Jest to centrum handlowe,  finansowe oraz siedziba prezydenta i rządu boliwijskiego.
La Paz oferuje podróż w przeszłość zapewnioną podczas wędrówki przez malownicze uliczki starego miasta. Zwiedzanie proponujemy zacząć od Plaza Murillo - głównego placu miasta, przy którym znajduje się wiele zabytków: m.in. katedra z 1835 r., a także Pałac Prezydencki, budynek Zgromadzenia Narodowego, Muzeum Katedralne, Muzeum Narodowe ze zbiorami malarstwa kolonialnego. W mieście znajduje się wiele zabytkowych kościołów. Proponujemy wstąpić do Kościoła św. Franciszka, który zbudowany jest w stylu metyskim. Obowiązkowym punktem programu turystycznego jest Mercado de los Brujos (targ czarownic). Sprzedawane są tu posążki i preparaty o magicznej mocy. Nieopodal znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami, w których można kupić wyroby rzemiosła artystycznego.   

Sucre - Miasto założone w 1538 r. przez Hiszpanów, jest konstytucyjną stolicą kraju. Warto zwiedzić wspaniałe kolonialne kościoły m.in. katedrę oraz znajdujące się nieopodal Muzeum Katedralne oraz Muzeum Tkanin Etnograficznych.

Valle de la Luna (Dolina Księżycowa) - Dolina Księżycowa, leży w głębi wąwozu rzeki Choaueyapu, zachwyca swoim krajobrazem. Uformowany w niej, w rezultacie trwającej miliony lat erozji, labirynt wąwozów i turni jakie powstały w górskim skalistym stoku, robi piorunujące wrażenie. Warto tu uciec, aby odpocząć od zgiełku stolicy - La Paz, która jest oddalona od tego wspaniałego miejsca o 10 kilometrów. 

Isla del Sol (Wyspa Słońca) - Według Inków to miejsce narodzin Słońca i wszystkich ważnych bóstw. Leży na niej kilka małych wiosek, Na uwagę zasługuje położony na północnym końcu wyspy zespół Chincana, gdzie znajduje się święta skała związana z legendą stworzenia. W Challapampie mieści się także muzeum z przedmiotami wydobytymi podczas podwodnych wykopalisk prowadzonych w pobliżu wyspy Koa, na północ od Isla del Sol.

Jezioro Titicaca -  Najwyżej na świecie położone jezioro (3810 m n.p.m.), na którym odbywa się regularna żegluga.  

Copacabana - Miasto położone nad jeziorem Titicaca, niedaleko granicy peruwiańskiej. Najważniejszą atrakcją jest katedra wzniesiona w stylu mauretańskim w latach 1605-1820 ze znaną figurkę Virgen de Copacabana (Dziewicy z Copacabany).

Sorata - Miasto nazywane "perłą Andów" leży na wysokości prawie 2700 m n.p.m. u podnóża szczytów Illampu (6362 m) i Ancohuma (6427 m). 10 km od miasta znajduje się jaskinia Gruta de San Pedro i podziemne jezioro.

Park Narodowy Madidi - Położony w północno-zachodniej Boliwii został utworzony w 1995 roku i obejmuje obszar 18 810 km², na  którym znajdują są wilgotne lasy równikowe, ośnieżone szczyty Andów oraz sawanna. Naukowcy z Wildlife Conservation Society orzekli, że w parku żyje aż 11 proc. wszystkich znanych człowiekowi gatunków ptaków, ponad 200 gatunków ptaków, niemal 300 typów ryb i 12 tys. odmian roślin. Dzięki specjalnemu statusowi nadanemu przez UNESCO rdzenna ludność parku może nadal kontynuować dotychczasowy styl życia - polować, łowić ryby i korzystać z bogactw dżungli.

Przejdź: Na górę