22 247 27 57

Zimbabwe

Zimbabwe - (dawniej Rodezja) zajmuje w porównaniu z innymi krajami afrykańskimi niewielką powierzchnię (z północy na południe 750 km długości, a z zachodu na wschód 830 km). Kraj położony jest w południowej Afryce, bez dostępu do morza, graniczy od północy z Zambią, od wschodu z Mozambikiem, od południa z RPA, od zachodu z Botswaną.

Większość kraju jest wyżynna, obszary te składają się z trzech części zwanych weldami. Wysoki Weld to obszar o wysokości od 1200 do 1800 m n.p.m. Znajduje się tam najwyższy szczyt kraju – Inyangani o wysokości 2593 m n.p.m., leżący przy granicy z Mozambikiem.

Zimbabwe jest niepodległą republiką, członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 1980, zmodyfikowaną w 1990, głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany na 4-letnią kadencję przez parlament. Rząd jest powoływany przez prezydenta.

Stolica kraju Harare liczy ok. 2,8 mln mieszkańców. Mieszczą się tu siedziby rządu, sądu najwyższego, lokalnych i zagranicznych firm, korporacji i organizacji pozarządowych.

Tereny obecnego Zimbabwe były zasiedlone już w odległej przeszłości przez najstarszych mieszkańców pd. Afryki Buszmenów, którzy przybyli tu prawdopodobnie w I tysiącleciu p.n.e. Od VIII  w. napływ ludów Bantu, które podbiły miejscowych rolników, a Buszmenów zepchnęły na południe i stworzyły w X w. Wielkie Zimbabwe. W XVIII w. Rozwi stworzyli silne państwo plemienne i kontynuowali tradycje Wielkiego Zimbabwe. W roku 1890 nastąpił podbój terenów dzisiejszego Zimbabwe przez Wielką Brytanię. Teren ten proklamował niepodległość w 1965 roku jako Rodezja (z rządami białej mniejszości). W roku 1980 nastąpiło proklamowanie niepodległego Zimbabwe, gdzie władzę przejęła czarna większość. W okresie rządów Europejczyków był to jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Afryki.  W latach 90 nastąpił spadek tempa wzrostu gospodarczego spowodowany głównie błędami w zarządzaniu i katastrofalną suszą w latach 1991-92, która zniszczyła około 71% upraw. Od 1999 roku pod rządami Roberta Mugabe rozpoczął się proces przymusowego odbierania ziemi białym farmerom i zmuszania ich do emigracji, co spowodowało załamanie gospodarki.

 

Dokumenty

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w punktach przekraczania granicy.  Jednokrotna wiza to koszt 30 USD, dwukrotna wiza to 45 USD (koszt według danych z 2014 roku), jeżeli chce się zobaczyć np. wodospady Victorii od strony Zambii wymagana jest wiza wielokrotnego przekroczenia granicy.

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny (lub środki na jego zakup) oraz udokumentowane środki na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na 1 dzień pobytu nie jest określona). Decyzję o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wystawić wizę jednokrotną lub dwukrotną do 30 dni.

Klimat

Zimbabwe leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego. W kraju występuje jedna pora sucha i jedna deszczowa, obie trwają po pół roku. Większość powierzchni kraju jest stosunkowo chłodna ze względu na wysokość nad poziomem morza. W najwyższych partiach gór występują przymrozki, a średnie temperatury wynoszą około 12-15 °C. Najcieplejsze obszary Zimbabwe leżą na północy kraju. W najcieplejszym miesiącu listopadzie temperatury wynoszą średnio 27 °C, a w najchłodniejszym lipcu – około 22 °C. Zimbabwe pomimo swego położenia geograficznego nie cechuje się upalnymi temperaturami. Dlatego można ten kraj odwiedzać cały rok.

Język

Język urzędowy: angielski, w użyciu również języki Shona, Ndebele.

Waluta

Walutą obowiązującą jest USD.

W 2009 rząd unieważnił dolara zimbabweńskiego i od tamtego momentu USD jest oficjalną walutą w kraju. Można też płacić randami RPA, co się nawet bardziej opłaca. Wybierając się do Zimbabwe dobrze jest mieć przy sobie zapas gotówki w drobnych nominałach. Bankomaty są w dużych miastach, ale często nie obsługują kart takich jak np. MasterCard. Niezbyt chętnie przyjmują Euro.

Ceny

Orientacyjne ceny - dane z 2014 roku.

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD. 
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD. 
Piwo  w barze  - ok. 2 USD.
Obiad  w restauracji (mięso)  - ok. 20 USD.
Wino butelka  -  ok. 6 USD.

Czas

Strefa czasowa GMT+2. Latem czas taki jak w Polsce, zimą różnica czasu 1 godzina (przesuwamy zegarki w przód).

Napięcie

220 V, wtyczki angielskie. Konieczny jest adapter.

Szczepienia

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych (Victoria Falls, Kariba).

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

W hotelach i restauracjach głównie podawane są dania kuchni europejskiej i azjatyckiej.. Typową potrawą jest sadza - posiłek najczęściej podawany w domach, który przypomina kaszę. Równie popularne są małe rybki - karpenta mierzące ok. 5 cm i smakują jak szprotki. Polecamy pić wodę mineralną.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.  aństwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Harare

Konsul honorowy: dr Krystyna Grabowska (język konsula polski, angielski)
Zimbabwe, Harare, 20 Plagis Avenue, Alex Park, P.O. Box 2538
Tel.: +263 47 44 893 , +263 772 61 24 70 Faks: +263 47 44 893
socrates77@wp.pl pl.hre77@gmail.com

Wodospady Wiktorii - Wodospady na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Przed przybyciem Europejczyków na te tereny zwane były Mosi-oa-Tunya, co w języku lokalnego plemienia oznacza Dym, który grzmi. "Odkryte" w 1855 r. przez szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstona, który wówczas powiedział o nich: Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie. Wodospady Wiktorii uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Znajdują się na terenie Parku Narodowego (Victoria Falls NP) i są wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO.  Wysokość spadku wody wynosi 111 m, szerokość wodospadu 1,7 kilometra. W sezonie szczytowym w każdej sekundzie przetacza się tam ponad 9 milionów litrów wody.
Rejon Victoria Falls należy do najbardziej spektakularnych i atrakcyjnych na całym kontynencie afrykańskim. Wystarczy sobie wyobrazić miliony litrów wody Rzeki Zambezi spadających na przestrzeni prawie dwóch kilometrów, z wysokości niemal 100 metrów do Wąwozu Batoka.
Na stosunkowo niewielkim obszarze, skupione są zapierające dech w piersiach afrykańskie krajobrazy, niesamowite atrakcje i unikalna atmosfera Afryki.
Tu można przeżyć najsławniejszy rafting świata prowadzony przełomem rzeki pośród kilku dziesięciometrowych urwisk. Rzeka daje tez możliwość spróbowania kajakowania w górnej, spokojniejszej części Zambezi, pośród hipopotamów, krokodyli, stad słoni i wielu innych afrykańskich zwierząt podchodzących do wodopoju.
Na spragnionych wspaniałych widoków czeka tez lot helikopterem nad Wodospadami Wiktorii zwany Lotem Aniołów, bo „widoki są tak piękne, ze musieli je oglądać Aniołowie w locie”... A dla odważnych i spragnionych adrenaliny skoki na linach/hustawce do wąwozu, w którym przetaczają się kotłujące wody Zambezi lub... skok na bungee ze sławnego mostu łączącego Zambie z Zimbabwe z wysokości 111 metrów!

Miasto - Bulawayo - Drugie co do wielkości miasto Zimbabwe. Centrum zabudowane głównie w stylu kolonialnym, dawniej siedziba Brytyjskiej Kompanii Południowoafrykańskiej Cecila Rhodesa. W 1898 do Bulawayo doprowadzona została kolej, która miała połączyć Kapsztad z Kairem. Druga linia kolejowa połączyła Bulawayo z północno-zachodnią częścią kraju, do Wodospadów Wiktorii oraz zagłębia miedziowego w Rodezji Północnej (dzisiejszej Zambii). Można tu obejrzeć muzeum historii naturalnej z unikatowymi pamiątkami po kolonialnej Rodezji.

Antelope Park - Pięknie położony, prywatny park niedaleko Gweru. Jedyny w świecie park, w którym można pospacerować po buszu z lwami! I są to całkiem dorosłe koty!

Matopos - Warto wybrać się na safari podpatrywać nosorożce, do których można całkiem blisko podejść oraz  obejrzeć naskalne malowidła Buszmenów. Oprócz nosorożców jest tam cała masa innych zwierząt.

Hwange National Park - Największy park narodowy Zimbabwe. Miejsce, gdzie żyją słonie, bawoły, nosorożce, hipopotamy, antylopy, żyrafy, zebry, lwy, hieny, szakale i ok. 400 gatunków ptaków.

Przejdź: Na górę