22 247 27 57

Zambia

Republika Zambii - dawniej Rodezja Północna to była kolonia brytyjska. Już w okresie kolonialnym intensywnie eksploatowano tu bogactwa naturalne. Pod względem wydobycia rudy miedzi i kobaltu kraj nadal przoduje w świecie, a górnictwo jest głównym źródłem dochodów z eksportu. Dzięki posiadaniu na swoim terenie jednego z cudów przyrody - Wodospadu Wiktorii, Zambię odwiedza coraz więcej turystów z całego świata

Państwo położone jest w południowej Afryce. Graniczy z 8 państwami, na północy z Demokratyczną Republiką Konga, na północnym wschodzie z Tanzanią, na wschodzie z Malawi, na południowym wschodzie z Mozambikiem, na południu z Zimbabwe, Botswaną i Namibią, na zachodzie z Angolą. Powierzchnia kraju to 752,614 tys. km2.

Ustrój polityczny Zambii - Republika wielopartyjna z jednoizbowym parlamentem, Zgromadzeniem Narodowym ze 150 miejscami. Na czele państwa stoi prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję w głosowaniu powszechnym. Pełni on równocześnie funkcje szefa rządu.

Stolicą kraju jest Lusaka - położona w południowo-środkowej części kraju na wysokości 1300 m, została założona w roku 1905 przez osadników z Europy. W maju 1935 r. zastąpiła Livingstone jako stolica kolonii brytyjskiej Rodezji Północnej. W 1964 roku Lusaka została stolicą niepodległej Zambii.

Od 1891 roku, aż do przejęcia przez Wielką Brytanię w 1923 roku, terytorium Rodezji Północnej rządzone było przez Kompanię Południowo - Afrykańską. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wielu rozwój górnictwa spowodował rozwój kraju oraz wywołał falę imigracji.

Po uzyskaniu niepodległości w 1964 roku, nazwę kraju zmieniono na Zambię. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte przyniosły spadek cen miedzi oraz długotrwale susze, co mocno uderzyło w gospodarkę kraju.

Od  2002 roku w wyniku wzrostu cen miedzi, Zambia powoli odbudowuje swoje państwo. Wpływy z eksportu tego surowca wynoszą 80% wartości dochodów z handlu zagranicznego.

Dokumenty

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 70 USD, wiza wielokrotna 110 USD (stan 2014 r.). Wizy wielokrotne mogą być wydane wyłącznie w przedstawicielstwach konsularnych Zambii. Wiza turystyczna wydawana jest na okres udokumentowanego pobytu, nie przekracza jednak długości miesiąca; istnieje możliwość przedłużenia ważności wizy w punkcie imigracyjnym (do 3 miesięcy). Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy.

Klimat

Zambia leży w strefie oddziaływania klimatu podrównikowego suchego, z porą gorącą i wilgotną trwającą od listopada do kwietnia i z porą chłodna i suchą trwającą od maja do października. Deszcze występują od listopada do kwietnia i charakteryzuje się tym, że są obfite i krótkie w ciągu dnia. Średnie miesięczne temperatury powietrza wahają się od 15 do 27°C.

Język

Angielski jest językiem urzędowym. W użyciu są  również  języki plemienne: bemba, lizi, luvale,  tonga, nyanja, cziczewa.

Waluta

Najlepiej mieć dolary lub funty brytyjskie - w wielu miejscach można nimi płacić, resztę trzeba wymienić na kwacha (wymowa „kłacia” - waluta zambijska). Warto mieć zapas gotówki - bankomatów jest mało, pieniądze wymieniać można głównie w bankach za okazaniem paszportu i zawsze trzeba prosić o potwierdzenia, mogą być one potrzebne przy wyjeździe. W Zambii nie ma bilonu.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Woda 1,5 litra - ok. 2 USD. 
Cola 2 litry - ok. 2,5 USD. 
Piwo  w barze  - ok. 2 USD.
Obiad  w restauracji (mięso)  - ok. 20 USD.
Wino butelka  -  ok. 6 USD.

Czas

Strefa czasowa GMT+2. Latem czas taki jak w Polsce, zimą różnica czasu 1 godzina (przesuwamy zegarki w przód).

Napięcie

220 V, wtyczki angielskie, trzeba zabrać przejściówkę.

Szczepienia

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych (Victoria Falls, Kariba).

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

W hotelach są typowo angielskie śniadania, obiady i kolacje. Można spróbować lokalnych przysmaków: grillowanych larw Mopane, dużo zielonych liści, papki z sorgo czy batatów, curry z krokodyla oraz ulubionego dania tubylców nashim z kurczakiem, Poza tym w miastach są bary szybkiej obsługi i kawiarnie. Wodę prosimy  kupować wyłącznie  butelkowaną, ze sklepu.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lusace

konsul honorowy: Maria Rosalia Ogonowska-Wiśniewska (język konsula polski, angielski, francuski)
Zambia, Lusaka, Protea House, Cha Cha Cha Road, P.O. Box 30529
Tel.: +260 211 22 44 48 , +260 966 740 914 (kom.) Faks: ++260 211 27 46 48
polcons@coppernet.zm

Wodospady Wiktorii - Jeden brzeg to Zimbabwe, drugi – Zambia, środkiem płynie rzeka Zambezi. Gdzie są słynne Wodospady Wiktorii zdradza unosząca się nad nimi wielka chmura. Przed przybyciem Europejczyków na te tereny zwane były Mosi-oa-Tunya, co w języku lokalnego plemienia oznacza Dym, który grzmi. "Odkryte" w 1855 r. przez szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstona. Wodospady Wiktorii uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Znajdują się na terenie Parku Narodowego (Victoria Falls NP) i są wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Wysokość spadku wody wynosi 111 m, szerokość wodospadu 1,7 kilometra. W sezonie szczytowym w każdej sekundzie przetacza się tam ponad 9 milionów litrów wody. Dobra rada: ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo zmoczenia, idąc nad wodospady dobrze jest mieć sandały (albo buty, które łatwo wysuszyć), do tego pelerynę, zaś dokumenty czy telefon komórkowy lepiej zostawić w hotelu lub odpowiednio zabezpieczyć.
Rejon Victoria Falls  należy do najbardziej spektakularnych i atrakcyjnych na całym kontynencie afrykańskim. Wystarczy sobie wyobrazić miliony litrów wody rzeki Zambezi spadających na przestrzeni prawie dwóch kilometrów, z wysokości niemal 100 metrów do Wąwozu Batoka.
Na stosunkowo niewielkim obszarze, skupione są zapierające dech w piersiach afrykańskie krajobrazy, niesamowite atrakcje i unikalna atmosfera Afryki.
To tu można przeżyć najsławniejszy rafting świata prowadzony przełomem rzeki pośród kilku dziesięciometrowych urwisk. Rzeka daje tez możliwość spróbowania kajakowania w górnej, spokojniejszej części Zambezi, pośród hipopotamów, krokodyli, stad słoni i wielu innych afrykańskich zwierząt podchodzących do wodopoju. Rzeka jest dla nich źródłem życia.
Na spragnionych wspaniałych widoków czeka tez lot helikopterem nad Wodospadami Wiktorii zwany Lotem Aniołów, bo „widoki są tak piękne, ze musieli je oglądać Aniołowie w locie”... A dla odważnych i spragnionych adrenaliny skoki na linach/huśtawce do wąwozu, w którym przetaczają się kotłujące wody Zambezi lub... skok na bungee ze sławnego mostu łączącego Zambie z Zimbabwe z wysokości 119 metrów!

Mukuni Village – wioska w której mieszka miejscowy król. Ludność wioski zajmuje się wyrobem drewnianych rzeźb, biżuterii, szachów. Można zobaczyć dzieci ubijające sorgo w specjalnych drewnianych „moździerzach” – przygotowują tzw. zaczyn pod piwo lokalne. Tu hodowane są krokodyle odławiane z Zambezi.

Sztuczne jezioro Kariba - położone jest pomiędzy Zimbabwe i Zambią. Ma długość 250 km. Powstało w 1950 roku, na rzece Zambezi, dzięki stworzeniu zapory. Znajdują się tu urządzenia hydro - elektryczne, które zaopatrują w wodę Zimbabwe i Zambię. Powstały tu też znakomite warunki do połowu ryb. Transformacja środowiska w tych okolicach spowodowana utworzeniem jeziora miała tragiczne konsekwencje dla lokalnej fauny i flory. Niektóre gatunki nosorożców i słoni całkowicie wyginęły. Miejscowi rybacy zarzucają mu nawet zaginięcie boga Zambezi - Niami, Niami. Obecnie opowiadają oni o zemście bogów, która może doprowadzić do zawalenia się zapory.

Przejdź: Na górę