22 247 27 57

Kuba

„Kuba wyspa jak wulkan gorąca” – to popularne zdanie z piosenki Janusza Gniatkowskiego jest najkrótszą charakterystyką tej tropikalnej wyspy położonej w sercu Morza Karaibskiego. I nie chodzi tu wyłącznie o silnie operujące słońce, a przede wszystkim o temperament mieszkańców znanych z zamiłowania do zabawy w rytm rumby i salsy.

Kuba należy do najstarszych w Nowym Świecie terytoriów skolonizowanych przez Europejczyków. Już 1492 roku Krzysztof Kolumb objął Kubę w posiadanie korony hiszpańskiej. Dziś ponad 70% ludności stanowią wciąż potomkowie mieszkańców Starego Kontynentu. Dlatego też uważana jest za „białą wyspę” w archipelagu Wielkich Antyli.

Powierzchnia kraju wynosi 110.860 km².

Stolicą Republiki Kuby jest Hawana.

Kubę od północnego wschodu otaczają Bahamy, na południe od niej leżą: Haiti, Jamajka, Kajmany, na zachodzie Cieśnina Jukatańska oddziela ją od Meksyku, a na północy Cieśnina Florydzka od Stanów Zjednoczonych. Kraj rozciąga się równoleżnikowo na długości 1200 km, podczas gdy jego szerokość waha się od 30 do 190 km.

Dokumenty

Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można nabyć również w niektórych biurach podróży. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby.

Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu odmowy.

Uwaga!  Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę obowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque (dokument stosowany m.in. przez linie lotnicze zezwalający na wejście na pokład samolotu lub jego opuszczenie). Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.

Klimat

Na Kubie występują dwie wyraźnie odrębne pory roku, deszczowa (maj-październik) i sucha (listopad-kwiecień). Sezon turystyczny przypada na okres od grudnia do marca. Kuba leży w strefie cyklonów tropikalnych, które występują z różnym nasileniem, co roku od czerwca do października. Temperatura wody w morzu zwykle nie przekracza 24°C.

Język

Językiem urzędowym jest hiszpański.

Waluta

W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jedyną obowiązującą walutą jest kubańskie peso wymienialne CUC. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby, występująca w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso, 50, 25, 10, 5, 1 centavo.

Do obiegu są dopuszczone inne waluty, takie jak: euro, dolar kanadyjski, funt szterling, frank szwajcarski. Na terenie kraju funkcjonuje sieć państwowych kantorów wymiany walut - CADECA.

Dolar amerykański w obrocie gotówkowym został obciążony dodatkowym podatkiem w wysokości 10%, co w praktyce spowodowało wycofanie tej waluty z obrotu gotówkowego na terytorium Republiki Kuby.

Uwaga !

Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo - usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, MasterCard, VISA Electron ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Przed wyjazdem z Polski należy dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.

Ceny

W porównaniu z Polską ceny na Kubie są średnio trzykrotnie wyższe. Cudzoziemcy są zobligowani do zaopatrywania się w produkty w sklepach należących do sieci handlowych Tiendas Panamericanas, Palco, gdzie płatności dokonuje się w walucie wymienialnej CUC. Owoce i warzywa można kupować za peso nacional CUP na bazarach i w kioskach z warzywami.

Przykładowe ceny (stan 2014 r.):

kawa ok. 1-2 EUR,
napoje gazowane ok 3 EUR,
piwo ok. 2-2,5 EUR,
obiad w restauracji ok. 15 EUR.

Pamiętajmy, że w restauracjach napiwki nie są wymagane, ale oczekiwane (kubańczycy zarabiają równowartość około 15 EUR miesięcznie). Warto też zabrać ze sobą drobne prezenty (długopisy, zapalniczki itp.).

Czas

Różnica czasu między Warszawą a Hawaną wynosi 6 godzin (przestawiamy zegarki do tyłu). Czas letni obowiązuje od końca marca do końca października.

Napięcie

Napięcie w sieci - 110 V, 60 Hz, w hotelach i niektórych domach - 220 V, 60 Hz. Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami typu północnoamerykańskiego. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne tym niemniej w niektórych miejscach występuje ameba. Odradza się spożywanie surowych warzyw. Kluczową rolę w zapobieganiu chorobie jest przestrzeganie zasad higieny. Najczęściej u turystów występują zatrucia pokarmowe, w szczególności po spożyciu potraw z owocami morza. Częste są również przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzeń funkcjonowania układu krążenia wywołane wysoką temperaturą powietrza, jego dużą wilgotnością i gwałtownymi skokami ciśnienia (zwłaszcza w okresie huraganów). Z uwagi na występujące okresowo burze elektromagnetyczne osoby z rozrusznikiem serca powinny zasięgnąć przed podróżą porady lekarza specjalisty.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne wyjazdy znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

W restauracjach kubańskich w miejscowościach turystycznych można znaleźć potrawy typowe dla kuchni międzynarodowych.  Kubańska kuchnia to mieszanka potraw karaibskich i hiszpańskich. Zupę gotuje się najczęściej z fasoli, dodając czosnek i cebulę. Posiłek główny to zazwyczaj wołowina z ziemniakami lub kukurydzą, do tego serwowana jest sałatka z marchwi, ogórka, pomidora czy awokado.  Kubańczycy lubią kanapki z żółtym serem, szynką czy z pieczonej wołowiny z dodatkiem musztardy.

Prawie wszędzie serwowany jest sok ze świeżych pomarańczy, warto spróbować Guarapo tj. sok z trzciny cukrowej lub Batiidos – pyszny napój z mleka skondensowanego, owoców i lodów.

Polecamy kupić butelkę oryginalnego rumu np. Havana Club. Rum klasyfikowany jest według wieku: Carta Blanca (biały, 3 lata), Oro (złoty, 5 lat), Anejo (ciemny,7 lat).

Ambasada Republiki Kuby w Warszawie

ul. Rejtana 15 m. 8
02-516 Warszawa
Tel. (0-22) 848 17 15, 646 11 78

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kuby

Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
Tel.: +53 7 8332440 Tel.: +53 7 8332439 Tel. dyżurny: +53 52805770
hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.hawana.msz.gov.pl

Hawana - Miejsce niezwykłe, tajemnicze, nostalgiczne, pachnące kubańskimi cygarami i tętniące gorącymi rytmami rumby, salsy i tanga.
Najstarsza część miasta położona jest nad zatoką Hawańską. Znajdują się tu stare kolonialne budynki o ciekawej architekturze, muzea, restauracje, stylowe kafejki, urokliwe bary i kościoły. Do najciekawszych zabytków należą twierdza El Morro i fort Cabana. Twierdza wzniesiona została w 1563 roku. W XIX wieku zbudowano w niej latarnię morską. W okolicach jest jedna z najstarszych fortec na kontynencie amerykańskim, zbudowana w 1577 roku - El Castillo de la Real Fuerza. Sylwetka wieży fortecy stanowi logo słynnego na całym świecie rumu „Havana Club”. Innymi atrakcjami starej części Hawany są m.in.: Plaza de Armas - najstarszy plac miasta, barokowy Palacio del Segundo Cabo - obecne siedziba Ministerstwa Kultury czy Calle Obispo - główny deptak. Stara część Hawany wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Główną atrakcją Nowej Hawany jest słynna promenada Malecon. Biegnie ona wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego do dzielnicy Vedado. Naprawdę warto przejść się tym deptakiem, aby poczuć atmosferę miasta.

Varadero - Miejscowość oddalona 140 km od stolicy Kuby - Hawany. To jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych kurortów na Karaibach, leży na 25-kilometrowym półwyspie zabudowanym luksusowymi hotelami, restauracjami i nocnymi klubami. Regularnie bywał tu słynny gangster Al Capone i znakomity pisarz Ernest Hemingwey. Biały pasek i turkusowy kolor ciepłego Morza Karaibskiego to raj dla leniuchów. Osoby lubiące bardziej aktywny wypoczynek znajdą odpowiednie warunki do uprawiania sportów wodnych. Każda przystań zaprasza do nurkowania, a także organizuje wyprawy wędkarskie i wycieczki łodziami. Kiedy poczujecie Państwo dosyt plaży, polecamy odwiedzić liczne sklepiki z pamiątkami, a wieczorem dać się porwać rytmom rumby i salsy w jednym z licznych klubów rozrywkowych.

Santiago de Cuba - Pierwsza stolica Kuby szczyci się bogatą, kolonialną spuścizną i niepowtarzalną atmosferą. Bliskość Jamajki i łatwy dostęp do Haiti uczyniły z niej najbardziej karaibskie miasto Kuby. To tutaj latem odbywa się słynny kubański karnawał,

Trinidad - Miasto rozkwitło w XIX w. dzięki uprawie trzciny cukrowej. Dzisiaj żyje z turystyki. Urzeka niezwykle barwną, kolonialną zabudową, kolorowymi fasadami oraz wąskimi, brukowanymi uliczkami, po których jak przed wiekami jeżdżą wozy zaprzężone w muły i osły. W 1988 roku zostało wpisane na listę UNESCO.

Santa Clara - Tu w 1958 r. rozegrała się ostatnia bitwa decydująca o zwycięstwie rewolucji. Jak każde kubańskie miasto, Santa Clara ma Plac Rewolucji. Stoi tu pomnik Ernesta Che Guevary oraz muzeum poświęcone jego pamięci.

Baracoa - To najstarsza i najdalej na wschód wysunięta osada (założona w 1512 r. przez Diego Velázqueza) położona jest wśród lasów tropikalnych. Największym skarbem regionu jest przyroda chroniona m.in. w rezerwacie Cuchillas de Toa i parku narodowym Duaba.

Guantanamo - Miasto znane z piosenki "Guantanamera" ("Dziewczyna z Guantanamo") oraz z amerykańskiego więzienia, w którym przetrzymywanymi są podejrzani o terroryzm. Żeby dostać się w pobliże bazy gdzie jest punkt widokowy Los Manoles, trzeba mieć specjalną przepustkę. W tym celu warto wykupić wycieczkę, gdyż turyści indywidualni ich nie otrzymują.

Pico Turquino - Najwyższy szczyt Kuby nie jest zbyt wysoki (1974 m n.p.m.), wyrasta jednak wprost z morza. Z Villa Santo Domingo, gdzie zaczynają się trekkingi, do wierzchołka jest zaledwie 16 km. Szlak wiedzie przez lasy deszczowe, pośród olbrzymich paproci drzewiastych.

Dolina Vinales - Woda i czas przez tysiące lat wyrzeźbiły tu kopulaste pagóry zwane mogotami. Wzgórza pocięte są jaskiniami. Najciekawszą z nich, Cueva del Indio, zwiedza się na piechotę lub motorówkami. O świcie najpiękniejszy widok na dolinę rozciąga się z tarasu przy hotelu Los Jazmines, a o zmierzchu - z hotelu La Ermita. Dokładniej okolicę można poznać podczas pieszej lub rowerowej wycieczki.

Przejdź: Na górę