22 247 27 57

Brazylia

Brazylia to państwo położone w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Zajmuje ono prawie połowę tego kontynentu i rozciąga się w jego centrum i na wschodzie. Na terytorium tego kraju znajdują się trzy ogromne krainy geograficzne: Wyżyna Gujańska na północy, Wyżyna Brazylijska na południowym wschodzie, oraz Nizina Amazonki na północnym zachodzie. Sama Wyżyna Brazylijska stanowi około dwóch trzecich powierzchni kraju.  Na terenie Brazylii leży także północna część Niziny La Platy. Najwyższym szczytem w całym kraju jest Pico da Neblina znajdujący się na Wyżynie Gujańskiej. Brazylia posiada niezwykle rozwiniętą sieć rzeczną. Głównym ciekiem wodnym jest Amazonka. Jej dorzecze obejmuje około 57% powierzchni Brazylii. Do innych ważnych rzek należą także Madeira, Rio Negro, Parana i Săo Francisco.

Powierzchnia.   8 515 767 km2

Stolica.  Brasilia 2,5 miliona mieszkańców.

Dokumenty

Obywatele polscy wyjeżdżając na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tej karty jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z kraju. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu.

Klimat

W Brazylii dominuje klimat równikowy i podrównikowy wilgotny, z średnimi miesięcznymi temperaturami w granicach 25–28°C. Najcieplejsze w tym kraju są miesiące zimowe - grudzień, styczeń i luty. Wtedy też występuje najmniej opadów. To najlepsza pora dla turystów. Między czerwcem i sierpniem nastaje w całym kraju pora deszczowa. W tym okresie krótkie, tropikalne deszcze padają praktycznie codziennie. Na samym południu Brazylii występuje klimat podzwrotnikowy morski z temperaturami od 13°C w najchłodniejszym lipcu do 24°C w styczniu.

Język

Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski. Różni się on jednak zasadniczo od tego używanego w Portugalii. Język brazylijski jest bardziej miękki i melodyjny. Na przestrzeni wieków wzbogacono go szeregiem słów i zwrotów, zwłaszcza z języków indiańskich i afrykańskich. Różnice pojawiają się także w pisowni. W niektórych miejscach językami urzędowymi są także narzecza indiańskie: nheengatu, tukano i baniwa.

Waluta

Real Brazylijski(BRL). 1 real = 100 centavos. Kurs wymiany z lipca 2014 1 EUR = 3,0 BRL, 1 USD = 2,20 BRL.

Ceny

Ceny są zróżnicowane w zależności od miasta, które odwiedzamy. Stolica jest oczywiście najdroższa, ale i tam można znaleźć tańsze sklepy. Za 1,5 litrową butelkę wody zapłacimy 1,5 RLB, za litr soku 3,5 RLB. Piwo w puszce dostępne jest już od 2 RLB. Obiad w lokalnej restauracji to koszt rzędu 11 RLB. Kilogram baraniny kosztuje 7 RLB, a arbuza 2 RLB. Ceny owoców i  warzyw, zwłaszcza lokalnych jak banany, caju, lub umbu są zazwyczaj bardzo niskie.

Czas

W Brazylii obowiązują aż cztery różne strefy czasowe. Należy pamiętać o tym fakcie planując podróż. Czas GMT/ UTC-3 godziny, obejmuje cały Południowy Wschód. Oznacza to, że lecąc np. do stolicy Brasili przestawiamy zegarki do tyłu o 4 godziny w zimie i o 5 w lecie. Środkowy Zachód oraz reszta Północy leżą w strefie GMT/UTC-4. W południowo-zachodniej Amazonii spotkamy się z GMT/ UTC-5. Na archipelagu Fernando de Noronha, na Oceanie Atlantyckim, obowiązuje zaś czas GMT/UTC-2.

Napięcie

110 V / 220 V; 60 Hz.  Gniazdka typu A - dwa płaskie równoległe bolce, B - z dwoma równoległymi płaskimi bolcami oraz z kołkiem uziemiającym, oraz I - dwa płaskie tworzące kształt litery V z dodatkowym bolcem uziemiającym. Konieczne jest zabranie adaptera.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych, lecz zalecane są te przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Kuchnia

Kuchnia Brazylii, powstała w wyniku wzajemnego oddziaływania europejskich, indiańskich i afrykańskich tradycji kulinarnych. Podstawowymi produktami w niej wykorzystywanymi są ryż, fasola i mąka z manioku zwana przez lokalnych mieszkańców farinha. Kuchnia brazylijska słynie z obfitości podawanych posiłków. W sztuce kulinarnej dominują mięsa, przyprawy i sosy. Mają one bardzo intensywny smak i często są pikantne. Popularnym dodatkiem do dań jest caruru – przygotowywany z okry, cebuli, krewetek, oleju palmowego i prażonych orzechów. Najczęściej stosowanym sposobem przygotowywania posiłków jest w Brazylii grilowanie. Na grillu przygotowuje się prawie wszystko, od mięs przez ryby do owoców. Wszystkie mięsa są marynowane w sosach, które nadają im unikatowy zapach. Do tradycyjnych dań Brazylii należy feijoada completa, czyli gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, kiełbasy, czosnkiem i szczypiorem. Kolejnymi potrawami charakterystycznymi dla tego rejonu są sopa de palmito - zupa z serc palmowych oraz moqueca z owoców morza, zanurzonych w sosie przyrządzonym na bazie oleju palmowego, mleka kokosowego i niewielkiej ilości cebuli. Wszyscy Brazylijczycy uwielbiają słodkości. Przygotowywane przez nich desery są bardzo słodkie. Należą do nich np. beijinhos de coco, czyli kulki z żółtek, mleka oraz wiórków kokosowych, lub cajuzinho - kuleczki z czekolady i pokruszonych orzeszków ziemnych.  Jeśli chodzi o napoje, to w Brazylii pija się rum wytwarzany z trzciny cukrowej nazywany cachaça. Najlepiej jednak kupować go w bardziej renomowanych sklepikach. Z tego trunku sporządza się przeróżne koktajle, z których najbardziej popularnym jest caipirinha.

 

Ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii
ul. Poselska 11 03-931 Warszawa
Tel.: 617 48 00
Fax: 617 86 89
E-mail: brasil@brasil.org.pl
www.brasil.org.pl

Ambasada RP w Brasilii
SES, Av. das Naçőes, Qd. 809, Lote 33
70423-900 Brasília – DF, Brasil
Caixa postal 07/0263
Tel.: (00-5561) 32 12 80 00, 32 42 85 20, 81 41 01 29
Fax: (00-5561) 3242 85 43
E-mail: embaixada.consular@polonia.org.br
www.brasilia.polemb.net

Brasilia - To doprawdy niezwykłe miasto, dzieło urbanisty Lucio Costa. Ciekawy jest fakt, iż powstało ono na planie samolotu. Najbardziej znane budowle znajdują się tuż przy głównej trasie zwanej Eixo Monumental. Warte zobaczenia są chociażby pomnik Juscelino Kubitschka, katedra miejska oraz budynki rządowe, w tym kongres. Wszystkie budynki użyteczności publicznej zaprojektował Oscar Niemeyer – światowej sławy architekt. Większość z nich została wpisana na listę UNESCO.

Rio de Janeiro - Miasto to posiada wyjątkowe walory krajobrazowe. Położone jest malowniczo pomiędzy górami a morzem. Nad Rio góruje słynna figura Chrystusa Zbawiciela z rozłożonymi ramionami. Będąc tam warto wybrać się na Copacabana. To piękna piaszczysta plaża, przy której skupia się życie miasta. Tuż za miastem rozciąga się Park Narodowy Tijuca z licznymi wzniesieniami. Na uwagę zasługują także wielkie Ogrody Botaniczne założone w już w 1808 roku. Miasto szczególnie warto odwiedzić w czasie trwania słynnego karnawału.

Salwador - Salwador był pierwszą stolica Brazylii. To dawne miasto kolonialne, z pięknymi barokowymi zabytkami. Warto odwiedzić tam stare miasto, którego centrum stanowi plac Pelourinho, gdzie kiedyś sprzedawano niewolników, a który obecnie znajduje się na liście UNESCO. Na uwagę zasługuje także XVIII-wieczny kościół Nosso Senhor do Bonfim. Niesamowicie wyglądają znajdujące się tam repliki różnych części ciała wykonane z drewna, wosku, plastiku, pozostawione przez wiernych, którzy zostali uzdrowieni.  Salwador słynie także z cudownych piaszczystych plaż.

Amazonia - Będąc na wyjeździe w Brazylii nie można zmarnować okazji do odwiedzenia największego na świecie lasu deszczowego. Żyje w nim jedna trzecia gatunków występujących na ziemi. Przez obszar ten przepływa aż 10 z 20 największych rzek na świecie, w tym także słynna Amazonka. Źródło tej ogromnej rzeki znajduje się w Andach, a odkrył je właśnie Polak – Jacek Pałkiewicz. Większą część Amazonii zajmują lasy deszczowe. To raj dla miłośników dziewiczej przyrody. Żyje tam wiele plemion, które do dziś dnia nie miały dużej styczności z naszą cywilizacją. Obszar ten o powierzchni ponad 6 mln ha, tworzy największą strefę chronioną oraz najważniejszy pod względem różnorodności biologicznej region na całym świecie. Miejsce to zamieszkują liczne chronione gatunki, takie jak arapaima olbrzymia, kajman czarny czy delfiny rzeczne.

Park Narodowy Rzeki Jau - To największy park narodowy dorzecza Amazonki i jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na Ziemi. Utworzony został w celu ochrony dorzecza rzeki Jaú, uważanej za najlepszy przykład ekosystemu typu „czarnych wód”. Park chroni nie tylko dorzecze, ale również dużą część sieci hydrograficznej razem z lokalną florą i fauną.

Pantanal - To ogromne mokradła o powierzchni około 200 tysięcy km². Znajduje się tam ogromne bogactwo fauny i flory. Licznie występują tam kajmany, piranie, kapibary, ostronosy, pancerniki, ogromne węże oraz barwne ptaki. Region ten nadaje się do zwiedzania w porze suchej, czyli od maja do października. Obszar ten nie jest bezludny, często można tam zobaczyć tak zadziwiające obrazki, jak bydło wypasane tuż przy stawach pełnych kajmanów.

Foz do Iguaçu - Znajduje się tam aż 275  wodospadów otoczonych gęstymi, bujnymi lasami. Widoki w tamtym miejscu są wprost bajeczne. Chętni mogą ponadto udać się na wycieczkę łodzią motorową i obejrzeć z bliska te zapierające dech w piersiach kaskady.

Chapada Diamantina - To niezwykle piękny górzysty region położony w stanie Bahia, idealne miejsce do uprawiania trekkingu. Ze względu na „dzikość” okolicy – szlaki nie są dobrze wytyczone zaleca się wycieczki z przewodnikiem. Możemy go wynająć w jednym z lokalnych biur podróży.  Będąc w tamtym miejscu warto zobaczyć także wodospad Fumaça – najwyższy wodospad w Brazylii o wysokości 400 metrów.

Park Narodowy Chapada dos Guimarães - Położony jest w większości na skalistym płaskowyżu znajdującym się na północ od miasta Cuiaby. Zarówno park jak i jego okolice są warte zwiedzenia. Znajdują się tam liczne jaskinie, jeziora i wodospady. W pobliżu leży miejscowość Chapada dos Guimarães. Znajduje się tam słynny Mirante, czyli geograficzne centrum Ameryki Południowej. Warto tam przyjechać ze względu na roztaczający się stamtąd imponujący widok.

Park Narodowy Serra do Cipó - Park ten leży dwie godziny jazdy od miasta Belo Horizonte. Autobusy zatrzymują się aż trzy kilometry od wejścia do parku, dlatego miejsce to polecane jest osobom z dobrą kondycją. Sam park można zwiedzać pieszo, na rowerze lub konno. Park zdumiewa niesamowitą ilością kolorów, a na trasa zwiedzania prowadzi przy wodospadzie.

Manaus - Miasto to leży w samym sercu Amazonii. Okres największego rozkwitu miasta przypadł na początek XIX wieku, gdy ludność bogaciła się na produkcji i eksporcie kauczuku. Można tu znaleźć liczne budynki w stylu kolonialnym, takie jak Teatro Amazonas i Centro Cultural de Palacio Rio Negro, w którym dziś znajdują się obszerne archiwa słynnego przyrodnika i podróżnika Alexandre Ferreiry.

Zabytkowe centrum miasta Olinda - Miasto to powstało już w XVI wieku. Założyli je Portugalscy plantatorzy zajmujący się uprawą trzciny cukrowej. Po ataku i splądrowaniu miejscowości przez Holendrów zostało odbudowane z pewnymi zmianami. Harmonia, którą tworzą budynki, ogrody, aż dwadzieścia barokowych kościołów, klasztory i liczne piękne kapliczki nadaje Olindzie wyjątkową atmosferę.

Misja jezuicka - ruiny So Miguel das Missoes - Obiekt ten położony w samym sercu lasu tropikalnego, stanowi pozostałość jednej z pięciu misji jezuickich powstałych na przełomie XVII i XVIII wieku na terytorium lokalnych Indian - Guaranów. Ze względu na swe położenie i unikalny charakter obiekt ten został wpisany na listę UNESCO.

Sanktuarium Bom Jesus w Congonhas - Położone jest na południe od miasta Belo Horizonte. Zostało ono wzniesione w około połowy XVIII wieku. W skład kompleksu wchodzi kościół o rokokowym wystroju z prowadzącymi doń rozległymi schodami tarasowymi ozdobionymi posągami proroków. Podziwiać tam można także siedem kaplic tworzących stacje Drogi Krzyżowej, wyrzeźbionych przez słynnego artystę Aleijadinho. Według znawców są to oryginalne arcydzieła ekspresyjnej sztuki barokowej.

Park Narodowy Serra da Capivara - Znajdują się tam liczne jaskinie z wspaniałymi malowidłami naściennymi, z których niektóre datowane są aż na 25 tysięcy lat. Świadczy to, iż mieszkała tam jedna z najstarszych wspólnot ludzkich w całej Ameryce Południowej.

So Luis - Miasto to założone zostało przez Francuzów w końcu XVII wieku. Warte zobaczenia jest tam zabytkowe stare miasto. Zachowała się tam pierwotna siata ulic na planie szachownicy oraz liczne, zabytkowe budowle. Miejsce to stanowi cenny przykład iberyjskiego miasta kolonialnego.

Rezerwaty puszczy atlantyckiej na Wybrzeżu Odkrywców - Wybrzeże Odkrywców położone jest w stanach Bahia i Espirito Santo. Występują tam lasy atlantyckie i kolczaste zajmują powierzchnię około 112 tysięcy ha. Charakteryzują się one największą na całym świecie różnorodnością biologiczną oraz licznymi, występującymi tylko tam gatunkami endemicznymi. Obszar chroni unikatowy schemat ewolucji o istotnym znaczeniu dla nauki i zachowania gatunków, dlatego został wpisany na listę UNESCO.

Obszar chroniony Pantanal - Składa się on z czterech stref chronionych i zajmuje powierzchnię 187 818 ha. Położony jest w środkowo-zachodniej Brazylii. Przez jego terytorium przepływają rzeki Cuiabá i Paragwaj, mające tam też swoje źródła. Obszar ten znany jest z ogromnej obfitości fauny i flory. Z tego też względu został wpisany na listę UNESCO.

Rezerwaty Fernando de Noronha - Archipelag Fernando de Noronha w pobliżu brzegów Brazylii powstały poprzez wynurzenie się szczytów podwodnego grzbietu południowoatlantyckiego. Stanowią one dużą część powierzchni wyspiarskiej południowego Atlantyku. Obszar ten to miejsce tarła i żerowania tuńczyków, rekinów, żółwi i licznych ssaków morskich. Wyspy są siedliskiem wielu ptaków morskich. Położona tam słynna zatoka Golfinhos zamieszkiwana jest przez delfiny. Warto tam pojechać by podziwiać piękno przyrody.

Przejdź: Na górę