22 247 27 57

Chorwacja

Chorwacja zajmuje wschodnie wybrzeże Morza Adriatyckiego - część Morza Śródziemnego najbardziej wcinającą się  w ląd. Góry Dynarskie oddzielają jej pas śródziemnomorski od środkowoeuropejskiej części kontynentalnej, która rozciąga się od wschodnich zboczy Alp na północnym zachodzie do Dunaju na wschodzie, obejmując południową część urodzajnej Niziny Panońskiej.

Długość wybrzeża wynosi 6 278 km, z tego 4 398 km to wybrzeża wysp i wysepek. Terytorium Chorwacji obejmuje 1244 wysp, z czego 50 wysp jest zamieszkanych. Największe wyspy to Krk i Cres. Chorwacja ma bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże. Ten typ, z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża. Najwyższym szczytem jest Dinara 1831 m n.p.m.

 

Dokumenty

Przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci). Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności ww. dokumentów, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu (tj. 90 dni).

Klimat

W Chorwacji są trzy strefy klimatyczne: na nizinach, w części kontynentalnej przeważa łagodny klimat kontynentalny, na wysokościach ponad 1200 m panuje klimat górski, wzdłuż wybrzeża Adriatyku łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością słonecznych dni; lata są suche i gorące, zimy łagodne i wilgotne. Średnia temperatura powietrza na nizinach w kontynentalnej części kraju: styczeń - od -2 do 0˚C i nieco niższa w górach, w lipcu średnie temperatury powietrza wynoszą od 20˚C do 22˚C na nizinach części kontynentalnej około 13˚C w najwyższych partiach gór. Średnia temperatura powietrza na wybrzeżu: styczeń - od 5 do 9˚C, lipiec - od 23 do 26˚C, temperatura morza w zimie wynosi 12˚C, a w lecie około 25˚C.

Źródło: Encyklopedia PWN

Język

Językiem urzędowym w Chorwacji jest chorwacki. Inne języki używane na obszarze tego  kraju to serbski, niemiecki, włoski (Istria).

Waluta

Oficjalna waluta Chorwacji to kuna (HRK,1 kuna = 100 lip). Kurs z maja 2014- 1 Euro=7,6 HRK. Karty kredytowe (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express i Diners) akceptowane są w prawie wszystkich hotelach, marinach, restauracjach, sklepach i bankomatach.

Ceny

W sezonie turystycznym większość sklepów czynna jest w dni powszednie od godz. 8.00 do 20.00, wiele z nich również w weekendy. Przykładowe ceny (2014): obiad – od 12 EUR, napój bezalkoholowy – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR/0,25 l.

Czas

Taki sam czas jak w Polsce.

Napięcie

220 V, częstotliwość: 50 Hz.

Szczepienia

Dla osób podróżujących do Chorwacji nie ma obowiązkowych szczepień. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się ze swoim lekarzem lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kuchnia

Chorwacja oferuje kuchnię niezwykle różnorodną, z mieszanką smaków śródziemnomorskich, środkowoeuropejskich i słowiańskich. Kuchnia kontynentalnej części Chorwacji oparta jest na potrawach z mięsa, przede wszystkim z jagnięciny i baraniny, popularna jest również wieprzowina. Kuchnia ta jest zbliżona do tej, która preferowana jest w centralnej Europie Kuchnia wybrzeża Adriatyku to typowa, zdrowa kuchnia śródziemnomorska. Na stole nie może zabraknąć ryb, owoców morza, oliwek oraz świeżych i duszonych warzyw. O wpływach włoskich świadczą pizze i makarony.

Ryby dzieli się na dwie kategorie: ryby o białym mięsie, takie jak dorada, piotrosz, barwena, oraz tańsze ryby o mięsie „niebieskim”, jak tuńczyk, makrela i sardynki. Oba rodzaje ryb przyrządza się często na ruszcie i podaje z sałatą. Jada się również wiele owoców morza, od muli i kalmarów po langusty, ostrygi i homary.

Z mięs najbardziej rozpowszechniona jest jagnięcina – np. pieczona jagnięcina z ziemniakami, cielęciną i wieprzowiną z rusztu. Popularna jest też pasticada - gotowany na wolnym ogniu gulasz wołowy, często podawany z kluskami podobnymi do włoskich gnocchi. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym na Półwyspie Bałkańskim daniem są cevapcici, pieczone pikantne wałeczki z mięsa wołowego lub wieprzowego, oraz pljeskavica, takie samo mięso, ale podane w postaci okrągłego kotleta. Chorwacka kuchnia słynie również z zapiekanek, takich jak pilav – ryż z mięsem na ostro, djuvec – ryż z warzywami oraz sarma –liście kapusty faszerowane są mielonym mięsem z przyprawami i ziołami.

Ważnym elementem kuchni chorwackiej są przystawki , np:

- prsut - rodzaj suszonej szynki wieprzowej. Jest ona przez stosunkowo długi okres czasu poddana procesowi wędzenia zimnym powietrzem
- paski sir - jeden z tradycyjnych produktów dalmatyńskiego wybrzeża, który swój smak zawdzięcza dzikim ziołom (przede wszystkim szałwii) i soli.
- gavrilocic salama - wędlina podobna do salami
-masline, - oliwki.

Najbardziej znane zupy to: riblia juha, czyli zupa rybna, juha od jenjetine z mięsa jagnięcego, a także lokalne zupy juha od krumpira – zagorska zupa ziemniaczana oraz zupa dalmatyńska, przyrządzona z wywaru z kości, z makaronem i parmezanem Manistra, zwana także manestra, to zupa z warzyw strączkowych i jarzyn, podobna do włoskiej minestrone. Zimową wersję o nazwie jota gotuje się z kapusty i fasoli.

Najpopularniejszy deser to palacinka - naleśnik z dżemem, roztopioną czekoladą i siekanymi orzechami włoskimi. Z kolei rozata to typowy dalmatyński deser przyrządzany z karmelu, jajek, mleka i gorzkiego likieru, podawany na zimno.

Poza typowymi restauracjami działają rodzinne lokale z jedzeniem tzw. konobe. Konobe mogą być zarówno małymi gospodami z lokalnym winem i przekąskami, jak i dużymi restauracjami, zwykle jednak z dość prostym menu, opartym na świeżych, lokalnych produktach. Zwracamy uwagę, że "pivnica" to najczęściej piwiarnia, gdzie podaje się tylko napoje, "kavarna" - lokal z napojami, ciastami i lodami a"slasticarna" to cukiernia.

Napoje alkoholowe.

Przed posiłkiem podaje się często kieliszek rakii, mocnego alkoholu z aromatem owocowym lub ziołowym. Najlepsze odmiany to Travarica, wyrabiana z pachnących traw oraz Pelinkovac, w kolorze bursztynu i cierpki w smaku. Do posiłku wskazane są doskonałe chorwackie wina. Najbardziej znane szczepy dla win czerwonych to merlot, teran i plavac, a dla białych malvazija, grk, posip i parc. Najlepsza wina z Istrii to biała Malvazija i czerwony Teran. Trunki z Dalmacji są cięższe i mocniejsze. Do najsłynniejszych należą Dingac z półwyspu Pelješac oraz Plavac z wysp Hvar i Vis. Wśród białych win najlepsze to Posip z Hvaru i Grk z Korculi. Na koniec posiłku podaje się kieliszek słodkiego wina Prošek, wyrabianego z suszonych winogron

Piwosze mogą spróbować dwóch popularnych piw - Ožujsko z Zgrzebia i Karlovaeko z Karlovaca Amatorzy mocniejszych trunków mają do dyspozycji cenioną slivovicę oraz wiśniowy likier maraschino. Warto zaznaczyć, że większość chorwackich rodzin sama wyrabia trunki na własne potrzeby, więc czasami warto zapytać gospodarza czy nie ma jakiejś butelki na sprzedaż.

Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce

ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel. (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax (0-22) 844 48 08

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu

Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb
Tel. (00385-1) 48-99-444 (centrala)
Tel.alarmowy (00-385) 98-359-796
Fax (00385-1) 48-34-577
e-mail: hrzagamb@msz.gov.pl
www.zagrzeb.msz.gov.pl

Istria - Półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego którego zdecydowana większość należy do Chorwacji. Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km². Istria to znakomite miejsce na wczasy w Chorwacji ze względu na łagodny klimat, rozwiniętą infrastrukturę, a także bliskość Włoch i Słowenii. Zachodnie wybrzeże Istrii jest lepiej zagospodarowane i ma łagodniejszą linię brzegową, wschodnie natomiast jest kamieniste i strome. Najpopularniejsze kurorty turystyczne na Istrii to Rovinj, Pula, Umag, Porec, Medulin, Rabac a także Pazin, Novigrad, oraz Lovran i Opatija. Na Istrii zachowały się liczne zabytki, m.in. antyczne, rzymskie budowle takie jak amfiteatr w Puli, łuk triumfalny, liczne bazyliki i obiekty sakralne, a także sama zabytkowa zabudowa miejska. Atrakcją przyrodniczą regionu godne jest Park Narodowy Wysp Brijuni (dawniej niedostępne, ponieważ swoją rezydencję miał tu prezydent Jugosławii Josip Broz Tito, większość ). Większość z licznych kamienistych plaż w tym regionie posiada łagodne zejście do morza i nowoczesną infrastrukturę. Istnieją dogodne warunki do uprawiania takich dyscyplin sportowych jak golf, tenis, koszykówka, jogging, paralotniarstwo.

Rijeka - To jeden z najciekawszych kurortów regionu Kvarner, nowoczesne miasto ze starym centrum położone u stóp średniowiecznego zamku. Położone jest na wzgórzach, poprzecinane kanałami i rzeką Rjecina, przyciąga zachwycającym wybrzeże zwanym Rivą, malowniczymi uliczkami przeznaczonymi wyłącznie dla ruchu pieszego i licznymi zabytkami. W mieście znajdują się liczne puby i bary oraz kompleksy handlowe. Warto odwiedzić oceanarium, przejść się deptakiem Korzo oraz udać się na pobliskie wzgórze Trsat z zabytkowym klasztorem i zamkiem

Park Narodowy Jeziora Plitwickie - Niezwykle malowniczy Park Narodowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony w głębokiej dolinie, wśród wysokich skał. To kompleks 16 jezior słynących ze swojego turkusowego koloru, potoków i źródeł tworzących kaskady i wodospady. Najbardziej efektowny jest Veliki slap – 80-metrowy wodospad, który można podziwiać z licznych punktów widokowych. Turyści spacerują pomiędzy nimi drewnianymi mostkami, które unoszą się tuż nad wodą.

Wyspa Krk - To największa wyspa Chorwacji, położona w Zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki i połączona ze stałym lądem Krckim Mostem o długości 1 430 m (przejazd mostem jest płatny). Od dawna nazywana Złotą Wyspą ze względu na łagodny klimat, bujną roślinność i dobre położenie. Krk jest wyspą kultury i kolebką piśmiennictwa chorwackiego. Jest także wyspą błękitnych flag, które powiewają w mieście Krk, Malinskiej, Njivicach, Vrbniku, Šilu i marinie Punat.

Wyspa Cres - Jest to druga co do wielkości wyspa Adriatyku po wyspie Krk, z którą jest połączona promem. Praktycznie tworzy całość z wyspą Lošinj, dzięki połączeniu drogowemu w miejscowości Osor. Największą atrakcją wyspy Cres jest malowniczo położone miasto o tej samej nazwie z pięknym portem sięgającym w głąb miasta, oferujące liczne zabytki z czasów panowania Wenecjan, oraz niezwykle sympatyczną atmosferę. Warto odwiedzić XVI-wieczną siedzibę dawnych władz miejskich, bramę miejską z zegarem oraz stare pałace i mury obronnych. Wyspa znana jest z licznych tras rowerowych oraz wspaniałego wybrzeża nadającego się do uprawiania sportów wodnych.

Wyspa Losinj - To nieduża wyspa połączona z wyspą Cres. Jej atutem jest bogato rozwinięta linia brzegowa, łagodny klimat, niezwykła atmosfera oraz liczne zatoczki kąpielowe. Losinj przyciąga miłośników wypoczynku z dala od codziennego zgiełku i pośpiechu. Najpopularniejsze wśród turystów miejscowości to Mali Lošinj i Veli Lošinj. Jest to jedno z niewielu miejsc w Chorwacji, gdzie podziwiać można delfiny. Ciekawą opcją jest podróż promem z Mali Losinj na pełne uroku i dziewiczej przyrody okoliczne wysepki Vele Srakane, Unije, Ilovik i Susak. Ta ostatnia uchodzi za jedyną piaszczystą wyspę Adriatyku.

Wyspa Rab - Rab to wyspa leżąca 20 kilometrów na południe od wyspy Krk. Mówi się, że pomimo niewielkich rozmiarów jest to najpiękniejsza wyspa zatoki Kvarner. W swojej wschodniej części jest skalista i dość sucha, górzysta, natomiast w zachodniej odznacza się soczystą zielenią. Chorwaci nazywają Rab „zieloną wyspą”. Pod koniec XIX wieku wyspę odkryli turyści, którzy dostrzegli piękne krajobrazy, niepowtarzalny klimat oraz wspaniałe zabytki. Rab stała się znanym kierunkiem turystycznym z licznymi kurortami, takimi jak Rab, Lopar, Suha Punta i Kampor, chociaż bez problemu można znaleźć na niej ustronne miejsca  zachwycające dziką przyrodą  Rab – największe miasto na wyspie i centrum lokalnej turystyki jest jednym z najładniejszych miast nad Adriatykiem, z architekturą z wpływami weneckimi.

Zadar - Zadar, miasto położone w północnej Dalmacji, zachwyca zarówno wspaniałymi zabytkami, ciekawą historią, ale i doskonale rozwiniętą infrastrukturą noclegową. Jest to wielkie centrum gospodarcze i kulturalne, z ponad 3 tysiącletnią historią i wieloma ciekawymi atrakcjami. Turyści chętnie zwiedzają dobrze zachowaną starówkę pamiętającą czasy rzymskie oraz wypoczywają na okolicznych plażach, których w okolicy nie brakuje. Zadar oferuje również liczne rozrywki, bary i puby, w których można spędzić miłe wieczory.

Trogir - Zabytkowe miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składa się z części położnych na wyspie i lądzie, połączonych mostem. Nazywane jest małą Wenecję w środku Dalmacji. Trogir zachwyca średniowieczną zabudową i wyjątkowym położeniem starówki na przybrzeżnej wysepce. Warto zobaczyć katedrę św. Wawrzyńca, będącą kombinacja stylów architektonicznych, od romańskiego, do barokowego, romański ratusz podobny do weneckich pałaców, Loggię Miejską, Bramę Morską i Lądową oraz Twierdzę Kamerlengo. Turystów zachwyca także wysadzana palmami promenada, przy której cumują statki wycieczkowe. Trogir to także miejsce oferujące możliwości uprawiania różnorodnych sportów. Najbardziej popularne są tu m.in. żeglowanie czy nurkowanie, natomiast przyjezdni chętnie korzystają również ze znajdujących się tu boisk sportowych oraz kortów tenisowych.

Split - Drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, leży w Dalmacji i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Split jest historycznym miastem o przepięknej starówce i licznych zabytkach. Główną atrakcją jest najlepiej zachowana w Europie Wschodniej budowla rzymska -pałac cesarza Dioklecjana z III/IV wieku, w obrębie którego znajduje się ponad dwieście budynków. Na uwagę zasługuje także katedra św. Dujama i świątynia Jupitera oraz Złota Brama. Przez cały sezon odbywa się tu wiele festiwali muzycznych i folklorystycznych. Split tętni życiem zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, dlatego na wczasy w tej miejscowości polecamy raczej osobom szukającym zabawy.

Wyspa Brac - Jest największą wyspą dalmatyńska rozciągającą się kilka kilometrów na południe od Splitu. Na północnym wybrzeżu znajdują się malownicze wioski, południe jest natomiast górzyste i bardziej surowe, z najwyższym szczytem na adriatyckich wyspach – góra Vidova (778 m n.p.m). Krajobraz wyspy tworzą lasy piniowe, śródziemnomorska roślinność zwana makią oraz zjawiska krasowe dominujące na południowym wybrzeżu. Ciekawostką jest fakt, że z wydobywanego na wyspie marmuru powstał np.: Plac Dioklecjana w Splicie, Wiedeńska Opera czy Biały Dom w Waszyngtonie. Wyspa jest usytuowana w najbardziej słonecznym miejscu na Adriatyku. Najczęściej odwiedzanym miastem wyspy jest Bol, urocze i malownicze miasteczko z piękną promenadą oraz z najbardziej znaną plażą tego regionu Zlatni Rat(Złoty Róg)- znajdującą się często na pocztówkach. Warto wybrać się na wycieczkę na Górę Vidovę, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na miasteczko, plaże oraz pobliskie wyspy Korculę i Hvar.

Wyspa Hvar - Wyspa położona w Dalmacji, na południe od wyspy. Jest najdłuższą wyspą Adriatyku. Wyspa ta jest jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Chorwacji, przez co wyspa jest atrakcyjna nawet zimą i nosi miano „chorwackiej Madery”. Wyspa zwana jest również lawendową wyspą, gdyż to właśnie tutaj znajdują się największe w Chorwacji uprawy lawendy. W maju i początkach czerwca cała wyspa pachnie kwitnącą lawendą oraz uprawianymi tu ziołami, tymiankiem, majerankiem, rozmarynem. Na wyspie odnajdziemy piękne krajobrazy utworzone przez skały, malownicze zatoczki, zieleń i liczne zabytki. Głównym miastem jest Hvar na południowym wybrzeżu, zabytkowe miasteczko, nad którym góruje twierdza orz znajduje się najstarszy w Europie teatr pochodzący z 1612 roku. Hvar znany jest z bardzo niebezpiecznych dróg z licznymi przepaściami. Plaże na Hvar są kamieniste i skaliste.

Riviera Makarska - Jeden z najpiękniejszych fragmentów wybrzeża adriatyckiego. Ciągnie się na odcinku ok. 60 km, pomiędzy miastami Brela i Gradac. Riviera Makarska słynie ze żwirkowych, ciągnących się kilometrami plaż, o łagodnym zejściu do krystalicznie czystego morza. Głównym miastem regionu jest Makarska, stanowiąca centrum sportu, kultury, rozrywki i biznesu. Główna promenada w Makarskiej porównywana jest do słynnej promenady w Cannes. Nad Makarską wznosi się pasmo gór Biokovo z najwyższym szczytem 1762 m.

Wyspa Korcula - Wyspa Korcula jest jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych wysp Chorwacji. Usytuowana jest między wyspami Hvar i Lastovo oraz półwyspem Peljesac. Uznawana jest za najbardziej zieloną wyspę na Adriatyku, pełno tu migdałowców, sosen, dębów, pinii, cyprysów i gajów oliwnych. Na wyspie można podziwiać blisko 200 zatok, które tworzą urozmaiconą linię brzegową. Znajdują się tam piękne miasteczka m.in. Korcula, położona w malowniczej zatoczce Vela Luka, czy Lumbarda – która słynie z wyjątkowej, renesansowej dzielnicy. .Władze Korculi utrzymują, że tu urodził się słynny podróżnik i wenecki kupiec Marco Polo. Najważniejszym zabytkiem Korculi jest katedra św. Marka z białą dzwonnicą i skarbcem. Ze względu na łagodny klimat, wyspa szczególnie polecana jest osobom z alergiami, kłopotami z układem krążenia, schorzeniami reumatologicznymi. Korčula to także jedno z najlepszych miejsc do nurkowania.

Półwysep Peljesac - Jest to najdłuższy półwysep Południowej Dalmacji z wieloma plażami, zatokami i fiordami. Odpowiednie wiatry i duża ilość słońca sprzyjają miłośnikom żeglarstwa. Latem pływają tu tysiące jachtów. To także wspaniałe miejsce na podwodne wyprawy oraz do uprawiania windsurfingu. Na półwyspie znajduje się polskie centrum nurkowe i windsurfingowe w miejscowości Orebic. Miejscowości wypoczynkowe na półwyspie to Orebic, Ston, Mali Ston, Trpanj i Loviste.

Dubrownik - Perła Adriatyku, jest on najbardziej znanym nadmorskim miastem Chorwacji, należy do światowego dziedzictwa UNESCO i konkuruje z Wenecją o miano najpiękniejszego miasta śródziemnomorskiego. Położony jest w malowniczej zatoce, u podnóża wapiennych zboczy Gór Krasu na niewielkim półwyspie. Dzieje tego miasta sięgają VII wieku, gdy zostało założone miasto pod nazwą Ragusium. Miasto przechodziło z rąk do rąk – Bizancjum, Wenecja, Węgry, Turcja, Francja. W międzyczasie Raguza się rozwijała i uzyskała status Republiki. Największy rozkwit kulturalny i gospodarczy Republiki Raguzy przypada na wieki XV-XVII. Od początku XIX wieku Dubrownik jest podległy najpierw Austrii, potem Austro-Węgrom. Po I wojnie światowej stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a później Królestwa Jugosławii. Stara część miasta zbudowana jest w kształcie nieregularnego pięciokąta, którego dwie części ze strony lądu zamknięte są kompleksem murów obronnych. Masywne mury otaczające miasto wybudowane zostały w okresie pomiędzy XII i XVII wiekiem i pozostały niezdobyte aż do nadejścia wojsk Napoleona w 1806 roku. Mury otaczające Stare Miasto to niewątpliwie wizytówka Dubrownika. Bez żadnej przesady można je zaliczyć do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Europie. Mury miejskie można dziś w całości obejść po ich koronie. Roztaczające się stąd widoki na miasto oraz morze są niezwykłe. Warto zobaczyć: pałac Rektora ( XV wiek), pałac Sponza ( XVI wiek ), kościół św. Błażeja ( patrona Dubrownika z XVIII wieku), gotycki klasztor franciszkanów, gotycki klasztor dominikanów, renesansowy kościół św. Zbawiciela, oraz najstarszą europejską aptekę ( 1317r. ). Co roku w Dubrowniku odbywa się znany Letni Festiwal, który przyciąga najlepszych artystów międzynarodowych, oraz gości z całego świata. Obecnie Dubrownik jest nowoczesnym kurortem i zabytkowym, popularnym miastem turystycznym.

 

Miejscowości wypoczynkowe:

Pula - Położona jest w południowej części półwyspu Istria. To duże centrum turystyczne a ze względu na liczne zabytków –interesujące miasto do zwiedzania. Znajduje się tu monumentalny amfiteatr starożytny z I wieku (szósty co do wielkości z zachowanych) oraz inne pozostałości z czasów rzymskich. Światowej klasy zabytkiem jest rzymski Łuk Sergiusza, wzniesiony w latach 29-27 p.n.e. Jest on również nazywany "Złotą Bramą" ze względu na bogatą ornamentykę i złocone zdobienia Co roku odbywa się tu festiwal filmowy, festiwal operowy oraz wiele koncertów i przedstawień teatralnych. W mieście są liczne kluby, dyskoteki, puby z regionalną muzyką oraz szereg restauracji. Z zabytkowego portu wypływają statki wycieczkowe, które umożliwiają zwiedzanie malowniczych wysp Brijuni oraz Zatoki Kwarnerskiej. Liczne plaże i kąpieliska sprawiają, że jest to ulubione miejsce wielu turystów.

Porec - Jedno z największych miast turystycznych na półwyspie Istria, w sezonie pełne gwaru i międzynarodowego tłumu. Oferuje turystom błękitno-zielone ciepłe morze ze skalistymi zatoczkami, piniowe zagajniki i małe wysepki. Wiele osób przyjeżdża tu, aby odwiedzić wpisaną na listę zabytków UNESCO, pochodząca z czasów Bizancjum Bazylikę św. Eufrazjusza. Miasto słońca i ciepłego morza, pamiątek historycznych, wina, szynki, sera i oliwy z oliwek. Doskonałe dla osób lubiących rozrywki i aktywny odpoczynek.

Sv. Jakov i Filip - Jest to nadmorska miejscowość położona w środkowej części Chorwacji, nieopodal Zadaru. Jej nazwa wywodzi się od średniowiecznego kościoła św. Filipa i Jakuba, wokół którego rozwinęła się zabudowa. Dziś jest kurortem wypoczynkowym z plażą i infrastrukturą turystyczną. przyciągającym turystów łagodnym klimatem i spokojną atmosferą. Zachował się XI-wieczny kościół św. Rocha z elementami gotyckiego wyposażenia z XIV w.

Omis - Nieduży kurort położony u ujścia rzeki Cetiny, oferuje szerokie możliwości wypoczynku zarówno dla aktywnych jak i lubiących odpoczynek na plaży. Ulokowany nad zatoką morską, wśród gór, daje możliwość znalezienia ustronnej piaszczystej lub żwirowej plaży w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności. W średniowieczu nękany był atakami piratów, w związku z czym miejscowa ludność zbudowała dwie twierdze Peovica i Starigrad górujące obecnie nad okolicą. Dziś przyciąga lubiących wspinaczkę skałkową, uprawianie sportów wodnych (raftingu i kanioningu) oraz piesze wędrówki w celu poszukiwania lokalnych, malutkich wiosek, położonych w okolicach pełnych winnic i pól uprawnych. Latem odbywa się tu interesujący festiwal męskich zespołów wokalnych.

Orebic - Miasteczko na południowym brzegu półwyspu Peljesac, powstało w XVI w. Niegdyś było znanym centrum żeglugi. Pamiątki po tym okresie można dziś podziwiać w lokalnym Muzeum Żeglugi. Jest to niewielki kurort, ale do dziś jest to także miasteczko marynarzy i żeglarzy, dzięki czemu panuje tu unikalna atmosfera. Duże wrażenie na turystach robi klasztor Franciszkanów z XV w. gromadzący wśród swych skarbów podarunki żeglarzy, oraz maleńki kościółek, który się tam znajduje Nad miastem króluje szczyt Sv. Ilija (961 m). Rejon Orebica posiada najlepsze w Chorwacji i jedne z najlepszych w Europie warunki do uprawiania windsurfingu. Ze względu górzyste ukształtowanie terenu całego Półwyspu, jest to również wspaniałe miejsce dla osób lubiących piesze wycieczki górskie. Amatorzy naturyzmu znajdą dla siebie doskonałe miejsca na pobliskich wysepkach. Miejsce dobre na wakacje rodzinne.

Spilt + Trogir - W czasie wycieczki poznacie Państwo historię powstania i rozwoju Splitu, zwiedzicie wpisany na listę UNESCO pałac cesarza Dioklecjana, bramy rzymskie prowadzące do miasta, katedrę oraz malowniczy port.
Trogir to miasto leżące w środkowej Dalmacji, w pobliżu Splitu, często nazywane Małą Wenecją. Trogir usytuowany jest na małej wyspie, stąd wygląda jak zamek na wodzie. W Trogirze fascynuje całość zabudowy, z wąskimi uliczkami, nastrojowymi kawiarenkami i zabytkami, które są przykładem kunsztu kamieniarskiego i architektonicznego. Całe miasto znajduje się pod ochroną UNESCO. W czasie zwiedzania poznacie owo „ muzeum pod gołym niebem”.

Dubrownik - Znakomicie zachowane Stare Miasto Dubrownika jest unikalne ze względu na wykładane jasnym marmurem place, strome brukowane uliczki, wysokie domy, klasztory, kościoły, pałace, fontanny i muzea. Stare mury miejskie odgradzają miasto od ruchu ulicznego. W wąskich uliczkach znajduje się wiele przytulnych kafejek i restauracji.

Medjugorje + Mostar - Medjugorje to niewielkie miasteczko w Bośni , skryte wśród szczytów gór. To miejsce, w którym w 1981 r. sześciorgu dzieciom objawiła się Matka Boża - Królowa Pokoju. Obecnie to największe Sanktuarium Maryjne na Bałkanach. Mostar to kolejne bajeczne miasto Bośni łączące wiele kultur i religii.

Park Narodowy Krka - Krka jest najpiękniejszą rzeką krasową w Chorwacji. Rozciąga się na odcinku o długości 72 km. Przebijając się głębokim kanionem ku morzu tworzy po drodze liczne jeziora, wodospady i kaskady. Podczas zwiedzania parku będziecie mieli okazję zażyć kąpieli w największym z wodospadów oraz zwiedzić skansen, w którym poznacie rytm życia chorwackiej wsi sprzed wieków.

Park Narodowy Plitvickie Jeziora - Turkusowe wody Plitvic bulgocząc przelewają się przez ciąg 16 jezior, powiązanych ze sobą aż 92 wodospadami! Jeziora otaczają gęste lasy bukowe i jodłowe, miejscami przypominają puszcze. Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Rafting - Zapraszamy na pełen emocji, kilkukilometrowy spływ pontonami w dół górskiej rzeki Cetiny w okolicach miasta Omis. W czasie spływu będziecie mieli okazję, aby zażyć kąpieli pod wodospadami a odważni mogą skakać z wysokich skał. Podczas kilkugodzinnego wyjazdu będziecie pod opieką wykwalifikowanego instruktora.

Czarnogóra w pigułce - W czasie tej całodniowej wycieczki do sąsiedniej Czarnogóry zwiedzimy słynną Zatokę Kotorską . Z Kotoru przejedziemy słynnymi serpentynami do punktu widokowego na wysokości 1000 m, dalej przejedziemy do wioski Njegusi,-miejsca znanego z produkcji suszonych szynek i serów itp,. Powrót do hotelu trasą widokową na Budvańską Rivierę.

Przejdź: Na górę