22 247 27 57

Rumunia

Ponad 66% terytorium Rumunii stanowią wyżyny i góry. Środkową część tego kraju zajmują Karpaty Południowe i Wschodnie , ciągnące się z północy na południe. Wschodnie Karpaty to w rzeczywistości wiele łączących się ze sobą równoległych granitowych pasm górskich. To piękne tereny, ulubione przez miłośników wycieczek górskich i trekkingów. Mieszkańcy są niezwykle mili i gościnni. Jedynym mankamentem mogą być wszędobylskie psy, które próbują „wyżebrać” jedzenie. Pomiędzy wschodnią częścią Karpat a Masywem Bihorskim położona jest Wyżyna Transylwańska, słynna ze względu na liczne książki i filmy o Drakuli. Do największych wyżyn w kraju można także zaliczyć Wyżynę Mołdawską oraz leżącą tuż nad Morzem Czarnym Wyżynę Dobrudży. Na południu Rumunii znajduje się Nizina Wołoska a na zachodzie kraju Nizina Cisańska. Cała Rumunia leży na terenie zlewiska Morza Czarnego. Główną rzeką tego pięknego kraju jest Dunaj. W Rumunii znajduje się 13 parków narodowych chroniących niezwykłą i dobrze zachowaną faunę i florę tamtych terenów. Najcenniejszym i najchętniej odwiedzanym obszarem chronionym jest Delta Dunaju. Miejsce to, ze względu na występowanie tam największego w całej Europie skupiska ptactwa błotnego, wpisane zostało na listę UNESCO. Rumunia to piękny kraj zarówno pod względem niezwykłej przyrody, jak i wspaniałych zabytków kultury.

Powierzchnia: 238 391 km2

Stolica: Bukareszt 1,9 miliona mieszkańców

Dokumenty

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii na okres nie dłuższy niż 90 dni na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

Klimat

Rumunia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Na terenie tego kraju, między innymi ze względu na wpływ Karpat, dostrzegalne są wyraźne różnice w klimacie pomiędzy różnymi częściami kraju. Według literatury naukowej w Rumunii występuje aż 8 różnych odmian klimatycznych. Pierwszy z nich to tak zwany region wysokogórski. Obejmuje on wyższe partie Karpat. Dominuje tam klimat alpejski, z średnią temperaturą zimie -10°C. W lecie temperatura nigdy nie przekracza 10°C. Kolejny region o klimacie subalpejskim charakteryzuje się temperaturą –6°C w zimie i 10°C w miesiącach najcieplejszych. Na terenie Przedgórza Karpackiego możemy się spodziewać –6 do –3 °C w najchłodniejszym okresie i średnio do 20 °C latem. Region Bukowiny i Siedmiogrodu jest chłodniejszy niż przedgórza, ze względu na barierę klimatyczną, jaką stanowią Karpaty. Na Nizinie Węgierskiej zimy są stosunkowo łagodne i krótkie. Średnia temperatura wynosi w czasie ich trwania –2 °C. Latem bywa tam ciepło - około 20 °C. W południowej i południowo-zachodniej części kraju możemy się spotkać zarówno z klimatem umiarkowanym, jak i podzwrotnikowym. Zimy w tym regionie są zdecydowanie krótsze. Lata zazwyczaj trwają długo i prawie nie występują wtedy intensywne opady. Średnia temperatura latem waha się od 20 do 25 °C. w Dolinie Dunaju klimat staje się zdecydowanie suchy. Zimy są tam niezbyt mroźne z temperaturą –2 °C do –4 °C. Lata są upalne, średnia temperatura waha się od 20 do 23 °C. W regionie czarnomorskim, ze względu na silny wpływ morza, zimy są zazwyczaj łagodne, z temperaturami powyżej 0 °C. Latem średnia temperatura oscyluje w granicach 22 °C.

Język

Językiem urzędowym jest rumuński To jeden z języków z grupy romańskiej, którym posługuje się ponad 24 mln osób na świecie. Jest także językiem urzędowym w Mołdawii i serbskiej Wojwodinie. Do jego zapisu stosuje się roku alfabet łaciński. Dawniej stosowano jednak stosowano jednak cyrylicę. W języku tym występują liczne słowa z różnych języków słowiańskich. Według badaczy zapożyczenia takie stanowią aż 14% całkowitego zasobu słownictwa.

Waluta

Lej (RON) = 100 bani. Kurs czerwiec 2014: 1 USD = 3.24 RON, 1 EUR= 4.38 RON.

Ceny

Orientacyjne ceny - 2014 r.

Za bochenek chleba zapłacimy w Rumunii 3 RON. Kilogram sera żółtego to wydatek około 32 RON. Kilogram pomidorów kosztuje 3.5 RON, ogórków 2.5 RON, tyle samo jak kilogram ziemniaków. Za kilogram szynki zapłacimy zaś około 26 RON. 1.5 litrowa butelka wody kosztuje około 3.2 RON.

Czas

Strefa czasowa: UTC+2 godz. Czas letni UTC +3 godz.  Oznacza to różnicę  plus jedna godzina w stosunku do czasu w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych. Zalecane są natomiast szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy.

Kuchnia

Kuchnia rumuńska posiada wiele elementów zaczerpniętych między innymi z basenu morza śródziemnego. Najsilniej dostrzegalne są w niej wpływy tureckie, ukraińskie i węgierskie. Z tego też względu kuchnia tego kraju jest bardzo urozmaicona. Mieszkańcy Rumunii jedzą przede wszystkim mięso wieprzowe i wołowe, zazwyczaj grillowane. Chętnie spożywane są też potrawy mączne, warzywa i owoce. W Rumunii nie spotkamy dań z ryb morskich, ale pojawiają się potrawy z ryb słodkowodnych. Za tradycyjne danie uznawana jest sarmale. Potrawa ta przypomina polskie gołąbki, choć mięso mielone często jest zawinięte w liście winorośli, a nie kapusty. Znanym przysmakiem jest też mamaliga. Przyrządzona jest ona z gotowanej kukurydzy, z odrobiną masła i sera. Kolejnym tradycyjnym przysmakiem są nadziewane papryki - ardei umpluti i panierowany móżdżek z dodatkiem szynki - creier pane. W wielu restauracje w Rumunii serwowane są także pikantne placki, które wyglądem przypominają trochę znaną nam pizzę, ale smakują zupełnie inaczej. Jako pierwsze danie w Rumunii podawana jest zupa, zwana ciorba. To lokalny przysmak, sporządzany z mięsa i warzyw. W kuchni rumuńskiej istotne są także napoje alkoholowe, a zwłaszcza przepyszne wina o bogatym smaku.

Ambasada  Rumunii

ul. Chopina 10, 00-559 Warszawa
tel. (0-22) 628 31 56;
fax (0-22) 628 52 64, 628 93 78
e-mail: embassy@roembassy.com.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii

Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252
bukareszt.wpe@msz.gov.pl
www.bukareszt.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Câmpia Turzii

konsul honorowy: Robert Milczarek (język konsula polski, rumuński, angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, włoski, czeski, słowacki)
Rumunia, Câmpia Turzii, str. Noua nr 1 bl. T2 sc. B ap. 23, 405100 Câmpia Turzii, jud. Cluj
Tel.: +407 24286003 Tel. dyżurny: +407 24286003 Faks: +402 64289027
konsulathonorowy.rumunia@yahoo.ro

Bukaresztstolica kraju, miasto nazywane przez miejscowych „Małym Paryżem”. Znajduje się tam ogromna ilość godnych uwagi obiektów. Większość interesujących obiektów skupiona jest w okolicach centrum. Centralnym punktem miasta jest plac Unirii z ogromną fontanną usytuowaną pośrodku. W Bukareszcie zobaczyć można między innymi prawosławne cerkwie Patroarchy, Curtea Veche i Cretulescu. Ciekawe są także klasztory Marcuta i Mihai Voda, prawosławna świątynia Biserica Patriarhei oraz katolicki skalny kościół Świętego Jana. Zwiedzając miasto, nie można pominąć parków i ogrodów, wśród których najbardziej cenionymi i popularnymi są Park Herastrau oraz Ogrody Cismigiu. Obiektami wartymi odwiedzenia są także łuk triumfalny, wybudowany na cześć wszystkich poległych żołnierzy walczących za wolność Rumunii, Narodowe Muzeum Historyczne, skansen wiejski, czy też pałac Mogosoaia. Warto także odwiedzić podobno drugi co do wielkości budynek na świecie - Pałac Parlamentu. Bukareszt najlepiej zwiedza się pieszo lub przy użyciu komunikacji miejskiej.

Wesoły cmentarz w Sapanta – jedna z popularnych atrakcji turystycznych w Rumunii. Wszystkie krzyże i pomniki są tu pomalowane w jaskrawe kolory, zazwyczaj niebieskie, a postaci na nich przedstawione są szczęśliwe i uśmiechnięte. Na wielu z nich znajdują się wierszyki, cytaty, slogany, mówiące kim zmarły był za życia, w jakich okolicznościach zmarł, oraz jaką pracą się zajmował. Znaleźć tam można zarówno historie tragiczne, jak i wesołe opisywanie słabości i przyzwyczajeń. Pierwszy nagrobek został tu postawiony już w 1935roku.

Malowane cerkwie – unikalne świątynie prawosławne znajdujące się w północnej części kraju. Osiem z nich wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektóre wciąż stanowią ośrodki żywego kultu. Cerkwie powstały za głównie sprawą Stefana Wielkiego i Petru Raresa, władców tamtejszych terenów. Obiekty te są wyjątkowe ze względu na dobrze zachowane malowidła, pokrywające ściany cerkwi. Pierwsze freski pochodzą nawet z XIV wieku. Opowiadają one historię żywotów świętych, przedstawiają najważniejsze sceny biblijne i przekazują prawdy wiary. W niektórych z nich mieszkają mnisi do dziś zajmujący się uprawą pól.

Sinaia – miasto zwane często „Perłą Karpat”. Stanowi dobrą bazę wypadową w góry Bucegi. Warto tam odwiedzić słynny Pałac Peles. Położona jest on na niewielkiej polanie, wśród bukowych lasów. Pałac ten to mieszanka różnych stylów architektonicznych. Obiekt ten przypomina trochę zamki z bajek Disneya – posiada wiele strzelistych wieżyczek, mnóstwo zdobień i wiele kolorowych witraży. Kolejnym obiektem, wartym odwiedzenia jest słynny monastyr. To w nim w czasie ataków tureckich uciekinierzy z Bukaresztu szukali schronienia.

Brasov – miasto w środkowej Rumunii będące dobrą bazą wypadową do zwiedzania licznych zamków i klasztorów. W samym mieście na uwagę zasługuje starówka z budynkami zbudowanymi w różnych stylach. Niedaleko znajduje się gotycki Czarny Kościół, zwany tak z powodu ścian osmalonych przez pożar. Warte odwiedzenia są także cerkiew Św. Mikołaja i żydowska synagoga.

Zamek w Branie - najbardziej znany i najczęściej odwiedzany zamek w Rumunii. To właśnie tu zamieszkiwał słynny na cały świat hrabia Dracula, a dokładniej jego pierwowzór, czyli okrutny i przerażający władca Transylwanii Wład Palownik. Zamek obfituje w ciemne zakamarki, liczne sale i przepastne lochy. W pochmurne dni atmosfera potrafi być iście przerażająca. Samo wnętrze zamku jest bogato urządzone. Duże wrażenie sprawia czarne łoże w komnacie, gdzie podobno sypiał hrabia.

Zamek w Rasnov - to jeden z nielicznych zamków chłopskich. Służył on mieszkańcom tamtejszych wsi i osad, jako schronienie w razie wrogiego najazdu. W środku zamku znajduje się wiele niewielkich prostych cel. To tam mieszkali chłopi w czasie oblężenia. Zamek imponuje dobrze rozbudowanym systemem fortyfikacji. Wznosi się na okazałym wzgórzu górując nad całą okolicą.

Delta Dunaju – leży zarówno w Rumunii jak i na Ukrainie. Ze względu na bogactwo przyrodnicze obszar ten wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam skupisko różnych gatunków roślin, ryb oraz ogromne lęgowisko rozmaitych ptaków wodno-błotnych. To cudowna kraina, w większości objęta ochroną. Najlepiej udać się tam promem z większej miejscowości i spędzić kilka dni na spacerach, obserwowaniu piękna przyrody lub po prostu odpoczywając na plaży nad morzem. Trzeba tylko pamiętać, że tuż przy ujściu Dunaju kąpiel nie jest wskazana.

Sighisoara – jedna z większych miejscowości w Siedmiogrodzie zwana często Miastem - Muzeum, lub Perłą Transylwanii. To niezwykle ciekawe miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Miasto podzielone jest jakby na dwie części dolną i górną. Na szczególną uwagę zasługuje ta położona na wzgórzu. Posiada ona doskonale zachowane obwarowania z XV wieku. Ze względu na niebywałe walory historycznym Sighisoara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z zabytków, które musimy zobaczyć będąc w tym mieście jest wieża zegarowa z połowy XVII wieku. Mieści się w niej muzeum, z licznymi dobrze zachowanymi starymi dokumentami, broniom, monetami, ikonami i przedmiotami codziennego użytku. Wieża jest też świetnym punktem widokowym. Kolejnym wartym odwiedzenia zabytkiem jest Kościół Klasztorny. To największa świątynia miasta powstała ponoć w XIII wieku. W środku możemy podziwiać przepiękny barokowy ołtarz oraz ogromną chrzcielnicę. Obowiązkowym obiektem do odwiedzenia jest też Dom Draculi. To najstarsza świecka budowla w mieście. W miejscu tym mieszkał w XV wieku Vlad Dracul, ojciec Vlada Palownika, pierwowzoru słynnego Draculi. W budynku mieści się restauracja serwująca lokalne specjały.

Przejdź: Na górę