22 247 27 57

Malediwy

Republikę Malediwów tworzy 1 190 wysepek koralowych leżących na Oceanie Indyjskim ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii (jedynie 202 jest  zamieszkanych na stałe). Odległość między skrajnymi grupami archipelagów mierzona z południa na północ wynosi ok. 700 km. Obserwowane z lotu ptaka przypominają główki szpilek zagubione w bezmiarze oceanu. Większość wysp pokryta jest gajami palmowymi i otoczona rafami koralowymi. Malediwy przez długie lata pozostawały nieodkrytym cudem świata. Przez cały rok panuje tu łagodny klimat z temperaturami oscylującymi wokół 28°C, a krystalicznie czysta woda o błękitnym kolorze, piaszczyste plaże nad oceanem, możliwość bezpośredniego kontaktu z tropikalną przyrodą, luksusowe hotele, wspaniała kuchnia i dyskretna obsługa to gwarancja udanego wypoczynku.
Ze względu na globalne ocieplenie, położonym zaledwie 2 metry nad poziomem morza, Malediwom grozi całkowite zalanie. Dlatego warto odwiedzić wyspy jak najprędzej, zanim woda morska nie wniknie do gleb i normalne życie nie będzie tu możliwe.

Powierzchnia kraju: - 300 km2 .
Stolica - Male - ok. 134 tys. Mieszkańców.

Pierwsi osadnicy na Malediwach pochodzili z południowych wybrzeży Indii. Około roku 1 100 zaczęli tu panować sułtani z dynastii Didi, którzy rządzili do 1968 roku, kiedy proklamowano republikę. Pierwotnie mieszkańcy wysp wyznawali buddyzm. Ale w XII wieku przypływający tu Marokańczycy i Persowie nawrócili ich na islam i od tego czasu Malediwy są krajem muzułmańskim. Tu jak w większości krajów muzułmańskich, każdy obywatel (tylko muzułmanin może być obywatelem wysp) modli się 5 razy dziennie, do modlitwy nawołują muezzini hasłem „Allahu akbar” (Bóg jest wielki). Nie tylko meczety nawołują do modlitw, ale przypominają o tym również spikerzy telewizyjni i radiowi. Role w społeczeństwie Malediwów są bardzo tradycyjne. Kobiety prowadzą domy i wychowują dzieci, a mężczyźni zarabiają na życie. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych sugeruje się poruszać tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Nudyzm jest zakazany, włączając w to zamknięte resorty turystyczne. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi, deportacją, pozbawienia wolności oraz karą śmierci. Należy również pamiętać, że dziewiąty miesiąc kalendarzowy to Ramadan, w którym panuje post. W tym miesiącu turyści również powinni unikać picia i jedzenia w miejscach publicznych, dlatego odradzamy wyjazdy w tym czasie. Warto pamiętać o tym, że weekend na Malediwach jest w piątki i soboty. Przy czym dniem świątecznym jest piątek.
 

Dokumenty

Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest: przedstawienie ważnego paszportu, biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień).
Pobyt cudzoziemca na wyspie zamieszkanej przez ludność miejscową w celach innych niż turystyczny wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW.
 

Klimat

Na Malediwach występuje równikowy, wybitnie wilgotny klimat. Średnia temperatura powietrza wynosi tutaj aż 28°C, a średnia suma opadów w ciągu roku sięga 2 130 mm. Jest więc to raj na ziemi dla osób kochających gorące słońce i wilgotne powietrze. Od grudnia do kwietnia przypada tutaj okres suszy i największego nasłonecznienia. Pora monsunowa przypada na miesiące od maja do września.
 

Język

Język urzędowy: malediwski (dhivehi).
Inne języki: angielski.
 

Waluta

Waluta: rupia malediwska (MVR), 1 MVR = 100 laari;
Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.
 

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2015 r.):
Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji, trzydaniowy ok. 450 MVR
Piwo importowane ok. 80 MVR
Cappuccino ok. 40 MVR
Coca – Cola/Pepsi Cola (butelka 0,33l) ok. 20 MVR
Woda (butelka 0,33l) ok. 6 MVR

Czas

UTC/GTM +5dzin. Niema czasu letniego, co oznacza, że do polskiego czasu należy dodać 4 godziny zimą, a 3 godziny latem.
 

Napięcie

230 V; 50 Hz, wtyczki inne niż w Polsce, konieczny jest adapter.

Szczepienia

Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale trzeba pamiętać o dużym niebezpieczeństwie zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. Obowiązkowe jest posiadanie świadectwa szczepienia przeciwko żółtej febrze, jeżeli przybywa się z regionu obecności tej choroby. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, należy jednak zabrać ze sobą niezbędne leki i zadbać o ochronę przed komarami.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Na Malediwach znajdują się zaledwie dwa szpitale.
 

Kuchnia

Postawą dań kuchni malediwskiej są ryby, głównie tuńczyk oraz inne gatunki lokalne. Jako przyprawy stosuje się tutaj wiórki kokosowe oraz surowe chili. Najbardziej popularnym daniem jest klarowna zupa rybna z tuńczyka o nazwie garudhiya. Po daniu głównym, którym często jest pieczony tuńczyk z curry i ryżem mężczyźni żują betel - składa się on z orzecha arekowego zawiniętego w liście pieprzu betelowego. Często spotkać można tutaj suszone ryby, które następnie smażone lub gotowane są w kawałkach i stanowią tradycyjny przysmak. Do dań podaje się często charakterystyczny chleb oraz słodkie ziemniaki. Ze względu na wyznanie na wyspach zabrania się jedzenia wieprzowiny. Kuchnia Malediwów jest bardzo zdrowa, głównie ze względu na białko, które zawarte jest w rybach oraz świeże owoce i warzywa, których jest tutaj pod dostatkiem. Kupić alkohol i napić się czegoś mocniejszego możemy tylko na wyspach, które są resortami dla turystów. Wybór alkoholi w resortach jest niewielki, w pakietach all-inclusive zazwyczaj dostępne są piwa niemarkowe. Poza resortami turystycznymi na Malediwach alkohol jest całkowicie nielegalny.
 
 

Brak placówki dyplomatycznej.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej, państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: Z polskich numerów: +91 9910999477; Z indyjsk Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.msz.gov.pl

Oprócz stolicy kraju - Male, warto zobaczyć jak najwięcej wysp, które posiadają ciekawą tropikalną roślinność, cudowne plaże z pochylonymi ku morzu palmami i otoczone są błękitnymi wodami oceanu, ze wspaniałą rafą koralową. Choć nie ma tu zabytków klasy światowej, to wspaniałe krajobrazy pozostają w pamięci tych, co tu byli, na całe życie.
 
Male - stolica Malediwów i największe skupisko miejskie. Stosunkowo mała liczba mieszkańców nie jest tu odczuwalna ze względu na wysoko rozwiniętą turystykę. Będąc na wyspie warto zwiedzić z zewnątrz licznie występujące tutaj i pięknie dekorowane meczety oraz po prostu przejść się uroczymi uliczkami tworzącymi swoiste labirynty. Warto zajrzeć do Centrum Islamskiego, które jest największe w całym kraju, a zarazem także i w całej Południowej Azji. Korzenie niesamowitej kultury Malediwów podziwiać można natomiast w Muzeum Narodowym, które usytuowane jest w sercu pięknego Parku Sułtana.
 
Targ Rybny w Male - na targu rybnym znaleźć można wszystko to, z czego słyną Malediwy. Będą to jednak nie tylko same ryby, ale także liczni artyści i grajkowie, którzy umilają czas i tworzą niesamowitą atmosferę. Wokół rynku natomiast liczne sklepy oferują tanie ubrania, lokalne wyroby, pamiątki, a nawet sprzęt elektroniczny.
 
Fuamulaku - to wyspa położona na równiku. Jest to trzecia co do wielkości miejscowość Malediwów, znajdująca się na atolu Seenu. Jej wyjątkowo urodzajne gleby rodzą owoce ananasów, mango czy pomarańczy, które rosną niemalże na każdym kroku. Piękna biała zachęca do błogiego lenistwa.
 
Morska iskra - to rzadki widok, który zawdzięczamy glonom Noctiluca Scintillans. Zjawisko widoczne jest na plażach po zachodzie Słońca. Do pojawienia się niebieskiej iskierki dochodzi w wyniku bioluminescencji mikro planktonu w kontakcie z innym obiektem. Iskierka zapala się w chwili, gdy plankton dotyka ziarenek piasku. Fale morskie potrafią oświetlić tak na brzegach całą plażę.
 
 
 
 
Przejdź: Na górę