22 247 27 57

Korea Południowa

Republika Korei Południowej położona jest we wschodniej części Azji, na południu Półwyspu Koreańskiego, nad Morzem Japońskim i Żółtym. To nowoczesne państwo większości z nas kojarzy z takimi firmami jak Hyundai, Kia, Samsung, LG, Daewoo, ale to również kraj kilkusetletnich zabytków, pięknej przyrody i ambitnych i tolerancyjnych ludzi.
Górzyste tereny Republiki Korei zapewniają niesamowite widoki, a piękna wyspa Jeju stanowi najlepszy ośrodek wypoczynkowy. Najsilniej rozwinięte są okolice stolicy kraju - Seulu, który wraz z przedmieściami skupia około połowę ludności całego kraju.
Republika Korei to prawdziwa mozaika religijna. Można tu spotkać wyznawców buddyzmu, protestantów, katolików, zwolenników konfucjanizmu oraz wyznawców innych religii. Obecnie nie spotyka się w Korei żadnych form dyskryminacji ze względu na wyznanie.
Republika Korei jest demokracją parlamentarną z silną władzą prezydencką. Prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję bez możliwości reelekcji. Na czele rządu stoi premier powoływany podobnie jak wszyscy ministrowie przez prezydenta.
 
Powierzchnia kraju: 99 720 km²
Stolica - Seul - 10,5 mln mieszkańców
 

Dokumenty

Polscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku). Urzędnik imigracyjny może zapytać o cel podróży, prosić o wskazanie źródeł finansowania, (jeżeli nie wynika to z przedstawionych dokumentów) lub o okazanie biletu powrotnego. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.
Od 1.01.2012 roku obowiązuje system biometrycznej identyfikacji, polegający na obowiązkowym pobieraniu odcisków palców oraz dokonaniu zdjęcia twarzy podczas przekraczania granicy. Z wymogu poddania się tej procedurze zwolnione są osoby poniżej 17 roku życia, urzędnicy zagranicznych rządów i organizacji międzynarodowych, wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin oraz osoby zaproszone przez szefów koreańskiej administracji centralnej.
 

Klimat

W Korei Południowej panuje klimat monsunowy w różnych odmianach. W południowej części kraju jest on podzwrotnikowy, a w północnej oraz środkowej umiarkowany ciepły. Średnie temperatury również zależne są od regionu. W styczniu wahają się od -4°C na północy do 4°C na południu, a w lipcu od 21°C do nawet 27°C. W Korei występuje pora deszczowa, która zaczyna się w czerwcu i kończy we wrześniu, gdy znad Oceanu Spokojnego wieje wilgotny monsun. Wybrzeża kraju latem często nękane są przez tajfuny.
Należy pamiętać, że latem wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza powodują znaczne zmęczenie i mogą przysparzać kłopotów osobom chorym na serce lub mającym problemy z układem oddechowym. Zimą natomiast napływ bardzo suchego powietrza kontynentalnego może powodować zagrożenie dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. W ciągu całego roku częste są gwałtowne zmiany ciśnienia.
W głównych miastach Korei (Seul, Busan) występuje ogromne zanieczyszczenie powietrza, które wzrasta dodatkowo w okresie wiosny i wczesnego lata, gdy nad terytorium kraju nadciągają fale pustynnego pyłu niosącego toksyczne substancje znad przemysłowych obszarów ChRL (tzw. yellow dust - żółty pył).
 

Język

Język urzędowy: koreański.
 

Waluta

Waluta: won (KRW);
Won południowokoreański dzieli się na sto dzonów. Monety południowokoreańskie występują w nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 wonów. Natomiast banknoty południowokoreańskie występują w nominałach: 1000, 5000, 10 000, 50 000 wonów.
Nie wszystkie bankomaty akceptują zagraniczne karty płatnicze.
 

Ceny

Orientacyjne ceny (2014)

Ceny koreańskie są zbliżone do cen polskich.

Bilet do metra: 1000 KRW
Butelka wody: 1500 KRW
Piwo: 3000 KRW
Wejście do klubu (Seul): 20 000 KRW
Obiad w restauracji: 4000 - 9000 KRW
Woda (0.33 l) - ok.1 500 KRW
Lokalne piwo - ok. 3 000 KRW
Posiłek w niedrogiej restauracji dla 2 osób - ok. 40 000 KRW
Cappuccino - ok. 4 500 KRW
Zestaw w McDonalds lub podobnej - ok.  6 000 KRW
 

Czas

UTC/GMT + 9 godzin. Nie ma czasu letniego.
Oznacza to, że do polskiego czasu doliczyć należy 8 godzin zimą i 7 godzin latem.
 

Napięcie

220 V; 60 Hz , wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

W Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, nie są wymagane szczepienia. Poziom opieki medycznej jest zadowalający, czasem mogą wystąpić problemy z porozumieniem się (tylko lekarze klinik międzynarodowych mówią po angielsku). W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty (bez zabiegów i leków) waha się od ok. 50 tys. KRW. Dobowy pobyt w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę. W razie poważniejszych badań należy liczyć się z opłatą rzędu 500 tys. do 2 mln KRW. Wszystkie ośrodki medyczne akceptują karty kredytowe. Większość leków jest na receptę. W przypadku drobnych dolegliwości można kupić stosowne leki po konsultacji z aptekarzem (ich koszt to 3-10 tys. KRW). Ceny leków podstawowych (np. proste antybiotyki) wynoszą ok. 20-30 tys. KRW. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Zawsze na kilka tygodni przed wylotem upewnij się czy nie warto się zaszczepić. Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
 
 

Kuchnia

Kuchnia koreańska uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Podstawą wielu dań jest ryż oraz świeże warzywa, bardzo popularne są tutaj również wszelkiego rodzaju zupy. Danie uważane jest za niepełne, kiedy w jego składzie nie znajdzie się kimchi, czyli charakterystyczna mieszanka warzyw: kapusty pekińskiej, rzodkiewki, marchwi, szczypiorku oraz czosnku. Całość mieszana jest z różnymi dodatkami i pozostawiona do fermentacji niczym polskie tradycyjne ogórki kiszone. Kimchi przygotowywane jest zazwyczaj na przełomie listopada i grudnia w odpowiedniej ilości, by starczyło na cały okres zimy. Bardzo popularnym dodatkiem do dań jest również doenjang, czyli pasta sojowa. Na śniadanie warto spróbować najstarszego dania koreańskiego, którego nazwa to juk. Jest to nic innego jak swojego rodzaju owsianka. Na obiad natomiast warto zamówić bulgogi, czyli marynowane i grillowane mięso lub mięso jedynie grillowane o nazwie galbi. Bulgogi znajduje się na liście najsmaczniejszych dań na świecie.

Ambasada Republiki Korei w Polsce

Szwoleżerów 6, 00-464 Warszawa
Tel : +48 22 559 29 00
Faks : +48 22 559 29 05
E-mail : koremb_waw@mofa.go.kr

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Korei

Korea Południowa, Seul, #20-1, Samcheong-ro, Jongno-Gu, Seul, (Sagan-Dong), 110-190
Tel.: +82 2 723 9681 Tel. dyżurny: +82 10 38409681 Faks: +82 2 723 9680
seul.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.seul.msz.gov.pl

Seul - stolica Republiki Korei położona jest w północno - zachodniej części kraju. Miasto leży niedaleko ujścia rzeki Han do Morza Żółtego, ok. 50 km na południe od strefy zdemilitaryzowanej. Seul jest politycznym, społecznym oraz ekonomicznym centrum Południowej Korei. W Seulu i jego okolicy mieszka ponad 20 milionów osób. Oprócz nowoczesnej zabudowy można tutaj zwiedzić wiele zabytków. Warto zobaczyć: pięć największych pałaców dynastii Joseon, mury obronne, niezwykły klasztor Chogye, Muzeum Folkloru czy Sztuk Pięknych, Oprócz zabytków warto przejść się ulicami, odwiedzić lokalne targi i po prostu chłonąć atmosferę miasta. W Seulu najbardziej dogodnym środkiem komunikacji jest metro, którego bardzo dobrze rozwinięta sieć pozwala dotrzeć do każdej części miasta oraz miast satelickich stolicy.
 
Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana - wbrew nazwie to najpilniej strzeżona granica na świecie, licząca 248 km długości i szeroka na 4 km oddziela od siebie Koreę Południową od Północnej. Zwiedzanie granicy jest możliwe tylko ze zorganizowaną wycieczką.
 
Park Narodowy Seoraksan - znajduje się w Górach Diamentowych na północnym zachodzie kraju. To jeden z najpiękniejszych parków na świecie, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykła flora liczy tutaj aż 1013 znanych gatunków roślin, a wśród zwierząt występują tu między innymi latające wiewiórki czy azjatyckie czarne niedźwiedzie. Unikalne formacje skalne, gorące źródła, gęste lasy i świątynie pochodzące z czasów królestwa Silla przyciągają turystów przez cały rok.
 
Gyeongju - miasto położone we wschodniej części kraju między VII a X wiekiem było stolicą państwa Silla. Miasto ongiś było ważnym ośrodkiem buddyzmu, do dziś zachowały się dwie świątynie Bulguksa i Seokguram, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto warto zobaczyć dawne obserwatorium astronomiczne i jeden z największych dzwonów na świecie - dzwon króla Seongdeoka.
 
Pusan - drugie co do wielkości miasto Korei Południowej, położone jest na wybrzeżu. Jego wizytówką stała się buddyjska świątynia Beomeosa. Będąc tutaj nie można nie zobaczyć fortyfikacji Geumjeong lub nie odwiedzić Akwarium Pusan, w którym podziwiać można aż 250 gatunków zwierząt i roślin morskich. Kiedy poczują się Państwo zmęczeni miejskim gwarem, wart odwiedzić jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż Korei Południowej, plażę Haeundae, wzdłuż której ulokowane są hotele.
 
Herbaciane pola - w południowej części Korei w powiecie Boseong na zboczach gór znajdują się plantacje zielonej herbaty. Herbaciane krzewy o soczystej zieleni wyglądają fantastycznie tworząc niesamowity krajobraz.
 
Wioska Hahoe - położona jest w okolicach miasta Andong, to właściwie skansen, w którym mieszkają ludzie w domach o architektonicznym stylu z dynastii Joseon. Mieszkańcy wioski zachowali zwyczaje sięgające XVI wieku i dla tego miejscowość znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Wyspa Jeju - położona jest ok. 100 km na południe od wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Wyspa słynie z pięknych plaż, wspaniałych krajobrazów i z haenyeo, kobiet - nurków zbierających m.in. uchowce w głębinach morza bez aparatów tlenowych. Stolicą wyspy jest miasto Czedżu, w którym warto odwiedzić Muzeum Narodowe. Poza miastem warto zobaczyć stożek wulkaniczny, jeden z najdłuższych na świecie tuneli w lawie, wygasły wulkan Halla - san, położony w samym środku wyspy, wodospad Cheonjiyeon znajdujący się na południu wyspy, a także znajdujące się w pobliżu arboretum. Inną ciekawą atrakcją może być odwiedzenie Muzeum Love Land, gdzie znajduje się ok. 140 rzeźb przedstawiających pary jak na rysunkach z Kamasutry. Warto wybrać się na znajdującą się na zachodnim brzegu wyspy plażę Hyeopjae, ze względu na czystość wody i łagodny brzeg.
 
 
Przejdź: Na górę