22 247 27 57

Nepal

Federacyjna Demokratyczna Republika Nepalu to kraj położony w środkowej części Himalajów. Na północy graniczy z Chinami, a od strony innych kierunków, graniczy z Indiami. To kraj górzysty - góry stanowią tu 80% powierzchni kraju, stąd jest idealnym miejscem dla alpinistów. Na północy Nepalu rozciągają się Himalaje z Czomolungmą - najwyższym szczytem na świecie znanym bardziej, jako Mount Everest, w środkowej części przeważają tzw. niskie Himalaje, a na południu dominują tereny pagórkowate i dżungle.
W wysokogórskiej krainie znajdują się lodowce o największej masie lodu na lądach. Więcej lodu jest jedynie na biegunach. Lodowce zasilają rzeki, które są źródłem słodkiej wody dla 1/3 ludności świata. Według naukowców, jeśli tempo globalnego ocieplenia utrzyma się na obecnym poziomie ostatni himalajski lodowiec stopnieje około 2035 roku.
 
Do 1951 roku kraj był całkowicie zamknięty dla cudzoziemców, obecnie przybywa tu, co roku tysiące turystów. Oprócz wspaniałych zabytków, pięknych krajobrazów, najwyższych szczytów świata, które ciągle pną się ku niebu, wspaniałych tras trekkingowych, to górskie królestwo znane jest również z nieustraszonych żołnierzy Gurkhów – nepalskich górali, którzy od XIX wieku walczą w najemnych regimentach armii brytyjskiej i indyjskiej na wszystkich kontynentach. Motto ich oddziałów brzmi „Lepiej zginąć, niż okazać się tchórzem”. Każdy Gurkha równie dobrze jak pistoletem, czy karabinem posługuje się tradycyjną bronią – zakrzywionym nożem Kukri, który zawsze nosi przy sobie.
 
Oficjalną religią Nepalu jest hinduizm - 89,4% ludności to hinduiści. Inne religie to buddyści – 7,8% i muzułmanie – 2,7%. Zwiedzając królestwo Himalajów ma się jednak wrażenie, że buddystów jest znacznie więcej, bo co krok widać mnichów w żółto-czerwonych szatach, kolorowe modlitewne chorągiewki czy patrzące ze stup „wszechwidzące” oczy Buddy. W świątyniach buddyjskich koniecznie trzeba zdjąć przed wejściem buty. Do świątyń hinduistycznych z reguły nie wpuszcza się turystów, a jeśli już mamy zgodę to mężczyźni i kobiety, powinni zakryć nogi. Do podawania zawsze należy używać prawej ręki lub obu. Podawanie ręki nie jest przyjęte; zamiast tego należy na powitanie złożyć obie dłonie jak do modlitwy i się pochylić. Zawsze należy prosić o pozwolenie zrobienia zdjęcia.
 
Powierzchnia kraju. 140 800 km².
Stolica. Katmandu, ok. 1 mln mieszkańców.
 
 

 

Dokumenty

Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Za-chodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. Jest ona płatna.
Informacje o aktualnej procedurze wizowej opublikowano na stronie Ambasady Nepalu w Berlinie, która obejmuje swoją akredytacją również Polskę (Sekcja SERVICES na stronie: www.nepalembassy-germany.com)
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia.
Uwaga: Turyści planujący wyprawy trekkingowe muszą uzyskać oprócz wizy, specjalne zezwolenie władz nepalskich na pobyt w wyznaczonych obszarach górskich. Udzielane są biurom turystycznym lub osobom prywatnym.
Jeśli celem pobytu w Nepalu jest trekking górski zaleca się: korzystanie z usług renomowanych biur podróży, korzystanie z usług doświadczonych przewodników, pozostawanie na utartych szlakach i poruszanie się w grupach. Należy mieć na uwadze, że znaczne obszary Nepalu pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek łączności (telefonicznej lub internetowej) i podczas trekkingu należy liczyć się z kilkudniowymi przerwami w możliwościach kontaktu ze światem. Należy mieć na uwadze, że czas pokonywania tras górski zazwyczaj zajmuje więcej czasu aniżeli wskazany przez przewodnika lub biuro turystyczne. Wszystkie osoby udające się na piesze wycieczki po szlakach górski mają obowiązek zaopatrzenia się w kartę TIMS. Karty te wydawane są przez autoryzowane firmy trekkingowi, przez Związek Agencji Trekkingowy Nepalu w Katmandu i Pokharze (TAAN) oraz w biurach Nepalskiej Organizacji Turystycznej (NTB). Koszt uzyskania karty to ok. 10 USD dla członków wypraw grupowych i ok. 20 USD dla osób indywidualnych. Opłata uwzględnia jedną wyprawę. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek zaistnienia takiej  potrzeby. Zawsze warto zostawić rodzinie lub znajomym plan swojej marszruty, jak również zadbać o poinformowanie o wszelkich zmian wprowadzonych do niej.
 
Komunikat z 6 sierpnia 2015
W związku z trzęsieniem ziemi, które w kwietniu 2015 r. dotknęło Nepal, Ministerstwo Spraw Zagranicznych z uwagi na możliwe wstrząsy wtórne, osunięcia ziemi oraz zniszczoną infrastrukturę ostrzega przed podróżą do następujących dystryktów kraju: Humla, Mugu, Dolpa, Mustang, Manang, Lamjung, Gorkha, Dhading, Rasuwa, Nuwakot, Sindhupalchok, Kavrepalanchok, Dolakha, Ramechhap, Okhaldhunga, Solukhumbu, Sankhuwasabha oraz Taplejung.
Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
 

Klimat

W północnej, himalajskiej części Nepalu panuje klimat górski, a w części południowej monsunowo zwrotnikowy. Pomiędzy czerwcem i wrześniem w Nepalu zazwyczaj jest pora monsunowa. Obfite opady deszczu mogą prowadzić do osunięć zboczy górskich, do powodzi, zniszczenia lub zablokowania szlaków komunikacji. Do Nepalu warto wybrać się na przełomie października i grudnia i od lutego do kwietnia, kiedy jest stosunkowo ciepło i nie pada.
 
 

Język

Język urzędowy: nepalski
Inne języki: angielski, newari, bihari oraz różne dialekty tybetańskie.
 

Waluta

Waluta: rupia nepalska (NPR); 1 NPR = 100 paisa.
W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500, 1000 rupii i monety 1, 2, 5 rupii; 5, 10, 25, 50 paisów.
Euro i dolary amerykańskie wydrukowane po 2006 roku akceptowane są w Nepalu bez większego problemu. Przy wymianie waluty konieczne jest okazanie paszportu, a dokonana wymiana powinna zawsze być potwierdzona kwitem tzw. Foreign Exchange Encashment Recept. Mając dowód wymiany można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.
W Nepalu są wymienialne rupie indyjskie, ale w związku z faktem, że w obiegu pojawiły się fałszywe banknoty o nominałach 1000 i 500 rupii, posiadanie takich banknotów jest nielegalne i karane na terenie Nepalu.
 
 

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):
Daal Bhaat – ok. 100 NPR
Pierożki Momo - od 35 NPR
Herbata - od 10 do 40 NPR
Coca-Cola 0,33l ok.70 NRP
Piwo Everest ok.150 NRP
Woda mineralna (1 l) ok. 20 NPR.
 

Czas

UTC+5,45 (bez zmiany czasu na letni) - różnica w stosunku do czasu polskiego wynosi plus 3,45 godziny (latem) lub plus 4,45 godziny (zimą).

Napięcie

230 V, wtyczki głównie trzypionowe na wzór brytyjskich. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ew. problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać żywienia się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.
 
 

Kuchnia

Dominującym składnikiem w kuchni nepalskiej jest ryż, który przyrządza się na wiele różnych sposobów. Narodowym daniem w Nepalu jest Daal Bhaat - ryż w sosie z soczewicy z curry i warzywami. Cała kultura żywienia związana jest raczej ze sposobem życia - aktywność wzmagana przez chodzenie po rejonach górskich wymaga dużych nakładów energii. Wiele z dań ma równiez pochodzenie hinduskie - geste sosy, masale, lub pieczone kurczaki. NIe można ignorować również wpływów chińskich - tu szczególnie przyjął sie smażony makaron przygototwywany na wiele sposobów: z jajkiem, mięsem lub warzywami. Podstawowym napojem jest masala tea - herbata z mlekiem, cukrem i przyprawami. Z alkoholo popularna jest wódka produkowana z ziemniaków, Arak, oraz piwa warzone domowym sposobem z ryżu lub jęczmienia.
Brak placówki dyplomatycznej.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: Z polskich numerów: +91 9910999477; Z indyjsk Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.msz.gov.pl

Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Katmandu

konsul honorowy: Lokmanya Golchha (język konsula nepalski, hindi, angielski)
Nepal, Katmandu, Golchha House, Ganabahal, P.O.Box 363
Tel.: + 977 1 4250001 Tel.: + 977 1 4249 114 Faks: + 977 1 4249 723
polishconsulatenepal@gmail.com lmg@golchha.com

Katmandu - stolica Nepalu, położona jest w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu. Miasto zostało założone w 723 roku przez króla Guanakama Deva. Warto tu zobaczyć m.in. pałac królewski Hanuman Doka, Tundikhel (plac defilad). Patarn Durbar Square, Bhaktapur oraz stupy Swayambhu i Bodnath. Poszukiwaczy oryginalnych pamiątek z pewnością zachwyci niezliczona ilość targowisk, na których można kupić m.in. tanki – malowidła na płótnie o tematyce buddyjskiej, khukri – tradycyjne noże, ciekawe instrumenty muzyczne czy niezwykłe rzeźby Buddy. W starej handlowej dzielnicy Thamel można kupić doskonały ekwipunek do uprawiania turystyki górskiej. Miłośników architektury zachwycą nie tylko pałace, ale ciekawe małe kapliczki, liczne świątynie i niezwykle ciekawie zdobione drewnem domy. Tu również odkrywcy nowych smaków znajdą coś dla siebie, bez problemu można znaleźć knajpki czy restauracje serwujące dania kuchni nepalskiej, tybetańskie, chińskiej czy indyjskiej. Spacerując po stolicy kraju, co i rusz odkrywa się fascynujące miejsca.
 
Patan - miasto położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kathmandu, oddziela je jedynie rzeka. Trudno wyznaczyć granice tych dwóch miast. Miasto warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na tradycyjne zabudowania pochodzące z XVI i XVII wieku, olbrzymią ilość stup i liczne świątynie hinduistyczne. Warto bliżej przyjrzeć się znajdującej się przy Placu Durbar najstarszej świątyni w mieście Jagannarayan, która powstała ok. 1565 roku. Ma ona dwa piętra, przed wejściem do niej stoją kamienne lwy, a jaj poddasze zdobione jest rzeźbionymi scenami erotycznymi. Wąskie uliczki, niewielkie place i pięknie drewnianymi zdobieniami przystrojone domy z pewnością zachwycą niejednego turystę.
 
Nagarkot - miejscowość wypoczynkowa, położona ok. 35 na wschód od Kathmandu, na wysokości ponad 2200 m. n.p.m. Rozciąga się z niej wspaniały widok na najwyższe szczyty Himalajów. Przy ładnej pogodzie można stąd dostrzec Mount Everest i kilka innych ośnieżonych siedmiotysięczników. Zapierające dech w piersiach widoki przy wschodzie słońca na majestatyczne góry, łagodne wzgórza, głębokie doliny, bujne lasy sosnowe z pewnością zostaną na długo w pamięci każdego, kto zobaczy to miejsce.
 
Pokhara – miasto położone jest około 200 km na zachód od Katmandu, nad jeziorem Phewa Tal u stóp masywu Annapurny. Pokhara popularna jest wśród turystów ze względu na atrakcyjną okolicę, doskonałą infrastrukturę turystyczną i piękne krajobrazy. Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i okolic należą: Świątynia Bhimsen znajdująca się w centrum miasta, Świątynia Warahy stojąca na wyspie na jeziorze Phewa Tal, Wodospad Devina utworzony przez strumień Pardi Khola, który wypływa z jeziora Phewa. Droga z Pokhary do Katmandu należy do pięknych tras widokowych.
 
Park Narodowy Sagarmatha - położony jest w północno - wschodnim Nepalu, w paśmie Wielkich Himalajów Park zajmuje obszar 1 148 km² i prawie cały położony jest 300 m n.p.m., na jego terenie znajdują trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse i Cho Oyu oraz jedne z najdłuższych himalajskich lodowców m.in.: Lodowiec Khumbu pod Everestem, Lodowiec Lhotse czy Lodowiec Sumna. Surowy klimat sprawie, że żyje tu niewiele zwierząt. Przy dużym szczęściu można spotkać kozice, a nawet niedźwiedzie himalajskie. Bogata za to jest populacja ptaków, która obejmuje około 120 gatunków, w tym piękne nepalskie bażanty. Przez teren parku wiodą jedne z najpiękniejszych szlaków trekkingowych świata. Park Narodowy Sagarmatha w 1979 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Park Narodowy Czitwan - znajduje się tuż przy granicy z Indiami, zajmuje 960 km², to naturalna dżungla, w której żyją m.in.: jelenie aksis, jelonki bengalskie krokodyle błotne, słonie, nosorożce i tygrysy bengalskie. Najpopularniejszą formą zwiedzania parku jest safari na słoniach. Park Czitwan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na obrzeżach Parku ulokowanych jest kilka ośrodków wypoczynkowych dla turystów.
 
Lumbini - miejscowość położona w południowym Nepalu, 25 kilometrów na wschód od Kapilavastu. Według tradycji urodził się tu książę Siddhartha Gautama, który stał się Buddą. W III w. p.n.e. miejsce to odwiedził król Aśoka i polecił postawić tutaj kolumnę, która przetrwała do czasów współczesnych. Obecnie Lumbini stanowi ośrodek pielgrzymkowy. Od 1997 roku miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Przejdź: Na górę