22 247 27 57

Malezja

Malezja obejmuje kraniec Półwyspu Malajskiego oraz północno zachodnią część Wyspy Borneo. Należy do jednego z najszybciej rozwijających się państw na świecie. Złożone dziedzictwo kraju łączy w sobie elementy kultury chińskiej, malajskiej, islamskiej i europejskiej.  
Głównym powodem wzmożonego ruchu turystycznego do Malezji jest przyroda, która oparła się industrialnej cywilizacji XX i początku XXI wieku i jedne z najpiękniejszych w tym rejonie świata plaże. Teren Malezji to nadmorskie równiny przechodzące w zarośnięte zbocza. To kraj bogaty w różnego rodzaju parki narodowe, w których żyją zagrożone gatunki zwierząt m.in.: pantera mglista, niedźwiedź malajski, słoń z Borneo, nie wspominając o różnych gatunkach gadów, płazów lub owadach.
 
Malezja jest federacyjną monarchią konstytucyjną, która powstała w 1963 roku, w rezultacie połączenia Federacji Malajskiej z byłymi posiadłościami brytyjskimi: Sarawakiem i Sabahem (Borneo Północne) oraz Singapurem (Singapur wystąpił z federacji w 1965 r.) Administracyjnie Malezja dzieli się na 13 stanów i 3 terytoria federalne. Dziewięć ze stanów ma dziedzicznych władców noszących tytuł sułtana, na czele czterech pozostałych stoją mianowani gubernatorzy.
Funkcję głowy państwa sprawuje król, wybierany co 5 lat z grona 9 dziedzicznych sułtanów przez Zgromadzenie Władców. Król pełni głównie funkcje ceremonialne. Nominalnie jest zwierzchnikiem armii, powołuje premiera oraz pozostałych członków rządu.
 
Powierzchnia kraju: 329 790 km².
Stolica: Kuala Lumpur.
Stolica administracyjna: Putrajaya.
 
Konstytucja Malezji mówi, że Malaj to osoba, która wyznaje religię muzułmańską, zwyczajowo mówi w języku malajskim i żyje zgodnie z malajskimi obyczajem. Muzułmańskich Malajów jest ok. 50%, jednak muzułmanów w Malezji jest więcej niż samych Malajów, stanowią według spisu ludności z 2000 roku ponad 60%. Przedstawiciele innych wyznań to: buddyści - 19,2%, chrześcijanie - 9,1%, hinduiści - 6,3%, wyznawcy tradycyjnych religii chińskich - 2,6%. Ponieważ Malezja to jednak w większości kraj muzułmański, dobrze widziane jest trzymanie się zasad islamu. Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka. Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią. Homoseksualizm jest nielegalny, a akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi, deportacją, pozbawienia wolności oraz karą śmierci.
 

Dokumenty

W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.
 

Klimat

W Malezji mamy do czynienia z klimatem równikowym. Od kwietnia do października nawiedzają ją południowo - zachodnie monsuny, a od października do lutego są to o wiele mocniejsze monsuny północno - zachodnie.
Na Borneo nie ma wyraźnej pory monsunowej. Stosunkowo najmniejsze opady występują od lutego do marca. Przeciętna temperatura w tym okresie to 28°C i wilgotność 80 %. Podróżowanie po Malezji jest możliwe przez cały rok, należy liczyć się jednak z opadami deszczu i dużą wilgotnością.
 

Język

Język urzędowy: malajski.
Inne języki: angielski, chiński, tamilski.
 

Waluta

Waluta: ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów;
Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty w dużych miastach.
 

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):
Jogurt – 2 RM
Kilogram Papaji - 2,5 RM
Kilogram mango – 3 RM
Woda mineralna 1,5 litra - do 4 RM
Naleśniki z owocami - 4-5 RM
 

Czas

UTC/GTM+8 godzin. W Malezji nie ma czasu letniego. W stosunku do czasu polskiego,

Napięcie

240 V, 50 Hz. Wymagana jest wtyczka z trzema bolcami ułożonymi trójkątnie - taka jak w Wielkiej Brytanii i Irlandii lub wtyczka z trzema równoległymi bolcami, stosowana np. we Włoszech (podobna do naszych ale ze środkowym, dodatkowym bolcem). Potrzebny jest adapter.
 
 

Szczepienia

Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno - epidemiologicznych. Przed wyjazdem do Malezji zalecane są szczepienia WZW B, WZW A, Tężec, Błonica. Część Borneo leży w strefie malarycznej, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki odstraszające komary.
Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem. Najbardziej aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
 

Kuchnia

Malezja jest krajem wielokulturowym, stąd niezwykła różnorodność kuchni malezyjskiej. Jedzenie w różnej postaci znajduje się dosłownie wszędzie - można jadać w restauracjach, jak i na licznych straganach i bazarach.
Kuchnia ta, bogata jest w przyprawy tj. limonki, pikantne papryczki, imbir, kolendrę, galangal oraz mleko kokosowe. Widać tu wyraźne wpływy kuchni chińskiej i hinduskiej. Dania zwykle składają się z ryżu połączonego z warzywami i mięsem z kurczaka. Makaron zazwyczaj podaje się podsmażany w podobnej postaci co ryż.
Malezyjskie śniadania obfite są w owoce morza, a spośród deserów warto zwrócić uwagę na półpłynny, krojony lód, dodatkowo polany słodkimi syropami. Dużą popularnością cieszą się w Malezji dania rybne - na pewno warto spróbować ryby zapiekanej w liściach bananowca lub też ryby zapiekanej w sosie curry. Oczywiście, w kuchni malezyjskiej nie może zabraknąć egzotycznych owoców, spośród których należy wymienić np. mango, rambutany, czy papaje.  
 
 
 
 

Ambasada Malezji w Polsce

ul, Gruzinska 3, 03-902 Warszawa
Tel: (+4822) 617 4413 (+4822) 617 3144
Fax: (+4822) 617 6256 / 616 0590
Email: mwwarsaw@kln.gov.my

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji

Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780 Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 Faks: +60 3 2164 9924
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kualalumpur.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kuching

konsul honorowy: Raziah Mahmud-Geneid (język konsula angielski, malajski)
Malezja, Kuching, Lot 154-156, 2nd floor, Jalan Sungai Padungan, 93100
Tel.: (00-60-12) 849-29-40 (kom.) Tel.: (00-60-82) 41-38-77 Faks: (00-60-82) 24-44-06
pol.kch@gmail.com
Obejmuje stany Sarawak i Sabah na Borneo

Kuala Lumpur - stolica i największe miasto Malezji, w którym tuż obok siebie znajdują się kolonialne domy, muzułmańskie, chińskie czy hinduskie świątynie, bazary tętniące do późnej nocy życiem oraz najnowocześniejsze drapacze chmur oraz nowoczesne biurowce.
Zwiedzanie miasta warto zacząć od wjechania na platformę widokową wieży telewizyjnej Menara Kuala Lumpur Tower, z której rozpościera się fantastyczna panorama miasta lub na Sky Bridge, most łączący bliźniacze wieże Petronas Towers (452 m). Warto przejść się po położonej w pobliżu chińskiej dzielnicy oraz zobaczyć świątynię Chan See Shu Yuen. Będąc w Kuala Lumpur nie można pominąć budynku sułtana Abdula Samada z Wieżą Zegarową o wysokości 41 m, Meczetu Narodowego (Masjid Negara) zbudowanego w 1960 r., który jest jednym z największych meczetów w Azji, Placu Niepodległości Merdeka Square, budynku dworca kolejowego, przypominającego z zewnątrz meczet. Kiedy poczujecie się Państwo zmęczeni upałem warto wstąpić do Aquaria, olbrzymiego akwarium morskiego z podwodnym tunelem lub Ogrodu Jeziornego, w którym na pow. 90 hektarów można podziwiać niezwykłe gatunki kwiatów i drzew lub w spokoju posiedzieć nad sztucznym jeziorem.
 
Malakka - najstarsze miasto w Malezji założone w 1400 roku , znane niegdyś jako wielki port handlowy, a dziś jako miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście warto zobaczyć między innymi: Chinatown wraz z najstarszą chińską świątynią Cheng Hoon Teng (powstała w latach 1646-1704). kościół św. Piotra (najstarsza katolicka świątynia w Malezji, powstała w 1710 r.), holenderski ratusz Stadthuys (wzniesiony  w 1641 r). Bramę Santiago (pozostałość  twierdzy wzniesionej w 1512 r.) i najstarszą w mieście hinduistyczną Świątynię Poyyatha Vinayagar Moorthi wybudowaną w 1781 roku. Od zgiełku miasta warto odpocząć w parku tematycznym Mini Malezja.
 
Cameron Highlands - to wzgórza i doliny położone w północno – wschodniej części kontynentalnej Malezji. Wzgórza porośnięte są przez lasy deszczowe oraz herbaciane i truskawkowe plantacje. Warto wybrać się na jedną z plantacji herbaty, by zobaczyć jak jest ona sadzona i zbierana. Widoki porośniętych zielenią wzgórz, jest oszałamiający, a soczysta zieleń może doprowadzić do bólu oczu.
 
Park Narodowy Taman Negara - położony jest w środkowej części Półwyspu Malajskiego zajmuje powierzchnię 4 343 km². To najstarszy na świecie las deszczowy, w którym nic się nie zmieniło od 130 milionów lat. Mimo upału, dużej wilgotności i niezliczonej ilości owadów, park cieszy się popularnością wśród turystów. Spacerując po lesie z przewodnikiem można zapoznać się z ginącymi gatunkami fauny i flory. Będąc na terenie parku warto odwiedzić plemię Batek, które jeszcze niedawno prowadziło koczowniczy tryb życia, a dziś mieszka w niewielkich wioskach. W pobliżu parku w otoczeniu lasów deszczowych znajduje się Canopy Walk - park linowy, w którym znajduje się około 450 m sznurowych mostów na wysokości sięgającej nawet 25 m przewieszonych wśród drzew. Przejście chybocącymi się kładkami to spacer tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
 
Wyspa Langkawi - położona jest ok. 600 km na północny zachód od stolicy kraju - Kuala Lumpur. To tropikalna wyspa ze wspaniałymi szerokimi piaszczystymi plażami, z krystalicznie czystą wodą, która w lagunach ma turkusowy kolor. W głębi wyspy znajduje się dzika dżungla, górskie jezioro, ponad 50 metrowy wodospad i pięknie położone tarasowo pola ryżowe. Wyspa jest terytorium bezcłowym, posiada dobrą bazę turystyczną od prostych chatek po luksusowe hotele, różnej kategorii bary i restauracje gdzie serwowane są smaczne posiłki, do tego posiada nowoczesne drogi i międzynarodowe lotnisko. Tu z pewnością można wypocząć w otoczeniu pięknej przyrody i malowniczych krajobrazów.
 
Wyspa Penang - leży ok. 400 km na płn - zach od Kuala Lumpur, na morzu Andamańskim, w cieśninie Malakka. Wyspa połączona jest z lądem 13,5 km wiszącym mostem. Największym miastem na wyspie jest Georgetown, pełne kolonialnej architektury oraz świątyń różnych wyznań. Największymi atrakcjami wyspy są kolejka górska Penang Hill, którą można wjechać na najwyższy szczyt na wyspie, świątynia tajska Wat Chayamangkalarm, buddyjski kompleks świątynny Kek Lok Si z piękną, 30 metrową, pagodą w stylu birmańskim oraz posągiem Kuan Yin oraz świątynia muzułmańska State Mosque. Nadmorskie kurorty gwarantują udany wypoczynek, również turystom o mniejszym budżecie.
 
Borneo - trzecia największa wyspa Świata, po Grenlandii i Nowej Gwinei. Ok. 25% powierzchni wyspy należy do Malezji, Pozostałą powierzchnię zajmuje Indonezja i Sułtanat Brunei. Borneo słynie z dziewiczych lasów równikowych, w których żyją m.in. orangutany, niezwykłych jaskiń, malowniczo położonych plaż i tropikalnych wysepek, wokół których znajdują się wspaniałe miejsca do nurkowania. Odwiedzając Malezyjską część Borneo warto odwiedzić:
 
Park Narodowy Kinabalu, - zajmuje 750 km² tropikalnej roślinności z licznymi gatunkami zwierząt. Na terenie parku znajduje się najwyższa góra na wyspie Mount Kinabalu (4095 m n.p.m.), Turyści maja możliwość zorganizowania wycieczki na Górę Kinabalu pod okiem wykwalifikowanego przewodnika. Trasa jest długa i niezbyt łatwa, ale widok z góry rekompensuje wysiłek. Ponadto w parku są gorące źródła, ogród botaniczny i wiele tras trekkingowych, ze sznurowymi mostami podwieszonymi na drzewach.
 
Sarawak Cultural Village - skansen, w którym można zobaczyć domostwa, poznać kulturę, obejrzeć tańce i stroje plemion Dajaków, które kiedyś zamieszkiwały okoliczne lasy.
 
Semenggoh Wildlife Rehabilitation Centre - miejsce schronienia osieroconych i chorych Orangutanów, które można obserwować podczas dokarmiania.
 
Park Narodowy Bako - zajmuje 27 km², posiada liczne trasy trekkingowe po dżungli, w której żyją m. in. małpy Nosacze.
 
Sipadan - wysepka pokryta dziewiczą dżunglą. Nie ma na niej hoteli, ani miejsc noclegowych.  Liczba turystów mogąca przebywać na wyspie jest limitowana i nie przekracza 100 osób. Okoliczne miejsca nurkowe, zaliczane są do najlepszych na świecie. W wodach żyje ok. 300 gatunków ryb m.in. barakudy, rekiny, wieloryby czy żółwie oraz setki gatunków koralowców.
 
Park Narodowy Tunku Abdul Rahman - to pięć pokrytych dżunglą niedużych wysp (Gaya, Manukan, Mamutik, Sapi, Sulug), położonych w pobliżu miasta Kota Kinabalu, tu przyjeżdżają turyści, aby odpocząć na pięknych plażach i popływać wśród ławic kolorowych ryb.
 
Przejdź: Na górę