22 247 27 57

Litwa

Republika Litewska to kraj, który Polacy do dziś darzą ogromnym sentymentem. "Litwo, ojczyzno moja"! - te słowa narodowego wieszcza Adama Mickiewicza zna każde polskie dziecko. Litwa jest krajem bałtyckim, od zachodu graniczącym z Rosją, od wschodu z Białorusią, na północy z Łotwą. Z Polską sąsiaduje od południowego zachodu.
Pierwsze wzmianki o Litwie pochodzą już z 1009 roku. Od końca XIV wieku Litwa była związana z Polską unią. W latach późniejszych znajdowała się pod wpływami rosyjskimi, aby w 1990 roku ogłosić niepodległość.
Litwa to kraj nizinny o pięknej rzeźbie polodowcowej. Najwyższym punktem jest wzniesienie nazywane Górą Auksztocką (293 m n.p.m.). W krajobrazie dominują jednak rozległe równiny. Urzekające krajobrazowo Pojezierze Litewskie rozdzielone jest dolinami Niemna i Wilii. Znajdująca się na południu delta Niemna sąsiaduje z mierzeją Kurońską obfitującą w imponujące wydmy.
Dominującą religią na Litwie jest katolicyzm (ok. 80%). Kolejna co do wielkości grupa obejmuje staroobrzędowców i wyznawców prawosławia. Wśród protestantów przeważają luteranie i kalwini. Ponadto na Litwie żyją wyznawcy judaizmu i wywodzącej się z judaizmu religii karaimskiej oraz muzułmanie.

Powierzchnia. 65 300 km2.
Stolica. Wilno - około 523 tys. mieszkańców.

 

Dokumenty

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Litwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatelom UE oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.

 

Klimat

Na Litwie panuje klimat umiarkowany ciepły, z charakterystycznymi szybkimi zmianami pogody i silnymi wiatrami. Klimat morski nad Bałtykiem na wschodzie nabiera cech kontynentalnych. Zimą średnie temperatury wynoszą od -7 °C (na wschodzie) - 0 °C na wybrzeżu, latem temperatura osiąga średnio 17-18 °C. W 1994 roku odnotowano rekordowo wysoką temperaturę + 37,5 °C w Jeziorzyskach. Rekord zimowy to - 42,9 °C (odnotowany w lutym 1956 w Ucianie).

 

Język

Obecnie językiem urzędowym jest język litewski, ale używa się również języków mniejszości narodowych: polskiego, białoruskiego i rosyjskiego. Do 2010 roku ustawa zezwalała na używanie języków mniejszości na tablicach informacyjnych i w urzędach.

 

Waluta

Euro = 100 centów
Monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów; 1, 2 €
Banknoty:  5, 10, 20, 50, 100 €
Rzadko używane banknoty: 200, 500 €
1 stycznia 2015 lit został oficjalnie zastąpiony przez euro, pozostaje jednak równolegle w obiegu do dnia 15 stycznia 2015 roku.

 

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

litr mleka - 3,35 lt
woda mineralna 1,5 litra - 2 lt
kawa mielona 500 g - 12,99 lt
chleb czarny - 3,29 lt
kindziuk - 29,89 lt za 1 kg
żółty ser (250 g) - 5,79 lt
ser jabłkowy (250 g) - 4,23 lt
kołduny z mięsem - 9,69 lt za 1 kg
jabłka - 1,29 lt za 1 kg
banany - 3,96 lt za 1kg
ziemniaki (1 kg) - 2 lt
kwas chlebowy 0,5 l - 1,79 lt
piwo 0,5 l - 2,59 lt
czekolada - 2,45 lt za 100 g

Czas

Zimą - UTC +2, latem - UTC +3 - 1 godzina różnicy w stosunku do czasu polskiego.

 

Napięcie

230 V; 50 Hz, wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Obowiązkowe szczepienia ochronne nie są wymagane. Obywatele RP płacący składki na NFZ mają prawo do korzystania na Litwie z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu turystycznego jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W większych miastach możliwe jest korzystanie za opłatą z prywatnych przychodni. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

 

Kuchnia

Kuchnia litewska zawsze korzystała z inspiracji kuchni sąsiadów. Znajdziemy w niej wpływy kuchni polskiej, ukraińskiej, a także tatarskiej i żydowskiej. Najsłynniejszą ukraińską potrawą jest kindziuk, wędlina o oryginalnym pieprznym i kwaskowatym smaku oraz łagodniejsza odmiana kindziuka - bandziuk. Do dnia dzisiejszego piecze się tradycyjny chleb wileński z mieszanki mąki pszennej i razowej. Bardzo smaczne są cepeliny (w Polsce nazywane kartaczami) czyli pyzy z ziemniaków z mięsno-cebulowym farszem oraz litewskie kołduny czyli małe pierożki znane w Polsce jako uszka. Zimny chłodnik litewski jest najchętniej jadany w czasie upalnego lata. Litwa ma także swój ser - oryginalny w smaku ser jabłkowy. Spośród napojów należy wymienić kwas chlebowy (gira), wytwarzany z czarnego, żytniego chleba, a z mocniejszych trunków polecamy miód Suktinis i likiery Palanga lub Dainava.

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie

Litwa, Wilno, Smelio 20A, 10323
Tel.: +370 5 2709001 Tel.: +370 5 2709005 Tel. dyżurny: +370 5 270 90 02 Faks: +370 5 2709007
wilno.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wilno.msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie

Litwa, Wilno, Smelio g-ve 22A, LT-10323 Vilnius
Tel.: +370 5 2709004 Tel.: +370 5 2709005 Tel. dyżurny: +370 5 2709001 Tel. dyżurny: +370 5 2709002 Faks: +370 5 2709009
www.wilno.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kłajpedzie

konsul honorowy: Tadeusz Macioł (język konsula polski, litewski, rosyjski, angielski, francuski)
Litwa, Kłajpeda, ul. Kalvos 4, LT-92122
Tel.: (00-370-46) 300-365 Tel. dyżurny: (00-370) 650-93-322 (kom.) Faks: (00-370-46) 300-364
polkonsulat@gmail.com
www.konsulatrp-klajpeda.pl

Wilno - stolica Republiki Litwy jest najdalej na północ położoną stolicą europejską. Znajduje się tutaj mnóstwo atrakcji turystycznych i cennych zabytków pochodzących niemal z każdej epoki historycznej: Zwiedzanie miasta warto zacząć od spaceru wileńską starówką, na której znajdują się liczne kościoły i pałace. Na Placu Katedralnym, pod Górą Zamkową warto wstąpić do Katedry św. Stanisława z XIX wieku, która powstała na miejscu, gdzie już w XIV wieku stał pierwszy kościół chrześcijański. Nieopodal w pełnym zabytkowych kamieniczek Zaułku Bernardyńskim jest muzeum - mieszkanie Adama Mickiewicza, a jego pomnik stoi na pobliskim niewielkim placu i jest ozdobiony granitowymi płytami przedstawiającymi sceny z „Dziadów”. Obok pomnika znajduje się kościół św. Anny, który zwraca uwagę dzięki pięknej gotyckiej fasadzie. Niedaleko ratusza, który można zobaczyć z zewnątrz warto odwiedzić sanktuarium maryjne ze słynną Ostrą Bramą. W dzielnicy Antokol warty zobaczenia jest kompleks kościelno - klasztorny św. Piotra i Pawła ufundowany przez rodzinę Paców, jako wotum na rzecz pokoju. Wnętrze kościoła posiada piękne ornamenty i rzeźby. Proponujemy również odwiedzenie położonej na wzgórzach nekropolii Na Rossie, w której pochowanych zostało wielu polaków zasłużonych dla polskiej historii i kultury. Na cmentarzu znajduje się m.in. grób matki i serce syna - Józefa Piłsudskiego.

Druskienniki - popularne uzdrowisko, położone ok. 280 km od Warszawy, wśród lasów sosnowych, otoczone jeziorami, posiada czyste powietrze, źródła wód mineralnych i lecznicze borowiny. Nic dziwnego, że 20 czerwca 1794 r. Wielki Książę Litewski i Król Polski Stanisław August Poniatowski zawarli dekret, w którym ogłosili Druskienniki miejscowością leczniczą, która do dziś cieszy się popularnością kuracjuszy nie tylko z Litwy. Uroki Druskiennik doceniło wielu sławnych polaków m.in.: Władysław Syrokomla, Stanisław Moniuszko, Eliza Orzeszkowa czy Marszałek Józef Piłsudski, który przyjeżdżał tu w latach 1924 – 1930. Liczne sanatoria, ośrodki lecznicze, parki wodne, ośrodki SPA oferują wysoki standard usług, a spacery po uzdrowisku i degustacja wód mineralnych prosto ze źródła to jeden ze sposobów na utrzymanie dobrej kondycji.

Połąga - największy kurort litewski, położony w zachodniej Litwie nad Morzem Bałtyckim proponuje swoim gościom liczne hotele, ośrodki wypoczynkowe, trasy spacerowe, rowerowe i piękne piaszczyste plaże. W mieście warto odwiedzić Muzeum Bursztynu, które mieści się w dawnym pałacu Tyszkiewiczów, którzy na początku XX wieku zapoczątkowali kolekcję. Ponadto warto zobaczyć: Park Botaniczny, Park Rzeźb i kaplicę Lurds, która znajduje się w sztucznej grocie na Górze Biruty.

Nerynga - to kurort na Mierzei Kurońskiej, który obejmuje cztery stare osady rybackie: Juodkrantė, Nidę, Preilę i Pervalkę. Największe wrażenie robią tu jednak ogromne, pofalowane piaszczyste wydmy, chylące się ku falą Morza Bałtyckiego. W 2000 roku Mierzeja Kurońska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z unikalnych krajobrazów na kontynencie europejskim.

Kowno – drugie pod względem wielkości miasto położone w środkowej Litwie u ujścia rzeki Wilii do Niemna. Znajduje się tu mnóstwo muzeów i ciekawych budowli Warto zobaczyć ruiny zamku kowieńskiego, dawny ratusz zwany „Białym Łabędziem”, Dom Perkuna z końca XV wieku z oryginalną gotycką fasadą, Katedrę św. Piotra i Pawła, kościół Zmartwychwstania Chrystusa oraz kowieński meczet. Warto pospacerować po Alei Wolności, która łączy starą i nową część miasta, a przy której znajdują się liczne restauracje i kawiarnie. Z muzeów polecamy odwiedzenie Muzeum Diabłów, którego oficjalna nazwa to Muzeum Twórczości i Zbiorów A. Zmuidzinaviciusa. Tu można poznać wiele ciekawych legend związanych z eksponowanymi figurkami czartów.

Troki - malowniczo położone miasteczko w okręgu wileńskim, na Pojezierzu Wileńskim, na półwyspie między jeziorami Galwe na północy, a jeziorem Tataryszki na zachodzie, W mieście wart odbyć spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej i poznać kulturę Karaimów licznie zamieszkujących te tereny. Największą atrakcją jest położony na wyspie zamek Wielkich Książąt Litewskich nad jeziorem Galve zbudowany na początku XV wieku przez księcia Witolda. Od XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę i został ostatecznie zniszczony podczas wojen z Moskwą. Dziś można zobaczyć jego wierną rekonstrukcję.

Kłajpeda - trzecie pod względem wielkości miasto Republiki Litwy, położone jest nad Zalewem Kurońskim, do 1923 roku nosiło nazwę Memel. W latach 1466-1657 miasto było lennem Polski. W późniejszych latach miasto należało m.in.: do Szwecji, Rosji, Niemiec, Litwy, ZSRR, a od marca 1990 ponownie do Litwy. W mieście warto zwiedzić Stare i Nowe Miasto, ruiny zamku krzyżackiego, spichrze z XVIII w. i port. Będąc w Kłajpedzie koniecznie należy wstąpić do Litewskiego Muzeum Morza i delfinarium. W delfinarium oprócz pokazów delfinów, można oglądać występy uroczych foczek. Kiedy zmęczy Państwa zgiełk miasta można odpocząć na pięknych piaszczystych plażach wybrzeża Morza Bałtyckiego.
 

Przejdź: Na górę