22 247 27 57

Singapur

Singapur obejmuje swoim terenem wyspę o tej samej nazwie oraz grupę ponad 54 otaczających ją małych wysepek. Największe i najbardziej znane z nich to Jurong, Pulau Tekong, Pulau Ubin i Sentosa. Większość z nich otaczają przepiękne rafy koralowe. Ze względu na działania władz państwa zmierzające do odzyskiwania lądu z morza zależnie od źródła możemy się spotkać z różną powierzchnią kraju. Jeśli chodzi o wyspę Singapur to połączona ona jest z Półwyspem Malajskim za pomocą sztucznego nasypu stworzonego w cieśninie Johor oraz mostu Tuas Second Link. Same centrum wyspy zbudowane jest ze skał granitowych. Najwyższym szczytem jest położony na wysokości 177 m n.p.m. Bukit Timah Hill. Większą część wyspy zajmują jednak płaskie obszary nizinne. W dawnych czasach całą wyspę zajmowały wilgotne lasy równikowe oraz namorzyny. Ze względu na gwałtowny rozwój kraju zostały one jednak wykarczowane i stanowią jedynie 5% powierzchni kraju. Lasy tak jak i dzikie zwierzęta zachowały się praktycznie tylko w specjalnie stworzonych rezerwatach.

Powierzchnia.   683 km².

Stolica.   – Singapur 5,5 mln mieszkańców.

Dokumenty

Polacy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe to minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy posiadać bilet powrotny.

Klimat

Singapur znajduje się w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Z powodu bliskości do równika średnia temperatura powietrza pozostaje cały czas praktycznie niezmieniona. W styczniu wynosi tylko 25°C, podczas gdy w czerwcu waha się w okolicach 27°C. W Senegalu opady występują przez cały rok. Sprzyja to powstaniu gęstej sieci bardzo krótkich rzek

Język

W Singapurze używa się wielu różnych języków. Do najczęściej spotykanych zalicza się mandaryński, angielski, malajski i hokkien. Ze względu na rozpowszechnienie angielskiego komunikacja z mieszkańcami nie nastręcza dużych trudności.

Waluta

Dolar singapurski (SGD). 1 SGD = 100 centów. Kurs z czerwca 2014: 1 USD = 1.25 SGD, 1 EUR = 1.71 SGD.

Ceny

Ceny w Singapurze są dość wysokie. Woda mineralna kosztuje około 1.3 SGD, mała butelka coli 1.7 SGD, obiad około 7-9 SGD. Za piwo zapłacimy 5 SGD, tyle samo, co za bilet jednodniowy na autobus.

 

Czas

Strefa czasowa UTC +8. W sezonie letnim różnica w stosunku do czasu polskiego to plus 6 godziny, zimą zaś plus 7 godzin.

Napięcie

230 V; 50 Hz. Typy gniazdek: D wtyczka z trzema okrągłymi bolcami w trójkącie, G z trzema prostokątnymi bolcami, tworzącymi trójkąt. Potrzebny jest adapter.

 

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych. W kraju tym nie występują prawie choroby tropikalne. Dobrym pomysłem może natomiast być szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Kuchnia

Różnorodność kuchni azjatyckiej, jaką możemy spotkać Singapurze jest imponująca. Znajdziemy tu dania typowo malajskie, chińskie, indyjskie, ze Sri Lanki czy też nawet z Bliskiego Wschodu. Z kuchni chińskiej zaczerpnięto w Singapurze przede wszystkim specyficzny sposób gotowania, stosowanie egzotycznych przypraw i składników, jak na przykład limetta i kardamon. W kuchni dominuje ryż. Jest on dodawany do większości dań. Stosuje się tu także kluski ryżowe, które najczęściej zanurza się we wrzątku, a później miesza z bulionem i świeżymi warzywami. Typowo chiński jest też zwyczaj jedzenia ryżu pałeczkami. Ze względu na położenie i klimat w Singapurze dostępne są liczne przyprawy. Wiele potraw zostało zapożyczonych z Chin należ do nich: Bak kut teh – zupa na żeberkach wieprzowych, Bak Chang – pierożki ryżowe, Chee cheong fun– bułeczki ryżowe z mięsem lub warzywami, czy też bardzo popularny Hae mee – żółty makaron jajeczny w rosole z krewetek i żeberek wieprzowych. Wpływ na nawyki żywieniowe lokalnej ludności miała także kuchnia malezyjska. Potrawy zaczerpnięte z niej zostały jednak dostosowane do lokalnych gustów – często stosuje się np. składniki typowo chińskie, lub dodaje mleczko kokosowe. Do typowych potraw zaczerpniętych z Malezji należą: Agar-agar – galaretka sporządzana z alg morskich, Bakso – klopsy podawane z makaronem, Goreng pisang – smażone banany w cieście, Gulai Daun Ubi – liście batatów duszone w mleczku kokosowym oraz Epok-epok – ciasto nadziewane mięsem i warzywami. Do potraw zaczerpniętych z Indii i Sri Lanki należą: Tandoori – mięso w marynacie z jogurtu i przypraw, pieczone w specjalnym piecu, Appom – naleśniki ze sfermentowanego ryżu, Thosai – naleśnik z mąki ryżowej i soczewicy z dodatkami oraz Biryani – mocno przyprawiony ryż duszony wraz z mięsem, rybą lub warzywami.

Brak ambasady Singapuru w Polsce. Obsługą dyplomatyczną i konsularną zajmuje się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Singapuru.

32 Kallang Place
Singapore 339160
Tel.: (0-0 65) 629 251 21 (Biuro)
Fax: (0-0 65) 639 800 90

Ambasada RP w Singapurze

435 Orchard Road
#17-02/03 Wisma Atria
Singapore 238877
Tel: +65 6235 9478
Fax: +65 6235 9479
http://singapur.msz.gov.pl

Chinatown – chińska dzielnica leży na południe od rzeki Singapur. Jest o istny labirynt wąskich uliczek pełny kolorowych straganów, oferujących różnego rodzaju produkty. Jak zapewniają mieszkańcy to najlepsze miejsce by poczuć atmosferę, jaka panowała dawniej w tym pięknym mieście.

Park Merlion – park znajdujący się na wąskim cyplu tuż przy morzu. Do lat 60tych był uznawany za symbol miasta. Jego nazwa pochodzi od mitycznego stworzenia półlwa-półryby, którego ponoć książę zobaczył w tym miejscu ponad 700 lat temu.

Jurong – słynny ptasi park. Na 20 hektarach możemy podziwiać aż 8 tysięcy ptaków z ponad 600 gatunków, w tym wiele rzadkich. Cały park został tak zaprojektowany, by jak najlepiej odwzorować naturalne warunki, w jakich te piękne stworzenia żyją na wolności. W jednym z pomieszczeń znajduje się nawet 30-metrowy wodospad. Do największych atrakcji, przyciągających rzesze odwiedzających należy jezioro z pelikanami oraz podwodna galeria do obserwacji pingwinów. W czasie zwiedzania będziemy mieli okazję zobaczyć karmienie papug, czy też pokaz ptaków drapieżnych.

Singapurskie zoo – bywa wymieniane na pierwszym miejscu, jako najpiękniejsze na świecie. Zwierzęta mają tu zapewnione warunki niewiele odbiegające od naturalnych. Teren zoo został specjalnie ukształtowany, by zaspokoić potrzeby mieszkańców. Obecnie znajduje się tu ponad 2 tysiące zwierząt z 200 gatunków. Przez cały dzień odbywają się tu pokazy zwierząt. Wielką atrakcją jest karmienia orangutana z Sumatry – Meng. W zoo powstała ponadto specjalna część dla dzieci - Świat Dziecka z miniaturową kolejką, terenem zabaw, gdzie można spotkać przyjazne zwierzęta.

Orchard Road – miejsce obowiązkowe dla wielbicieli zakupów. Wzdłuż tej ponad dwukilometrowej ulicy usytuowane są centra handlowe i niezliczone sklepy. To raj dla kupujących. Wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Orchard Road jest uznawana za jedną z największych atrakcji turystycznych Singapuru.

National Orchid Garden – największy na całym świecie ogród orchidei. Można tu ich podziwiać aż tysiąc gatunków naturalnych, oraz około dwa tysiące hybryd. Miejsce to naprawdę jest przepiękne. Najciekawsza jest tu tak zwana „chłodnia”. Rosną w niej wysokogórskie orchidee – niezwykle delikatne i piękne.

Dzielnica Little India  - w miejscu tym poczuć się można jak w dalekich Indiach. Dominuje tam typowa hinduska atmosfera. Kobiety w różnokolorowych sari tłoczą się w sklepikach, a w powietrzu unosi się niezwykły zapach egzotycznych przypraw. Znajduje się tu także słynny meczet Masjid Abdul Gaaoor Mosque.

Clarke Quay – tutaj właśnie skupia się życie nocne całego miasta. Znajdziemy tu liczne bary i kluby. Niektóre z nich posiadają niezwykłą aranżację, jak na przykład The Clinic Bar, gdzie można napić się drinków prosto z kroplówki podawanych przez kelnerki ubrane w stroje pielęgniarek.

Taoistyczna  świątynia Spokojnego Morza – zwana przez mieszkańców Wak Hai Cheng Bio wygląda jakby została wyjęta z innego świata. Prezentuje się niezwykle nawet na tle niedaleko położonych szklanych biurowców. Kontrast jest niesamowity. Około 400 m dalej położona jest Świątynia Niebiańskiej Szczęśliwości. Ciekawostką jest, iż gdy powstała w 1821 roku budowano ją na morskim brzegu, a dziś znajduje się prawie w centrum miasta.

Świątynia Relikwii Zęba Buddy - to nowy budynek sakralny wybudowany z niesamowitym przepychem. Wszędzie widoczne jest złoto. Na czwartym piętrze znajduje się słynny obiekt kultu – ząb Buddy. Otoczony jest on wykonaną z 480 kg 24-karatowego złota wysadzanego 600 szmaragdami. Miejsce to posiada niezwykłą atmosferę. Zewsząd słychać inkantacje mnichów.

Kolejka linowa – łączy ona górę Faber położoną na skraju stałego lądu z wyspą Sentosa. Podczas przejażdżki możemy podziwiać wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki. Ciekawostką jest fakt, iż kolejka otwarta 15 lutego 1974 roku była pierwszym powietrznym systemem linowym na świecie, łączącym ze sobą dwa brzegi zatoki.

Wyspa Sentosa to popularne wśród turystów miejsce wypoczynku. Każdego roku odwiedzą ją prawie 3,5 miliona ludzi. Znajduje się tam wspaniały park rozrywki. Można tu znaleźć pola golfowe, muzea, ścieżki rowerowe, fontanny, kolejkę, tor do jazdy na wrotkach, akwarium z tropikalnymi rybami oraz liczne restauracje i bary. W Universal Studios znajdującym się w parku, można pojeździć kolejką Battlestar Galactica, odwiedzić Jurassic Park i miejsce z filmu Shrek, zaś w słynnym akwarium Underwater World istnieje nawet możliwość nurkowania z rekinami.

Przejdź: Na górę