22 247 27 57

Bułgaria

Bułgaria leży w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy. Bułgaria jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych (od 1955), NATO (od 2004), Unii Europejskiej (od 2007). Stolicą Bułgarii jest Sofia (1,2 mln mieszkańców), inne większe miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora i Plewen.

Około 70% powierzchni Bułgarii zajmują tereny wyżynne i górskie. Wzdłuż północnej granicy rozciąga się Nizina Naddunajska. W środkowej części Bułgarii leży jej główny masyw górski – Stara Płanina (Bałkany). W południowo-zachodniej Bułgarii znajdują się masywy Rodopy, Pirin oraz Riła. Bułgarię południowo-wschodnią zajmuje rozległa Nizina Górnotracka a na południe od niej na granicy z Turcją niskie góry Sakar i Strandża.

Stara Płanina dzieli Bułgarię na zlewiska Morza Czarnego i Egejskiego. W zlewisku czarnomorskim najdłuższą rzeką jest Dunaj, który jest jednocześnie granicą z Rumunią. Jego dopływ Iskry jest najdłuższą rzeką Bułgarii płynącą w całości w jej granicach. Bułgaria jest krajem preferowanym przez wielu turystów ze względu na wspaniałe warunki wypoczynku nad morzem. Niepodważalnym atutem turystyki bułgarskiej jest różnorodne środowisko geograficzne, dziewicza przyroda, kurorty, elementy kultury starożytnej, klasztory prawosławne, bogaty folklor, obyczaje oraz smaczna kuchnia.

Wypoczynek w,, Kraju Róż” znów staje się modny. Kraj słońca i piaszczystych czarnomorskich plaż, majestatycznych gór i zielonych dolin, renomowanych uzdrowisk oraz pomników wielowiekowej historii, kraj legendarnego Orfeusza i wybornego wina był przed kilkudziesięciu laty jednym z najczęstszych kierunków urlopowych Polaków.
 
Dziś ponownie proponujemy wypoczynek na czarnomorskim wybrzeżu. Riwiera Bułgarska to jeden z najwspanialszych regionów nad Morzem Czarnym. Ciepłe, czyste i przejrzyste morze, tonące w zieleni wybrzeże, rozległe pokryte drobnym, złocistym piaskiem plaże, słoneczna pogoda o umiarkowanej wilgotności to niewątpliwie miejsce na doskonały wypoczynek i wakacje. Walory te potrafią zauroczyć niejednego wczasowicza i dostarczyć dużą dozę relaksu oraz odprężenia wakacyjnego. W Bułgarii powstają wciąż nowe hotele i prywatne pensjonaty a ich standard nieustannie ulega poprawie. Wakacje na Riwierze to także możliwość pływania w basenach, gra w tenisa, dobre restauracje, puby, nocne kluby oraz wiele innych atrakcji lokalnych. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne Bułgarii to: Złote Piaski, Święty Konstantyn i Elena, Elenite, Albena, Słoneczny Brzeg, Neseber, Burgas, Sozopol i wiele innych. Kurorty nadmorskie oraz wioski wakacyjne na wybrzeżu, oferują różnorodne możliwości wypoczynku dla rodzin i wakacje dla aktywnych. Oferta obejmuje surfing, narty wodne, nurkowanie, łowienie ryb, archeologię podwodną i inne sporty wodne. Znajdują się tu również trasy dla turystyki pieszej, rowerowej, foto- i ekoturystyki. Ogólnie 10 plaż w Bułgarii otrzymało niebieskie flagi, 4 na Północy – „Albena”, „Złote Piaski”, „Riwiera” i „Słoneczny Brzeg i 6 na Południowym wybrzeżu - Słoneczny Brzeg, Sveti Vlas, Sozopol, Pomorie, Primorsko i Neseber. Bułgaria to kraj który ciągle fascynuje swoimi pięknymi urozmaiconymi krajobrazami oraz łagodnym i przyjemnym klimatem czarnomorskiego wybrzeża.
 
 

Dokumenty

Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Nie ma obowiązku wizowego.

Przy przyjazdach obowiązuje paszport ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż deklarowany czas pobytu.

Klimat

Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6 °C (w terenach górskich), -3 °C (w centralnej części kraju) do 2 °C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18 °C, 23 °C i 25 °C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1200 mm w terenach górskich. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju Sofii wynoszą: w styczniu -2 °C i 42 mm, w lipcu 22 °C i 60 mm.

Język

Językiem urzędowym w Bułgarii jest język bułgarski, pisany cyrylicą. Na wybrzerzach  Morza Czarnego i w większych ośrodkach narciarskich znaczna ilość  osób mówi po angielsku. Można również porozumiewać się  w języku niemieckim oraz  rosyjskim.

Waluta

Walutą obowiązująca w Bułgarii są lewa (BGN), 1 lewa = 100 stotinek. W obiegu są banknoty o nominałach – 1, 2, 5, 10, 20, 50 lewów, monety z żółtego metalu to – 1, 2, 5 stotinek, a z białego – 10, 20, 50 Wymiany można dokonywać w bankach lub kantorach, nie pobierają prowizje te, na, których jest napisane –„ no comision”.

Kursy (2014): 1 EUR = 1,96 BGN, 1 USD = 1,44 BGN.

Ceny

Przykładowe ceny - stan 2014:

bochenek chleba: ok. 0,9 lewa
mleko 1 l :  ok. 1,9 lewa
ser 1 kg: ok. 8,5 lewa
woda mineralna 1,5 l: ok. 0,9 lewa
lokalne piwo 0,5 l: ok. 1,1 lewa
pomarańcze 1 kg: ok. 2 lewa
wino: ok 8 lewa
papierosy paczka: ok. 5 lewa

Czas

Czas wschodnioeuropejski" UTC+3 latem, UTC+2 zimą: różnica w stosunku do czasu polskiego - 1 godzina .

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Bułgarii.

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia bułgarska jest połączeniem kuchni orientalnej i europejskiej. Kuchnia ta jest smaczna i niezwykle urozmaicona. Inaczej jada się w zimie, inaczej wiosną, latem czy jesienią. Tradycyjna kuchnia jest ostra, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Obecnie w Bułgarii jest bardzo dużo prywatnych restauracji, barów, tawern i kafejek. Warto odwiedzić MEHANA – jest to restauracja w stylu ludowym gdzie posiłki podawane są w ceramicznych ręcznie malowanych naczyniach. Nierzadko spożywaniu potraw towarzyszy muzyka bałkańska. Jedzenie jest niedrogie, ceny prawie o połowę niższe niż w rozwiniętych krajach europejskich. Kuchnia bułgarska jest bardzo urozmaicona i smaczna. Śniadania dla Bułgara to zazwyczaj ciastko z kawą lub banica (ciasto francuskie nadziewane serem – sirene, podobny smak do sera Feta). Ilość zup w jadłospisie bułgarskim jest mniejsza niż w polskim, ale na pewno warto próbować kilka z nich:

Tarator – chłodnik z jogurtu naturalnego, ogórków, koperku i czosnku, wszystko doprawione solą i olejem ( w czasie dużych upałów dodaje się kostki lodu)
Czorba – w dialekcie oznacza zupa, ale w restauracjach jest to zazwyczaj bardzo gęsty gulasz przyrządzony z kilku rodzajów mięs. Posiłki przygotowane są na bieżąco, wiec czekając warto zamówić szopską sałatkę a do tego kieliszek rakiji. Z dań głównych warto spróbować:
Musaka – zapiekanka z ziemniaków, mięsa mielonego i warzyw, jako sos dodaje się jogurt naturalny.
Skara – oznacza grill.
Karnaczeta – cieniutkie kiełbaski zawijane w spirale
Kebabcze – mięso mielone w kształcie kiełbasek
Kiufte – kotleciki mielone
Agneszko – czyli mięso jagnięce, warto spróbować z drob syrma – ryż z podrobami.
Pieczywo bułgarskie to pszenne bułki – pitka lub chleb – chlab.
Ajran – napój z rozrobionego jogurtu naturalnego i wodą.
Boza – gesty napój z prosa, kukurydzy i drożdży, bardzo słodki i pożywny o specyficznym smaku.
Kiseło Mlako – to jogurt naturalny.

,,Byłgarskoto wino może w kyrpa da se nosi – Bułgarskie wino można w ręczniku nosić”.

To ludowe przysłowie potwierdza smak lokalnego wina. To prawda, produkcja wina w Bułgarii ma długą tradycję sięgającą VI w. p.n.e. Z win czerwonych warto spróbować – Cabernet Sauvignon ( Melnik, Tyrgowishte), Merlot ( Asenowgrad, Tyrgowishte) a z białych Chardonnay czy Traminer. Bułgarzy lubią sliwową i rakiję (mocna wódka pędzona ze śliwek). Należy pamiętać, że to są mocne alkohole! Najlepsze bułgarskie piwa to Zagorka ze Starej Zagory, Astika z Chaskowa i Szumensko piwo z Szumenu. Wszelkie napoje alkoholowe są w Bułgarii tanie. Bułgarskie wina, mocne lub łagodne, młode lub lekkie o smaku świeżych owoców, mają oryginalny i niezapomniany smak. Bułgarskie tradycje winiarskie mają długą i ciekawą historię. Ich początki sięgają czasów Traków, którzy byli pierwszymi producentami wina w Europie.

W VI w. p.n.e. traccy królowie organizowali uczty, na których raczono się winem, gawędząc o stoczonych bitwach i planując wojenne wyprawy. Dzisiaj uprawia się wiele lokalnych szczepów winorośli, m.in.: Mawrud, Melnik i Gamza. Bułgarscy producenci kultywują wielowiekowe tradycje, stosując dawne techniki wytwarzania wina, niezmienne od wielu pokoleń. Uwzględniając zmieniające się gusty klientów, wprowadzili w ostatnich latach nowe procesy produkcyjne, które dają mocne wina znakomitej jakości. Bułgarskie soki owocowe (morelowy, brzoskwiniowy, śliwkowy) eksportowane są do całej Europy. Wszędzie można kupić dobrą kawę turecką czy espresso, podawaną czasami z sokiem.

Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce

Aleje Ujazdowskie 33/35, Warszawa
Tel. +48 22 629 40 71

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Sofii

ul. Chan Krum 46
1000 Sofia
tel.+359/2/987-26-10
tel. dyżurny: + 359/2981-85-45
fax +359/2/987-29-39
sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl
http://www.sofia.msz.gov.pl/pl/

Sofia - Dzisiejsza stolica Bułgarii powstała wokół źródeł mineralnych w południowej części Kotliny Sofijskej, bezpośrednio u podnóżach gór Witoszy. Pierwsze nazwy miasta to Serdaka, Sredec, Triadica a w XIV. (od bazyliki „ Sweta Sofia”) miasto zostaje nazwane Sofią. Stolica proponuje turystom zwiedzanie muzeów, cerkwi i  galerii sztuki. O burzliwej historii miasta, w którym spotykały się różne kultury oraz religie, świadczą budynki cerkwi, meczetu Banija Baszi i synagoga Sofijska. Sobor Aleksandra Newskiego to najokazalsza cerkiew na Półwyspie Bałkańskim. Zaprojektowana w stylu neobizantyjskim z paroma elementami rosyjskimi, została wybudowana ku czci 200 tys. żołnierzy rosyjskich, którzy polegli w walce o niepodległość Bułgarii podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878). Obok głównego wejścia znajduje się Muzeum Ikon, gdzie podziwiać można jeden z  najlepszych i największych zbiorów ikon ( ok. 300 dzieł) w Bułgarii.

Monastyr Rylski - 119 km na południe od Sofii, znajduje się perła bułgarskiej kultury sakralnej, największy zespół klasztorny – Rylski Monastyr. Schowany w wąskiej, leśnej dolinie rzeki Rylskiej przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata. Od 1983 roku klasztor znajduje się na liście UNESCO. Historia monastyru sięga X w. (pierwsza budowla powstała w 927r), kiedy przybył tu jego założyciel – mnich Iwan Rylski. W czasie 500 lat niewoli tureckiej, klasztor był wielokrotnie podpalany i grabiony przez dezerterów z armii sułtańskiej. Mnisi ukrywali tu stare dokumenty, pisali nowe dzieła, pielgrzymowali po kraju, aby przypominać narodowi o jego tradycji, kulturze, języku i religii. Obecnie zespół klasztorny zajmuje 32 000 m2. Posiada 3 muzea i 300 celi zakonnych, z czego 100 to pokoje do wynajęcia. Biblioteka klasztoru liczy ok. 20000 tomów. Unikatem jest krzyż z drewna – 43 cm wysoki, z wyrzeźbionymi scenami biblijnymi i 650 postaciami wielkości ziarna ryżu.

Płowdiw - Na nizinie Górnotrackiej, na wzgórzach rzeki Maricy położone jest Płowdiw, drugie, co do wielkości miasto w Bułgarii. W 45 r. n.e. miasto zostało opanowane przez Rzymian i nazwane Trymoncyum, a jeszcze późnej przez Słowian – Pyłdin. Dopiero od XVI w. znane jest jako Płowdiw. Miasto starsze od państwa bułgarskiego na każdym kroku przypomina o swojej bogatej i dramatycznej historii. Współczesne Płowdiw to nowoczesna metropolia i miejsce międzynarodowych targów. Starówka to XVIII i XIX – wieczne kamieniczki, kilkanaście muzeów i galerii sztuki. Płowdiw znane jest z najpiękniejszego rzymskiego amfiteatru w Bułgarii, który do tej pory jest największą i najbardziej oryginalną sceną klasycznych i współczesnych przedstawień (ok. 6000 widzów).W 1999 Płowdiw był europejską stolicą kultury.

Dolina Trackich Króli - W okresie dominacji Traków na terenie dzisiejszej Bułgarii powstały okazałe grobowce (ok.20 tys.) trackich wodzów i członków ich rodzin. „ Dolina Trackich Króli” znajduje się koło miasta Kazanłyk. Tam znajdowało się politycznie centrum państwa Traków, tam też odkopano grobowce kurhanowe z IV i III wieku p.n.e. ze świetnie zachowanymi freskami. Jeden z grobowców udekorowany jest doskonale zachowanymi malowidłami, przedstawiającymi szczególne wydarzenia i życie codzienne Traków. Grobowiec ten został odkryty w 1944 i obecnie znajduje się na liście UNESCO.

Półwysep Kaliakra - Najdłuższy cypel na bułgarskim wybrzeżu, znajduje się na północ od Bałczyku i 13 km od Kawarny. Legenda głosi, iż w czasie tureckiej niewoli, 40 dziewic związały razem swoje warkocze i rzuciły się z cypla do wody, aby nie dostać się w ręce tureckich żołnierzy. Przed wjazdem na cypel stoi pomnik nawiązujący do tego zdarzenia. Na półwyspie znajdują się ruiny cytadeli i muzeum. Kaliakra to również rezerwat przyrody, jako jedyny w kraju obejmuje ochroną część Morza Czarnego (do 500 m od brzegu). Zwiedzający przy odrobinie szczęścia mogą zobaczyć w morzu delfiny i foki. Tu też miłośnicy nurkowania mogą zwiedzić podwodne muzeum archeologiczne.

Wielkie Tyrnowo - Ruiny twierdzy Carewec, nieomal otoczone przez rzekę, przypominają o czasach Drugiego Państwa Bułgarskiego (1185-1393), którego Weliko Tyrnowo było stolicą. Na północny zachód, po drugiej stronie przepaści wznosi się wzgórze Trapezica, ongiś siedziba szlachty i dworu. Jego podnóże zamieszkiwali rzemieślnicy i kupcy. W okolicy znajdują się wczesnośredniowieczne cerkwie. Na Świętej Górze (Sveta Gora) w miejscu obecnego uniwersytetu, działały kiedyś klasztory. Wąskie ulice dawnego Wielkiego Tyrnowa zdobią budynki w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Od wejścia na wzgórze Carewec stromym stokiem idzie się do cerkwi Czterdziestu Świętych Męczenników, położonej nad Jantrą, u podnóża wzniesienia. Cerkiew zbudował car Iwan Asen II, by upamiętnić swoje zwycięstwo nad władcą Epiru, Teodorem Komnenem. Nieopodal stoją dwie kolumny, przeniesione z Presławia i Pliski. Jedna z nich upamiętnia zwycięstwa chana Omurtaga, druga zaś chwałę chana Kruma.

Riwiera Bułgarska - Wypoczynek w,, Kraju Róż” znów staje się modny. Kraj słońca i piaszczystych czarnomorskich plaż, majestatycznych gór i zielonych dolin, renomowanych uzdrowisk oraz pomników wielowiekowej historii, kraj legendarnego Orfeusza i wybornego wina był przed kilkudziesięciu laty jednym z najczęstszych kierunków urlopowych Polaków. Dziś ponownie proponujemy wypoczynek na czarnomorskim wybrzeżu. Riwiera Bułgarska to jeden z najwspanialszych regionów nad Morzem Czarnym. Ciepłe, czyste i przejrzyste morze, tonące w zieleni wybrzeże, rozległe pokryte drobnym, złocistym piaskiem plaże, słoneczna pogoda o umiarkowanej wilgotności to niewątpliwie miejsce na doskonały wypoczynek i wakacje. Walory te potrafią zauroczyć niejednego wczasowicza i dostarczyć dużą dozę relaksu oraz odprężenia wakacyjnego. W Bułgarii powstają wciąż nowe hotele i prywatne pensjonaty a ich standard nieustannie ulega poprawie. Wakacje na Riwierze to także możliwość pływania w basenach, gra w tenisa, dobre restauracje, puby, nocne kluby oraz wiele innych atrakcji lokalnych. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne Bułgarii to: Złote Piaski, Święty Konstantyn i Elena, Elenite, Albena, Słoneczny Brzeg, Neseber, Burgas, Sozopol i wiele innych. Kurorty nadmorskie oraz wioski wakacyjne na wybrzeżu, oferują różnorodne możliwości wypoczynku dla rodzin i wakacje dla aktywnych. Oferta obejmuje surfing, narty wodne, nurkowanie, łowienie ryb, archeologię podwodną i inne sporty wodne. Znajdują się tu również trasy dla turystyki pieszej, rowerowej, foto- i ekoturystyki. Ogólnie 10 plaż w Bułgarii otrzymało niebieskie flagi, 4 na Północy – „Albena”, „Złote Piaski”, „Riwiera” i „Słoneczny Brzeg i 6 na Południowym wybrzeżu - Słoneczny Brzeg, Sveti Vlas, Sozopol, Pomorie, Primorsko i Neseber. Bułgaria to kraj który ciągle fascynuje swoimi pięknymi urozmaiconymi krajobrazami oraz łagodnym i przyjemnym klimatem czarnomorskiego wybrzeża.

Złote Piaski - Złote Piaski położone są w północnej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, zaledwie 18 km od Warny. Miejscowość znajduje się na terytorium Parku Krajobrazowego Złote Piaski, który został objęty ochronioną już w 1943 roku. Wśród pięknej przyrody parku rozlokowanych jest wiele hoteli oraz lokali gastronomicznych, rozrywkowych i obiektów sportowych.. Złote Piaski posiadają “Niebieską Flagę” - renomowaną międzynarodową odznakę dla ekologicznie czystych kurortów. Plaża Złotych Piasków ma długość 3,5 km i miejscami szerokość nawet 100 m. Plaża jest równa i pokryta drobnym złocistym piaskiem (stąd też pochodzi nazwa kurortu). Dno morskie przy plaży łagodnie się obniża. Woda ma niską zawartość soli oraz brak niebezpiecznych dla życia i zdrowia zwierząt oraz roślin, co czyni ją idealną dla dzieci oraz do nurkowania. W obrębie parku krajobrazowego Złote Piaski znajduje się skalny monastyr Aładża. Jest to unikatowy monastyr wykopany w skale w XIII wieku. Złote Piaski oferują swoim wczasowiczom bogaty wybór atrakcji sportowo rekreacyjnych. Baza hotelowo-gastronomiczna kurortu jest bardzo rozbudowana. W ostatnich latach uległa znacznej modernizacji.

Albena - To kurort wypoczynkowy położony ok. 30 km na północ od Warny pomiędzy gęsto zalesionymi wzgórzami i piaszczystymi plażami. Jej niepowtarzalną atmosferę stwarzają malowniczo usytuowane wśród bujnej zieleni hotele, tawerny i restauracje. Albena oferuje wysoki standard hoteli, pomiędzy którymi dla wygody turystów kursuje wakacyjna kolejka chu-chu. Piaszczysta plaża o długości 7 km i szerokości do 150 m to wymarzone warunki do wypoczynku i  relaksu. Albena posiada odznakę Błękitnej Flagi przyznawanej ekologicznie czystym regionom. Łagodne zejście do morza, płytki brzeg, piaszczyste dno morskie, a także kompleksy hotelowych basenów i place zabaw sprawiają, iż Albena jest idealnym miejscem dla wypoczynku z dziećmi. Po dniu spędzonym wśród promieni gorącego słońca uliczkami Albeny spacerują turyści a liczne restauracje, puby i tawerny zachęcają by skosztować wyśmienitej kuchni i bułgarskiego wina.

Święty Konstantyn i Elena - Św. Konstantyn i Elena dawniej - Drużba to jeden z kurortów turystycznych Bułgarii znany ze swej długiej historii, położony około 10 km od Warny. Jego budowę rozpoczęto w 1908 roku jako sanatorium dla chorych na gruźlicę. Miejscowość nosi imię znajdującego się w pobliżu klasztoru św. Konstantyna i  Eleny zbudowanego na początku XVIII wieku. Miasto malowniczo usytuowane w cichych zatoczkach pomiędzy cyprysowymi i figowymi drzewami. Pomiędzy klifowymi, malowniczymi wybrzeżami znajdują się piaszczyste plaże, które dodają miastu uroku i sprawiają, że wypoczynek tu jest niezwykle przyjemny. Po plażowaniu i spacerach wśród zieleni można posilić się w licznych restauracjach z widokiem na morze.

Słoneczny Brzeg - Słoneczny Brzeg leży nad malowniczą, półokrągłą zatoką, osłoniętą od północy pasmem Gór Bałkańskich. Swoją nazwę zawdzięcza słoneczno - złotym piaskom na szerokich plażach rozciągających się na długości 8 km . W miasteczku roi się od kawiarni, restauracji, barów i sklepów. Słoneczny Brzeg to idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W okolicy Słonecznego Brzegu znajduje się kilka historycznych miejsc wartych uwagi, m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera oraz malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Warto wybrać się również do położonego nad rzeką Kamcziją rezerwatu leśnego "Łangoza", w którym obejrzeć należy cudowną egzotyczną roślinność.

Neseber - Neseber znajduje się 135 km od Warny i 37 km na północny wschód od Burgas. To unikatowa perełka wśród nadmorskich miejscowości i kurortów. Ta niezwykła wioska rybacka założona została ponad 3000 lat temu przez Traków jako Mesembria. Dwa miasta – stare i nowe, stanowią wspaniałe połączenie historii z teraźniejszością. Całe stare miasto wpisane jako zabytek na listę UNESCO, położone jest na wyspie (długości 800 m i szerokości 300 m ). Z nową częścią na lądzie łączy go wąska mierzeja. Większość budowli w miasteczku to cerkwie z XIII i XIV. Wzdłuż wąskich kamienistych uliczek stoją piękne, odrestaurowane domy z czasów bułgarskiego renesansu, a mnóstwo knajpek, restauracji i sklepików z pamiątkami zaprasza turystów w swoje progi. Niepowtarzalna i romantyczna atmosfera tego miasteczka spowodowała, iż Neseber stał się jedną  z największych atrakcji turystycznych bułgarskiego wybrzeża.

Burgas - Burgas to miasto położone we wschodniej części Bułgarii. Liczy ponad 270 tysięcy mieszkańców. Jest dużym ośrodkiem turystyczno-handlowym, w którym znajdziemy liczne parki rozrywki i świetnie zagospodarowane słoneczne plaże. Jest czwartym, największym miastem w Bułgarii po Sofii, Płowdiw i Warnie. Posiada własny port lotniczy. Zaraz przy nadmorskim deptaku znajdują się liczne restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu, w których można przekąsić regionalne danie lub napić się zimnego koktajlu owocowego. Zwiedzając Burgas trzeba odwiedzić Katedrę Cyryla i Metodego, Cerkiew Ormiańską oraz Muzeum Archeologiczne. Jednak największą atrakcją kurortu jest Park Nadmorski z teatrem pod gołym niebem, w którym organizowane są przedstawienia teatralne i festiwale. W parku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.

Sozopol - Sozopol jest przepiękną i urokliwą miejscowością turystyczną położoną w południowej części Wybrzeża Morza Czarnego. To od lat ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku polskich turystów. Oprócz typowych atrakcji turystycznych można tu delektować się starożytnym klimatem z czasów Traków, Greków, Rzymian i Bizantyjczyków. Sozopol dzieli się dwie części: starą i nową. Stary Sozopol zachwyca drewniano-kamienistą architekturą, stylizowanymi na ludowo tawernami, kafejkami oraz nadmorską promenadą. Nowy Sozopol to tętniąca życiem i muzyką część miasteczka z hotelami, pensjonatami, przytulnymi restauracjami, kawiarenkami oraz dyskotekami. Słynne sozopolskie domy - pomniki architektury zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Na południe od Sozopola znajduje się duża ilość fiordów. Brzeg jest wyjątkowo wysoki. Spotyka się tu liczne pieczary. W odległości około 20 km znajduje się ujście rzeki Ropotamo uznanej za narodowy rezerwat. Rejon rzeki Ropotamo charakteryzuje się swoistym mikroklimatem, z bujną roślinnością podzwrotnikową.

Stambuł (2 dni) - W programie: wieczorem wyjazd z kurortu, przyjazd do Istambułu (około 7 rano). Zakwaterowanie w hotelu. Panoramiczne zwiedzanie Stambułu, między innymi wizyta w Hipodromie i Błękitnym Meczecie. Zwiedzanie Egipskich Obelisków, Kolumny wężowej, azjatyckiej części miasta. Po południu czas wolny. Nocleg w hotelu. Następnego dnia, śniadanie w hotelu. Możliwość wyboru jednej z dwóch opcji zwiedzania miasta, w zależności od zainteresowań: rejs łodzią po Bosforze lub zwiedzanie meczetu sułtańskiego. Wieczorem wyjazd w kierunku Bułgarii.

Stambuł (1 dzień) - W programie: wieczorem wyjazd z kurortu, przyjazd do Stambułu ok. 5 rano. Panoramiczne zwiedzanie Stambułu, między innymi: wizyta w hipodromie
i Błękitnym Meczecie. Zwiedzanie Egipskich Obelisków, Kolumny wężowej, azjatyckiej części miasta. Obiad. Po południu czas wolny. W zależności od zainteresowań możliwość wybrania za dodatkową opłatą: rejs łodzią po Bosforze i zwiedzanie meczetu sułtańskiego, lub wizyta w pałacu Topkapi. Wyjazd do Bułgarii wieczorem.

Bałczik I Kaliakra - W programie zwiedzanie miasta Bałczik położonego na skalistym wzgórzu, słynącego ze znajdującego tu letniego pałacu królowej rumuńskiej Marii, oraz ekspozycji ikon i przyległego do niego ogrodu botanicznego z bogatą kolekcją kaktusów. Po południu przejazd na malowniczy cypel Kaliakra, który wznosi się na wysokość 70 m. n.p.m. i sięga 2 km w morze. Można tam podziwiać zabytki architektury bizantyjskiej oraz florę i faunę Bułgarii (m.in. kormorany, foki, delfiny).Wycieczka się kończy smaczną kolacja.

Warna – delfinarium - Przejazd do Warny, nadmorskiej, letniej „stolicy” Bułgarii. Wizyta w delfinarium znajdującym się w Parku Nadmorskim i udział w pokazie delfinów.

Neseber - (1 dzień) - Historia położonej na pięknym cyplu zabytkowej wioski rybackiej Neseber sięga czasów rzymskich. Do dzisiaj można podziwiać cerkwie z XI – XIV wieku a także rozkoszować się wspaniałą atmosferą tego unikalnego miasteczka z jego małymi uliczkami i specyficzną architekturą nazwaną ,,renesansem neseberskim”. W programie: poranny wyjazd, spacery, wizyty w dwóch cerkwiach. Lunch i czas wolny. Późnym popołudniem powrót do hotelu.

Jacht Piknik – Święto Piratów - W programie przejazd do portu jachtowego w mieście Bałczik, przepłynięcie na cypel Kaliakra. Czas wolny, możliwość nurkowania. Gry i zabawy na plaży. Możliwy jest wariant z obiadem.

Jeep Safari - Wycieczka zapewniająca mnóstwo adrenaliny, będąca wspaniała zabawa dla całej rodziny. Wyjazd z hotelu w godz. 9-10, jeepami z napędem 4x4 w góry Bałkańskie. Jazda jeepami po trudnym terenie, leśnych ścieżkach i pagórkach Wizyta w tradycyjnym bo oryginalnym bułgarskim domu. Przerwa w malowniczej okolicy, czas na piknik, gry i rozrywki dla relaksu po wrażeniach rajdu. Powrót ok godziny 15:30.

Pirackie Party - Rekreacyjna wycieczka na statku pirackim. Bitwa morska , kąpiele morskie i słoneczne. Bogata animacja, konkursy i zabawy. Posiłek na pokładzie. Powrót do hotelu około godz.14.00

Bułgarska Noc - Zaczynamy około godz. 18.00. W programie tańce bułgarskich profesjonalistów oraz regionalnych zespołów tanecznych. Bardzo ciekawe i oryginalne układy taneczne. Do tego pokazy iluzjonistów i akrobatów oraz bogata animacja. Piosenkarze śpiewają na żywo. Kulminacją wieczoru jest regionalny taniec na rozżarzonych węglach. W cenie wycieczki przejazd, jedzenie w formie bufetu. Wszelkie napoje łącznie z alkoholem, oraz kolacja z deserem serwowane są w cenie wycieczki. Powrót do hotelu późnym wieczorem.

Wycieczka do Rumunii – Konstanca - Pasjonująca autokarowa, jednodniowa wycieczka do sąsiadującej z Bułgarią, Rumunii. W programie przewidziany przyjazd do letnich rumuńskich kurortów zlokalizowanych nad Morzem Czarnym: Neptun, Jupiter, Saturn, słynących z długich, złotych, piaszczystych plaż, nowoczesnych hoteli, tanich restauracyjek i barów. Następnie zwiedzanie Konstancy, historycznej stolicy Dobrudży, której bogata historia sięga czasów starożytnych. Następnie czas wolny, możliwość zwiedzenia muzeum archeologicznego, zakupów lub spaceru po plaży. Około godz. 16.00 wyjazd i powrót do Bułgarii.

Przejdź: Na górę