22 247 27 57

Kambodża

Królestwo Kambodży leży na półwyspie Indochińskim i graniczy z takimi perłami turystyki jak Wietnam, Tajlandia i Laos. Znaczną część powierzchni kraju stanowi nizina Mekongu, czyli delta otaczająca największą rzekę Kambodży. Na zachód od niziny leżą Góry Kardamonowe a na wschodzie rozciągają się góry Annamskie.
Powierzchnia kraju: 181 040 km².
Stolica: Phnom Penh - około 2 miliony mieszkańców.
To wielkie państwo założone przez Khmerów w VI wieku wspaniale rozwijało się do 1450 roku. Wtedy też wybudowano jedną z najpiękniejszych, największych świątyń buddyjskich - Angkor Wat. Wspaniałe imperium, zajmowało terytoria współczesnej Malezji, Tajlandii, Wietnamu, Laosu i Birmy. W XV wieku Kambodża uzależniona była raz od Tajlandii, raz od Wietnamu, a od 1884 roku stała się kolonią francuską. W 1954 roku kraj uzyskał niepodległość. Do władzy doszedł były król Kambodży Norodom Sihanouk, który ogłosił niepodległość, król abdykował i został szefem państwa. Po wybuchu wojny wietnamskiej kraj wplątał się w wojnę, przez jego terytorium Wietnamczycy z Północy zaopatrywali w broń żołnierzy na południu kraju. W 1970 roku generał Lon Nol przy wsparciu USA dokonał zamachu stanu i obalił Sihanouka, który starał się by Kambodża w tym konflikcie była neutralnym państwem. W 1973 roku na Kambodżę spadło więcej bomb niż na Japonię podczas II Wojny Światowej, ludność miała coraz bardziej dość nalotów, to doprowadziło do wybuchu powstania Czerwonych Khmerów, pod wodzą Pol Pota, który 1975 roku zdobył stolicę kraju. W latach 1975 – 1979 Czerwoni Khmerzy zamienili Kambodżę w jeden wielki obóz koncentracyjny, w którym głodzili, torturowali i wymordowali 1,7 mln niewinnych osób w imię obłędnej komunistycznej utopii na czele której stał nieżyjący już Pol Pot. O tym, co działo się w tym kraju można przeczytać dzięki przejmującej książce, którą napisał uciekinier z Kambodży, Hainga Ngora i nakręconego na podstawie książki filmu „Pola śmierci”.  W 1979 roku wojska wietnamskie wspierane przez były ZSRR wkraczają do Kambodży i obalają reżim Czerwonych Khmerów; następuje zmiana nazwy państwa na Ludową Republikę Kampuczy; Czerwoni Khmerzy przechodzą do partyzantki. W 1989 roku Wietnam wycofuje swoje wojska z Kambodży, u władzy pozostaje rząd premiera Hun Sena. Po zakończeniu wycofywania się wojsk z Kampuczy, rozpoczęto rokowania pokojowe, które były wspierane przez mediatorów wysłanych przez ONZ. W październiku 1993 roku następuje przywrócenie monarchii; królem zostaje Sihanouk, który 2004 roku abdykuje; a na tron wstępuje jego syn, Norodom Sihamoni.
 
Dziś smutne i okrutne wydarzenia, jakie miały miejsce w Kambodży należą już do historii, a kraj odwiedzają rzesze turystów by podziwiać starożytne świątynie w tropikalnej dżungli z Angkor Wat na czele.
 

Dokumenty

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym (brak wiz tranzytowych). Wizy (do 30 dni) można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Kambodży (najbliższa Ambasada znajduje się w Berlinie) oraz podczas wjazdu lotniczymi/lądowymi przejściami granicznymi (potrzebne 2 fotografie paszportowe). Istnieje również możliwość ubiegania się o wizę za pośrednictwem Internetu (e-visa): www.evisa.gov.kh.
Wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu do kraju. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Nielegalne przedłużenie pobytu zagrożone jest karą grzywny w wysokości 5 USD (do 30 dni) lub 6 USD (powyżej 30 dni) za każdy dzień.
 
 

Klimat

Kambodża leży pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występuje podział na dwie pory roku - suchą oraz deszczową. W tej pierwszej panują upały często sięgające czterdzieści stopni. W porze deszczowej zaś z nieba nieprzerwanie niemal leje się deszcz sprowadzony przez monsuny. Temperatura waha się wtedy pomiędzy 21 C a 31 C stopni.
Pora deszczowa trwa od lipca do listopada i często w tym czasie występują powodzie (także w stolicy kraju), co może uniemożliwić podróżowanie po kraju, także głównymi trasami samochodowymi.
 

Język

Język urzędowy: khmerski.
Inne języki: angielski, francuski, chiński.
Język khmerski posiada własny alfabet, w którym słowa zapisywane są za pomocą znaków oznaczających sylaby.
 

Waluta

Waluta podstawowa: riel (KHR).
Powszechnym środkiem płatniczym są dolary amerykańskie (nie są akceptowane uszkodzone i zużyte banknoty), miejscowa waluta jest używana głównie na prowincji.
 

Ceny

 

Czas

Czas. UTC +7. Brak czasu letniego.

Napięcie

Napięcie w sieci. 220 V. Gniazdka takie same jak w Polsce.

Szczepienia

Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zachorowania na malarię występuje w dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą oraz licznymi chorobami skórnymi.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nieprzegotowanej wody z sieci wodociągowej. Ogólnie dostępna w sprzedaży i zalecana do spożycia jest woda butelkowana. W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza wynosi w granicach 15-40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami kierowani są najczęściej do szpitali w Bangkoku (Tajlandia) oraz Ho Chi Minh City (Wietnam).
 

Kuchnia

Kambodżańska tradycja kuchenna pod wieloma względami przypomina tajską. Nie cechuje się ona jednak aż tak dużą ostrością. Tajowie wprowadzili do swoich przepisów przywiezione przez Portugalczyków papryczki chili, podczas gdy Khmerowie pozostali przy w pełni lokalnych produktach. Jednym z kluczowych składników kuchennych są tutaj trawa cytrynowa, cukier palmowy oraz prahok czyli sfermentowana pasta rybna. Smakosze będą mogli spróbować takich potraw jak amok (ryba przygotowana w liściach bananowca) czy lok lak (paski wołowiny marynowane w sosie sojowo-rybnym). Warto spróbować zupę bambusową z makaronem ryżowym. Na deser polecamy owoce, których jest ogromny wybór. Proponujemy spróbować owoc chlebowca o grubej kolczastej łupinie czy durian, który nieprzyjemnie pachnie, ale jest smaczny. Z alkoholi wśród turystów popularnością cieszy się piwo Ankor. Przypominamy o tym, że surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowych bazarach.
 

W Polsce nie ma przedstawicielstwa Królestwa Kambodży, najbliższe przedstawicielstwo znajduje się w Berlinie.

Benjamin-Vogelsdorff Strasse 2, D-13187 Berlin
tel.: + 49 30-48 63 79 01
fax: + 49 30-48 63 79 72
www.kambodscha-botschaft.de

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii

Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9  Tel. dyżurny: +66 819 364 618
Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl

Angkor Wat - świątynia tak mocno utożsamiana Kambodżą, że znalazła się na jej fladze narodowej. Budowla powstała ku czci hinduskiego boga Wisznu, a jej charakterystyczne wierze kształtem przypominające kwiaty lotosu na długo pozostaną w pamięci każdego turysty. Angkor jest jedną z najważniejszych i najwspanialszych atrakcji archeologicznych świata. Ten największy na świecie (400 kilometrów kwadratowych) kompleks świątynny (prawie tysiąc świątyń) był między IX, a XV wiekiem stolicą (a konkretnie kilkoma kolejnymi stolicami) wspaniałego Imperium Khmerskiego. Prawdopodobnie, w XI wieku, liczący milion mieszkańców Angkor był największym miastem ówczesnego świata. Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn, w XV miasto zostało całkowicie wyludnione, opuszczone przez jego mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane. Dopiero w 1860 roku europejski badacz zupełnie przypadkiem natknął się na wspaniałe ruiny zagubione w środku dżungli i oddał je ponownie światu. Angkor został umieszczony przez UNSECO na Liście Światowego Dziedzictwa.
 
Phnom Penh – stolica Kambodży położona jest w południowo - zachodniej części kraju, przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. To miasto pełne motocyklistów, licznych bazarów, nadrzecznej promenady oraz ciekawych zabytków. Warto zobaczyć: Pałac Królewski oraz Srebrną Pagodę, w której posągi Buddy wykonane są ze złota, a posadzki ze srebrnych płyt, Muzeum Narodowe, w którym można podziwiać przywiezione najcenniejsze rzeźby z Angkor Wat, świątynię Wat Prayuvong otoczoną licznymi warsztatami produkującymi granitowe posągi Buddy, Muzeum Ludobójstwa mieszczące się w budynku szkolnym, a poza miastem zarośnięte trawą Pola Śmierci, na których żołnierze Pol Pota w bestialski sposób wykonywali egzekucje tysięcy ludzi.
 
Tonle Sap – to największe jezioro na Półwyspie Indochińskim, jego powierzchnia zmienia się od 2 500 km² (2 m. głębokości) w porze suchej do 15 000 km² (14 m. głębokości) w porze deszczowej. Jezioro jest połączone przez rzekę Tonle Sap z Mekongiem. Znajdują się na nim pływające wsie rybackie i liczne osiedla na palach. Wycieczka łodzią między pływającymi osiedlami z pewnością będzie pełna wrażeń i refleksji nad tym, jak można żyć inaczej.
 
Koh Rong - to tropikalna wyspa z czterema osadami rybackimi, położona 25 km na wschód od Sihanoukville. Na wyspę w 40 minut można dostać się łodzią motorową z Sihanoukville. 95 procent wyspy porasta dżungla z dziewiczym lasem i malowniczymi wodospadami. Na wyspie mieszka ok. 1 000 osób w 4 małych miejscowościach, które utrzymują się z połowu ryb i obsługi odwiedzających wyspę gości. Turystów z pewnością zachwycą zatoczki pokryte białym piaskiem oraz czyste błękitne wody, czy spacerowe dróżki w głąb wyspy. Na wyspie można wynająć proste domki, położone malowniczo przy plaży.
 
Kratie – niewielkie miasteczko, z którego turyści wyruszają na wodne foto-safari, aby podziwiać zagrożony gatunek delfina oceanicznego, który adoptował się do życia m.in. w rzece Mekong. W pobliżu znajdują się ruiny miasta Sambor Prei Kuk, które było centrum państwa Khmerów na długo przed Ankorem.
 

Przejdź: Na górę