22 247 27 57

Iran

Islamska Republika Iranu, znana dawniej jako Persja jest państwem pustyń i gór, położonym w południowo - wschodniej Azji. Zachodnia część Iranu jest zdominowana przez szeroki płaskowyż i rozległe pustynie. Płaskowyż jest otoczony przez wysokie góry: Zagros na zachodzie i Elbrus na wschodzie. Kraj graniczy z siedmioma krajami: Irakiem, Turcją, Armenią, Azerbejdżanem, Turkmenistanem, Afganistanem i Pakistanem.
Udając się do dawnej Persji można zobaczyć wspaniałe zabytki starożytnej i muzułmańskiej kultury, poznać dzieje wielkich władców, pospacerować po tradycyjnych bazarach, wybudowanych przed wiekami, które są pełne labiryntów, a kupcy zachęcają do kupna towarów jak przed wiekami. Tu można kupić pięknie tkane kilimy, kobierce czy dywany oraz wspaniałe wyroby codziennego użytku, które są istnymi cudeńkami rękodzielnictwa.
Na ziemi Irańskiej można również podziwić wspaniałe górskie krajobrazy, odbyć wycieczkę po pustyni, wypocząć w jednej z zielonych oaz, czy wykąpać się w Morzu Kaspijskim lub w wodach Zatoki Perskiej. Jednak największym atutem tego kraju, są jego mieszkańcy, którzy mimo trosk życia codziennego widząc cudzoziemca są szczerze życzliwi i uśmiechnięci.
 
Powierzchnia kraju. 1 648 195 km²
Stolica. - Teheran około dwanaście milionów mieszkańców.
 
Dzieje Iranu sięgają 3200 r. p.n.e. i zaczynają się wraz z rządami dynastii Achemenidów, za rządów, której rozkwitło pierwsze irańskie imperium. Założycielem imperium był Cyrus Wielki. W tamtym okresie Iran rozciągał się od krańców Azji Mniejszej leżących nad brzegami Morza Egejskiego po Afganistan oraz Egipt. Imperium Achemenidów zostało pokonane przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e. i znalazło kontynuację w postaci państwa rządzonego przez grecką dynastię Seleucydów. Po Seleucydach panowało w kraju dwanaście kolejnych dynastii. W 641 r. n.e. Iran podbili Arabowie i rozpoczęli islamizację kraju. Za panowania dynastii Safawidów oficjalnym wyznaniem Iranu stał się islam szyicki. Począwszy od dynastii Kadżarów, w konsekwencji nieudolności rządzących Iran mocno chylił się ku upadkowi i kurczył terytorialnie. Postępujący rozkład monarchii Kadżarów doprowadził do rewolucji konstytucyjnej w latach 1905 - 1906. Podczas I i II wojny światowej kraj okupowany był przez wojska rosyjskie, brytyjskie i osmańskie. W 1979 r. naród pod przewodnictwem Imama Chomeiniego dokonał zrywu rewolucyjnego i została ustanowiona obecna Islamska Republika Iranu.
Religia w Iranie jest zdominowana przez wyznawców islamu szyickiego uznającego dwunastu imamów, który stanowi oficjalne wyznanie państwowe praktykowane przez około 95% Irańczyków.
Prawo irańskie opiera się na prawie koranicznym (szariacie) i znacznie odbiega od międzynarodowych standardów. Wszystkie kobiety mają obowiązek noszenia chusty we wszystkich miejscach publicznych (chustę należy mieć przygotowaną do założenia już po wylądowaniu na terenie Iranu); zakaz noszenia krótkich rękawów, dekoltów, garsonek oraz krótkich spódnic i sukienek - dozwolona jest długa spódnica do ziemi, luźna tunika lub spodnie wraz z luźnym długim płaszczem. Noszenie odkrytych butów (sandały, japonki itp.) jest właściwie zabronione. W przypadku odwiedzin meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą zostać poproszone o założenie czadoru (istnieje możliwość jego wypożyczenia przed wejściem do meczetu). Wszyscy mężczyźni mają zakaz noszenia krótkich spodni oraz podkoszulków. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu bliskości mężczyzn i kobiet. Dotyczy to także np. trzymającej się za ręce czy przytulającej się publicznie pary turystów z Europy. Tzw. policja moralności patroluje ulice zwracając uwagę na takie rzeczy. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyznom, mężczyźni nie podają ręki kobietom. Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów rządowych, wojskowych, posterunków policji, lotnisk, portów, ambasad, w tym również żołnierzy, policjantów i innych osób umundurowanych oraz ich pojazdów. W okresie ramadanu w miejscach publicznych nie można spożywać posiłków, pić napojów ani palić papierosów.
 

Dokumenty

Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt przez Iran. Można ją uzyskać w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Procedura wydania wizy może trwać nawet do miesiąca. Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizy 14 dniowe.  Dziennikarze otrzymują specjalny rodzaj wizy. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności dziennikarskiej, reporterskiej lub informacyjnej wymaga uzyskania akredytacji od stosownych organów państwowych. Złamanie powyższego prawa grozi aresztowaniem i postawieniem poważnych oskarżeń, ze szpiegostwem włącznie. W sprawie szczegółów uzyskania wizy prosimy o bezpośredni kontakt z Ambasadą Iranu w Warszawie.
 

Klimat

Klimat Iranu waha się od suchego i półsuchego do subtropikalnego wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego. Na północnym krańcu kraju temperatury zimą rzadko spadają poniżej zera, a latem rzadko przekraczają 29°C. Na wschodzie, w górach Zagros temperatury są niższe, a zimy surowsze z silnymi opadami deszczu i średnią temperaturą poniżej zera. Wschodnia i centralna część kraju jest sucha z opadami poniżej 200 mm. Latem średnia temperatura powietrza wynosi 38°C. Wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej na południu Iranu zima jest łagodna i bardzo mokra, lato gorące, a temperatura może wynieść nawet 50°C.
 
 

Język

Język urzędowy: perski (farsi).
Inne języki: turecki (azerski), kurdyjski, arabski (w południowo - zachodnim Iranie).
 
 

Waluta

Rial irański (IRR), 1 rial = 100 dinarów (w praktyce nieużywane).
Kiedy rozmawia się o pieniądzach w Iranie można usłyszeć termin toman. Toman jest starym terminem określającym walutę, ale obecnie nie jest już w użyciu. Jednakże termin ten jest nadal używany, na co dzień w Iranie a jego wartość to 10 riali.
Banki są otwarte od 7:30 do 15:30 od soboty do środy i od 7:30 do 13:30 w czwartki. Piątek jest dniem wolnym od pracy. W Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą euro lub dolarów amerykańskich (w bankach i w kantorach).
 

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2015 r.):
Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji, trzydaniowy ok. 20 USD
Piwo importowane ok. 5 USD
Cappuccino ok. 2.30 USD
Coca – Cola/Pepsi Cola (butelka 0,33l) ok. 0.50 USD
Woda (butelka 0,33l) ok. 0.25 USD
 

Czas

Iran znajduje się w strefie czasowej UTC + 3:30. Dodatkowo w lecie należy przesunąć wskazówkę zegara o godzinę do przodu.
 

Napięcie

W irańskich przewodach płynie prąd o napięciu 220 V (tak samo jak w Polsce). Gniazdka też są tego samego typu.
 
 

Szczepienia

W Iranie, zgodnie z regulacjami WHO, żadne szczepienia nie są wymagane. Zaleca się przestrzeganie zasad higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej, powstrzymanie się od picia napojów z lodem, stosowanie środków dezynfekcyjnych oraz niezwłoczne zgłaszanie się do lekarza w razie wystąpienia objawów infekcji przewodu pokarmowego.
Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Usługi świadczone są zarówno w państwowych jak i prywatnych placówkach zdrowotnych; cudzoziemiec w każdym przypadku musi za te usługi płacić. Pomoc medyczna w placówkach prywatnych w każdym zakresie jest na wysokim poziomie. Znajomość języka angielskiego wśród irańskich lekarzy jest dość powszechna. Większość (problemy z zaopatrzeniem w specjalistyczne leki dla ciężkich chorób przewlekłych - nowotwory, hemofilia i in.) lekarstw jest dostępna w aptekach, najczęściej są to lokalne odpowiedniki zagranicznych leków, dostępne są również specyfiki zagraniczne. We wschodnich prowincjach Iranu (granica z Iranem i Pakistanem) występuje zagrożenie zarażenia się cholerą.
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
 

Kuchnia

Podstawą wyżywienia Irańczyka jest ryż, czyli berent, serwowany niemal do każdego posiłku. Najbardziej popularny obiad to ryż z kebabem ewentualnie z kurczakiem, lub rybą i warzywami. Innym popularnym daniem są kufteh tabrizi tj. kulki mięsne podawane zarówno do zup, jak do drugiego dania. Zupy gotowane są najczęściej na bazie soczewicy i są dość pikantne i gęste. Będąc w Iranie warto spróbować kawioru pochodzącego z Morza Kaspijskiego, który jest wysokiej jakości. Na deser jada się owoce (arbuzy, granaty, pomarańcze, brzoskwinie, daktyle) lub słodycze ( różnego rodzaju ciasteczka, kandyzowane owoce i chałwę). W Iranie nie wolno pić alkoholu i dlatego nie można go kupić w sklepie, ani zamówić w restauracji. Z napoi najbardziej popularna jest mocna gorąca słodka herbata, jogurty i soki owocowe. Generalnie kuchnia irańska jest urozmaicona, smaczna i zdrowa.
 
 

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu 

ul. Królowej Aldony 22, 03-928 Warszawa 
tel.: 617 15 85, 617 42 93 
fax: 617 84 52 

iranemb@iranemb.warsaw.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Iranu

Iran, Teheran, Africa Ekspressway; Pirouz str. 1-3, 19-174<
Tel.: +98 21 8878 7262/3/4  Tel. dyżurny: +98 910 147 61 15 (dyżur 24 h)
Faks: +98 21 8878 8774
teheran.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.teheran.msz.gov.pl

Teheran - stolica kraju. W stolicy warto zobaczyć kompleks pałacowy Golestan, wpisany na listę UNESCO, w którym można zobaczyć bogactwa jakimi otaczała się rodzina szacha. Inne miejsca to m. in.: mauzoleum przywódcy rewolucji islamskiej Imama Chomeiniego oraz cmentarz gdzie spoczęli żołnierze armii gen. Andersa przyjęci przez Iran w czasie II wojny światowej.
 
Isfahan - o ile Teheran - stolica kraju nie ma turystom wiele do zaoferowania, o tyle koniecznie należy odwiedzić Isfahan. Każdego urzekną jego kolorowe uliczki, bazary oraz dostojne meczety. Główną atrakcją miasta jest na jeden z największych na świecie placów - plac Imama Khomeiniego, który jest długi na 512 m i szeroki na 163 m. Na placu warto zobaczyć meczet Imama - stanowiącym najwspanialsze dzieło z czasów panowania szacha Abbasa Wielkiego (XVII w.) oraz w meczet Lotfollaha słynący z przepięknych mozaik i niezwykłej gry światła. W mieście warto również odwiedzić Pałac Czterdziestu Kolumn, Katedrę ormiańską Vank (XVII w.) dekorowaną malowidłami scen biblijnych oraz Trzęsące się Minarety z okresu mongolskiego z XIV w. Wieczorem, warto wybrać się do jednej z licznych herbaciarni, a w piątek wieczorem przejść się nad rzekę, gdzie zazwyczaj wypoczywają mieszkańcy miasta.
 
Mashad - jest drugim po Mecce, najświętszym na świecie miejscem Szyitów. W mieście znajduje się wiele wspaniałych meczetów, ale najważniejsza jest świątynia, w której znajduje się grobowiec Immama Rezy. Niestety do większości meczetów turyści niemuzułmanie nie mają wstępu i mogą jedynie pooglądać świątynie z zewnątrz.
 
Persepolis -  dawna stolica cesarstwa Achemenidów, założona przez Dariusza I w r. 518 p.n.e. uważana, była za najpiękniejsze miasto imperium. Persepolis w swojej historii było wielokrotnie zdobywane w końcu zostało całkowicie zapomniane i zasypane przez piasek pustyni. Dopiero w latach 30. XX w. rozpoczęły się intensywne wykopaliska archeologiczne i świat na nowo przypomniał sobie o tym wyjątkowym miejscu. Do dnia dzisiejszego można podziwiać ruiny m.in.: Bramy Wszystkich Narodów, Salę 100 Kolumn, Apadany, pałace Dariusza i Kserksesa. Na murach można znaleźć inskrypcje w piśmie klinowym. Ze względu na nadzwyczajny charakter monumentalnych ruin jest to jedyny w swoim rodzaju obszar archeologiczny w Iranie.
 
Shiraz – dawna stolica Persji. Warto tu zobaczyć cytadelę Karima Khana Zanda, meczetu Vakila, mauzoleum Hafeza - poety z XIV w., którego utwory do dziś wzruszają i inspirują Irańczyków oraz Ogrody Erama z  roślinami  pochodzących z różnych zakątków świata.
 
Yazd - jest jednym z najstarszych miast świata, otoczone pustynią położone jest w środkowym Iranie, w oazie, u północnego podnóża gór Kuh-e Rud. W mieście warto zobaczyć Meczet Piątkowy, Świątynię Ognia (Atashkadeh), w której kapłani od tysiąca lat utrzymują nieprzerwanie święty płomień i kompleks Amir Chekhmag. Warto pospacerować po starej części miasta wśród labiryntu wąskich uliczek, by zobaczyć stare domy z gliniano -piaskowych cegieł.
 
Soltanije - miasto położone w prowincji Zandżan. Warto w nim zobaczyć Mauzoleum króla Oldżajtu, wzniesione w latach 1302-1312 przez dynastię Ilchanidów. Ten ośmioboczny budynek zwieńczony jest kopułą o wysokości 50 metrów, pokrytą niebieską ceramiką i otoczony ośmioma minaretami. Jest to najwcześniejszy zachowany przykład budowli o podwójnej kopule w Iranie. Soltaniyeh znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Wyspa Kish - położona w Zatoce Perskiej to popularny kurort wypoczynkowy i strefa wolnego handlu. Turkusowe, ciepłe wody i kolorowa rafa koralowa przyciągają tu głównie turystów krajów sąsiednich i Irańczyków. Plaże są oddzielne dla kobiet i mężczyzn. Mieszkanki Iranu zazwyczaj kąpią się w czadorach, a zagraniczne turystki w jednoczęściowych strojach.
 
Wielka Pustynia Słona - Każdy turysty pochodzący z Europy powinien przynajmniej raz postawić nogę na pustyni. Świetną okazję do tego daje Wielka Pustynia Słona. Można na niej nie tylko przejść się po wydmach, ale też pójść na wyschnięte solne jezioro.
 
Ormiańskie zespoły monastyczne - położone są w północno - wschodniej części Iranu, składają się z trzech zespołów klasztornych chrześcijaństwa obrządku ormiańskiego: św. Tadeusza, św. Stefana i Kaplicy Dzordzor. Najstarszy klasztor Św. Tadeusza pochodzi z VII wieku. Klasztory noszą istotne ślady wymiany wpływów z innymi kulturami regionu, w szczególności z tradycją bizantyjską, prawosławną i perską. Dziś pozostają ostatnimi reprezentantami tej kultury w regionie.
 
Przejdź: Na górę